Číslo: 3
20.01.1997
Článků: 40

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


REFLEXY V NOVÉM ROCE
KRABATHOR
Problémy Pro Pana Petra Parmu

REFLEXY V NOVÉM ROCE
Na otázky Dobrého dne odpovídají členové uherskobrodské skupiny Reflexy: Martin Koníček - klávesy, Jarda Gargulák - zpěv, Feris Kuřina - kytara.

Jak jste prožili konec loňského roku?
Feris: Jako vždy v pořádném zápřahu. Od listopadu jsme natáčeli v Ostravě novou desku a prakticky hned potom nám začalo vánoční turné, které končilo až Silvestrem v Brodě.

Svátků jste si tedy moc neužili...
Jarda: To se po hotelech ani moc nedá, z posledních dvanácti dnů v roce jsme nehráli jenom na Štědrý den, ale ten byl zase o to hezčí.

Zmínili jste se o nové desce, co na ní bude?
Jarda: Je tam dvanáct našich nových písniček plus jedno tak trochu překvapení.
Martin: No, dali jsme tam jednu cover verzi od Karla Gotta, je to totiž Jardův oblíbený zpěvák, tak ať si zazpívá, jak se mu to líbí.
Feris: Jestli to všechno klapne, tak by měla deska vyjít 15. února a v tu dobu by měl být natočen i klip.

Jak se to všechno bude jmenovat?
Jarda: Ještě jsme se definitivně nerozhodli, je tam hodně dobrých písniček a vybrat jednu z nich není lehké. K minulé desce byly klipy dva. To bychom chtěli dodržet, i když ten druhý bude asi později.

Obraťme list - váš druhý klip Neříkej jste slíbili v ESU...
Jarda: Měli jsme to předběžně dohodnuto, ale před vánoci tam byl velký nával a procpat se mezi velké firmy není lehké. Měl by se tam objevit teď, ještě před druhou deskou.
Martin: Jinak se za to omlouváme a slibujeme, že se v novém roce polepšíme.

(Nejnovější zpráva praví, že z připravované desky zazněla ukázka ve Snídani s Novou ve čtvrtek 16.1., kde se také uherskobrodská skupina Reflexy představila svým fanouškům).KRABATHOR
Dnes uveřejňujeme pokračování exkluzivního rozhovoru se světoznámou skupinou pocházející z našeho regionu

6) ......a našli jste v německu MORBID RECORDS.
Jo, i když to nebylo tak jednoduché. Předcházela tomu spousta let dřiny, kdy jsme rozesílali do všech koutů světa naše materiály, nahrávky, odpovídali jsme na mnoho rozhovorů, začali jsme jezdit i za hranice, zkrátka budovali jsme si jméno i za hranicemi naší vlasti a na základě toho jsme získali smlouvu s MORBID RECORDS na třetí album.

7) Jak byste sami charakterizovali styl vaší hudby?
Jedná se o death metal, který se postupem času vyvinul z heavy metalu. Každopádně pro běžného posluchače styl velmi tvrdý a extrémní. Připomínám, že od samého začátku hrajeme pouze naše vlastní skladby.

8) Vaši současnou sestavu známe, ale v minulosti jste prodělali řadu personálních obměn. Kdo všechno např. svého času hrával v Krabathoru?
No, je to celkem hodně lidí, za všechny vzpomenu alespoň Petra Kopečka /UB - CHAOS IN HEAD/, Radka Kutila a Matina Mikulce /UB - oba SHAARK/, Jirku Nováka /Brno, LOLLIPOP/, Pegase /Piešťany, ex-DEHYDRATED/, Renka Hilka /UH, TERMINATOR/, zapomenout bychom neměli ani na zakládajcí členy Ludka Havránka a Romana Podškubku.

9) Pamatuješ se ještě na váš první koncert?
Dost dobře, bylo to 17.listopadu 1988 /přesně rok před revolucí/ v Praze na festivalu DEATH METAL SESSION VOL.II, kde jsme hráli po boku např. ROOT nebo TORR. V sále byly téměř dvě tisícovky dychtivých fanoušků, a to ještě venku mrzlo několik desítek těch, na které už nezbyla vstupenka. Vzhledem k tomu, že koncert probíhal ještě za bývalého režimu, byly v sále přítomny dvě desítky ozbrojených ochránců zákona se psy a navíc díky výročí dne studentstva byla zřejmě nejenom Praha pod silnou policejní kontrolou. Než jsme přešli vůbec z Hlavního nádraží na místo konání akce, byli jsme asi 6 krát nebo 7 krát kontrolováni Veřejnou bezpečností.

10) Když už jsme u té policie. Zmínil ses, že jste ještě za totality hledali cestičky, kudy byste své nahrávky dostali do světa. Měli jste díky tomu tehdy nějaké problémy?
Nerad bych z nás dělal mučedníky, jistě byla spousta těch, kteří pocítili ocelovou pěst komunismu ve všech důsledcích, nicméně i nás se tato věc dotkla. Naše pošta ze zahraničí přicházela otevřená, scházely posílané peníze na kazety, bylo znemožňováno vystupování skupin našeho ražení, kdy byly obviňovány z fašismu, satanismu, protisocialistického smýšlení a štvaní proti režimu. Za všechny uvedu příklad, kdy pokračování pražského festivalu DEATH METAL SESSION bylo na druhý den zakázáno Státní bezpečností, samozřejmě z výše uvedených důvodů a proto, že se údajně jednalo o sraz protistátních živlů.

11) Jak jste na tom s koncertováním?
V žádném případě si nemůžeme stěžovat, hlavně díky našemu dobrému managementu. Do dnešního dne jsme odehráli okolo 220 koncertů nejenom v Čechách a na Slovensku, ale i v Maďarsku, Německu, Rakousku, Holandsku, Belgii, Polsku, Litvě, Bělorusku, Itálii, Francii, Švýcarsku, Španělsku a USA. Po vydání našeho posledního alba LIES jsme jeli dvě Evropská turné se světovými veličinami daného žánru, to první v říjnu 95 s finy IMPALED NAZARENE a druhou na přelomu dubna a května 96 s američany CANNIBAL CORPSE A IMMOLATION, se švédy GRAVE a opět s IMPALED NAZARENE. Obě šnůry nám zajistilo naše německé vydavatelství, jelikož se jedná o tak finančně nákladnou záležitost, kterou bychom si sami mohli jen těžko dovolit.

12) Nepřeslechla jsem se, když jsi říkal, že jste hráli v USA?
Vůbec ne, loni v létě jsme hráli v americkém Millwaukee na velmi prestižním festivalu METALMANIA.

13) Jak vůbec dojde k tomu, že skupina z Uherského Hradiště v České republice jede hrát do Ameriky?
Celkem jednoduše. Někdy v dubnu 96 se na jednom našem koncertě v Německu zmínil šéf naší firmy, že dostal nabídku od organizátora onoho festivalu /mimochodem českého původu/ na účast jedné ze svých kapel. METALMANIA v Millwaukee je v celé Americe vyhlášený festival a tudíž účast skupin kromě hlavních hvězd je podmíněna zaplacením smluvené částky. MORBID RECORDS nám navrhli zaplacení onoho startovného v případě, že se na vlastní náklady do Ameriky dopravíme. Nemusím asi zdůrazňovat, že splnění oné jediné naší podmínky bylo velmi tvrdé, ale jsme zvyklí se vždy pevně chopit jakékoli byť sebemenší příležitosti.

14) Jak tedy bylo v Americe?
Celkem fajn, i když bych řekl, že to není žádný ráj, ale země jako každá jiná se svými zvyklostmi a svou kulturou. Abych se přiznal, trošku mi vadí přílišná amerikanizace naší společnosti poté, co jsme si užili až nad hlavu posovětšťování, jelikož ne vše, co k nám přichází zvenčí, je dobré. Každopádně celý týdenní pobyt v USA včetně vystoupení na METALMANII byl pro ná všechny obrovským zážitkem a velmi cennou zkušeností.

15) Jak vás tam přijali fanoušci? Znali vás tam vůbec?
Budeš se divit, ale přijali nás dobře, nehledě na fakt, že jsme do Millwaukee rozhodně nepřijeli jako nějaká neznámá skupina. Většina prodejců na koncertě měla na pultě i naše poslední CD, což svědčí o dobré práci naší firmy a navíc jak už jsem se zmínil, několik let aktivně vyřizujeme spoustu pošty ze všech koutů světa včetně exotických zemí jako Thajsko, Malajsie, Havaj, Singapur atd. Je logické, že nejsilnější zázemí máme právě v Evropě, ale máme své fanoušky jak např. v USA, tak i v Japonsku nebo Austrálii. Z tohoto důvodu jsme mířili i svou snahu o novou gramofirmu do zahraničí, jelikož žádná z našich firem včetně MONITORU se není schopna postarat o slušnou celosvětovou distribuci, což nám naopak zaručují MORBID RECORDS. Přestože se jedná o podstatně menší firmu než MONITOR, má výhradní distribuční zastoupení i v takových zemích jako např. Venezuela, Kolumbie, Bulharsko, Mexiko, Japonsko, nehledě na celou Evropu a USA. Kromě toho vyšlo naše album v licenci nejonom u nás /firma POPRON MUSIC/, ale i v Bulh arsku, Litvě a v současnosti se připravuje licence pro Polsko.

16) Mimochodem, jak se vaše poslední album prodává a jaký je jeho prodej v porovnání s vašimi předchozími alby?
Je to dost těžké zjistit, protože málokdo ti řekne přesná čísla. Já osobně odhaduji asi tak 5.000 ks celosvětově přes MORBID RECORDS, 5-7 tisíc u nás přes POPRON MUSIC plus uvedené licence v Litvě a Bulharsku. Tipnul bych si, že se možná blížíme hranici 15.000 kusů, což je pro náš žánr velmi dobré. Prvních dvou alb jsme prodali dohromady necelých 25.000, ale díky tomu, že to bylo především u nás a na Slovensku z důvodu zmiňované absence distribuce MONITORU do zahraničí, jsme mnohem spokojenější s prodejem poslední desky. S naší další řadovou deskou, která vyjde opět u MORBID RECORDS očekáváme ještě mírné zlepšení prodejnosti než u LIES.

17) Jak se díváte na konkurenční hudební seskupení jako např. ARGEMA, VIVIAN, REFLEXY apod.?
Předně se nejedná o žádná konkurenční seskupení. Celá tato situace okolo tancovačkových skupin u nás je velmi paradoxní. Každý samozřejmě ví, že se jedná o skupiny působící regionálně na tanečních závavách a hrající především převzatý materiál, mají spoustu lokálních fanoušků a lidi na jejich akce chodí především za pobavením a hudební produkce je zde řekl bych až druhořadým zájmem. Tak jako u nás na okrese působí výše jmenované skupiny, působí jich po celé republice desítky, za ostatní vzpomenu např. Moravu, Kečup, Sifon, Dogu atd. Až potuď je to samozřejmě v pořádku. V momentě, když ovšem uvedené skupiny začnou vydávat CD a tlačit se do masmédií typu rozhlasu a televize, přestává se mi to líbit, jelikož hudební kvalita pokulhává. Stačí letmo pročíst recente na uvedená díla v renomovaných časopisech jako ROCK REPORT nebo BANG anebo projít celoroční hudební ankety v rockové oblasti, kdy tyto skupiny získávají přední příčky jedině v kategoriích typu průšvih roku. Nechci samozřejmě nikoho napadat, ale každý se o této věci může přesvědčit sám.

18) Pojďme tedy ke konfrontaci. Jak si v uvedených recenzích a anketách vede Krabathor?
Byl bych nerad, kdyby to vyznělo jako sebechvála, ale v posledních dvou až třech letech jsme byli v časopisech ROCK REPORT, BANG, METAL HAMMER, SPARK a spoustě menších hodnoceni ve většině kategorií do třetího místa /kromě zmiňované rubriky průšvih roku/. Myslím tím samozřejmě oblast KABÁT, LUCIE, a KRABATHOR. Ostatně jak jsem řekl, o tom se může každý přesvědčit sám, právě v této době by měly vycházet nové ankety za rok 1996.

19) Vypadáte tedy jako velmi úspěšná skupina a to i za hranicemi naší vlasti. Dostalo se vám někdy nějaké podpory ze strany sponzorů nebo např. podpory morální za to, že zviditelňujete jak Uherské Hradiště tak i Českou republiku?
Bohužel ne, většinou to bylo spíš naopak. Všichni se tě snaží spíš vysát co to jen jde a svým způsobem na tobě parazitují, nebo ti tvoji snahu komplikují. V tomto případě čest vyjímkám.

20) Konkurence ve světě musí být samozřejmě jako ve všem ostatním velmi tvrdá a země bývalého východního bloku mají v tomto směru značný handicap nejenom díky slabší ekonomice. Troufala bych si tvrdit, že vám se průlom do světa podařil, ale zajímalo by mě, jestli je zde heavy metalu, nebo chcete-li death metalu nějaká jiná skupina, které se to podařilo taky?
Ten handicap je opravdu velmi zřetelný a ještě to tak zřejmě nějaký čas bude. Každopádně první východoevropskou skupinou, která se postavila po boku prvoligových deatmetalových skupin světa byli poláci VADER /mimochodem naši velcí přátelé!!!/. V současnosti už je zde více a více skupin z ex-komunistických zemí, které podepisují smlouvy s malými vydavatelstvími ve světě, ale o výraznější zápis do světové scény se kromě VADER zasloužili snad jen pražští HAMMER a litevci GHOSTORM.

21) Stojíme na prahu nového roku 1997. Co můžeme v tomto roce od KRABATHORU očekávat?
Na přelomu listopadu a prosince jsme natočili nové minialbum MORTAL MEMORIES, které v dubnu vydávají MORBID RECORDS. O licenci pro Čechy a Slovensko se teprve bude jednat. Máme natočeny dva videoklipy, které bychom rádi dostali do televize, potom by mělo vyjít u MORBID RECORDS dvoj CD s našimi prvními dvěmi alby, určené spíš pro západní trh, kam se tyto desky dostaly jen sporadicky. V létě bychom chtěli jít znovu do studia natáčet naše čtvrté řadové album, které by mohlo vyjít koncem letošního podzimu. Kromě toho nás čeká spousta koncertů po celé Evropě a zřejmě i nějaké to celoevropské turné, ale to se necháme překvapit.Problémy Pro Pana Petra Parmu

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.V Kunovicích sexuologická poradna...!?
Slovácké noviny zveřejnily koncem roku zprávu, že v kunovickém zdravotním středisku bude mít ordinační hodiny odborný lékař - sexuolog. Protože musím na sexuologické oddělení jezdit až do Brna, zajímalo by mě, jestli o tom něco víte. (Pavel, ?, 39 let)
Nevěděl jsem o tom, Pavle, vůbec nic, dokud jste mně vy a několik dalších mých klientů nezačali telefonovat. Pro vysvětlení ostatním čtenářům: V některých případech, na příklad po soudem nařízené ochranné sexuologické léčbě, musí člověk nějakou dobu docházet za lékařem s atestací z lékařské sexuologie. Nestačí, aby chodili za jiným odborníkem pomáhajícím v sexuálních problémech (rodinným a manželským poradcem, sexuálním terapeutem ap.). Většina těchto klientů proto jezdí do sexuologického oddělení v Brně - Bohunicích. Jistě by všichni přivítali, pokud by si tyto povinné návštěvy mohli odbýt tady v regionu. Dosud to nejde, protože široko daleko žádný lékař - sexuolog není. Alespoň o něm nevím a to mám o odbornících v sexuologii (samozřejmě nejen lékařích) velmi dobrý přehled. Jednak jsem už od začátku osmdesátých let člen Sexuologické společnosti ČLS a jednak organizuji sexuologické konference a seznamy všech odborníků z republiky, kteří mají se sexuologií alespoň něco společného, mám v po čítači. Proto a také na žádost telefonujících jsem se začal o sexuologickou poradnu v Kunovicích zajímat. Výsledky, které jsem do teď zjistil, sděluji:

Nebude to buzerant?
S Martinem chodíme už přes půl roku. Máme se rádi a je nám spolu dobře. Jen mě trápí, že Martin je tak trochu sexuálně opožděný. Poznala jsem před ním i jiné kluky a ti byli normální. Ráda bych se s ním milovala, ale on nic. Stačí mu líbání, hlazení a tak, dokonce i pusou si to uděláme, ale normálně ne! Jako by na to nebyl. Nezačne si. A já přece začínat nebudu... Radila jsem se s kamarádkama i kamarádama a teď nevím, jestli třeba není buzerant. Jak se to dá zjistit? (Jana, v učení, 16 let)
To je na mě, Jano, aspoň jak tomu rozumím, celkem osm otázek naráz: Chová se Martin sexuálně opožděně? Existuje vůbec něco jako sexuální opoždění? Líbání, hlazení a tak... není milování? Je milování jenom soulož? Dělat si to pusou není normální? Musí být v sexu aktivní jenom muž? Je to, když muž nenutí ženu k souloži a nabízí uspokojení rukou, ústy a podobně, známkou homosexuality? Jsou kamarádky a kamarádi vhodnými rádci pro intimní problémy? Na všechny otázky mám stejnou odpověď. Co myslíte, Jano, jakou?

K zamyšlení na závěr

Soulož je jakékoliv pohlavní spojení. Ne jen dvou pohlaví navzájem...www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund