Číslo: 25
21.06.1999
Článků: 58

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Test pro volnou chvíli
Salon Valentýn ženám
Dnes radí
Krimipovídka

Test pro volnou chvíli
Pro ženy - Udržíte jazyk na uzdě?


1. Je pro vás důležité, aby si vás ostatní všímali?
a) ano 1
b) lichotí mi to 3
c) ne 5

2. Co vám padne víc do oka: dobrá nebo špatná vlastnost vašeho bližního?
a) negativní stránky je vidět víc 3
b) spíš to dobré 5
c) je lepší všímat si napřed špatného 1

3. Kritiku jednání nebo činu druhého
a) mám stále na mysli 2
b) provádím často a vědomě 0
c) si vždy dobře rozmyslím 4

4. Máte někdy pocit, že musíte mlčet, abyste něco nenávratně nepokazila?
a) ano 5
b) je lepší říkat věci přímo 1
c) podle situace 3

5. Jsou ve vašem okolí lidé, o nichž nemluvíte dobře?
a) ne 4
b) ano 2

6. Nemáte ráda svou sousedku. Vykládáte kdekomu proč?
a) samozřejmě 1
b) když na to přijde řeč 3
c) ne, týká se to jen mě 5

7. Býváte rozhořčená, když vás někdo označí za drbnu?
a) samozřejmě 0
b) ne 4
c) každý by si měl zamést před vlastním prahem 2

Do 15 bodů: Máte všechny charakterové vlastnosti, které vás nutí mít co na srdci, to na jazyku, což by nemusel být špatný předpoklad k tomu, abyste žila s ostatními v harmonickém kontaktu. Je tu ale velké nebezpečí, že svou nerozvážností můžete druhé zranit, neboť jazyk máte skutečně špičatý.
Do 25 bodů: Mluvíte hodně a ráda. Často, co jste právě řekla, okamžitě litujete. Své vystupování na veřejnosti zlepšíte, budete-li se držet rad psychologů, které shrnuli v knize Sám sobě mluvčím (GRADA). Půjde vám to snadno. Umíte kriticky ohodnotit své slabé stránky a snažíte se alespoň v rozhodujících situacích držet jazyk za zuby.
Nad 25 bodů: Nevypouštět z úst neuvážená slova bývá obvykle snazší pro uzavřeného člověka. Existují však vzácní jedinci, kteří, ač sdílní, umí v rozhodující chvíli mlčet. Stejně jako extrovert disponujete mírou sebeovládání i schopností kontrolovat rozumem své city.

Pro muže - Obraz vaší povahy
Nemožné se stalo skutkem - nastěhoval jste se do nového bytu, k jehož kompletnímu vybavení chybí několik maličkostí. Manželka se ochotně ujala nákupu záclon, tapet a svítidel, vaším úkolem je postarat se o obraz do ložnice. V obchodě vám prodavačka nabídne sedm reprodukcí s různou tematikou, máte tedy z čeho vybírat. I když obraz prozíravě zakoupíte až po schválení v rodinném kruhu, původní volba určitého námětu leccos o vás prozradí. Která z nabízených reprodukcí je vašemu srdci nejbližší?
1. Pasoucí se jelen
2. Picassova kresba
3. Zátiší s ovocem
4. Uzenáč na talíři
5. Artista na laně
6. Mořská pláž
7. Láhev se slivovicí

1. Máte romantickou povahu, dáváte přednost přírodě před městským shonem a nejraději byste žil v myslivně. Pokud si nemůžete vyjít na na delší turistickou túru do lesů, spokojíte se s návštěvou zoologické zahrady. S oblibou posloucháte dechovku, vaší zamilovanou písní je Už troubějí... Při koupi obrazu si opravdu nechte poradit, abyste zbytečně neutrácel za kýč.
2. Děláte vše pro to, abyste působil jako moderní člověk, avšak ruku na srdce - není tato snaha pouze povrchním vychloubáním se třeba před sousedy? V tom případě si takový obraz nekupujte. Mohl byste ho totiž z neznalosti zavěsit vzhůru nohama, a tím se před ostatními dokonale znemožnit.
3. Máte klidnou, vyrovnanou povahu, jste muž, na kterého je spolehnutí. I když vyznáváte zásady správné výživy, k zapřisáhlým vegetariánům rozhodně nepatříte. Naskytne-li se příležitost, dopřejete si i tekuté ovoce, ovšem znáte svou míru.
4. Jste praktický milovník přírody, neboť její dary nejraději obdivujete na talíři. Zřejmě se potýkáte s nadváhou, proto by vám prospělo více se hýbat právě v přírodě. Opatřete si pevné turistické boty na dlouhý výšlap, při toulkách zhluboka dýchejte jarní vzduch a snažte se nemyslet na to, že někde se může skrývat zajíc, který by byl tak dobrý na smetaně a s brusinkami.
5. Máte dobrodružnou povahu, odvážně se hrnete tam, kde to zavání nebezpečím. Ani se nelze divit, že tento test čtete kvůli zkrácení dlouhé chvíle. Nebýt totiž sádry na noze, asi byste dál lyžoval na prudkých sjezdovkách či lezl někde po výškách, zkrátka věnoval se činnostem, kde můžete riskovat.
6. Rád cestujete a sníte o modrých dálkách. Pokud jste ještě nebyl u moře, určitě se k němu vypravíte o letošní dovolené. Před odjezdem však nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou všechny vodovodní kohoutky pevně uzavřené. Mohlo by se stát, že zatímco se šploucháte ve slané vodě, sousedé o patro níž si užívají vodu sladkou.
7. Vaše přímá povaha si nelibuje v jinotajích. Jednáte bez okolků, věci nazýváte pravým jménem. Proto i tento obraz jste zvolil bez zábran. Dejte však pozor, abyste se držel zpříma i po návštěvě oblíbené hospůdky, v tomto bodě jste poněkud na štíru s pevnou vůlí.Salon Valentýn ženám
Správná výživa u nositelů krevní skupiny A
Tito lidé mají podle nejnovějších poznatků pomalý metabolismus, citlivou trávicí soustavu a málo žaludečních šťáv. Bílkoviny a tuky živočišného původu se tím pádem těžko štěpí a měly by se na jídelníčku objevovat minimálně.
Maso - neutrálním kuřecím a krůtím masem nahraďte ostatní druhy, které raději vynechte.
Rybí výrobky - dopřejte si je dvakrát až třikrát týdně. Snáze stravitelné jsou paradoxně ryby tučnější, jako je například losos, kapr, pstruh nebo treska. K neutrálním patří okoun, jeseter. Vyhýbejte se kaviáru, úhořům, humrům i ostatním darům moře.
Ovoce - můžete si pochutnat na ananasu, meruňkách, ostružinách, rozinkách, švestkách, fících, grepech i citronech. Neutrálně působí jablka, hrušky, kiwi, jahody, datle, vodní melouny a broskve. Hůře stravitelné jsou banány, pomeranče a mandarinky.
Zelenina - jezte ji v hojné míře, a hlavně syrovou. Kromě rajčat, zelí, paprik, brambor, žampionů a lilků je ostatní zelenina vhodná nebo neutrální. Doslova koncentrovanou lékárnou je pro vás česnek.
Mléčné výrobky a vejce - nejsou pro vás právě ideální. Nahradíte-li je sojovými výrobky - uděláte dobře. Vyhněte se i většině sýrů. Neutrální je mozarella, ovčí či kozí sýry, ba dokonce jogurty. Mléko je pro lidi, kteří chtějí zhubnout, zakázanou pochoutkou.
Oleje a tuky - přednost dávejte pečivu z naklíčených obilnin, ale nikoli vícezrnnému. Neutrálně působí výrobky z kukuřice, jáhlů a ječmene. Pšenice vhodná není.
Nápoje - nejvhodnější je minerální voda. Vhodná je i káva, zelený čaj a víno. Vyhněte se pivu, černému čaji a lihovinám.
Kila jdou dolů hlavně po - ananasu, zelenině, tofu a rostlinných olejích.
Přibírá se po - masu, fazolích, mléčných výrobcích a pšenici.
Příště si povíme o krevní skupině B.
Salon Valentýn, ul. Hradební 1244, Uherské Hradiště, tel.: 0632/556 495Dnes radí
Pokračujeme v boji proti celulitidě
V minulém povídání jsme si objasnili příčiny vzniku celulitidy a dnes budeme pokračovat. Předně vám odpovím na otázku, kterou jsem vám položila posledně. Co muži a celulitida? Je to nespravedlnost, ale žádný muž tento problém nemá. Mohou za to nejen hormony, ale také malý rozdíl v uspořádání kolagenních vláken. U mužů je síťovité, takže tuk se v nich ukládá rovnoměrně. My ženy jsme naprogramované na budoucí mateřství, takže naše tkáně musí být dostatečně elastické, a tak jsou kolagenní vlákna uspořádána do sloupků, aby se pokožka bez problémů mohla přizpůsobit novému tvaru a velikosti. A tak se přizpůsobuje...
A co boj s celulitidou? Je dlouhý a často bolestivý. Léčba celulitidy závisí na vývojovém stadiu, ve kterém se tato nemoc nachází. V počátečním stadiu zaručuje úspěch lokální léčba, v konečných etapách nemoci (při úbytku svalové tkáně, otocích a bolestivosti na dotyk) se k místní léčbě doporučuje specifický dietní režim a lékařský dozor.
Nemyslete si však, že v boji proti celulitidě stačí pouze kosmetické přípravky. Ani ten nejúčinnější nedokáže zázraky, pokud mu trochu nepomůžeme. V první řadě je zapotřebí změnit stravovací a pitný režim - více vlákniny, vitamínů, minerálních látek, méně tuků a cukrů. Z nápojů bylinkové čaje a minerálky (pokud se toxiny mají vyplavovat v těle, potřebují nosné médium). Doporučujeme také citronovou šťávu a zapomenout na kávu, kolu a alkohol. Nevhodné jsou příliš horké koupele, ale na druhé straně vynikající účinky má termo zábal. Skoro nejdůležitější je pohyb. Nejúčinnější jsou cílené cviky na zpevnění ohrožených partií. Dále plavání, jízda na kole, rychlá chůze a chůze po schodech.
Úplnou detoxifikační bombou jsou lymfodrenáže - speciální masáže, které napomáhají odtoku lymfy z těla, odstraňují otoky a čistí postižená místa. U nás vám můžeme nabídnout speciální anticelulitidní program, který zahrnuje saunu, posilovnu a speciální lymfodrenáže, klasické masáže a zábaly z mořských řas. Na principu tepelného a chladného šoku narušíme tukové buňky, postižená místa se více prokrví a dodá se jim minerálů a stopových prvků. Zárukou úspěšnosti je samozřejmě pravidelnost a trpělivost.
Simona Lagová, AquacentrumKrimipovídka
V bezvýchodné situaci
Obchod manželů Evženových ležel vedle velkého měšťanského hřbitova. Na tabuli výkladní skříně stálo zlatými písmeny Věnce, které vydrží: perleťové, celuloidové, galůvanizovaný kov.
Duší celého obchodu byla madam Evženová. Byla to velká, svalnatá žena, za kterou chodíval drobný, asi šedesátiletý manžel. Když řekla Viktore, vyletěl, jako by mu někdo vrazil mezi lopatky revolver. A když ho pohladila po vlasech, stáhl hlavu mezi ramena jako polapená želva. Jednoho dne, krátce před večerem, madam Evženová dělala právě kasu, když do obchodu vstoupil hubený neznámý muž kolem sedmdesátky.
Pán si přeje?
Rád bych si prohlédl vaše věnce.
Ale samozřejmě, pane, řekla madam a s úsměvem ho zvala dál. Proto jsem přece tady. V jaké ceně byste si ho asi přál?
Cena naprosto nerozhoduje.
Po této příjemně znějící větě pozvala madam Evženová návštěvníka k regálům, na kterých se kupily celé hory věnců z nerozbitných růží, z nerezavějících pomněnek, nevadnoucího břečťanu - ve všech cenách, velikostech a úpravách. Sem tam vyčnívaly z kupy věnců sytě fialové stuhy: Mé starostlivé mamince, Mému milovanému bratrovi, Mému drahému otci...
Aby návštěvník neměl pocit ztracenosti, chtěla mu madam trochu pomoci. Smím se vás zeptat, jak jste byl se zesnulým spřízněn?
Obličej neznámého se stáhl do masky duševní bolesti. Zhluboka se nadechl a zamumlal: Spřízněn?
Ano, řekla madam. Jde o muže nebo o ženu?
O muže.
A jaký příbuzenský vztah k vám?
Kupec vystrčil dopředu bradu a jeho pohled zledověl. Vaše zvědavost mě překvapuje, madam.
To není zvědavostů omlouvala se madam. Musím vědět, chcete-li věnec pro bratrance, otce nebo bratra...
Muž zvedl ruku, aby zarazil tragický výčet a řekl: Chci jich víc.
Jak prosím? zašeptala madam zaraženě.
Chci jich víc, opakoval muž tvrdě. Ale jen pro muže. Vyjádřil jsem se snad jasně, ně?
Madam Evženová polkla a řekla: Jistě, pane. To by tedy bylo: Milý otec, Milý bratr, Milý syn...
A Milý strýček, doplnil zákazník a pokračoval s děsivou vitalitou, a Milý bratranec, Milý přítel, Milý kolega, Milý domácí, Milý tchán a Milý zeť! Oči mu zářily zlostnou pýchou. Nebylo pochyb, že jde o blázna. Madam Evženová se zděšeně stáhla zpět k pultu.
Nemohl byste počkat do rána? zeptala se váhavě.
Ne, spěchám. Velmi spěchám. Mám tu taxi a chci odvézt všechno najednou. Ale jestli nechcete, půjdu jinam.
V nitru madam Evženové se odehrával boj. Může zahodit takový obchod jen proto, že má zákazník trochu bizarní způsoby? Potila se strachy, ale brala jeden věnec za druhým a odnášela je k taxi. Náhle ji osvítila myšlenka. Já už vím! Zahynuli společně při nějaké katastrofě!
Právě tak, řekl neznámý. Ale pospěšte si. Věnec strýčka trochu posuňte. Tak je to dobré. A dejte mi ještě jednoho dědečka.
Vy jste ztratil i svého dědečka?
Ano.
Ale ten už musel být opravdu hodně starý.
Skoro sto let.
Uklidněná madam přinesla věnec pro dědečka a účet pro zákazníka. Beze slova zaplatil, vstoupil do taxi a odjel. Madam se vrátila do obchodu právě ve chvíli, když Viktor přišel ze zadní místnosti. Všechno mu vyprávěla. Když skončila, nakrčil Viktor čelo a zamumlal: Neuvěřitelné.
"Proč?
Ty věříš té povídačce o neštěstí, při kterém všichni zahynuli?
Ne, řekla madam Evženová. Vlastně ne. Ale řekni mi nějaké jiné vysvětlení, když jsi tak chytrý.
Ten člověk je sadista, řekl Viktor s přesvědčením.
Sadista?
Člověk, který kupuje věnce pro všechny mužské členy rodiny, může být jen sadista. Určitě má v úmyslu v nejbližší době zamordovat jednoho po druhém nebo všechny najednou. A naše věnce budou na pohřbech. To je děsné. Musíme něco udělat. Zavoláme Simona, aby přišel.
Simon, synovec Evženových, byl policista. Vyslechl při láhvi malaga vyprávění a potom prohlásil, že ten případ je sice neobvyklý, ale pokud ví, neexistuje žádný paragraf, podle kterého by se soukromé osobě zakazovalo nakoupit větší množství pohřebních věnců.
Ale tady nejde o věnce, tady jde o vraždu, zvolala madam Evženová.
Zatkneme ho, jakmile dojde k činu, řekl Simon.
Příštího rána nakoupila madam Evženová spoustu novin a hledala na titulních stranách oznámení vraždy. Nenašla nic. Uplynul měsíc, ale tajemný kupec se ještě žádnou vraždou neprojevil. Jednoho pátečního večera, když Viktor šel na poštu, posadila se madam Evženová na chvíli před krám. Když seděla sotva pět minut, viděla na protějším chodníku neznámého chodce, který byl celý v černém a kráčel ulicí. Bez váhání vyskočila, přeběhla ulici, když uviděla, že si sundává kloubouk a vchází do ošuntělého domu. Šla za ním po schodech nahoru. Ve třetím poschodí se zastavil, vyndal klíče a odemkl dveře. Stůjte! zvolala.
Otočil se k ní s vyděšeným pohledem.
Pusťte mě dovnitř, řekla tónem, který vylučoval jakoukoli námitku. Otevřela dveře a vstoupila. Byl to skromný pokoj s květinovými tapetami na stěnách a na nich visely všechny věnce.
Co si přejete, madam? zeptal se muž a zavřel za sebou dveře. Neznám vás.
Ale já vás znám, řekla madam. Jak se jmenujete?
Marek Balon.
Stav?
Starý mládenec.
Stáří?
Sedmdesát let. Jakým právem mi kladete otázky?
Mám na to právo. Já jsem vám prodala všechny tyhle věnce!
Marek Balon klesl na židli a skryl obličej do dlaní.
A informovala jsem policii.
Policii? Proč? zašeptal starý muž.
Že chystáte masovou vraždu. Proto ty věnce, řekla Evženová, ale její hlas už nezněl tak ostře.
Jak si můžete něco takového myslet?ůůůů, zasténal muž. Já jsem si je koupil ... je to tajemství, ale řeknu vám to. Jsem starý. Mám nemocné srdce. Doktor mi říká, že už tu dlouho nebudu. Myslím na smrt, na pohřeb. Ale jsem sám, úplně sám na celém světě. Nemám nikoho. Představte si pohřební vůz bez kytic, bez věnců, anonymní, holý. A tak jsem si koupil věnce, abych alespoň nebyl potom sám, věnce se stuhami, které mluví o bolesti těch, kdo ztratili otce, dědečka, manžela, bratra, strýčka, syna, přítele. Už teď jsem se do toho smutku zabalil. Stal jsem se jedním z celé té rodiny. A od té doby jsem klidný. Hřeje mě to u srdce. Mám pocit, že pro mne bude někdo opravdu truchlit...
Prosím vás, promiňte mi, řekla dojatě madam. Vzala drobnou ruku Marka Balona do svých silných prstů a stiskla ji. Po tomto stisku se podívali jeden druhému do očí a madam řekla: Přijďte k nám dnes večer na večeři. Popovídáme si.
A tak se stal Marek Balon nejvěrnějším přítelem Evženových.
Když potom za dva roky zemřel, šli manželé Evženovi za pohřebním vozem. Rakev zmizela pod horou posledních pozdravů z perleti, nerezavějících pomněnek, nevadnoucího břečťanu a nerozbitných růží. Spousta sytě fialových stuh hovořila o truchlících pozůstalých.
Na vrchu pyramidy trůnil veliký věnec ze živých květin se stuhou, na které stálo zlatými písmeny: Našemu nejvěrnějšímu příteli a nejlepšímu zákazníkovi.
-ová-www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund