Číslo: 22
31.05.1999
Článků: 59

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Test pro volnou chvíli
Salon Valentýn ženám
Dnes radí
Se rty nejsou žádné žerty
Krimipovídka

Test pro volnou chvíli
Je s vámi radost pobýt?
Určitě ze svého okolí znáte lidi, kteří nás na první pohled čímsi přitahují. Nejenže z nich vyzařuje optimismus, ale také podvědomě tušíme, že bychom se jim mohli svěřit s jakýmkoli problémem. Laskavost, důvěryhodnost a umění naslouchat jsou zřejmě oním kouzlem , jímž dokáží vytvořit kolem sebe přátelskou atmosféru. Není proto divu, že jsou oblíbeni, všude rádi vítáni. Patříte k nim také? Odpovíte-li pravdivě na následující otázky, možná se dozvíte, co už dávno víte, nebo budete překvapeni nepříjemným zjištěním. Pak už záleží na vás, zda na sobě zapracujete tak, aby i s vámi bylo radost pobýt. Na každou odpověď podle pravdy odpovězte ano nebo ne, na konci testu se dozvíte vyhodnocení.
1. Známý vám vypráví příběh, který jste už od něj slyšeli. Upozorníte ho, že se opakuje?
2. Hrajete-li nějakou společenskou hru, jste rozčileni vždy, když vás někdo porazí?
3. Pokud jste zrovna nevyhráli, neodpustíte si poznámku, že to bylo proto, že jste schválně nechtěli vyhrát?
4. Na oblečení přítele nebo přítelkyně zjistíte nějakou chybičku, například utržený knoflík, rozpáraný šev. Upozorníte dotyčného na tuto vadu proto, abyste ho uchránili před případnými posměšky druhých?
5. Dokážete napsat sáhodlouhý dopis člověku, který od vás takový elaborát očekává?
6. Chlubíte se rádi před ostatními, co všechno jste si pořídili do bytu, na sebe, zkrátka dáváte najevo, že peníze nemusíte počítat?
7. Vybíráte-li dárek, dáváte přednost věci užitečné před hezkou, ale podle vás zbytečnou?
8. Posíláte pohledy přátelům a známým pouze tehdy, chystáte-li se je o něco požádat?
9. Vedete si záznam o jejich narozeninách a jmeninách?
10. Jste přesvědčeni, že alespoň jednoho člověka dokážete učinit šťastným?

Za kladnou odpověď na otázky 2, 4, 5 a 10 a za ne na zbývající otázky (1, 3, 6, 7, 8 a 9) si zapiště po jednom bodu. Po sečtení získaných bodů se v příslušném odstavci hodnocení dozvíte, jak to s vámi vypadá.
5 až 10 bodů: Dělat radost druhým tvoří součást toho, co považujete za smysl vašeho života. Přesto ruku na srdce - nepřevládá u vás touha zalíbit se každému hlavně proto, aby vám byl zavázán, před potřebou rozdávat radost bez postranních úmyslů? Pokud opravdu jednáte nezištně, patříte k nejroztomilejším lidem pod sluncem.
3 až 5 bodů: Dokážete vystihnout, co druhé nejvíc potěší, a bez zábran jim dáváte najevo své sympatie. Pokud někdy přestřelíte, chybu přiznáte a napravíte ji. Jste milí, ohleduplní a taktní, k dokonalosti vám chybí větší dávky fantazie.
0 až 2 body: Máte nejvyšší čas zamyslet se za sebou, jinak se vám druzí začnou vyhýbat či vaše milé pozornosti oplácet stejným dílem. Zřejmě si uvědomujete, že na své okolí působíte jako pichlavý kaktus, který odrazuje od pohlazení. Jelikož málokdo je ochotný snášet vaši ironii, časem byste mohli přijít o lásku i přátelství.Salon Valentýn ženám
Jarní úklid trochu jinak
Dnes nebudete, milé dámy, číst o tom, jak nejlépe umýt okna a jak se zbavit prachu pod skříní, bude to povídání o úklidu v naší mysli, či chcete-li duši.
Jarní období je provázeno většinou jarní únavou, která bývá často způsobena nejenom fyzickým vyčerpáním sil, ale také často duševní nerovnováhou. Po dlouhé zimě, kdy ponuré a podmračené počasí nám většinou na náladě nepřidá, přichází něco moc krásné, čeho je jaro symbolem, totiž opětovného zrození přírody. Tak tedy i naše mysl, pokud chceme, aby byla opět čistá a jako nová, musí zažít takovou malou zimní vichřici, někdy i uragán, po němž je nutno uklidit vše poškozené a nefunkční. Tedy pokud se chceme začít cítit dobře, začněme s úklidem.
V prvé řadě uklízejte ve své domácnosti. Hlavně tam, kde cítíte, že manžel vám nerozumí a děti neposlouchají. Najděte si společnou chvilku a uspořádejte rodinnou poradu, kde nadnesete své stížnosti, požadavky a hlavně návrh řešení, který není pro druhou stranu nesplnitelný.
Nezapomínejte vyslechnout i všechny ostatní členy rodiny a berte v potaz i jejich možnou kritiku k vaší osobě. Taková hodinka pravdy je většinou velmi užitečná a může být pro váš soukromý život velkým přínosem. V pozitivním případě budete mít klid na poli rodinném.
Jiné, ale přece podobné, máme některé problémy i v práci. Je jedno, jakou činnost vykonáváme, problémy jsou všude obdobné. Jedna kolegyně měla větší prémie, lepší práci či vašemu šéfu moderně haraší. Hlavně před problémy neutíkejte a nesnažte se je řešit pomluvami či případnými intrikami. Zvolte seriozní cestu a napřímo se ptejte dotyčné osoby, proč se chová tak, jak se chová, a co máte ve své práci dělat lépe, aby odměna byla ve výši vaší již zmíněné kolegyně. Tuto situaci, pokud máte vaši práci opravdu ráda, řeště s klidem a rozvahou, bez zbytečných emocí a výhružek. Váš šéf, pokud má zdravý rozum, to určitě pochopí, a pokud jste dobrá pracovnice, ocení tento přístup k problému. Pokud se však kladného přístupu nedočkáte, uvažujte o změně zaměstnání, i když v dnešní době to není tak úplně jednoduché. Ovšem být celý den v nepřátelském prostředí není taky žádný med.
Máte-li tedy tzv. čistý vzduch i v práci, pustíme se do tématu posledního, a to jsou naši přátelé. Někdy nám totiž i taková nevydařená schůzka s kamarádkou, která nepřišla a ani se nesnažila zavolat a omluvit se, dokáže pěkně zvednout žluč. Jindy slyšíme o pomluvách, které o nás rádoby přátelé s radostí roznášejí. Je jedno dobré pořekadlo: Lepší je jeden opravdový přítel než tucet špatných. Proto s takovými lidmi je lépe nestýkat se, ušetříte si spoustu nervů a zklamání.
Toto byl návod, i když ne zcela podrobný, jak si zachovat svěží a veselou mysl pro sebe a také pro lidi, které máte rády. Vy jste si ještě nestačily uklidit? Tak to tedy rychle začněte.Dnes radí
Pomerančové trápení - pokračování
Vážené čtenářky,
v minulém povídání jsem se Vám snažila přiblížit a připomenout hlavní příčiny nemoci zvané celulitida. A co že se to vlastně v našem těle děje, že nás překvapí dolíčky - to se Vám pokusím vysvětlit nyní.
Až donedávna existoval na celulitidu pouze jeden recept - třít ohrožené partie masážními žínkami, hladovět a cvičit. Toto doporučení vycházelo z předpokladu, že celulitida je vlastní sestrou obezity a že ji způsobuje hromadění tuku v podkoží při celkové nadváze. Není divu, že při této teorii se veškeré úsilí soustřeďovalo na odstraňování nežádoucího tuku. Ale když tukové rezervy zmizely, bylo to často s celulitidou ještě horší především proto, že tento úbytek byl většinou důsledkem hladovky než cíleného a vytrvalého cvičení.
Překvapuje Vás, že se vynořily pochybnosti o platnosti této teorie - především, když si uvědomíte, že celulitida se nevyhýbá ani superštíhlým, pravidelně cvičícím ženám, a naopak - baculaté dívenky mají dokonale hladkou pokožku?
Mohou za to volné radikály! V éře jejich objevení padlo podezření ze vzniku celulitidy pochopitelně na tento nový fenomén. Sledujte - volné radikály (mimo jiné) urychlují stárnutí. A když pokožka stárne, ztrácí svoji pružnost, a tím i svoji funkci jako podpůrný korzet. nedokáže již odolávat tlaku podkožního tuku a ten proniká do pokožky ... Ale co s celulitidou u děvčat, která ještě ani neukončila povinnou školní docházku?
Obhájci teorie volných radikálů měli i na toto vysvětlení - je to prý projev předčasného stárnutí pokožky způsobeného právě volnými radikály.
Volné radikály jsou hyperaktivní ničitelé buněk. Vznikají v organismu působením UV záření, nikotinu, znečištěného životního prostředí a stresu. Předpokládá se, že napadají zdravé buňky a způsobují u nich chorobné změny, v našem případě mini záněty v pokožce. Reakcí těla je produkce obranných látek proti tomuto nepříteli. Až dosud jím byly vždy bakterie a viry, ale ty to nyní nejsou. Je to vlastně falešný poplach. Bojovně naladěné enzymy jsou však již ve střehu, a tak se pouštějí do boje. Nejjednodušší je zničit v buňce elastin a kolagen, taky látky zodpovídající za pružnost. A jak jsme již konstatovali, v oslabené pokožce mají rozpínavé tukové buňky lehkou práci. O tom, jak nad celulitidou vyzrát, si povíme zase příště.
A další soutěžní otázka o volný vstup do Aquacentra zní: Postihuje celulitida i muže? A pokud ano, kolik asi procent mužské populace?
A ještě správná odpověď z minula. Ptala jsem se, zda celulitida souvisí s obezitou. Jestli jste dnes pozorně četly, víte již, že nesouvisí.
Simona Lagová, Aquacentrum Staré M ěsto
Ze správných odpovědí byla vylosována a volný vstup do Aquacentra ve Starém městě získává Věra Janálová z Uherského Hradiště, Mařatice-Východ.Se rty nejsou žádné žerty
V dnešním čísle se vracíme k dokončení toho, co jsme minulý týden načali. To znamená poznání sama sebe podle tvarovaných rtů. Již minule jsme si řekli, že pokud chceme znát tajemství svých rtů, přijde
5. Harmonické rty s náznakem ironie značí rovnováhu mezi citem a rozumem. Na jedné straně romantika a snění, na druhé střízlivé uvažování. Vyznat se v takovéto ženě není snadné, přesto je oblíbená. Za její rozmarností se totiž neskrývá záludnost, navíc své názory neprosazuje na úkor druhých.
6. Měkce vykrojená ústa vypovídají o ženě optimisticky založené, prožívající každý den naplno. Ráda se obklopuje hezkými věcmi a těší ji dělat druhým lidem radost. Je družná, přátelská, spolehlivá a přesná, zkrátka pravý poklad pro příliš zaměstnaného manžela i náročného šéfa.
7. Plné rty signalizují smyslnost a perfektní sebekontrolu. Ačkoli ovládání hnutí mysli je příznačné i pro majitelku úzkých rtů, ženu s plnými rty vede k sebekontrole nadhled. Zastává totiž názor, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří, zkrátka všechno má svůj čas.Krimipovídka
Krásné nožky
Magdaléna a František seděli na terase. Byl teplý letní večer. Všude okolo bylo ticho a klidno. Nikde žádný soused nepracoval na zahradě, nikde se nehonily děti. Byla to čtvrť nově postavených vilek, takové malé sídliště v zahrádkách, a Magda s Františkem byli jedni z prvních, kteří se sem nastěhovali.
Seděli k sobě zády. Franta se díval otevřeným francouzským oknem na Derricka, který právě řešil na obrazovce další z kriminálních případů. Magda poslouchala poslední pípání nějakého ptáčka na zahradě a přitom pletla svetr.
Taková pracovní terapie, pomyslela si pobaveně, když jí zase uteklo jedno oko. Děti jsou už velké a mají své domovy a život vedle Františka byl jednotvárný, takový zaběhnutý zvyk žít vedle sebe. Chtěla by psa, určitě by hned bylo všechno veselejší, ale František byl proti tomu.
No co, třeba dostaneme nějaké milé sousedy, řekla si pro sebe a zvedla se.
Říkalas něco? Franta rozlouskl několik ořechů a přitom se neustále díval na obrazovku.
Ale nic, řekla. Vzápětí uviděla mladou ženu s dítětem v náručí, která přicházela přímo k jejich brance. Dítě hlasitě plakalo, mladá žena byla hezká, světlovlasá a měla mimořádně pěkné nohy.
Promiňte, prosím vás, stala se nám nehoda, uvázli jsme s vozem támhle nahoře na silnici.
Magdaléna uviděla mezi stromy světla reflektorů a zvednutou kapotu.
Dítě má hlad, mohla bych si u vás ohřát láhev mléka?
Samozřejmě, pojďte dál.
Viděla jsem světlo, tak jsem se odvážila...
Manžel je blázen do televizních detektivek, řekla
Magda se smíchem. Konečně nastala nějaká změna. Vzala láhev s mlékem a odešla do kuchyně. Jděte do obýváku a udělejte si pohodlí.
Když Franta uviděl blondýnku, sundal nohy z opěradla klubovky a hned vklouzl do pantoflí. Jenom si, prosím vás, nedělejte žádné násilí, řekla a zářivě se na něj usmála. Protože dítě pořád ještě vydávalo nespokojené zvuky, neslyšel Franta, na co právě Derrick kápnul.
Magdaléna se vrátila s lahví mléka. Samozřejmě, že můžete dát tomu mrněti také čisté plínky, řekla přátelsky. Myslíte, že si váš manžel s tím autem poradí sám? Obrátila se na Frantu, ale ten měl oči jen pro hezkou maminku. Mohli bychom také zatelefonovat pro silniční službu.
Ne, ne. Můj manžel je velice šikovný, určitě si poradí sám.
Magdaléna zpozorněla. Ta mladá žena si s dítětem nepočínala zrovna zručně. Neměla by jí nějak pomoct?
Je to můj první, zasmála se blondýnka, když viděla Magdin pohled. Jsem tanečnice.
A věříte, že bych to tipoval? řekl Franta a díval se jí na nohy.
Za vaši laskavou pomoc vám tu nechám dva lístky - na mou příští premiéru, řekla roztomile. A už musím běžet, manžel už na mne troubí. Vyndala dítěti dudlík s mlékem bez ohledu na jeho hlasitý protest, vzala ho do náruče a na pohupujících se kyčlích odplula.
Jsou to dobrá místa, tam budeš mít její nohy přímo před nosem, řekla Magda, která pobaveně sledovala jeho pohled.
Za čtrnáct dní si Magda oblékla dlouhé večerní šaty v barvě modře a František perfektní tmavomodrý oblek. Je to skoro tak vzrušující jako kdysi, zářila Magda. Proč vlastně nechodíme někam častěji, když ty už mladé máme z krku? Chtěla bych tolik věcí vidět.
Nemá tu kdo hlídat, zamlouval to Franta. Ale pravda je, že ti to dnes večer moc sluší.
Premiera byla velké rozčarování. Nebyla to totiž premiera, ale asi dvacátá repríza, a po dlouhonohé blondýně v ní nebylo ani stopy. Odešli za půl hodiny, i když Franta by byl docela rád ještě zůstal. Ale Magda naléhala, aby jeli domů. Hned jsem to věděla, prohlašovala. Když se konečně přiblížili k vilce na dohled, řekl František nazlobeně: Už jsi zase nechala svítit světla po celém baráku!
Tak to tedy ne, ohradila se Magda. Jeď, prosím, okamžitě tady vedle na policejní stanici. Poslechl bez odmlouvání. Konečně, věděl z televizních detektivek, jak to chodí.
Službu konající úředník jim vyšel vstříc, jakmile zaslechl motor jejich auta. Tak tedy, stalo se to přesně, jak jste řekla, paní Rílová, široce se na ni usmál. Před čtrnácti dny si to u vás obhlédli a dnes jsme měli ten podařený párek u vás jako na talíři, jen ho sebrat.
Tak přece, vydechla Magda a přidržela si až ke kořenům večerní šaty a docela přehlédla udivený pohled Franty.
Vaše paní nám totiž dala výborný tip, vysvětloval policista spokojeně. Věděla dokonce den i hodinu. A tak se nám podařilo duo vykrádačů krásně sbalit.
Jak jsi na to vůbec přišla? Frantovi to vůbec nešlo do hlavy.
Váš manžel o tom nevěděl?
Co kdybych se byla spletla, vysvětlovala Magda klidně. Dovedete si představit, co bych se všechno dozvěděla o metodách inspektora Derricka? O způsobu detektivního myšlení a o nějaké pitomé ženské intuici?
Něco na tom je, pokyvoval policista chápavě hlavou. I to dítě bylo vypůjčené.
Jasně, řekla Magda. Takhle by se přece žádná máma ke svému dítěti nemohla chovat!
Pane Ríl, vaše žena se minula povoláním. Je to rozená kriminalistka, řekl s upřímným obdivem policista. To víte, musíme si tady dávat větší pozor. Zatím tu bydlí málo lidí, nejsou tu žádní sousedé, aby upozornili. Sice se u vás nic neztratilo, chytli jsme je hned, ale...
Příště by je už chytil náš pes. Máš pravdu, Magdo, potřebujeme ho. Bude hlídat a bude nám dělat společnost, když ještě nemáme sousedy.
A bude kamarád, i když je budeme mít, řekla spokojeně Magdaléna.
-ová-www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund