Číslo: 34
25.08.1997
Článků: 39

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Vavříny letos putovaly na Slovácko
Ivan Mládek v Hradišti
HITPANORAMA Zdeňka Dudy
Problémy Pro Pana Petra Parmu

Vavříny letos putovaly na Slovácko
Rozhovor s vítězem trampské porty v Plzni Igorem Chižňakem

Igor Chižňak na koncertním pódiu. - Foto: archiv
Igor Chižňak pochází z muzikantské rodiny. Už jako malý kluk začal chodit do LŠU na trumpetu. Ta ho zjevně nijak nelákala, věčně chodil #za školu a snad jen díky vytrvalosti rodičů a jeho učitele p. Bělohrada zdárně hudební školu zakončil. Hudební talent však s radostí uplatnil při hře na kytaru, na kterou se naučil hrát sám a kytaře věnoval skoro každou volnou chvíli.

Igore, jak dlouhá byla Tvá cesta k vítězství na Portě - nejstaršímu festivalu trampské a folkové hudby?
Někdy ve druháku na škole jsem tačal hrát s kamarádem Jirkou (zelím) Zelinkou jen tak pro radost. Nakonec jsme působili ještě s holkama jako školní folková kapela POVODEŇ, která se už po tříměsíční existenci podílela na natáčení kazety Vlčnovského hudebního sdružení NAHOZ s názvem PRAMÍNKY. S Povodní jsme hráli na různých akcích, soutěžích a festivalech. Konkrétně na Portě jsme jako kapela soutěžili několikrát a v roce 1994 jsme se zúčastnili finále v Ústí nad Labem. Potom Povodeň přerušila svoji činnost a já jsem se spíš z hecu jako sólový interpret přihlásil a vyšlo to.

Jaká atmosféra v Plzni tenkrát vládla?
Perfektní. Mám pocit, že se tam sešla spousta dobrých lidí a muziky. Atmosféra byla skvělá, srdečná a z vítězství mám velkou radost.

Myslíš si, že v době zasloužené slávy Nedvědů, Nohaviců a jiných, má naději na úspěch i začínající #folkař?
Myslím si, že každá kapela nebo interpret najde svoje posluchače, kteří na ně rádi přijdou. Pokud chtějí vejít ve známost širšímu okruhu posluchačů, záleží hlavně na tom, jak jsou dobří a kolik do toho vložili sil, peněz a nervů.

Igore, vím, že si texty i muziku píšeš sám. Můžeš mi prozradit, jaké máš zázemí a kde bereš inspiraci ke skládání?
Co se týče mého zázemí - jsem štastně ženatý a v nejbližší době čekáme mimčo. Kolem sebe mám velmi chápající a tolerantní rodinu, dokonce i skvělou tchýni, což nebývá zvykem. Alespoň takto bych chtěl poděkovat manželce a svým i manželčiným rodičům za to, že se mnou vydrželi a umožnili mi skládat a hrát. Taky chci poděkovat svým kamarádům a posluchačům za to, že mi drželi palce. Inspiraci beru různě, hlavně ze svých prožitků a postřehů.

Jak ovlivní toto vítězství Tvé hudební záměry?
Nevím. Z vítězství mi neplynou žádné převratné změny, ale vím, že budu hrát. Chtěl bych vydat s jednou jihočeskou muzikantskou firmou cédéčko a pokud budou nabídky, chtěl bych koncertovat, zvát hosty - dobré muzikanty, prostě potěšit lidi dobrou muzikou, aby zapomněli na starosti a problémy, které tato doba přináší. Taky se budu vzhledem k povodním podílet na benefičním konceru, z něhož výtěžek poputuje na konto postiženým povodněmi. Dál už se uvidí.

Igore, přeji Ti, aby Ti vše vyšlo!
Iva TymrováIvan Mládek v Hradišti
V pátek 15. srpna se na parkovišti před Klubem kultury v Uherském Hradišti konal Benefiční koncert na podporu obnovy Slovácké búdy ve Smetanových sadech. Stovky diváků všech generací si přišly poslechnout písničky a povídání Ivana Mládka a jeho muzikantů, během koncertu probíhala finanční sbírka, jejíž výtěžek je určen na rekonstrukci povodněmi poškozené budovy.HITPANORAMA Zdeňka Dudy

Premiéra - středa od 20 do 22 hod.
Repríza - sobota od 19 do 21 hod.

	34. týden
	1. Aqua- Roses Are Red
	2. Aerosmith - Hole in My Soul
	3. Puff Daddy - Iďll Be Missing  You
	4. Erasure - Donďt Say Your Love Is Killing Me
	5. Alphaville - Wishful Thinking 
	6. Worlds Apart - Iďll Be Dreaming Of You
	7. Pet shop boys - Somewhere 
	8. Blossom - Nur Getraum
	9. Michael Jackson - History
	10. UB 40 - Tell Me Itďs True

	novinky týdne
	Backstreet Boys - Everybody
	Texas - Blue Eyed Boy
	Boyzone - A Picture Of YouProblémy Pro Pana Petra Parmu

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.

Sexuální ochutnávka II
Z knížky O˙sexu a˙lidských vztazích s˙humorem i˙vážně, autoři Parma, P., Uzel, R. a˙kolektiv, která v˙těchto týdnech vyjde.
Všude, ve všem, vždy je či může být sranda a˙smích. A˙humor. Jen se dívat a˙vidět. Poslouchat a˙slyšet. Otevřít se tomu. Vyjít vstříc. Pochopit a˙rozumět. I˙srdcem. To život tropí průšvihy, šprťouchlata, ptákoviny a˙píčoviny, srandu a legrácky... (František Křivák v˙pojednání na téma Křivák v˙sexualitě a˙lidských vztazích
Keď si dala ciganovi, daj aj mně, daj aj mně, cigan má len jedno vajco, já mám dve, já mám dve.
Má milá, premilá, máš bílé kolena, pusti ňa mezi ně, budeme rodina.
(Hradišťák Ivan Šplíchal o˙erotice v˙lidové písni z˙pohledu gynekologa)
V poradnách se setkáváme možná častěji s tím, jak ženy, nespokojené se svými protějšky v řadě ostatních oblastí, je docela dovedně kastrují i v této. Vždy se tvrdilo, že muži barbaři ničí kvítek křehké ženské sexuality. Pokud však žena chce, dokáže mužskou sexualitu zasáhnout ještě výrazněji. Stačí, aby jen tak v těch nejdůvěrnějších chvilkách trochu znuděně prohodila: "Miláčku, tedy jestli tohle mělo být všechno, tak to ses moc nepředvedl... a i poměrně sebejistý muž začne asi brzy jako sexuální partner selhávat. (Petr Šmolka o˙manželském a˙rodinném poradenství na konci tisíciletí)
Některé ženy se ze strachu sexuálnímu kontaktu úplně vyhýbají. Mnohé ženy navazují vztahy s partnery, kteří je bijí, špatně s nimi zacházejí a často je emočně zneužívají. Na základě pocitu méněcennosti se snaží být postižená žena dokonalá, neustále pracuje a vzdělává se, aby se vyrovnala druhým, ale žádné uspokojení jí to nepřináší. (Jiřina Dolanská o˙dopadu sexuálního zneužívání na rodinu)
Zdá se, že frekvence incestu (pohlavního styku mezi příbuznými) je mnohonásobně vyšší, než se až dosud předpokládalo. Diskutuje se o˙jeho skutečném či domnělém nebezpečí pro další mravní a˙sexuální vývoj. Zatímco výsledky odborných studií vyznívají v˙tomto směru většinou nepříznivě, ze strany osob, žijících v˙takzvaném dobrovolném incestu, je toto jednání vysvětlováno jako přirozený projev sexuality. (Miroslav Mitl”hner o˙incestu)
Ženy dovedou svoji věc před posuzovatelem mnohem lépe přehrát, zdramatizovat, posuzovatele přesvědčit. (Naši mužští předkové, aby se uživili a přežili, museli umět lovit, bojovat, být řemeslníky, zemědělci, obchodníky apod. Naši ženští předkové, aby přežili, museli umět rozpoznat kdo je kdo, zejména kdo je schopen dobře uživit a ochránit rodinu, jaké má potřeby, hodnoty a jak jej získat). (Eduard Bakalář o˙úskalích pro posuzovatele sporu mezi dvěma osobami)
Naše koučování není metodou nebo technikou, ale přístupem k˙těm, kterým pomáháme. Nevycházíme z˙naučených postupů, jak pracovníky někam směřovat, pomáháme jim, aby se sami dostali, kam firma a˙oni potřebují. Vše v koučování směřuje k˙uvolnění a˙posílení vnitřních zdrojů pracovníků, potřeby a˙chuti na sobě pracovat a˙pomáhat ostatním pracovníkům. (Petr Parma o˙koučování jako pomoci manažerům nejen při firemní komunikaci)
Věk při prvním pohlavním styku: 13 až 18 let (průměr 15,5). První pohlavní styk ve věku do 15 roků mělo 49%. Počet sexuálních partnerů mimo sex za peníze byl 4 až 20 (s průměrem 10,4). Počet sexuálních partnerů za peníze - uváděná čísla jsou stovky až tisíce. Nejmenší počet 20 ročně, nejvyšší 6000 za celou asi desetiletou profesionální kariéru. (Jaroslav Zvěřina o˙sexuálním životě pracovnic pražských erotických salonů)

K zamyšlení na závěr:
Preto sme správanie tejto skupiny podnikate–ov nazvali syndróm hovna na polici. V„čšinou ide o mužov s učňovským, nanajvýš stredoškolským vzdelaním, ktorí sa pred revolúciou adekvátne profesne realizovali.U časti týchto mužov sa rozvinulo po zahájení podnikania v rámci oslnenia titulom pán podnikate– buď problematické pitie alebo až závislosť na alkohole. (Anežka Imrišková o˙slovenském podnikateli a˙jeho obětích v˙psychiatrické klientele)www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund