Číslo: 26
28.06.1999
Článků: 64

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Test pro volnou chvíli
Salón Valentýn ženám
Dnes radí
Povídka

Test pro volnou chvíli
Máte tvořivou osobnost?

1. Vyvede mě z míry, když všechno nejde tak, jak si naplánuji.
2. Jsem velmi aktivní a energická.
3. Jsem si vědoma občasného rozdílu v tom, jak bych se chtěla chovat a jak se skutečně chovám.
4. Trochu se občas předvádět není nic špatného.
5. Občas mám potíže se svou zvídavostí.
6. Nevadí mi nastavovat krk za nezaručené zprávy nebo projekty.
7. Často se směji svým podivnůstkám.
8. Nikdy se ničím příliš nenadchnu.
9. Když se mi něco nevede, ukáži více osobní síly než druzí.
10 Snadno se vzdávám okamžitého zisku nebo pohodlí, abych dosáhla cíle, který jsem si určila.
11. Mám tendenci často zapomínat jména lidí, ulic nebo malých měst.
12. Mohu být vydrážděna k velkému hněvu nebo odporu.
13. Důvěřuji svým citům a dávám se jimi vést.
14. Závěry dělám obvykle rychle a s konečnou platností.
15. Nikdy nelpím na svých nedostatcích a nedokonalosti.
16. Má sebedůvěra je značná.
17. Mám velkou dávku schopnosti cokoli začít.
18. Při posuzování spoléhám na první dojem a pocit více než na podrobné rozebírání situace či lidí.
19. Omezuji svou zvědavost.
20. Lidé, kteří se soustředí jen na rozvoj své osobnosti, jsou zahleděni do sebe.
	A 	 B 	 C 
1.	0 	+2 	+1 
2. +1 0 -1
3. +1 0 -1
4. +1 0 -1
5. +2 0 -2
6. +1 0 -1
7. +1 0 -1
8. -2 0 +2
9. +1 0 -1
10. +1 0 -1
11. +1 0 -1
12. +1 0 -1
13. +1 0 -1
14. -1 0 +1
15. -1 0 +1
16. +2 +1 0
17. +1 0 -1
18. +1 +2 0
19. -1 0 +1
20. -1 0 +1
Svou tvořivost můžete vylepšit následujícími technikami. Vyzkoušejte některé z nich a uvidíte, jak se vaše tvořivost zvýší.

1. Zaznamenávejte si nápady! Noste s sebou notýsek kamkoli jdete, protože zajímavé a užitečné myšlenky se objevují, když je nejméně čekáme, a obvykle mizí tak rychle, jako se objevily. Naslouchejte své intuici, zejména při relaxaci, před spaním a po probuzení.
2. Každý den si položte novou otázku. Zvídavá mysl je tvořivě činná.
3. Získávejte stále nové znalosti ve svém oboru. V dnešní době nové informace rychle stárnou. Proto je třeba držet krok s tím, co se děje kolem nás, abychom se mohli při řešení problémů opřít o poslední znalosti.
4. Osvěžujte svou mysl poznáváním i toho, co je mimo váš obor, včetně oddechových činností. Užívejte informace z různých oblastí, které vám mohou v životě pomoci.
5. Vyhněte se zkostnatělému a dávno předem danému způsobu nazírání na život a vaši činnost. Překonejte zakořeněné přístupy, podívejte se na věc z jiného úhlu a vyzkoušejte nové způsoby myšlení a chování. Pokuste se vždy najít několik řešení a naučte se nahrazovat jeden nápad druhým.
6. Buďte otevřená a přijímejte nové myšlenky, zvláště vlastní. Nové nápady jsou křehké, proto jim naslouchejte pozorně a pozitivně a pozitivně. Dokončujte započaté koncepty. Zabývejte se i zdánlivě divokými, pošetilými, až bláznivými nápady. Nové myšlenky zřídka přicházejí v hotové, kompletní podobě.
7. Věnujte se tvořivé oddechové činnosti. Dělejte něco, co vám umožňuje tvořit rukama, jako je malování, šití, vyřezávání atd. Tyto koníčky vám pomohou relaxovat. Můžete si také cvičit mozek hraním her nebo luštěním křížovek.
8. Vylepšete svůj smysl pro humor. Kdo se umí snadno smát, vidí problémy z té správné perspektivy. Humor uvolňuje tenzi. Uvolněný člověk je tvořivější.
9. Riskujte. Pro tvořivost není nic nebezpečnějšího než strach z neúspěchu. Moudrá rada zní: "Pokusit se neuspět znamená se alespoň se něčemu přiučit. Nedokázat se pokusit znamená utrpět nezměřitelnou ztrátu toho, co by mohlo být."
10. Buďte odvážná a věřte si! Jednejte s předpokladem, toho, že své problémy můžete vyřešit nebo vytvořit, či získat, co chcete. Mnoho lidí to totiž vzdá těsně před cílem. Posilujte svou víru v sebe! Goethe řekl: "Cokoli můžeš udělat nebo sníš, že můžeš udělat, pusť se do toho! Odvaha v sobě obsahuje génia, moc a kouzlo!"
11. Naučte se znát sama sebe! Abyste zlepšila svou tvořivost, musíte se hlouběji poznat a uvědomit si své vlastní hodnoty. Naučte se znát své silné stránky, své slabosti, schopnosti, to, co se vám líbí či nelíbí, své rozpory. Jeden americký psycholog řekl: "Tvořivost je výrazem vlastní ojedinělosti. Být tvořivý znamená být sám sebou!"Salón Valentýn ženám
Po čem tloustnou lidé s krevní skupinou B
Krevní skupina B má robustní trávicí trakt, a proto neexistuje pro tyto lidi špatně stravitelný pokrm. Maso - nejlepší je skopové, králičí, divočina a játra. Vyhněte se kuřeti, nedělá vám dobře.
Ryby - může tato skupina všechny kromě mlžů a korýšů.
Ovoce - velmi vhodný je ananas, ideální je také hroznové víno, švestky, banány, neutrální pak jablka, fíky, grepy a lesní plody. Rozhodně ale nejezte granátová jablka.
Zelenina - optimálně působí listová zelenina. Vhodná je karotka paprika, brokolice a lilek. Můžete si pochutnávat na bramborách, houbách i zelí. Pozor na rajčata, kukuřici a olivy.
Mléčné výrobky a vejce - vyhněte se jen zmrzlině a taveným sýrům.
Oleje a tuky - základem je olivový olej, použít lze i máslo. Vyvarujte se však slunečnicovému oleji.
Obilniny a pečivo - nevhodná je pšenice, která zpomaluje látkovou výměnu. Dejte přednost rýži a ovsu.
Nápoje - ideální je zelený čaj a voda, neuškodí pivo, černá káva a víno. Nepijte lihoviny a limonády.
Kila jdou dolů - listové zelenině, vejcích, netučných výrobcích a mase.
Přibírá se - po pšenici, arašídech, čočce, kukuřici, sezamu a pohance.
Příští povídání bude o krevní skupině AB.Dnes radí
O včelím jedu
O včelích produktech bylo napsáno již mnoho článků. Nejčastěji o medu, v poslední době vstoupil do popředí zájmu i propolis, kterému jsou přisuzovány "zázračné" vlivy na naše zdraví. Mateří kašička je známá z˙kosmetiky, možná také i trochu včelí vosk. Velmi málo se ale píše o pylu nebo o včelím jedu. S˙tím se nejčastěji setkáme v podobě žíhadla, a to není zrovna nejlepší zkušenost, protože včelí jed vyvolává nepříjemné a bolestivé reakce naší tělesné schránky. A pokud se dovídáme o jedu i něco příznivějšího, je to nejčastěji aplikace včelího žíhadla v˙lidovém léčitelství při revmatických potížích s˙pomocí včelaře, který nám včelu přidrží u zadní části těla. Včelí jed je ale také předmětem různých výzkumů ve zdravotnictví. Snahou těchto výzkumů je i dokázat, že včelí jed vykazuje dobré vlastnosti na zdraví člověka. Například to, že při pravidelném zavádění včelího jedu do organizmu člověka se jeví jako profylakticko-léčebný prostředek, působící nejen na příslušný orgán při určitém onemocnění, ale i na celý organizmus jako celek. Když se dostane včelí jed do organizmu, mobilizuje jeho obranné síly. Tím lze vysvětlit, že včelaři pracující po mnoho let na včelnici mají pevné zdraví a dožívají se vysokého stáří. Vytváří se v˙nich imunita proti různým nemocem. - Citlivost k včelímu jedu je různá.
Pozorování a statistiky ukázaly, že nejcitlivější jsou ženy, děti a osoby zralého věku. Dle odborné včelařské literatury většina zdravých lidí snadno snese 1 až 5 žíhadel a dokonce i 10 současných včelích bodnutí. Vzniká jen místní reakce - zrudnutí kůže, otok, pálení, apod. 200 až 300 bodnutí vyvolává otravu organizmu. Otrava se projevuje dýchavičností, zrychleným tepem, křečemi i ochrnutím. Pět set a více žíhadel vyvolává smrt, nejčastěji v˙důsledku ochrnutí dýchacího centra. Experimentálně bylo potvrzeno, že včelařům se vytvoří v˙krvi specifické protilátky, které neutralizují účinky včelího jedu. Proto snáší bodnutí většího počtu včel bez jakékoliv reakce. Organizmus většiny lidí i rychle přivyká na včelí bodnutí bez znatelné reakce. Dle statistik vzniká tato imunita průměrně do tří let, dlouhodobým přerušením práce se včelami se tato imunita opět pomalu vytrácí. Někteří výzkumníci dokonce tvrdí, že u mnohých včelařů získaná imunita k včelímu jedu často zmizí i přes zimu. Jsou však lidé, kteří mají zvýšenou citlivost k˙včelímu jedu. Stačí jedno bodnutí, aby u nich došlo k˙nevolnosti, prudkým bolestem hlavy, kopřivce, zvracení a průjmu. - Chemické složení včelího jedu je dodnes málo prozkoumané. Proto se dosud nepodařilo vytvořit syntetický preparát, který by nahradil včelí jed. Je nutno také poznamenat, že ani lékařství nemůže uspokojivě vysvětlit, proč mikroskopická kapka včelího jedu může během několika minut způsobit smrt zdravého člověka. Ošetření při reakci neohrožující život. 1. Pozorujte reakci dál od místa vpichu. Kontrolujte vyrážku, kontrolujte dýchání, svědění v˙hrdle a v˙ústech. Nejsou-li tyto příznaky, odstraňte žíhadlo odškrábnutím.
Je-li jedový váček ještě plný, rozhodně jej nestiskujte, vstříkli byste do rány ještě zbytek jedu. Na místo vpichu položte kousek ledu nebo studený obklad. Chlad pomáhá redukovat chemické reakce a také brání absorpci jedu. Marně byste ale hledali ve včelařské literatuře účinné prostředky k˙zmírnění následků včelího bodnutí. Ani ocet, ani čerstvá hlína, cibule, moč či petrželová nať a další doporučená opatření nezabrání otoku, když vlastnosti těla k˙tomu mají sklon.
Útržky z˙časopisu Včelařství: "Včela při bodnutí vypouští do rány 1 až 3 desetiny miligramu jedu. Aktivita včel a nejhorší a nejčastější reakce jsou v˙horkých letních dnech, před bouřkou a zvláště v˙období květu máku a řepky."
František NešporPovídka
Pomoc do začátku
Ziegler zívl, protřel si oči, dotápal do koupelny a pozdravil se v zrcadle. Pak začal s toaletou.
Od okamžiku, kdy ho Julie opustila, často si povídal sám se sebou. S Julií ztratil skoro všechno, co pro něho něco znamenalo. Co neztratil, to vzdal. Odešel, aniž si vzal i jen kávovou lžičku. Vypověděl místo v nakladatelství jejího otce a odstěhoval se k tetě Ráchel. Julie ho měla za snílka, který by umřel hlady, kdyby ho její otec nezaměstnal. Když začala Julie vést podobné řeči, okamžitě vytušil, oč jde.
Teta Ráchel mu zprostředkovala zaměstnání a dnes ráno ho měl jeho nový šéf představit kolegům. Přesně v osm hodin, a naznačil, že vyžaduje sako a kravatu. Vesnice, pomyslel si Ziegler. Z rádia zněla komorní hudba. Všechno předznamenávalo pěkný den. Ranní slunce, Mozart a sytý žaludek. K tomu nové zaměstnání.
Vzpomněl si na Julii, na toho páska, který teď jistě leží vedle ní a který ji za chvíli odveze svým kupátkem na snídani. "Dobré jitro, mladíku," řekla teta Ráchel, odložila tašky a otevřela noviny. "Dobré jitro, teto," řekl Ziegler a poprosil ji, aby se podívala po inzerátech, zda by v nich někdo nenabízel pořádné auto z druhé ruky. "Myslím přitom," dodal, "na skoro nový mercedes, řekněme za milion korun." "Znáš snad někoho," podívala se teta přes brýle, "kdo by byl tak slabomyslný a takovou částku ti půjčil?" "Snad...," pokrčil Ziegler rameny, když se teta najednou zarazila, tiše zírala do novin a pak si sundala brýle. "Mohl by to být mercedes z roku devadesát sedm? Dám ti ty peníze." "Ale teto..." "Stojí pět tisíc korun. Bezvadný stav. Ten, kdo ho prodává, bydlí jen čtvrt hodiny odtud." Ziegler se zasmál. "Pět tisíc korun. Je to zde napsané. Nesměj se!" ohradila se teta. "Chyba tisku. Ale pochopitelně, jestli mi chceš dát pět tisíc..." řekl Ziegler a podíval se na hodinky. Bylo již půl osmé. "V novinách pana Skoupého nejsou tiskové chyby," řekla teta Ráchel a zmizela ve svém pokoji. Ziegler otevřel noviny. Skutečně tam bylo: Mercedes rok výroby 1997, bezvadný stav, 5 000 korun... Co když to není chyba tisku... bylo by něco takového vůbec možné? A jestli ano, nebylo tam dnes ráno už sto lidí? Je 7.45 hodin, noviny vyšly kolem šesté. Za čtvrt hodiny musí být v knihkupectví, jinak riskuje své zaměstnání. Je to jediné knihkupectví ve městě. Teta by se také rozzlobila, musel by si hledat nový podnájem... Pět tisíc korun... vůz jeho snů... bezvadný stav...
Začalo mu být horko. V kuchyni vytáhl z tetiny krabičky cigaretu, zapálil si, podíval se na hodinky - bylo za deset minut osm. Venku bylo teplo. Ziegler pospíchal. Co kdyby náhodou...
Číslo 4 byla moderní vilka s plochou střechou uprostřed cypřišů a rododendronů. Příjezd ke garáži byl asfaltovaný, cesta k domovním dveřím lemována palmami v dřevěných soudcích. Ziegler zazvonil. Když se otevřely dveře, stála v nich mladá žena v bílých lněných šatech. Mohla být asi v jeho stáří, ale měla oči dítěte. "Přišel jsem," začal nejistě, "na inzerát z dnešního..." "Kvůli autu, prosím, pojďte dál." Ziegler ji následoval domem do garáže. Pak zatajil dech. Úplně nový mercedes v metalíze, tónovaná skla. "Rok výroby 97," slyšel ji říkat, "najeto dva a půl tisíce kilometrů." Horečně přemýšlel. Jde o podvod? Ukázal na motor. "Smím?" "Samozřejmě, všechno si pořádně prohlédněte!"
Motor byl čistý, jako by právě sešel z výrobní linky. "Všechno je úplně v pořádku," řekla a Ziegler měl pocit, že slyší lehký smích. Obešel vůz, kopnul do pneumatik a sedl si k volantu. "Chcete-li udělat zkušební jízdu, klíče jsou..." "Děkuji, rád," Ziegler se potil vzrušením. Pomalu vyjel na silnici. Mercedes se skoro neslyšně pohyboval po asfaltu. Ziegler na výpadovce prošlápl plynový pedál, auto se rozjelo, až to Zieglera vtisklo do polštářů. Nadšeně zrychlil až na dvoustovku, přibrzdil, zase přidal, zase zabrzdil, když předtím pustil volant. Auto se zastavilo, aniž i jen o centimetr vybočilo ze své stopy. Ziegler nadšeně hladil volant a přitom jeho pohled zavadil o hodinky. Opět si uvědomil grotesknost celé situace. Už je opět nezaměstnaný a kupuje si auto! Pustil si rádio a vychutnával jízdu. Představoval si, co by tomu řekla Julie. Pomalu se vracel a uvědomoval si, že mezitím se dostavili další kupci a nabízejí desetinásobné ceny. Co desetinásobek. To by bylo stále ještě příliš levné To věděl. Snad není nikdo tak hloupý jako on , aby jen na okamžik věřil takové ceně. Zajel do garáže. "Jste spokojen? Vezmete si ho?" přivítala ho žena, jako by si skutečně rozmyslet. "Ano, samozřejmě, jsem velmi spokojen." "Tak dobře, pojďte, mám připravenou kupní smlouvu. Kávu?" Zavedla ho do světlého pokoje a nalila kávu. Prohrábl si vlasy. Musí řeč stočit na cenu. Bude-li čekat déle, zazvoní někdo další. Nutil se do klidu. Nikdo nemůže přijít, nikdo není dostatečně hloupý, aby bral vážně takový inzerát. Žena se usmívala, jako by četla jeho myšlenky. V jednom okamžiku viděl v jejím dětském obličeji dokonce stopy ironie. Cítil, jak mu krev stoupá do hlavy. "Dobře," slyšel se říkat, "beru ten vůz. Jak to bude s placením?" Vytáhl zároveň náprsní tašku. "Vždyť víte, pět tisíc korun, jak jsem inzerovala. Podepíšete kupní smlouvu a můžete si auto hned vzít. V nádrži musí být více než dvacet litrů." Vstala a podala mu plnou moc svého muže, kterou jí opravňuje k prodeji auta, kupní smlouvu s kopií a papíry od vozu. Ziegler přečetl text, dopsal adresu, podepsal se a vyndal pět tisíc korun. "Děkuji," řekla a usmála se, jako by právě ona, a ne on, udělala obrovský obchod. "Buďte hodně zdráv, pane Zieglere!" Mechanicky zvedl sklenku, o které vůbec nevěděl, že ji nalila, přiťukl si a vypil. Vzal smlouvu a s papíry od vozu ji strčil do kapsy. Cítil, jak ho pozoruje, přátelsky a s určitým druhem chápavé melancholie. Je to blázen, pomyslel si, přitom cítil, že se s ní děje něco zvláštního.
"Tak tedy, pane Zieglere," řekla a zvedla se, "zbývá mi jen popřát vám šťastnou cestu." Ziegler zůstal sedět. Věděl, že takhle nemůže odejít. Odhodlal se. "Proč vlastně," koktal, "jste ten vůz za pět tisíc..., tedy chci říct..." Muž mě opustil. Utekl s jednou studentkou do Austrálie. Prostřednictvím svého advokáta mi sdělil, že si mohu dům i se zařízením nechat. To nové auto ale mám prodat a peníze poslat do Melbourne, jako pomoc do začátku. A to chci, pane Zieglere." zasmála se, "pro něho ráda udělat." -ová-www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund