Číslo: 36
13.09.1999
Článků: 77

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Test pro volnou chvíli
Salon Valentýn ženám
Dnes vám radí
Krimi povídka

Test pro volnou chvíli
Jste mezi lidmi oblíbená?
1. Lichotíte lidem často?
a) ano, velmi často 4
b) někdy 2
c) zřídka 0

2. Ocitla jste se v průšvihu. Dostat se z něho můžete jen tím, že svalíte vinu na někoho jiného.

a) pokusím se svalit vinu na druhé, ale tak, aby jim to moc neublížilo 2
b) nebudu se snažit ospravedlňovat 4
c) pomyslím si: nedá se nic dělat, musím hájit své zájmy 0

3. Jak se zachováte v případě, že vám bez ohlášení přijde návštěva, a samozřejmě nevhod?

a) budu se snažit, aby host nezpozoroval, že mi jeho přítomnost není dvakrát milá 2
b) dám najevo radost z neočekávaného setkání 4
c) svou rozmrzelost nebudu skrývat 0

4. Je vám nepříjemné, když se začervenáte, kdykoli pocítíte rozpaky?

a) ne 0
b) trochu 2
c) velmi 4

5. Je vám zatěžko požádat někoho o službu?

a) ano 2
b) ne 4

6. Dovedete si představit, že vedete dlouhý telefonický rozhovor s naprosto cizím člověkem, který si spletl číslo?

a) ovšem 4
b) mohlo by se to stát 2
c) okamžitě bych zavěsila 0

7. Kteří muži jsou vám nejméně sympatičtí?

a) ti, co mluví jen o sobě 2
b) ti, co si pořád s něčím hrají 4
c) ti, co si mě nevšímají 0
d) ti, co mi pořád lichotí 6

8. Na které stavby se díváte raději?

a) na moderní 1
b) na historické 4

9. Patříte k lidem, kteří zapomínají na své sliby?

a) ne 5
b) stane se mi to 3
c) dost často 1

10. Chtěla byste bydlet v luxusní výškové budově nebo v rodinném domku?

a) ve výškové budově 4
b) v rodinném domě 1

11. Zdá se vám, že se někdy zvířata usmívají?

a) ano 4
b) to je přece nesmysl 1

12. Je půlnoc a zvoní telefon. Co vás napadne?

a) někdo zajímavý přijde na návštěvu 6
b) co se asi stalo 0
c) kamarádka chce odvolat zítřejší schůzku 2
d) kdo to zase otravuje 4

Hodnocení:

Do 14 bodů: Příliš se nezajímáte o to, co si o vás kdo myslí. Chcete, aby vás lidé brali takovou, jaká jste. Takže si mohou říkat: "To je ale senzační holka!" nebo: "Ona je teda nějaká divná!", vás ani jedno, ani druhé moc nerozhází. Myslíte si, že je to jen jejich problém, a někdy jim to dokážete dát i jasně najevo. Nepřetvařujete se a nijak se nesnažíte o to být příjemná a milá. Každou koketerii považujete za nepřípustnou, až neslušnou. Raději se budete zdát chladná či nepříliš uctivá, než abyste byla pokrytcem.
15 až 24 bodů: Svou otevřeností, odzbrojující upřímností a bezprostředností získáváte sympatie okolí. Snažíte se být ke všem milá a laskavá, ale nesnažíte se někoho okouzlit jen proto, že by vám mohl být v něčem užitečný. V obtížných situacích ztrácíte svou dobrou náladu, ale nikdy nepřekročíte mez slušného chování. Když máte všeho po krk, dokážete vybuchnout a dobře udělá každý, kdo vám v tomto okamžiku zmizí z očí.
25 až 34 bodů: I ošemetné situace řešíte s okouzlujícím šarmem. Máte ráda lidi, a proto i oni mají rádi vás. Nemusíte se o to ani snažit, ani někomu podlézat. Jsou k vám prostě příjemní: lidé stojící s vámi ve frontě, spolucestující, známí i neznámí.
Nad 35 bodů: Máte vrozené kouzlo, a tak vám většina prohřešků - nesvědomitost, lehkomyslnost nebo lenivost - obvykle projde. Jste přece tak milá! A vůbec ne skoupá na příjemná slova chvály a obdivu. Ať si je adresát zaslouží nebo ne. Ráda totiž děláte lidem radost, zvláště když se navíc jedná o někoho, koho byste mohla v budoucnu potřebovat.... Najdou se ovšem i takoví, kteří vám vytýkají přepjatost, strojenost a neupřímnost. Mají bohužel pravdu.Salon Valentýn ženám
Co budeme nosit na podzim?
Na konci tohoto století jsou k nám oděvní tvůrci velmi vstřícní. Konečně můžeme nosit všechno, co se nám líbí, a tak zůstat sami sebou. Nosí se opět materiály, jako je kůže a kožešiny. Jako barvy první velikosti v podzimním šatníku budou zářit červená, oranžová a bílá. Největší novinkou jsou přehozy z těch nejluxusnějších materiálů, které navozují pocit pohodlí a tepla. Svetry v tuto sezonu mohou klidně zastoupit sako či kabát, protože se nosí ležerní, tlusté a hrubě pletené. Kabáty jsou v čistých, strohých a elegantních liniích v různých podobách, dominuje délka lehce pod kolena. Sukně nosíme jak dlouhé, tak lehce pod kolena. Kalhoty se nosí jak široké, tak i úzké. Večerní šaty pro odvážné jsou inspirovány indiánskými výšivkami. Pokuste se dále kombinovat samet, krajku, šifon posetý flitry, k tomu robustní šperky a boty na vysokém podpatku.
Salon Valentýn ul. Hradební 1244, Uherské Hradiště, tel.: 0632/556 495Dnes vám radí
Průjmová onemocnění
V minulém čísle jsme se zaobírali průjmovými onemocněními a jejich léčbou, dnes si v této souvislosti povíme něco o výrobcích firmy ProFitness.
V akutním začátku, kdy pacient zvrací, je nemožné cokoliv aplikovat. Hlavní snahou je dostatečný přívod tekutin. Jakmile ustoupí zvracení, je velmi výhodné co nejdříve obnovit normální bakteriální flóru, která je průjmem do různé míry porušená- u všech věkových kategorií možné dát LACTOBACILLUS ACIDOPHILUS - u nejmenších dětí (kojenci 2 - 3x l/2 kapsle) u dětí předškolních 2 x 1, u školáků 3 x l, u dospělých až 3 x 2 kapsle - vhodné ponechat ještě několik týdnů po ukončení průjmového onemocnění.
SUPER MIX - zastaví šíření nepřátelských bakterií v těle, slouží jako deodorant, zlepšuje trávení a metabolismus, obnovuje ideální rovnováhu vnitřního prostředí porušeného proběhlým průjmovým onemocněním. Dodá tělu vitaminy, minerály, aminokyseliny ztracené během průjmu. Dávkování opět podle věku - u velkých dětí a dospělých je ideální dávkování 3 x 3 tablety.
DIGESTIVE ENZYMES - působí protizánětlivě, zlepšuje trávení tuků, podporuje trávení a zažívání porušené proběhlým průjmovým onemocněním. Dávkování opět podle věku, nejlépe l/2 hodiny před jídlem, nebo během jídla.
DIGEST AID - přírodní enzymy z papáje a ananasu účinně pomáhají při trávení a zažívání, posilují činnosti slinivky a tenkého střeva. Zvláště je indikována na cesty, kde se předpokládá konzumace netradičních jídel, která často mají za následek průjmové onemocnění. Dávkování je stejné jako u Digest Aid.
PAPAYA ENZYMES - enzymy papáji změkčují stravu, hlavně bílkoviny a tuky, pomáhají trávení, odstraňuje pocit pálení žáhy a plnosti. Děti obvykle tyto obtíže nemívají. Dospělým je při výše uvedených problémech možné dát l - 2 tablety.
ODORLESS GARLIC - mimo vynikající účinky na srdečně cévní aparát působí jako přírodní antibiotikum, chrání před infekcemi .
METABOLIC OPTIMIZER , PROMASS - obsahují potřebné živiny, mají hodnotu kompletního denního jídla a přitom nezatěžují zažívání - doporučila bych je v rekonvalescenci po těžkých operacích, nemocech celkově oslabujících organismus a také po těžších průjmových onemocněních. Indikace těchto dvou produktů by ale měla být v rukou lékaře.
MUDr. Pavrine GricováKrimi povídka
Nepršelo, ale silnice byla ještě vlhká od večerní přeháňky. Muž v černém oplu jel opatrně. U tabule označující počátek obce muž z auta vystoupil, zamkl vůz a vykročil směrem ke vsi, jejíž prvé domky se rýsovaly v šeru pár desítek metrů odtud. Na náměstí před kostelem řada rozsvícených oken signalizovala venkovský hostinec. Muž vešel, vyhledal si volné místo a sledoval, jak se muži u tohoto stolu sesedli blíž k sobě, zamumlali cosi na návštěvníkův pozdrav a svůj hovor přerušili.
Po chvíli se však řeč opět rozproudila a neznámý se zájmem naslouchal. Posléze se sám zapojil do hovoru a připomněl, že se v novinách dočetl o automobilové nehodě, která se v této obci přihodila včera večer. Ano, to je pravda, přisvědčili sedláci. Muž kladl další otázky a dozvěděl se tak bližší podrobnosti. Kolem sedmé večer prý obcí projížděl velkou rychlostí černý opel. Na konci vesnice chtěl starý Kremr přejít přes vozovku, srazilo ho však auto. Měl však štěstí, odkutálel se do škarpy a vyvázl jen s několika odřeninami.
Návštěvník vyvolal u svých sousedů u stolu nevoli, když prohlásil, že v takovém případě ani nemuselo jít o řidičův úprk z místa nehody. "Šofér si pravděpodobně ani neuvědomil, že vůbec k nehodě došlo," řekl a kývl prázdnou sklenicí na číšnici, "a možná se ještě přihlásí, až se dozví, co způsobil. Ostatně jistě ani ten starý muž nebyl tak úplně bez viny."
Vesničané však s tímto stanoviskem nesouhlasili. Řidič auta údajně uháněl přes obec přímo ďábelskou rychlostí, sotva se dalo poznat, že to byl černý opel, čísla si už vůbec nikdo nestačil všimnout. Neznámý muž upíjel ze sklenice, kterou mu přinesla číšnice, ale ruce se mu trochu chvěly. "Stovky lidí jezdí v černém oplu," podotkl, "ostatně já taky." Všichni na něho překvapeně pohlédli. Pak vstal, zamával na obsluhující, zaplatil, pozdravil a zvedl se od stolu. Ve dveřích se ještě zeptal mladíka, ukládajícího pivní láhve do bedny, kde je tu policejní stanice.
Policista Mareš si udělal pohodlí. Jeho představený byl na služební cestě a vrátit se měl asi za hodinu. Mareš měl před sebou láhev piva a večeřel párek s chlebem. Když neznámý vstoupil, odsunul všechno stranou a rukou si setřel pěnu ze rtů. "Přejete si?" zeptal se a pečlivě si prohlédl návštěvníkův elegantní sportovní plášť. Dobrá krejčovská práce, česaná příze, moderní střih, pomyslel si.
"Víte, přicházím, abych se dobrovolně přiznal. Ta nehoda včera večer..."
"Autonehoda?"
"Ano. Tam u tabule na konci obce blízko křižovatky. Černý opel. To jsem byl já. Nevšiml jsem si, že došlo k nehodě. Čestné slovo, pane inspektore. Dočetl jsem se o tom až v novinách a hned jsem přijel, abych se přihlásil. Jistěže ale nebyl bez viny i ten člověk..."
"Vaše jméno, prosím," řekl znechuceně inspektor Mareš a se štítivým pohybem vytáhl formulář. Neměl rád podobné papírování. Neznámý uvedl své jméno, věk, bydliště, povolání. Policejní úředník pečlivě vyplnil všechny rubriky tiskopisu a potom papír podal návštěvníkovi přes stůl k podpisu.
Muž pečlivě přečetl a podepsal list papíru a zeptal se: "Takže už můžu odejít?"
Policista vzhlédl od stolu a zavrtěl hlavou: "Ne."
"Dobrá," řekl muž, "ale co ještě chcete? Ohlásil jsem se. Máte moje jméno i bydliště, poznávací značku mého auta, nemůžu se vám přece ztratit."
"Ne, to určitě ne," podotkl policista s úsměvem, "ale musíte prostě ještě počkat. Můj nadřízený se vrátí za hodinu."
"Říkám vám přece, že všechny náklady vyrovnám, zaplatím za nemocniční ošetření, bolestné, všechno! Samozřejmě pokud se nezjistí, že ten člověk byl opilý nebo upadl z jiného důvodu. Jistě ho vyslechnete."
Policista stále se zájmem pozoroval plášť zneklidněného návštěvníka. Potom zamyšleně řekl: "Ne. Toho nešťastníka už není možno vyslechnout. Je mrtvý."
"Proboha," zděšeně zvolal návštěvník, "mrtvý? Ale jak to? Údajně měl mít jen pár odřenin. Jak mohl tak najednou...?"
"Patrně nějaké vnitřní krvácení. Vypadá to pro vás zle, milý pane. Svědkové tvrdí, že jste přes obec uháněl nepřiměřenou rychlostí."
"To vůbec není jisté, nejde dokázat, že to byl skutečně můj automobil, existuje přece mnoho černých oplů..."
"Ale naší obcí zas tolik aut neprojíždí. A v uvedené době tudy projížděl jen jeden černý opel. A vy sám říkáte..."
"Už neříkám nic. Je možné, že to bylo auto, ale jisté to zase není."
"Tak tedy odvoláváte svou výpověď, že jste včera večer o sedmé naší obcí projížděl oplem?"
"Nene, to ne. Projížděl jsem tudy, ale nevím, jestli to bylo přesně v sedm hodin, možná to bylo o půl hodiny dřív nebo později. Musíte tohle uvést do protokolu, rozumíte?"
Muž ztěžka oddychoval. Jeho ruka sevřená v pěst ležela na psacím stole. Byla to mohutná ruka, do hněda opálená. Policista na ni upřel pohled a pomyslel si, že tato ruka patrně zavinila smrt člověka. Vstal a otevřel dveře sousední místnosti. "Počkejte tedy," řekl klidně, ale natolik důrazně, že vyzvaný muž bez odporu vstoupil do malé místnosti se zamřížovaným oknem, vybavené pouze lůžkem. Policista otočil vypínačem, rozsvítila se žárovka bez stínidla. Její studené světlo neučinilo místnost nikterak útulnější.
Uběhlo dvacet minut. Zazvonil telefon. Byla to paní Marešová, která se ptala, kdy její muž přijde domů. Potom zatelefonoval Mareš do sousedního města a dozvěděl se, že jeho nadřízený je už na zpáteční cestě. Odložil láhev od piva, sklenici i prázdný talíř, umyl si ruce, zapnul knoflíky na uniformě a malým zaskleným okénkem nahlédl do sousední místnosti. Návštěvník byl natažený na lůžku a vypadalo to, že spí.
Venku zastavilo auto. Vystoupil šéf a Mareš ho informoval. Představený si pak přečetl zápis v protokolu a vyslechl, co mu pověděl Mareš. Překvapeně se potichu zeptal: "Vysvětlete mi, proč jste tomu člověku povídal pohádku o tom, že starý Pepa Kremr je mrtvý? Pokud vím, spokojeně leží v nemocnici jenom s pár škrábanci a patrně už zítra bude propuštěn. Kromě toho připustil, že byl možná trochu opilý a nehodu si pravděpodobně zavinil sám. Proč jste tedy tomu člověku, který se sám přiznal, namluvil, že má na svědomí lidský život?"
Mareš chvíli mlčel. Hodiny hlasitě tikaly a ze sousední místnosti se ozývalo chrápání. "Spí jako nemluvně," podotkl Mareš a zavrtěl hlavou, "to se mi zdá neuvěřitelné. S vraždou na krku. Má vůbec nějaké svědomí?"
"Mareši, člověče, co mi to tu sakra vyprávíte?"
"Víte, často se za celý týden nestane nic, a potom přichází jedno hlášení za druhým. Včera večer ta zpráva o nehodě. A dnes ráno zase dvě hlášení."
"Jaká hlášení? Aha, vy myslíte tu loupežnou vraždu bohaté majitelky vily? Včera večer kolem sedmé hodiny jen hodinu jízdy od naší obce? Mareši, co je nám do toho?"
"Jde totiž o to, že jako pachatel přichází v úvahu asi čtyřicátník, co nosí elegantní sportovní plášť a pravděpodobně jezdí v černém oplu. Ale samosebou je jasné, že kdo kolem sedmé způsobil nehodu v naší vesnici, nemůže zavraždit v tu samou dobu starou dámu sto kilometrů daleko."
"A hrome! Co dál, Mareši?"
"Pachatel si patrně myslí, že stoprocentní alibi, které mu potvrdí policejní stanice, by jinde tak snadno nezískal. Když jsem ho překvapil tou Kremrovou smrtí, už jsem si myslel, že tu výpověď odvolá. Ale potom si to zřejmě zase rychle rozmyslel. Vždyť za autonehodu dostane podstatně nižší trest než za loupežnou vraždu."
"Mareši, ale jisté přece je, že Kremra skutečně srazil černý opel."
"Ano, a to je to třetí hlášení."
"O žádném třetím hlášení nevím."
"Samozřejmě. Nepřišlo služební cestou, ale takříkajíc důvěrně. Od paní doktorky Burešové. Musela jet k porodu a jako pokaždé hrozně spěchala. Když se doslechla o nehodě, přihlásila se u mne. To ona srazila Kremra. Mám teď toho chlapíka probudit, šéfe?"
-ová-www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund