Číslo: 32
10.08.1998
Článků: 61

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Bienále Brno - svět plakátu a vizuálního stylu
Nedělní den plný řemesel
Jubilant v ZOO Lešná
Pozitivní smlouva
Valašský básník a hudebník
Strážnická Galerie žije výstavami
Již nemusíme mít strach z nemoci a úrazu
POLICEJNÍ TÝDENÍK

Bienále Brno - svět plakátu a vizuálního stylu
Po tři letní měsíce se v prostorách Moravské galerie v Brně - v Místodržitelském a Pražákově paláci a v Uměleckoprůmyslovém muzeu - odehrává stěžejní výstavní akce roku - 18. mezinárodní bienále grafického desingu Brno 1998. Bienále každé dva roky seznamuje s nenovějšími světovými tendencemi oboru, který má velký společenský dopad - vždyť kdo by si nevšímal reklamy,nepodíval se na plakát, nečetl knihy nebo noviny nebo nepotřeboval jakoukoliv tištěnou informaci - třeba v jízdním řádu.
V Brně se představuje 449 vystavujících z 47 států světa. Nejpočetnější expozici zaujímají Japonsko (81 autorů), Česká republika (53) a Německo (36). Překvapivě velká a kvalitní je účast čínských grafiků (31). Co do počtu následují Francie (24), USA (24) a Rusko (22). Mezinárodní porota Bienále - Josef Flejšar a Rostislav Vaněk (ČR), Kari Piippo (Finsko), Colin Banks (Anglie), Melchior Imboden (Švýcarsko), Vladimír Čajka (Rusko), James Victore (USA) a Yokoo Tadanori (Japonsko) - udělila celkem 14 cen.
Velká cena a dvě zlaté medaile putovaly do Švýcarska (Melchior Imboden Claduia Schmauderová a Richard Feurer), Cenu Mezinárodní rady organizací grafického designu v Londýně ICOGRADA obdržel Gert Dumbar z Holandska, Cenu Alfonse Muchy za plakát získala Češka Radana Lencová, Mezinárodní cenu Design Prestige Design Centra ČR dostal Garry Emmery z Austrálie, Cenu lllD - Mezinárodního institutu informačního designu ve Vídni - Julia Hastingová z Německa, Cenu Ministerstva kultury Němec Thomas Muller, Cenu primátorky města Brna Yossi Lemel z Izraele atd. Prezident Bienále Brno Jan Rajlich ml. udělil zvláštní cenu čínskému grafikovi Shaohua Chenovi.
Program Bienále obohacují četné doprovodné výstavy. Američan James Victore, laureát 16. Bienále Brno 1994, vystavuje své plakáty v Galerii Desing Centra České republiky na Jakubském náměstí v Brně. 50 plakátů z mezinárodního bienále divadelního plakátu v polském Řešově je instalováno ve foyerech Janáčkova a Mahenova divadla v Brně (tato zajímavá výstava bude přístupná až po divadelních prázdninách v září). Výstava plakátů ze sbírky vídeňského galeristy Hummela představuje v Uměleckoprůmyslovém muzeu nejznámějšího německého avantgardního umělce 2.pol. XX. století Josepha Beuyse. V Atriu Pražákova paláce výstava Work From Tokyo nabízí pohled na nejnovější práce mladých japonských grafiků.
Brněnská Bienále otevírá okna do zajímavého světa plakátu a podnikavé, informační a reklamní grafiky až do 29. září.
-jrj-Nedělní den plný řemesel
Lešná (Mac) - Zoologická zahrada a zámek Lešná - Zlín vás zve v neděli 16. srpna na program Tradice řemesla. Zhlédnout můžete ojedinělou atraktivní ukázku restaurátorské práce a parní kočár s posádkou v dobových kostýmech. A co vás ještě čeká? Malované dřevěné hračky, zdobené pečivo, keramická zvířátka, paličkovaná krajka, pletení ošatek, košíkářství, výšivka, řezbářství, vizovické pečivo, figurální keramika, včelí produkty a ochutnávka medoviny. Připraveny jsou zajímavosti z historie řemesla, soutěže pro návštěvníky, jízda na koních a ponících. Tak tedy nezapomeňte, začátek je v 10.00 hodin u zámku Lešná.Jubilant v ZOO Lešná
Lešná (red) - Příjemné překvapení - dárek pro dvousettisícího návštěvníka letošní sezóny v ZOO Lešná čekalo v pátek 31. července 1998 na pana Antonína Popelku z obce Strání v okrese Uherské Hradiště. Třicetiletý sadař, pracující ve Slavkově, navštívil zlínskou zoologickou zahradu i se svou manželkou a dvěma dětmi a převzal od pracovníků ZOO Lešná upomínkový dárek - pštrosí vejce, jelení paroží, volnou vstupenku pro letošní rok a propagační materiály ZOO Lešná. Štastná rodinka měla z nečekaného překvapení velkou radost a jak nám prozradil spokojený jubilant, na Lešné se s nimi letos ještě určitě setkáme. Dvousettisící návštěvník byl tedy vyhlášen- čtvrtmiliontého čeká Lešná ještě v průběhu tohoto měsíce...Pozitivní smlouva
Uh. Hradiště - Mezi Berounkou a Moravou se ve velmi častých periodách objevují vlny kritiků a doposud nevím o případu, že by toho zbytek národa využil. Takže mě napadlo iniciovat tuto možnost nyní, kdy nemalý počet voličů (kohokoliv) tvrdě kritizuje opoziční smlouvu, která je výsledkem obratné diplomacie Miloše Zemana a vzhledem ke snaze vytěžit z karet s jedním usmoleným trumfem durcha na posledního obou rádoby vládních stran, prakticky jedinou reálnou možností dotažení mimořádných voleb, na kterých se obě přechytračené strany nepochybně rovněž podepsaly, do zdárného konce.
Jedinou druhou možností byly totiž další mimořádné volby. Nebo si snad ještě dnes někdo myslí, že mezi kosmeticky pozměněnou staronovou koalicí by v rapidně horších podmínkách panovala čtyři roky ničím nerušená sousedská pohoda?
Takže se ptám prozatím prostřednictvím regionálního periodika z oblasti, která ještě potřebuje nemalou investici k úplné kompenzaci povodňových ztrát: kdo jste stále přesvědčeni, že opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD nebyla dobrým řešením a tím prakticky dokazujte, že máte přinejmenším zbytečnou stokorunu? Neboť náklady na volby ze státního rozpočtu, tedy potažmo z našich peněz jsou přibližně jedna miliarda, t.j. sto korun na každého občana včetně novorozenců. Na jednoho voliče by to bylo stodvacet třikoruny, dvacet haléřů. Kdo tedy máte onu zbytečnou stokorunu, ozvěte se do redakce. Budete-li první, budeme spolu zakladateli sbírky, z těchto stokorun sestávající a budete spolurozhodovat o tom, na jaký humanitární účel bude využita.
A když nás nakonec bude více než čtyři miliony, padesát osm tisíc čtyřista osmnáct, což je polovina všech oprávněných voličů, jsem přesvědčen, že i pánové Klaus a Zeman uznají, že pochybili. A moc by mě překvapilo, kdyby po tomto fiasku odmítli společně trvale opustit politickou scénu. Takže je na vás, kritici, abyste učinili první vstřícný krok!
Emil FormánekValašský básník a hudebník
Po roce se vrací Jirka Březík zpátky na rodnou Moravu, aby zde natočil svoje další překrásné písničky a slibuje, že příští rok je spolu s dalšími konečně vydá na celém albu.

Násilí mě pomohlo
Minulý rok mě proti mé vůli přitáhl Martin Motýl do nahrávacího studia Shaark a já jsme natočil prvních pět písniček. Dvě věci se objevili na CD, pouštěli se v rádiu a skladba Morava dokonce zazněla ve Snídani s Novou, prozradil nám Jirka začátek projektu. To ještě netušil, že díky tomuto projektu se dala dohromady skupina Babyloon. Cítím vůči ní rodinný závazek, dodal Jirka.

Hudební puzzle
Jiří vlastně pokračuje v tom co započal minulý rok. Nahrávám skladby čerstvé, ale i několik let staré. Do jeho skládanky přibylo šest skladeb. K nim příští rok ještě několik přidá a možná z toho bude deska. Ještě sám nevím, ale uvidí se. Nahrávat budu určitě v Shaarku, nejen protože mají nový koberec u vchodu a pejska Arona.

Chce to komornost
Svoje skladby staví na sborech. Jeden takový sbor Conticum Camerale ze Zlína mu přijel do Bzence pomoci se skladbou Co je po tom milování, což je jedna z jeho vlastních lidových skladeb. Neskládám hitovky, chci aby lidé při mých písničkách v klidu přemýšleli o životě a odpočívali.

Od lesního rohu ke zpěvu
Jiří se narodil ve Hvozdné u Zlína. Své hudební základy získala na Lidové škole umění a první písničky začal psát už v páté třídě. Ve svých dvanácti letech hrál na kytaru, lesní roh a klavír. Když jsem končil u učitele Garguláka, poradil mi, ať jdu raději zpívat. V patnácti se svým spolužákem Mirkem Březinou (současný zpěvák a kytarista Vivian) založil skupinu Union. Úspěšně absolvoval gymnázium, ale na výšku obor pedagogika se nedostal, tak odchází mezi umělce na vojnu do Prahy. Pak přišla revoluce a i jemu se otevřeli nové možnosti.

Svobodná Evropa a Praha
Někdy v roce 1993 se vracel na Moravu. Konala se tam akce U rybníka na Hvozdné, kterou pořádává organizace sdružující hudebníky, fotografi, sochaře, malíře, prostě místní umělce. Jiří je jejím zástupcem pro Prahu a okolí. Před touto cestou jsem napsal Baladu o spravedlnosti. Následovala Balada o vojně, která se na delší čas stala mojí poslední. Prioritu získali aktivity podnikatelské. Až v roce 1996, kdy pracoval v kanceláři rádia Svobodná Evropa začal znovu psát básničky a to byl jen krůček k psaní textů a muzice. Mezi prvními vznikly skladby Magda a Co je po tom milování. V Praze už zůstal. Natáčel sbory pro duety Karla Gotta a Lucie Bílé, zpíval ve sboru muzikálu Drákula a na pražském výstavišti v pyramidě v Hůlkově projektu Mise. Dnes ho živý zpěv ve swingovém souboru Prestissimo s kterým nedávno natočil nové cédéčko.

Jsem samouk
Sám prozradil, že je autorem lidových skladeb a balad. Z těch loňských, letošních a ty co natočí příští rok chce devět nejlepších vrýt na svoje první sólové album. Díky letošnímu nahrávání k němuž mu stačil jen Roland XP-50, prozradil, že se musel naučit hrát na zobcovou flétnu, kterou použil ve třech skladbách. Jsem samouk, ale s flétnou mi pomohl svými radami můj syn. V srpnu po žních se do Bzence vrátí, aby všechno svoje letošní snažení smíchal dohromady. Jeho posluchači se mají na co těšit! A opravdu, protože kvalitní texty doplněné kytarou, zazpívané s razancí a komorními vokály dokládají jeho cit ke kvalitní hudbě. Právě komorností se liší od folku, ke kterému má jeho muzika podle kritiků tak blízko.

Pavel PaškaStrážnická Galerie žije výstavami
Strážnice (Mac) - V Galerii Městského muzea ve Strážnici byla 5. srpna zahájena výstava amatérského malíře Františka Martinka ze Strážnice. Vystavené obrazy zachycují Strážnici, její uličky a zákoutí, v dnešní době již neexistující.
Kromě obrazů jsou zde umístěny obrázky z jeho cest, krajinky a zátíší. Výstava Martinkových obrazů potrvá do 30. září.
Další akcí, která proběhne, bude výstava výtvarnice Martiny Švarcové od 10. září do 30. října.Již nemusíme mít strach z nemoci a úrazu
Současné nemocenské dávky jsou velmi nízké a nezměnily se od roku 1994. S touto skutečností se neradi smiřují lidé, kteří mají průměrný a vyšší plat. Velice prekérní situace může vzniknout pro toho, kdo splácí úvěr, leasing, vysoký pronájem v nebytových prostorách, alimenty v nadstandardní výši či jiné půjčky a pohledávky. Tam může mít několikaměsíční pracovní neschopnost za následek i finančí úpadek a konec doposud prosperujících aktivit. V případě příznaků onemocnění se tito lidé většinou snaží nemoc rozchodit, popřípadě si vezmou několik dní dovolené. Tento stav se nelíbí mnoha občanům, výhrady mají i někteří politikové. Přitom je třeba připomenout, že v České republice jsou nemocenské dávky jedny z nejnižších, což odporuje základním úmluvám Mezinárodní organizace práce. Je zahanbující a nepochopitelné, že průměrná výše důchodů, které jsou nyní přiznávány, je vyšší než nemocenské dávky, řekl podrážděný podnikatel ze Starého Města.
Hranice maximální částky denního vyměřovacího základu v současné době činí 270 korun za kalendářní den. V praxi to znamená za první tři dny nemoci 50 procent, maximálně však 135 korun, a další dny 69 procent denní dávky, nejvýše 186 korun denně. Jednoduše si můžeme vypočítat maximální nemocenskou při 30 denním měsíci ve výši 5.427 korun.
I přes současné potíže svítá lidem s půměrnými a vyššími příjmy naděje. Nemocní mohou získat denní dávky pracovní neschopnosti, což v praxi znamená náhradu za ztrátu příjmu způsobenou déle trvající nemocí. Tento produkt je určen těm, kteří nechtějí být odkázáni jen na nemocenské dávky. U České pojišťovny Zdraví, a.s. se lze pojistit až do 2.000 korun denní dávky od 15. do 29. dne pracovní neschopnosti, řekl nám Miroslav Buček, obchodní zástupce pojišťovny Zdraví.
Lidé, kteří se již u výše jmenované pojišťovny proti následkům nemocí zabezpečili, jsou spokojeni. S klidem mohou ulehnout do postele při déle trvající nemoci i úrazu s vědomím, že budou dostatečně zabezpečeni ve svízelné životní situaci. Mnoho klientů volí denní dávku 300 korun bez zkoumání příjmů či nákladů a pro vaši představu uvádíme výše ročního pojistného, které zaručí výplatu 300 korun denně od 15. nebo 29. dne pracovní neschopnosti. Žena ve věku 20 let zaplatí ročně 1.830 korun, muž 1.530 korun, při věku 35 let platí žena 2.370 korun a muž 2.010 korun a při věku 45 let zaplatí žena 2.760 korun a muž 2.580 korun ročně.
Další výhodou pojištění je možnost uzavření nadstandardního pojištění. Nemocní jsou v tomto případě umístěni v lékařském zařízení v jedno nebo dvoulůžkovém pokoji, s telefonem, televizorem či dalším vybavením.
Občané si neustále kladou otázky, kde se nejlépe pojistit. Česká pojištovna, a.s. Zdraví má dobrý recept na pojištění stomatologických výkonů a zvláště v letním období jsou vyhledávány všechny druhy pojišťění, které uhradí výdaje na ošetření náhlých akutních úrazů a onemocnění, které vzniknou našim pojištěncům během pobytu v zahraničí, dodal Miroslav Buček.
MIKIPOLICEJNÍ TÝDENÍK
Nedovolené ozbrojování
Dne 29.7. bylo zjištěno, že F.T. z Uherského Hradiště nosí u sebe zbraň bez řádného povolení. Jedná se o bubínkový revolver značky Olympic 6, včetně 25 nábojů značky 22 Long rifle SB ráže 5,6 mm. Jmenovaný zbraň dobrovolně vydal orgánům Policie ČR.

Okradl myslivce
Dne 30.7. byl při jízdě motorovým vozidlem kontrolován v obci Boršice Z.B. z Uherského Hradiště. Prohlídkou motorového vozidla bylo zjištěno, že v zavazadlovém prostoru se nachází 2 ks zastřelené srnčí zvěře a v prostoru za sedadly byla nalezena střelná kulová zbraň ČZ 452 EEZKM ráže 5,6 mm s příslušenstvím. Mysliveckému sdružení Lesana Ořechov a Vážany-Tučapy tak byla způsobena škoda ve výši 3.120 Kč.

Vloupání do bytu
Dne 30.7. se neznámý pachatel vloupal nezjištěným způsobem bez použití násilí do bytu v Uherském Hradišti, kde odcizil zařízení bytu - barevný televizor, videopřehrávač, telefon a drobné ozdobné předměty. Majiteli bytu způsobil škodu ve výši 26.500 Kč.

Zadržení pachatelů
Dne 30.7. byli kolem půlnoci hlídkou policie zadrženi tři pachatelé z Uherského Brodu ve věku 16, 19 a 20 let, kteří se vloupali do prodejního stánku v areálu koupaliště v Uherském Hradišti tak, že odstranili pletivo ze zadní strany a odcizili zde tři nanuky.

Padělání listiny
Dne 1.8. přicestoval na RČP Březová občan z Ukrajiny. Kontrolou bylo zjištěno padělání vstupního přechodového razítka v dokladech.

Rušení nočního klidu
Dne 2.8. mladiství pachatelé ve věku 16 let z Dolního Němčí v nočních hodinách na náměstí Komenského v Hluku v podnapilém stavu rozbili vývěsní skříňku na náměstí a ztropili tak výtržnost. Městskému úřadu v Hluku byla způsobena škoda ve výši 500 Kč.

Vloupání do garáží
Ve dnech od 1. do 2.8. se neznámý pachatel vloupal do garáže u II. ZŠ v Uherském Brodě tím způsobem, že nejzištěným předmětem odstranil visací zámek z oček vrat, poté v místech zámku vypáčil uzamykací mechanismus, vnikl do garáže a zde odcizil motorovou jednotku Vari-Jikov, malý motocykl Babeta, 1 ks pětilitrového kanystru s benzínem. Stejným způsobem se vloupal do druhé garáže, kde nezajištěnými dveřmi vnikl do zaparkovaného vozidla značky Škoda 120, odcizil autorádio s přehrávačem a poškodil elektroinstalaci vozidla po odcizení 2 ks reproduktorů. Současně odcizil malé OTP od uvedeného vozidla a 2 ks kompletních kol. Rovněž se pokusil vloupat do třetí garáže, kde urazil zámek, poškodil vrata, ale dovnitř se mu nepodařilo vniknout. Odcizením věcí v uvedených garážích a poškozením vrat způsobil škodu ve výši 30.145 Kč. Šetřením kriminální policie byli jako pachatelé zjištěni dva mladiství z Uherského Brodu, kterým byla prokázána další trestná činnost.

Krádež vepře
Ve dnech od 1. do 2.8. neznámý pachatel vnikl po vypáčení dveří do vepřína v Popovicích a odtud odcizil vepře o váze 30 kg. ZOD Kunovice byla způsobena škoda ve výši 1.800 Kč. Později byli Policií ČR zjištěni dva pachatelé z obce Popovice, kterým bylo prokázáno odcizení dvou selat.

Požár domku
Dne 3.8. v nočních hodinách došlo k požáru rodinného domu majitele ve Vlčnově. Na místo požáru se dostavil HZS Vlčnov a Uh. Brod. Vyšetřovatel HZS Uh. Hradiště vyloučil cizí zavinění a konstatoval jako příčinu požáru samovznícení uskladněného hnědého uhlí a slámy, které bylo uloženo v průjezdu rodinného domku. Při požáru a jeho lokalizaci nedošlo ke zranění osob.

Ubytování zadarmo
Šetřením orgánů OOP v Uherském Hradišti bylo zjištěno, že dvě pachatelky z Prahy a z Uherského Brodu se dopustily trestného činu podvodu formou spolupachatelství tím, že se v době od 13.3. do 23.3. ubytovaly na hotelu u Velehradu, který opustily bez zaplacení za provedené služby, ubytování, stravu, telefon a tím způsobily majiteli hotelu celkovou škodu ve výši 19.393 Kč. Tuto částku do dnešního dne neuhradily.

Krádež jízdních kol
Dne 3.8. byl v ranních hodinách bezpečnostní agenturou v a.s. Let Kunovice zadržen S.B. z Kunovic, který nemohl prokázat svou totožnost a byl v silně podnapilém stavu. Pachatel ve čtyřech případech vnikl do objektu společnosti JOKO-BIKE v Kunovicích tím způsobem, že přelezl oplocení objektu, vylezl na střechu výrobní haly, kde vytlačil nezajištěné okno, vlezl dovnitř a postupně odcizil 9 jízdních kol značky JOKO a jeden rám, čímž způsobil celkovou škodu ve výši 44.500 Kč.

Předvedení pachatele
Dne 5.8. byl na OOP Uherské Hradiště předveden 38 letý muž z Huštěnovic a orgány Policie ČR mu ve 12 případech byly prokázány krádeže, zejména v obchodech, jízdních kol a drobné krádeže. Tyto páchal od počátku roku 1998.

Odcizení hotovosti
Dne 5.8. odcizil neznámý pachatel ve firmě Eurotec v Uherském Ostrohu ku škodě občana Slovenské republiky částku 36.900 Kč, kterou měl uloženou v tašce.

Zjištění pachatelů
Šetřením OOP ČR Uh. Hradiště a kriminální policie bylo zjištěno, že dva muži z Uherského Brodu ve dvou případech v období od 15.7. do 20.7. vnikli po rozbití okna do rekreační chaty majitele I.L. v katastru obce Havřice, kde odcizili přenosný televizor, kávovar, rádio, různé kuchyäské vybavení. Celkem způsobil škodu ve výši 8. 050 Kč. Jeden z pachatelů sám vnikl pomocí shodného klíče do sklepa rekreační chaty majitele S.M., kde odcizil nabíječku, v prostoru sklepa našel klíč, odemkl si vchodové dveře do obytné místnosti a odcizil propanbutanový vařič, slováckou slivovici, becherovku, a způsobil tak škodu ve výši 4.748 Kč.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund