Číslo: 38
22.09.1997
Článků: 45

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


PROPAGANDA POKŘTĚNA
... proč bylas zlá, řeko Moravo !
HITPANORAMA Zdeňka Dudy
Problémy Pro Pana Petra Parmu

PROPAGANDA POKŘTĚNA
Skupina Shaark má pokřtěno své druhé CD.
Skupina Shaark vznikla v roce 1990 po rozpadu skupiny Mamut. Její hudba se odvíjí od starších hard rockových postupů až po progresivní power metal. Od založení odehrála nespočet koncertů v Čechách, na Moravě, Slovensku, ale i v Polsku a Rakousku. Ještě jako Mamut se objevila na sampleru Death Metal Session. V roce 1990 natáčí své první demo War Of Dollars. O dva roky později vzniká demo druhé s názvem A trip to the Hell. Demo lze nazvat průlomové, jak u kritiky tak u fanoušků. Zaujala propracovaná hudební stránka a zejména texty ( v angličtině), které se zaobírají výrobci a konzumenty tvrdých drog. Koncem roku 1993 nahrává Shaark v pořadí třetí demo The Number Three.
První CD Sinn Fein si natáčeli ve svém Shaarku (ještě se sídlem v Kyjově) v roce 1994. Debut kapely vyšel v roce 1995 u brněnské firmy Friart records. Ta se s distribucí moc nevytáhla a tak většina nosičů proležela, v době jejího zájmu, ve skladech. Škoda.
Album Propaganda je druhým hudebním úspěchem skupiny Shaark. Skupina na něm započala práci v průběhu loňského léta ve svém domovském studiu Shaark. Mastering proběhl na podzim v pražském Sonu, takže materiál byl připraven k vydání, jenže... Jak nám kytarista prozradil: Při poslechu jsme zjistili, že jeho finální mixáž dopadla katastrofálně. Produkce i mastering dodělávaný v Sonu dopadl hůř než míchačka u nás. Proto jsme se rozhodli znovu přehrát kytary, basu a album znovu smíchat, posteskl si Alex. Po všech různých úpravách dostalo album v únoru tohoto roku v pražském Rudolfínu konečnou podobu a bylo na čase jej vrhnout na pulty. O jeho vydání se zasloužila firma 99 Recodrs, která skupině vyšla vstříc a termín vydání stanovila na červenec. To se taky stalo. S realizací tohoto alba skupině vypomohli Killy z Melancholy Pessimism, Olin z Betrayer, Igor Judas a Bohdana Petrů z Narajamy.
Album obsahuje dvanáct propracovaných skladeb z nichž skladba Jump aspiruje na natočení druhého žraločího videoklipu. Ten první k albu Sinn Fein se jmenoval Cannibal Rock a mohli jste jej spatřit na televizních obrazovkách ve všech hudebních pořadech. Poslední aktuální sestava Shaarku :Petr Nejezchleba - zpěv, Alex 93 - kytara, Bája Kutil - basa ( na fotografie přímo v akci), Martin von Trachtulec - kytara a Zdeněk Pradlovský - bicí.
Ale vraťme se k sobotní české premiéře křestu nového CD, která se konala, jak jinak než ve Bzenci. Po opožděném vystoupení skupiny Credo nastala totální palba právě v podání skupiny Shaark. Asi po sedmi nových skladbách přinesl Petr na pódium CD a křest mohl začít. Kmotrem se stala skupina Argema. Proč právě ona ? Zeptal jsem se kapelníka Petra Nejezchleby. Obcházeli jsme rádoby metalově se tvářící firmy, ale každý nás slušně poslal do prdele. Argema jako jediná nám pomohla a půjčila peníze na vznik tohoto CD. To jsme si napůl vydali s jednou firmou sami. Paradoxem se stalo, že lidi od Argemy byli jediní, kteří nám vlastně pomohli a křest byl završením naší společné spolupráce. Nejprve manažer a poté kapelník Pepa Pavka postříkali CD šampusem, pronesli pár slov a vhodili promočený nosič v hlouček příznivců skupiny.
Mezi hosty jsme spatřili Vlasťu Killy Mahdala, Petra Lagu od Terminatoru a spoustu dalších. Dárkem pro fajnšmekry byla poslední skladba v podobě bonbónku mamutí verze Breaking The Law od Judas Priest. Původně tradičního zakončení lahůdkou od Slayer musel Shaark upustit, protože celý večer vystupoval jen ve čtyrech. Proč ? V tento den se náš kytarista Martin právě oženil. Dopoledne jsme mu byli popřát na svatbě a večer jsme křtili bohužel bez něj. Další křest tohoto alba se uskuteční 18. října asi zase tady ve Bzenci nebo ve Veselí kde by kromě nás měli vystoupit skupiny Betrayer, Dark, Mechanický Pomeranč, Ateron. Ostatní budou jen klubovou záležitostí v Brně, Praze a dalších větších městech.
Pd... proč bylas zlá, řeko Moravo !
Pod sponzorskou rukou Dalibora Bednáře vzniklo v bzeneckém studiu Shaark jedinečné demo obsahující zatím dva hudební folkové kousky s názvem Kamila a Morava. Právě Morava je hudební reakce na červencové povodně, které postihly Moravu. Skladba je autentickým ztvárněním přírodní katastrofy do folkové hudby s rockovým nádechem. Prostě něco krásného. Nápad vznikl v hlavě Jiřího Březíka, který momentálně působí jako zpěvák vokální skupiny Prestissimus ve spolupráci s Big Bandem Rádia Zlatá Praha Felixe Slováčka. Přes rok zpíval v muzikálu Jesus Christ Superstar a je rodákem ze Hvozdné u Zlína.
PdHITPANORAMA Zdeňka Dudy

Premiéra - středa od 20 do 22 hod.
Repríza - sobota od 19 do 21 hod.

	38. týden
	1. BACKSTREET BOYS - Everybody
	2. AQUA - Barbie Girl
	3. SCOOTER - The Age Of Love
	4. TIC TAC TOE - Mr. Wichtig
	5. BLšMCHEN - Nur Getraum
	6. ERASURE - Donďt Say Your Love Is Kiling Me
	7. WORLDS APART - Iďm Dreaming Of You
	8. VERTIGO - Magic Eyes
	9. ALPHAVILLE - Wishful Thinking
	10. SMITH WILL - Men In Black

	novinky týdne
	REAL McCOY - I Wanna Come
	COOLIO - C U When Get There
	NO DOUBT - SpirerwebProblémy Pro Pana Petra Parmu

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.

Problémy Pro Pana... po stosedmé
Ano. Jsou tomu právě dva roky, kdy v˙týdeníku Dobrý den, Slovácko začala vycházet tato písemná poradna. S˙vyjímkou jediného týdne v˙prvních měsících, kdy se redakce rozhodla dát přednost jinému příspěvku, vyšla pravidelně každý týden. Přesně před rokem jsem na tomto místě přemýšlel, jestli už toho nebylo dost. Přece jenom, jsme malá oblast a˙týdně se dívat furt na jeden obličej a˙číst furt názory jednoho člověka... Tenkrát jsem se rozhodl, že budu pokračovat. A˙tak uplynul druhý rok.
Co se dělo v˙druhém roce? Dozvěděl jsem se, že vydávání písemné poradny už není pro redakci tak jednoduché. V˙kuloárech se povídalo, že nad ní, hlavně v˙posledních měsících, visel Damoklův meč. Tuším, že ji často zachránila jen její sledovanost. Rozumím tomu. Určitě jsem byl mnohdy nudný a˙někdy zase moc provokující. Aspoň tak jsem rozuměl vašim reakcím, kdy se několik z˙vás zamýšleno nad touto poradnou jako celkem.

Zbytečně přicházíte o˙příznivce.

Pravidelně čtu každou Vaši rubriku. Většinou se mi Vaše psaní líbí, ale někdy mě doslova popudí. Některé Vaše názory mě doslova zvedly ze židle. A˙vím o˙lidech, kteří Vás k˙vůli tomu přestali brát. Zbytečně tak přicházíte o˙příznivce. Proč to děláte? Vždyť jinak je to dobré čtení a˙mnoha lidem může i˙pomoci... (Ludmila, ?, 31 let)
S tímto názorem se, milá Ludmilo, setkávám dost často. Že jsem málo diplomatický, neřeknu věci třeba kulantněji, ale na plnou pusu. Možná jde o˙nedorozumění. Když někomu odpovídám na dotaz nebo reaguju na dopis, mluvím přímo k˙němu.. Snažím se pomoci především jemu. Často toho o˙něm vím mnohem víc, než jsem schopen uveřejnit. Když si pak člověk nějakou odpověď přečte, nemusí si uvědomit, že patří jinému konkrétnímu člověku a˙stáhne si ji na sebe. Potom mu může nesedět. Touto poradnou jsem se nesnažil dělat nějakou osvětu, naznačovat lidem co a˙jak by měli a˙podobně. Pokoušel jsem se jen pomoci konkrétním lidem s˙konkrétním problémem, nebo jen nabídnout něco k˙zamyšlení či pobavení. Pokud to tak bylo přijato, jsem rád. A˙pokud ne a˙někdo to vzal jako provokaci nebo útok na své vlastní názory, mrzí mě to, ale nemůžu s˙tím nic dělat. Prostě někdy si na sebe něco vztáhneme a... Alespoň u˙mě to tak někdy funguje.

Kde ty otázky pořád berete? To je doopravdy? Slyšela jsem, že už bývají vymyšlené a nachystané i˙s˙odpověďma a˙jen k˙tomu v˙různých časopisech přidělí různé odborníky. Jak to děláte vy? (Jolana, ?, ?)
Další, hodně častý názor. Slyšel jsem, že i˙v˙redakci mě někteří podezírají z˙vymýšlení si otázek. Proto, že jim do redakce žádné otázky a˙dopisy na mě nechodí. I˙když jsou k˙tomu lidé v˙úvodním textu vyzváni. Považuji to za pochopitelné. Když máte možnost napsat nebo zavolat přímo mně nebo to udělat zprostředkovaně přes někoho v˙redakci, co si vyberete? Otázek nebo příběhů bylo po celé dva roky dost. Většinou jsem si vystačil s˙těmi, co mně přišly od čtenářů písemně nebo které mně byly čas od času položeny telefonem. A˙když ne, mám celkem slušné množství otázek či příběhů, které jsem dostával na různých přednáškách a˙besedách pro veřejnost.
Vymýšlet nebylo třeba. Byla by to pro mě i˙zbytečná ztráta času a námaha navíc. Už tak mě stálo pravidelné psaní těchto řádek mnoho času. Neumím sypat odpovědi z˙rukávu, nad vašimi příspěvky dost přemýšlím a˙příprava jedné poradny mně zabrala tak dvě až tři hodiny i˙více. Honorář za poradnu je pro mě více než symbolický a˙jedinou odměnou kromě pocitu, že jsem mohl být někomu užitečný, je mně to, že někdo z˙čtenářů se občas objeví v˙mé poradně.

K zamyšlení na závěr:
Dnes pro vás nic nemám. Sám přemýšlím, jak dlouhé jsou dva roky a˙jestli to není dostatečný čas k˙nějaké změně. Uvidíme. V˙každém případě děkuji všem, kteří v˙těch dvou letech měli chuť vzít pero a˙kus papíru nebo telefonní sluchátko a˙se všemi ostatními se podělit o˙svůj problém, názor, myšlenku či zkušenost. Bez nich by tato rubrika dlouho nepřežila. Ještě jednou - moc děkuji.

K rozloučení na závěr:
Vážení čtenáři v dnešním čísle se setkáváte se seriálem P. Parmy naposledy. Důvod první: P. Parma již neměl zájem pokračovat ve psaní, důvod druhý: čtenáři byli již P. Parmou značně přesyceni. Děkujeme proto P. Parmovi, že to s námi tak dlouho vydržel a zároveň děkujeme čtenářům, že to tak dlouho vydrželi s P. Parmou. Výkon obou kategorií byl překvapující. /redwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund