Číslo: 31
09.08.1999
Článků: 60

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Dnes vám radí
Krimi povídka
Test pro volnou chvíli
Salon Valentýn ženám

Dnes vám radí
MSM nejen na alergie
Krásné letní dny, rozkvetlé louky a zahrady lákají k výletům a procházkám. Ne všichni si můžeme dopřát tyto radovánky. Mnozí velmi dobře znají často náhle vzniklé nepříjemnosti v blízkosti posečené trávy či rozkvetlé louky, při letmém doteku hebké zvířecí srsti nebo po požití některých potravin. Jde o alergická onemocnění. Alergická onemocnění patří mezi civilizační choroby a jejich neustálý vzestup je nepříznivým důsledkem rozvoje lidské společnosti.
V ekonomicky vyspělých zemích alergická onemocnění postihují více než 30% populace, v rozvojových zemích jen l8%. U nás se udává výskyt alergie kolem 20%, u dětí až 25%. Ve městech je výskyt vyšší než na venkově. Významně stoupá výskyt pylové rýmy a průduškového astmatu a velmi alarmující je i vzestup anafylaktických reakcí (bouřlivých alergických reakcí) na stále se zvětšující spektrum podnětů. Finanční prostředky vynaložené na prevenci a léčbu alergií jsou obrovské a stále stoupají. Firma ProFitness přichází na náš trh s novým přípravkem, který dle seriozních vědeckých výzkumů má výrazný protialergický efekt.
Opět jde o čistě přírodní látku - sloučeninu methylsulfonyl methanu obsahující hojné množství organické síry. MSM je přírodní součástí mnoha druhů čerstvého ovoce , zeleniny, mořských živočichů a masa. Největší koncentrace MSM je v mléce, vejcích, čerstvé paprice, cibuli, česneku, zelí, brokolici, růžičkové kapustě. Při tepelném zpracovávání se však MSM znehodnocuje, stejně jako její množství v těle ubývá stárnutím. Většina z nás trpí nedostatkem MSM, s přibývajícím věkem se tento deficit prohlubuje. MSM blokuje buněčné receptory histaminu, které jsou zodpovědné za alergickou reakci. Mechanismus účinku je tedy podobný účinku antihistaminik. Výše uvedené vědecké výzkumy s touto látkou prokázaly výrazný protialergický účinek u osob trpících sennou rýmou, alergickými záněty spojivek, spastickou bronchitidou, astmatem a nejrůznějšími typy kožních alergií od atopického ekzému přes kontaktní alergické záněty až po alergii na sluneční záření. U bolestí pohybového aparátu se projevuje blahodárný vliv MSM v obsahu molekuly síry, protože pojivová tkáň (kolegen a glucosamin) potřebuje dostatečný přívod síry v rámci prevence poškození chrupavek. Antiparazitárního účinku MSM se využívá v gynekologii (svědivé, zapáchající výtoky u žen způsobené Trichomonas vaginalis). Dávkování: 2xl až 3xl kapsle denně s jídlem nebo po jídle, dlouhodobě.
Podrobnější informace o tomto novém produktu firmy ProFitness a i o dalších výrobcích lze získat ve všech prodejních centrech i s možností konzultace s lékařem.
MUDr. Parvine GricováKrimi povídka
Cesta hrůzy
"Ta Alena Malonová se mi nikdy nelíbila," nadával Vašek Krupka a ukazoval své ženě dopis z banky obsahující platební příkaz. "Rád bych věděl, jak dáme dohromady těch tři sta tisíc korun."
"Máš pravdu, Vašku," řekla Šárka provinile. "Neměla jsem se za ni zaručit." Alena Malonová sem přišla před nějakým časem a Šárka se s mladou veselou ženou brzy spřátelila. Když si potom chtěla Alena v bance půjčit tři sta padesát tisíc korun, aby si mohla koupit byt, požádala ji, aby se za ni zaručila, a Šárka ji nemohla odmítnout. Ale udělala velkou chybu, že o tom neřekla svému muži.
Alena Malonová si žádný byt nekoupila a z vypůjčené částky vrátila jen padesát tisíc korun. Pak poznala jednoho mladíka a nenávratně s ním zmizela. Nezaplacené částky teď banka požadovala od Šárky Krupkové. "Ráno zajedu do města, Vašku," řekla. "Doufám, že se v bance dohodnu na menších splátkách. Vysvětlím jim naši finanční situaci. A mezitím možná policie najde tu Alenu Malonovou."
Vašek souhlasil. Šárka si to zavařila, tak ať si to taky vypije.
Šárka vyjela hned po snídani. Manžel, který byl dozorcem v přírodní rezervaci, jí půjčil svůj vůz, protože měl kdykoli k dispozici služební.
Cesta vedla opuštěnými lesy. Náhle uviděla na kraji silnice ležet muže. Třeba ho někdo přejel nebo srazil, napadlo Šárku a prudce šlápla na brzdy.
Vystoupila, aby se podívala, co se vlastně stalo. V té chvíli se ale z nehybného muže stal živý, vyskočil a přidržel jí pistoli přímo pod nosem.
"Tak, zlatíčko," řekl ostře, "zpátky do kastle! A pěkně rychle! Dělej, dělej, maličká!"
"Co...co vlastně chcete?" zvolala Šárka a cítila, že se klepe jako osika. "To je ale blbá otázka. Svést se, samozřejmě," odpověděl vousatý muž hrubě a strkal Šárku za volant. "Tak sebou hoď! Jen to pěkně rozjeď a žádné hloupé triky, mohu-li prosit. Ale přidej laskavě. Tohle courání nemám rád. Mám zatraceně naspěch."
Zvýšila tempo. Potom se jí zeptal na jméno.
"Šárka Krupková," vyhrkla bez uvažování.
"Šárka?" zabručel. "To se mi líbí. Jedna moje přítelkyně se taky tak jmenovala. Byla to prima kočka. Já jsem Honza, milý mládenec, jak vidíš." Zašklebil se na ni.
Nevydala ani hlásku. Stačil jí letmý pohled vpravo, aby poznala, že vedle ní sedí Jan Filip, hledaný vrah. Viděla jeho fotografii v televizi. Šárka cítila, že jí srdce tluče až v krku.
Cesta vedla podél Velkého jezera. Náhle se ve voze ozval bzučák.
" Co to bylo? zeptal se Honza nervózně.
"Telefon," vysvětlila Šárka.
Otevřela přihrádku. Vedení přírodní rezervace dalo zabudovat telefon do Vaškova osobního vozu.
"Musím to zvednout, jinak to bude podezřelé," řekla. Pevně doufala, že je to Vašek.
"Ani jedno nesprávné slovo," přikázal Jan Filip a udělal pistolí významné gesto. "Varuji tě, srdíčko!"
Byl to Vašek. "Šári," zazněl jeho hlas ve sluchátku. "Chtěl jsem ti jenom zavolat, aby ses nezlobila. Byl jsem ráno protivný. Prosím tě, promiň."
"Byla to všechno moje vina, Vašku," řekla a bojovala se slzami.
"Kde už jsi?" zeptal se Vašek.
"Na Velkém jezeře." Potom rychle dodala. "Jak se má Petřík, náš malý miláček? Dej mu pusinku od maminky."
Jan Filip jí přidržel pistoli na boku.
"Přestaň!" sykl. "Okamžitě polož sluchátko nebo střelím."
"Já...já už musím končit, Vašku," řekla. Je tu dost velký provoz a já se musím soustředit. Sbohem, miláčku!" S hlubokým povzdechem položila sluchátko do přihrádky.
"Mluvila jsi zatraceně moc," řekl Honza ledovým hlasem a díval se na ni malýma, zlýma očima. "
Nepokoušej se mě obelstít, Šárko. Radši na to pořádně šlápni. Čím rychleji pojedeš, tím dřív se mě zbavíš."
V dálce se objevilo benzinové čerpadlo.
"Musíme natankovat," řekla Šárka, "jinak zůstaneme někde viset a to by vám jistě nebylo příjemné."
Jan Filip se podíval na palubní desku. "Dobře, musíme. Ale ať tě ani nenapadne nějaká hloupost. Zůstaneš ve voze a budeš držet zobák. Je ti to jasné, krásko?"
Šárka sevřela rty a beze slova přikývla.
"Plnou," řekl Jan pomocníkovi u čerpadla.
V té chvíli uviděla Šárka ve zpětném zrcátku, jak k benzínovému čerpadlu zajíždí policejní vůz. Také Jan Filip ho uviděl.
"Jen klid, zlatíčko," zasykl mezi zuby, "nebo nastane tvá poslední hodinka." Šárka se chvěla rozčilením. Ale nestalo se nic.
"Teče nám trochu olej," řekl policista druhému pomocníkovi. "Podívej se na to, možná, že tam něco netěsní."
Zatímco se pomocník zabýval motorem, bavili se oba policisté se smíchem o nějaké dívce jménem Gábina, která pracovala v jedné putyce jako číšnice.
"Hotovo, nádrž je plná," řekl pomocník a otočil se k Šárce. "Přeje si snad madam ještě něco?" Šárka by byla nejraději vykřikla, v jaké je situaci, ale zdržela se a seděla bez hnutí.
"Všechno je okej, chlapče," řekl Jan Filip. "Kolik to dělá?" Zaplatil z peněženky Šárky. Když odjížděli, jeden z policistů jim přátelsky pokynul.
To jsou blbouni, pomyslela si Šárka a slzy vzteku a zklamání jí vstoupily do očí. Asi po čtvrt hodině dorazili do města. Na křižovatce semafory ukazovaly červenou. Auta čekala ve dvou řadách. Šárka hledala pomoc v nejbližších vozech. Jan Filip si toho všiml.
"Řekl jsem ti, abys nemyslela na blbosti, maličká, nebo chceš těsně před cílem kousat trávu?"
Jan se ale také nervózně rozhlížel. Auta se hromadila. Ta situace se mu vůbec nelíbila.
Řidič vozu, který stál na Filipově straně, dokonce vystoupil, protáhl se a potom zaklepal na okno. "Promiňte, pane," řekl zdvořile a držel v ruce cigaretu. "Nemáte náhodou oheň?" Protože Honza právě také kouřil cigaretu ze Šárčina balíčku, mohl těžko odmítnout. Nedůvěřivě si muže prohlédl, ale potom vyndal levačkou zapalovač a pravou stiskl elektrickou páčku, kterou se okénko otevřelo.
Muž využil bleskově situace, rozrazil dveře a přitiskl Honzovi Filipovi pistoli přímo na krk. "Policie! Ani hnout!" Šárka ještě ani plně nepochopila, co se to děje, když se na její straně otevřely dveře. "Už nemusíte mít strach, paní Krupková," uklidňoval ji muž, který před ní stál. "Jsem policejní inspektor Daněk." Šárka se chtěla zvednout ze sedadla, ale byla by se zhroutila, kdyby ji Daněk nezachytil. "Děkuji vám," vydechla a rozplakala se.
"Poděkovat musíte manželovi," řekl Daněk. "Když jste mluvila do telefonu o synovi, který neexistuje, bylo mu jasné, že něco není v pořádku, a vyrozuměl nás. Naše hlídka u čerpací stanice poznala bezpečně ve vašem voze Jana Filipa."
"A já si o nich myslela, jak jsou k ničemu, když se jen tak baví. Měla jsem na ně hrozný vztek. Ty chvíle ve voze byly strašné."
Daněk soucitně pokýval hlavou. "Byla jste nesmírně statečná, paní Krupková. Mám pro vás alespoň jednu radostnou zprávu. Na dopadení Jana Filipa je vypsána vysoká odměna. Myslím, že se vám budou ty peníze hodit." -ová-Test pro volnou chvíli
Kdo tě otevírá, obálko?
Mnoho činností vykonáváme navyklými pohyby, přičemž si ani neuvědomujeme, že tyto zvyklosti mohou pozornému člověku leccos o nás prozradit. To platí i pro tak obyčejný úkon, jakým je otevření dopisní obálky. Nyní už k testu. Představte si, že v domovní schránce na dopisy leží obálka, tudíž ji vyzvednete a…

1. Netrpělivě roztrhnete tužkou, sponkou do vlasů či jiným předmětem, který za tímto účelem vylovíte z kapsy nebo z kabelky.
2. Odeberete se domů a teprve tam ji otevřete nožíkem, speciálně k tomu určeným.
3. Po příchodu domů zdvihnete obálku proti světlu a na jedné straně ji opatrně rozstříhnete.
4. Hned za dveřmi bytu z ní odtrháte kousky, a to i s rizikem, že tímto počínáním poškodíte její obsah.


Hodnocení
1. Svému okolí se jevíte jako bytost nervózní a netrpělivá, urputně hájící své zájmy. Nejste však osoba panovačná v pravém smyslu slova, neboť citlivě dokážete rozlišit, kdy máte větší šanci uspět vlídnějším, tedy taktičtějším jednáním. Takto přistupujete zejména k lidem, kteří se stejně jako vy dívají na svět realisticky, berou život jako příležitost něco dokázat, ovšem i ostatním neodepírají právo vyniknout.
2. V zaměstnání i v soukromí se natolik řídíte rozumem, že je vám cizí umět pochopit druhé, natož tolerovat jejich slabůstky. Jelikož vše máte přesně naplánováno a rozpočítáno, i sebemenší vybočení z pevného řádu vás rozčílí k nepříčetnosti. Preciznost a svědomitost oceňují vaši nadřízení, ovšem ani jako host či hostitel si nevedete špatně. Není sice s vámi zábava k popukání, umíte však pochválit, co za pochvalu stojí, a při návštěvě nikdy nezapomenete přijít s nějakou drobnou pozorností.
3.Jste rozporuplný, náladový tvor. V zaměstnání spoléháte na ostatní, doma zase vyžadujete absolutní poslušnost, necháváte se doslova obskakovat. Všechna čest vašemu sebejistému vystupování, jímž maskujete své nedostatky. Tuto roli hrajete tak přesvědčivě, že ostatní si ani nepřipustí, jak je kvůli svému pohodlí a touze po laciném úspěchu vlastně zneužíváte.
4. Skutečně si myslíte, že je nutné udělat všechno okamžitě, že zvažování je spíš přítěží? Důvodů k bezmyšlenkovitému jednání máte pramálo, jen víc věřte svým schopnostem. Vaše přirozená inteligence si už dávno získala sympatie okolí, tak proč stále tolik obav, že si svými názory přivodíte nepříjemnosti? Sebevědomým vystupováním však získáte respekt ostatních, neboť váš bystrý úsudek i jim bude ku prospěchu.Salon Valentýn ženám
Letní účesy
Ve městě i na pláži si vždy naše vlasy zaslouží vypadat co nejlépe. V letních dnech trochu popustíte uzdu naší fantazii a vytvoříme si účes, o kterém se nám může v zimě jenom zdát. Vlasy nás také zahřívají, proto léto nahrává různým typům účesů, při kterých odstraníme vlasy jak z krku, tak z čela. Můžeme si vytvořit neposlušné drdůlky na temeni hlavy, spousty stočených pramínků či copánků, které, aby lépe držely, navlhčíme gelem a dále upravíme do drdolu nebo podle fantazie různě pospínáme. Jako ozdoby používejte různé druhy skřipců, spon a neméně atraktivní, ale hlavně originální jsou živé květy, které se hlavně hodí na večerní párty. Základem krásného účesu jsou však zdravé lesklé vlasy, a ty jsou výsledkem dokonalé péče. Proto v letních měsících nezapomínejte na kvalitní vlasovou kosmetiku a dopřejte svým vlasům trochu luxusu, odměnou pro vás bude dokonalý vlas, a to je přece koruna krásy každé ženy.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 1 sekund