Číslo: 34
30.08.1999
Článků: 82

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Test pro volnou chvíli
Salon Valentýn ženám
Dnes vám radí
Krimi povídka
Horoskop barev

Test pro volnou chvíli
Co pro vás znamená svoboda?

1. Jaký pocit ve vás vyvolává pohled na fotografii s touto ženou?
a) příjemný, vypadá spokojeně a živě 5
b) je to modelka, která pózuje před fotografem 3
c) nepříjemný, vypadá velmi zodpovědně 0

2. Souhlasíte s určitou "svobodou" v manželství a partnerství?

a) dřív nebo později to způsobí problémy 0
b) ano, jestli se tím myslí názorová svoboda a přání 2
c) přirozeně, bez toho je dlouhodobé soužití nemyslitelné 4

3. Předpokládejme, že vdaná žena se právě střetla s cizím mužem. Co si o tom myslíte?

a) tento druh "svobody" směřuje automaticky k výbuchu 1
b) proč by si vdaná žena nemohla domluvit schůzku s jiným mužem? 4
c) dobře, že se dnes už něco podobného neposuzuje tak přísně jak kdysi 5

4. Ke kterému z uvedených typů podle vašeho názoru patříte?

a) věčný nespokojenec 3
b) dobrý diplomat 2
c) raději jsem v úloze podřízeného 0

5. Dvojice v zahradní kavárně se výborně baví. Ocitla byste se ráda v jejich společnosti?

a) ano, ale sama 4
b) jen se svým přítelem 2
c) podle toho, kdo jsou ti dva 3

6. Předpokládejme, že byste museli žít v diktatuře. Co by bylo pro vás nejtěžší?

a) že bych se nemohla svobodně rozhodnout 3
b) neustálý dozor a kontrola nad člověkem 5
c) protože se vůbec nezajímám o politiku, neovlivnilo by to nijak můj život 1

Hodnocení

0-8 bodů: "Svoboda" pro vás znamená především vaši vlastní svobodu. Hlásání svobody pro každého si od vás vyžaduje velkou toleranci k jiným lidem. Kdo požaduje svobodu, musí ji přiznat i druhým a dokázat se v jejím jméně i omezovat. Pokuste se krok za krokem realizovat toto heslo, buďte ústupčivá. Jinak vaše filozofie zůstane jednostrannou.
9-17 bodů:Pojem "svoboda" spojujete se svobodou rozhodování. Nemáte sklon egoisticky jít hlavou proti zdi, ale akceptujete spíš potřeby a požadavky jiných, proto se vám daří být spravedlivou. Když se necítíte omezovaná v případě, že děláte ústupky, a jste přístupná i kompromisům, nebude se ve vaší přítomnosti nikdo cítit ignorovaný ani dirigovaný.
18-26 bodů:Myšlenka na "svobodu" vám nahání strach a zbavuje vás jistoty, jako kdybyste s ní měli v minulosti jen zlé zkušenosti. Přitom sama nevěříte, že by neustálá kontrola a omezování tradicemi, partnerem či životními návyky dělaly váš život krásnějším. Proto se vnitřně osvobodíte, když se takovéhoto postoje vzdáte.Salon Valentýn ženám
Péče o vlasy po létě
Nebude to trvat dlouho a čas prázdnin i dovolených bude nenávratně pryč. Znovu jsme navráceny do reality pracovních dnů. Právě tato doba je velmi vhodná, aby se každá z nás podívala do zrcadla a zjistila případně škody, které léto napáchalo jak na pleti, tak na vlasech.
V dnešním článku se budeme zabývat vlasy. Pokud jsme se k nim na rozpáleném sluníčku chovaly tak trochu jako macechy, jejich vzhled nám bude určitě připomínat spíše suchou koudel než zářivou hřívu. Proto je nutné co nejdříve začít s ozdravným procesem. Je velmi vhodné navštívit svou kadeřnici, která vám jistě velmi ráda poradí ten nejlepší způsob, jak vašim vlasům pomoci. Je několik kadeřnických technik, jak vlasům vrátit jejich přirozenou krásu. Jednou ze základních je použití zábalů a speciálních revitalizačních prostředků, které vlasům dodají potřebnou hydrataci a výživu. Není to nic zvláštního, když jsou vaše vlasy po létě vybledlé a bez lesku. Navrátit vlasům jejich přirozenou barvu už není v dnešní době pro kadeřníka také žádný problém. Zde Vám nabízíme možnosti .
1. Tónování může vlasy zesvětlit o jeden až dva odstíny. Protože se barva postupně vymývá, rozdíl mezi tónovanými vlasy a vlasy vyrůstajícími z kořínků není tak nápadný. Nevýhodou je, že vlasy šedivé kryje nedostatečně.
2. Barvení - částečky barvy pronikají do vlasu a vlas obarvují. Barva je schopná našemu vlasu dodat požadovaný odstín s velkou přesností a také diskrétně skryje první šediny.
3. Prosvětlování - melírování - stává se čím dál více populární. Dříve se používal melír jen k zesvětlení. Dnes si ženy melírují vlasy barvou v různých odstínech a vlasy se lesknou a jsou plné života. Pokud už zvolíte jakoukoliv variantu barvení, je velmi důležité si uvědomit, že každý tento proces vlasy vysušuje, i když bezprostředně po obarvení vlasy vypadají velmi dobře. To proto, že moderní přípravky obsahují mnoho ochranných složek.
Je nutné si pořídit speciální šampon i kondicioner na barvené vlasy. Pak je nutné také oživit tvar účesu, nebo vytvořit zcela novou kreaci kvalitním střihem.Dnes vám radí
Milé čtenářky, odpověď na minulou otázku, zda si může nastávající maminka nechat namasírovat i bříško, zní - ano. Lehce povedenou masáží se zlepšuje prokrvení svalů a elasticita pokožky a napomáhá se odtoku škodlivin z inkriminovaného místa. Jak jsem se již zmínila, v počátcích těhotenství jsou jistá omezení, ale žena může absolvovat masáže klasické i lymfatické, po poradě s lékařem i saunu a různé sportovní aktivity.
V druhé polovině, a zvláště ke konci gravidity, by mohla budoucí maminka věnovat ještě více péče o pokožku břicha, stehen a prsou a předejít tak vzniku strií. Tyhle pajizévky se dají totiž pouze povrchově sjednotit s okolní pokožkou. Úplně odstranit je ale nelze. U nás nabízíme ucelený program péče o ženy v těhotenství i po porodu a máme speciální kúry, jako prevenci vzniku strií a udržení elasticity pokožky a podkoží před i po porodu. Důležitou součástí příprav na tolik očekávaný příchod miminka jsou i cviky na natrénování vědomého ovládání a posílení pánevního dna:
1. Lehneme si na záda, jednu nataženou nohu položíme kotníkem přes druhou - postupně tlačíme kolena k sobě, stahujeme hýžďové a břišní svaly pánevního dna (jako když chceme přerušit močení), - vydržet 10s a uvolnit
2. Lehneme si opět na záda a pokrčíme kolena - s˙výdechem stáhneme stěnu břišní, hýžďové svaly a zvedáme pánev a bederní páteř vzhůru až k hrudním obratlům - zpět do výchozí polohy postupným pokládáním obratlů od hrudní páteře.
A na závěr chci upozornit na riziko vzniku křečových žil, které mohou potrápit i mladé ženy. Zde je důležitá především prevence v podobě cvičení (jízda na kole), relaxace s nohama vyvýšenýma, stahování nohou elastickými punčochami a dostatečným příjmem tekutin. Můžete také absolvovat speciální kúru proti vzniku křečových žil a také kúru na odstranění již vzniklých varixů. Pamatujte však, že základem zdraví je i šťastná mysl, a proto dejte naplno všem vědět, jak se na svoje miminko těšíte.
Simona Lagová, AquacentrumKrimi povídka
Když Honzovi Dobešovi navrhla manželka, aby poslední noc před jeho odjezdem strávili spolu v New Yorku v hotelu, souhlasil. Vůbec ho nepotěšilo, když ho manželka v šest ráno vzbudila.
"Co se děje?" zeptal se. Nějaký muž ve vedlejším pokoji," šeptala Magda a přitiskla se k němu. "Blouzní. Vzbudil mě."
"Tak je asi nemocný. Nebo opilý. Co je nám do toho?"
"Jenže mě vyděsilo, co říká. Chci, abys ho slyšel. Možná je to nějaký maniak."
"No dobře, dobře," zabručel Honza. A zaposlouchal se do slov, která propouštěla tenká stěna hotelového pokoje.
"Vraždil jsem," kvílel muž. "Vraždil jsem."
"Pořád to opakuje," šeptala Magda. "Asi bys měl něco udělat."
"Udělat co?" zeptal se Honza a opřel se zády o polštář.
"Zavolej recepci."
Honza si povzdechl a naboso se došoural k telefonu. "Tady je Honza Dobeš, pokoj 203. Ve vedlejším pokoji člověk pořád mele něco o tom, že někoho zavraždil. Nemůžeme kvůli němu spát. Ano. "Co udělají?" zeptala se Honzova žena.
"Zjišťují, kdo je ve dvěstědvojce."
"Už přestal blábolit," řekla Magda. "Ne, ne," řekl Honza do sluchátka. "Já jsem ve dvěstětrojce. No dobře, zapomeňte na to." Praštil telefonem.
"Co se děje?"
"Ten nemožný chlap v recepci si napsal moje jméno k oběma pokojům." "Nemůže to být shoda jmen?" zeptala se Magda. "Myslím, tvoje jméno přece není tak neobvyklé. V New Yorku musí být víc Honzů Dobešů."
"Jenže ne ve vedlejších pokojích v tom samém hotelu," řekl Honza. "V každém případě tvrdí, že s tím chlapem nemůže nic dělat, a když prý nezačne být násilnický, máme ho ignorovat."
"Asi bychom měli odjet," prohlásila Magdaret. Vstala a šla do koupelny. Honza znechucené zafuněl. Opustil se svou ženou hotelový pokoj. Rozloučili se na chodbě. Honza se odhlásil a přitom vynadal recepčnímu za ten zmatek s čísly pokojů. Recepční se omluvil. Honza vyšel ven a mávl na taxík. Šedivý déšť mrholil ze špinavého nebe a mrazivý listopadový vítr ho hnal Honzovi přímo do tváře.
"Letiště," řekl řidiči. Ale než nastoupil, zarazil se. Sleduje mě. Určitě mě někdo sleduje. Honza si zaclonil oči před deštěm a podíval se do druhého patra, kde bylo okno pokoje 202. U otevřeného okna stál vysoký muž, nevšímal si deště a díval se na něj dolů. Jeho tvář měla nenávistný výraz. Honza na něj zíral bez pohnutí. Bože můj, on vypadá jako já. Jako moje starší vydání. Není divu, že si nás recepční spletl. Než se jeho letadlo vzneslo, pustil Honza muže z čísla 202 docela z hlavy. Zabýval se zprávou, kterou podá obchodnímu řediteli v Kalifornii, ale pak si všiml cestujícího u okénka přes uličku. To je přece on! Hloupost, nemůže být. Zůstal ve městě. Muž četl časopis. Teď zvedl hlavu a podíval se pomalu na Honzu. Turistická třída byla jen z poloviny plná a Honza si bez potíží našel místo o několik sedadel vzadu. Možná měla Magda pravdu a ten chlap je opravdu nějaký maniak. Po přistání letadla Honza vystoupil jako první. V letištní budově chytil nosiče a poslal ho pro kufr. Sám na něj čekal v taxíku u východu z haly. Dočkal se kufru, dal nosiči spropitné a udal řidiči adresu. Auto vyrazilo na dálnici a Honza si oddychl. Zaplatil řidiči, donesl zavazadlo do pronajatého bytu, vytáhl z tašky skotskou. Cítil se teď dobře. Podíval se z okna, aby se ujistil, že ho ten člověk nesledoval. Ulice byla prázdná. Honza vybalil, donesl obleky ke skříni, otevřel posunovací dveře - a uskočil, lapaje po dechu. Muž byl v šatníku. Stál ve tmě a ďábelsky se usmíval. Pak se vrhl na Honzovo hrdlo a sevřel ruce. Honza se kopnutím osvobodil, překotil židli a uskočil z dosahu útočníka. V tom okamžiku vytáhl ten člověk z opasku nůž.
"Kdo jste?" vyrazil ze sebe Honza. "Co - co ode mne chcete?"
"Chci vás zabít," řekl muž s úsměvem. Aniž by uvolnil cestu ke dveřím, začal okolo sebe sekat dýkou - vrážel čepel do matrací, do židlí, ničil záclony, oblečení - Harry ho sledoval s netečnou hrůzou. Ale když ten muž vytáhl z jeho tašky Magdinu fotografii a vrazil do ní nůž, vystřídal Honzův strach nepříčetný vztek. Muž byl napolo otočený k posteli, když ho Honza udeřil těžkou stolní lampou. Ten druhý padl dozadu v bezvědomí a pustil nůž.
"Ty zvíře!" zařval Harry, zvedl nůž a vrazil ho muži do zad. Muž zasténal a zůstal bez hnutí ležet.
Kdo je to? Honza nenašel žádný doklad. Přemýšlel o tom, že zavolá policii, ale nakonec usoudil, že je to příliš riskantní. Neměl žádné svědky. Byt nebyl vykradený a ani otevřený násilím. Policie neuvěří... V noci Honza uklidil byt, zabalil mrtvolu do prostěradla a v kufru svého auta ji odvezl k moři, kde hodil zatížené tělo do vody. Byl to blázen. Jenom proto, že jsem si na něj v hotelu stěžoval, sledoval mě a chtěl mě zabít. Nemá proč se cítit vinný. Zapomenu na něj. Prostě budu žít a zapomenu. Honza Dobeš se o to pokusil. Když ho volala manželka, nezmínil se o tom, co se stalo. A když jeho obchodní cesta skončila, vrátil se a žil dál jako obvykle. Uplynulo deset let. Kdykoli se mu vrátila tvář mrtvého muže z čísla 202, Harry myšlenku rázně zahnal. Nakonec si na celou záležitost vzpomínal jako na nějaký podivný sen.
Téměř po deseti letech se ocitl Honza znovu v tomtéž hotelu. Byl ve městě na své každoroční obchodní cestě a právě letos se rozhodl bydlet v tomhle hotelu, aby se přesvědčil, že duch mrtvého je definitivně zažehnán. Aby uzavřel kruh docela, požádal recepčního o pokoj 203. "Je mi líto, pane, ale ten pokoj je obsazený. Ale můžu vám dát pokoj hned vedle, číslo 202." Ironie. Pokoj toho mrtvého. Harry řekl, že mu vyhovuje. Pokoj 202 měl dvojitou postel, toaletní stolek s deskou z mléčného skla, kulatý stolek a židli, kovovou stojací lampu v rohu... Ten nábytek si pamatoval! Pokoje v patře byly bezpochyby zařízeny shodně. Honza vytáhl z tašky láhev skotské a udělal si pořádný drink. Pomohl mu. Už bylo pozdě, skoro půlnoc, a po několika dalších skleničkách byl tak právě zralý do postele, docela pobaven dramatičností situace, už bez napětí a strachu z noci strávené v pokoji, kde kdysi bydlel muž, jehož zabil.
Měl noční můru, těžký sen, v němž byl usvědčen a obviněn z vraždy. Prokurátor na něj zaútočil a Harry se pod přívalem slov zhroutil. "Vraždil jsem," přiznal. "Vraždil jsem." Konečně se probudil zpocený, s očima dokořán. Pekelný sen. To všechno ten pokoj. Podvědomí zapracovalo. Ale už jsem v pořádku. Je mi dobře. Je to pryč. Uvědomil si, že slyší hlasy, pronikající tenkou stěnou z pokoje číslo 203. Ženský hlas, šeptající a vyděšený.
"Asi bys měl něco udělat."
"Udělat co?" zeptal se mužský hlas, tlumený, ale zřetelný.
"Třeba má jenom zlý sen."
"Zavolej recepci." Honza slyšel zaskřípat pera, jak muž vstával z postele. Slyšel ho, jak zvedl sluchátko a řekl: "Tady je Honza Dobeš, pokoj 203. Ve vedlejším pokoji nějaký člověk pořád mele něco o tom, že někoho zavraždil..."
Harry už nechtěl nic víc slyšet. Dopotácel se do koupelny. Zůstal zde, dokud konečně neuslyšel zaklapnutí dveří v pokoji 203. Vrátil se do pokoje a zavolal recepci.
"Kdo - kdo má pokoj 203?"
"Hm ...pan Dobeš, pane. Ale právě odjíždí."
"Dobře," řekl Harry a položil telefon. Došel k oknu do ulice a rozrazil ho. Šedivý déšť, hnaný mrazivým větrem vletěl dovnitř a udeřil ho do obličeje. Z hotelu vyšel muž a zavolal taxi. Než do něj nastoupil, otočil se a podíval se na Honzu, zacláněje si oči před deštěm. Byl mladší. Stejný obličej jako jeho, ale o deset let mladší. Harry ho sledoval pohledem. A když muž odjel a on zavolal na letiště, aby potvrdil svůj zpáteční let, vytáhl Honza Dobeš z aktovky nůž a dlouho se na něj díval. Naprosto jistě věděl, že drží v rukou svou smrt.
-ová-Horoskop barev
Opět vám přinášíme pokračování horoskopu francouzského astronoma Camille Flammariona.

Rumělkoví (18. - 27. listopadu) jsou sebevědomí a tvrdohlaví, choleričtí, fanatičtí, vytrvalí, milují sport, zábavu a tanec. Potřebují člověka, o kterého se mohou opřít. Manželství uzavírají až po zralé úvaze a hrají v něm první housle.

Tmavočervení (28. listopadu - 7. prosince) jsou odolní, temperamentní, pracovití, odpovědní, stojí pevně na zemi. Navazují krátkodobé známosti, manželství je šťastné, pokud jej uzavřou v pozdním věku.

Ametystové ( 8. - 17. prosince) charakterizuje změna, pohyb, nestálost, vášnivost, lehkomyslnost, prudkost. Jednotvárnost je nudí, mají uměleckou duši. Jsou milí, veselí, okouzlující. Ženy i muži rádi svádějí opačné pohlaví, koketují, často jsou příčinou skandálů.

Fialoví (18. - 27. prosince) jsou klidní, vyrovnaní, vážní, opatrní a solidní lidé. V mládí jim často chybí sebevědomí, nejsou spokojeni se svým charakterem, schopnostmi, vzhledem. Jsou závislí na rodině. Těší se dobrému zdraví.

Pokračování příště
www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund