Číslo: 4
27.01.1997
Článků: 38

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Téma týdne s pozvánkou
HITPANORAMA Zdeňka Dudy
HOVORY O DROGÁCH
Zrkadlo - představujeme IMPURITY
Problémy Pro Pana Petra Parmu

Téma týdne s pozvánkou
Od Hradiště po staré silnici se přes přidruženou vísku Havřice dostávám do města, jež statečně bojuje o statut okresní. Ale desítka není politickou stránkou nýbrž stránkou hudební, takže se nacházím v Uherském Brodě a za hlavní bránou Zbrojovky odbočuji do leva. V mírném stoupání se rozléhá ulice Svatopluka Čecha, kterou většina hudebních příznivců zná jako cestu do sportovní haly za bigbítem nebo za diskotékou na Tropic club. Ani tam, ani tam mé kroky nevedou. Končí někde v polovině ulice u sličného domu, v jehož podpalubí to vře. Nalézá se zde amatérské nahrávací studio Garáž, zkráceně řečeno ASG. Majitelem a hudebním aktérem celého hudebního nářadí je Antonín Janů. Tuto zarostenou plantážnickou tvář můžete znát od mixážního pultu skupiny Reflexy nebo si ji pamatovat z AGFleků či dalších kapel, kde jejímajitel míchal zvuk. Jeho nahrávací dílničku v součastné době obývá skupina Credo.
Nejmladší regionální skupina, která si za velmi krátký čas získala široké publikum posluchačů a nezbylo jim nic jiného, než se zavřít do studia a plodit. Protože křest nového alba se uskuteční již 21. února v uherskohradišťské sportovní hale, musí kluci sebou pěkně hodit. V tento den pokřtí Aleš Brichta a skupina Kabát toto debutní album za přítomnosti regionálních rozhlasových stanic, televize Prima a hlavně vás - fanoušků Creda. Ale zpět k albu. To bude obsahovat devět vlastních skladeb z autorské dílny J&J aneb Jagoš - Jiříček. V kuchyni Jana Jiříčka se vařilo především s americkým kořením. Mezi mé miláčky patří američtí TOTO, kanadská SAGA nebo RUSH. Prostě mou tvorbu ovlivnila americká hudba plná barevných zvuků kytar a basových syňťaků. Nijak zvukově neohraničené umělé zvuky amerického POPu mi dali podnět k napsání flagů Zloděj úsměvů, Svádím Tě rád a Nedůvěřivá, které představím na albu a zpívám je. Poslední můj kus z alba zpívá Janek a nazval jsem ho Podivné zlé sny.
A jak hodnotím album ? Bude to bigbítový standard ! V druhé hudební kuchyni Jana Jagoše je vše připraveno delší dobu. Ten ,ovlivňován spíše britskou scénou, na albu představuje své dobře známé kousky - Noční můra, Malér, Já se s Tebou rozcházím, Blouznění a Sama usínáš. O jejich oblibě svědčí fakt, že jsou v repertoáru některých místních kapel. Na otázku Jak se Honzovi spolupracuje s Janem na nové desce ? mi odpověděl : Po mnoha letech v muzikantské branži jsem konečně získal do svého okruhu spolupracovníků takového člověka a muzikanta, se kterým si velmi dobře rozumím a hlavně máme velice blízké muzikantské cítění. A hudební režie ? Úplně super atmosféra ve studiu a skvělý přístup Antonyho Janů jsou známkou kvality a profesionality. Vždyť Antonyho znáš ! Vaří nejlepší kafé široko daleko, známe ho nějaký ten rok, vadí mu stejní lidé jako nám a jeho sranda všemu dodává tu pravou korunu.
I když zrovna teď Antony marodí, album bude do hradišťského křtu hotové, aby si jej mohli naši fanoušci a Jirka Bartoš koupit ! Slyšel jsem něco o spolupráci se skupinou Argema ? Reagovali jsme na skvělou nabídku od vedení Argemy, které nám nabídlo několik společných vystoupení. Jelikož jde o velkou reklamu a propagaci pro naši skupinu, nebyl důvod tuto výhodnou spolupráci odmítnout. Spojení s touto nejoblíbenější českou skupinou je pro všechny členy naší skupiny velkou ctí. A právě skupina Argema v rámci svého promoturné k poslední desce Když sem šél z Hradišťa zavítá do Hradiště. Studiové práce ji čekají až v únoru. Společně se svým bývalým zpěvákem Zbyňkem Horákem natočí desku Vzpomínky na Argemu a po krátké pauze se kluci vrhnou do sedmého alba s názvem Pomaláče II. Řada nových i starších, výhradně pomalých skladeb, bude lemovat toto album, jehož prvního dílu se prodalo kolem třiceti tisíc.
A právě v pátek 31. ledna se uskuteční Rockový ples mladých - společné vystoupení dvou nejlepších kapel našeho regionu skupin ARGEMA & CREDO ve sportovní hale v Uherském Hradišti - to vše jen za šedesát korun a k tomu ještě obdržíte barevný kalendářek ARGEMA PF 97 zdarma. Velmi lákavou pozvánkou je i tombola (cena 10,-Kč), ve které můžete jako první cenu vyhrát Žhavé chvíle s dívkou na pokoji v Joe Clubu a vstup zdarma a druhou cenou je konzumační lístek v hodnotě 800,- Kč a vstup zdarma taktéž do Joe clubu a třetí cena je vstup zdarma s "prvním zahřívacím kolem ". Pokud cenu vyhraje dívka, doufáme, že ji věnuje svému chlapci. Slosování proběhne v 23 hodin.
Srdečně všechny zvou pořadatelé.HITPANORAMA Zdeňka Dudy
sobota od 17 do 19 hodin


	4. týden
	1. BACKSTREET BOYS - Quit Playing Games
	2. PRODIGY - Breathe
	3. SCOOTER - Break It Up
	4. SPICE GIRLS - 2 Become 1
	5. SQUEZEZER - Roller Baby
	6. The Kelly Family - Every Baby
	7 BLUE SYSTEM - Body to Body
	8. IMPERIO - Return to Paradise
	9. 3T - I Need You
	10. ROBERT MILES - One and One
	11. CAUGHT IN THE ACT - Bring Back The Love
	12. LOFT - Mallorca
	
	Novinky týdne
	MARK OWEN - Clementine
	NO DOUBT - Donďt Speak
	BLUMCHEN - Bicycle RaceHOVORY O DROGÁCH
Vzniká závislost na LSD ?

Připravuje ve spolupráci s Dobrým dnem Mgr. Irena Pilařová, protidrogový koordinátor pro okres Uherské Hradiště. Dotazy pište na adresu redakce, heslo Drogy, nebo volejte přímo Poradnu pro drogově závislé, tel. UH 555 782 (Pondělí 15-17 hod).
LSD je látka, u které doposud nebyla poplána závislost fyzická ani psychická. Závislost však není jediný problém, který při užívání drog vzniká. Např. LSD je považováno za jednu z nejtvrdších drog / spolu s těkavými látkami/. Proč? LSD patří do skupiny halucinogenů, tedy do skupiny látek, které způsobují halcinace /t.j. představy, kterým člověk v daném okamžiku věří a považuje je za realitu/. Nikdy však předem nevíte, jaké halucinace budete mít; zda příjemné nebo nepříjemné, jaký bude jejich obsah. A v tom asi spočívá největší riziko. Člověk pod vlivem halucinací může vnímat svět a lidi kolem sebe jako ohrožující, nepřátelské a může snadno někomu /ale i sobě/ ublížit. Při výzkumech s halucinogeny, často lidé popisovali halucinace hmyzu /tzn. měli pocit, že jsou moucha, motýl,../../, v takovém případě je pak velmi snadné vyletět třeba z okna paneláku. Kromě toho se u LSD, stejně jako u jiných drog, objevují poruchy koncentrace, paměti, myšlení.Zrkadlo - představujeme IMPURITY
Vznik skupiny IMPURITY se datuje na rok 1995, kdy začala hrát ve složení dvou kytar a bicích. V této sestavě odehrála jen pár koncertů. Skladby tohoto období se nesou v duchu trashe a obsahují prvky death metalu.
V roce 1996 se po dlouhém hledání, konečně obsadil post basové kytary a kapela se mohla naplno rozjet. V této době se výrazně změnila i vlastní hudební produkce na deathgrind core založený na dobré rytmice bicích s důrazem ma kytarové party.Texty mají široky obsahový záběr, jsou psány v angličtině a pojednávají především o problémech tohoto století. Dalším problémem bylo sehnat kvalitního zpěváka, který se nenašel a tak se mikrofonu chopil sólový kytarista.

A co připravuje kapela v nejblížším období ?
Máme rozjednané nějaké koncerty, ten nejbližší by se měl konat ke konci ledna, který bude pořádat death metalová kapela DESCRUAT, se kterou jsme dobří kámoši. V létě plánujeme jít do studia , kde by se mělo točit naše debutní demo, které bude obsahovat pět našich věcí.

Nabízíme všem začínajícím nebo méně známým kapelám, které by se rády představily širší hudební veřejnosti, nechť nás kontaktují na uherskohradišťském redakčním telefonu či faxu 40777. Stačí se nestydět a neskrývat - rubrika Zrkadlo je Vaše !Problémy Pro Pana Petra Parmu

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.


Moje žena má milence. Nejenom, že se přiznala, ale dokonce chce rozvést. Dřív jsme se sice trochu hádali, možná jsem dělal i nějaké chyby, ale rozvod? Vždyť poslední rok si vůbec nestěžovala! A co naše dvě děti? Kluk je na vysoké a holka těsně po maturitě. Není to od manželky nezodpovědné? To přece nemůže jen tak si odejít! Je sice pravda, že dřív jsem doma moc nebýval a všechno to bylo na ní, ale to už je pryč. Chodím do náročné práce, a přesto si v poslední době připadám spíš jako muž v domácnosti. Ale ona jakoby to neviděla. Klidně si chodí dál za tím chlapem. To přece není normální! Přece nemůže ignorovat, jak se snažím. Chtěl bych, aby se všechno vrátilo do normálních kolejí. Aby se vrátila ke mně a do své rodiny. Není to, co dělá, nemorální...? Poraďte, jak na to, aby manželství zas normálně fungovalo. (Mirek, vedoucí pracovník, 43 let)
Umím si představit, jak v těžké jste, Mirku, situaci. Představuji si, že vaše manželství bylo do nedávna takové, no, řekněme, typicky české. Myslím tím, že muž se vyžívá hlavně mimo rodinu a žena sama zajišťuje doma kvalitní služby pro manžela, děti a domácnost, kromě toho, že většinou samozřejmě také chodí na plný úvazek přivydělávat. Ne, že by v takovém manželství některý muž občas něco blahosklonně nepomohl, spíše však jen kontroluje, jak žena plní své povinnosti. Vy jste teď, Mirku, uměl své chování asi dost rázně změnit, možná se doslova kolem své manželky až točit a ona..., nic! Chápu, že potom člověk může mít v sobě pocit zklamání, nevděku až nemorálnosti. Hodně z nás, když něco dělá pro druhého, očekává, že mu to ten druhý bude vracet. A často si přitom ani neuvědomíme, že ten druhý pro nás něco dělal třeba celý život. A my jsme si toho ani nevšimli. Brali jsme to tak nějak automaticky. Jako samozřejmost.
Vím, že je to těžké. Přenést se přes své vlastní zklamání a bolest a vnímat, jaká zklamání a bolesti jsou v srdci toho druhého. Jste, alespoň podle mně, Mirku, v dost těžké životní situaci.Přesto mě napadají některé neodbytné otázky: Proč vám život zařídil, abyste se v ní ocitnul? Jaký to, co dnes prožíváte, má smysl? Nevěřím, že žádný. Věřím, že ho lze odhalit. K čemu všemu vám, Mirku, na druhé straně je a bude to, co právě prožíváte, užitečné? Co nového budete moct cítit a zažívat právě jen proto, co vás potkalo? (Nebo spíš, co jste si spoluvytvořil.) A tak podobně. Otázky v tomto duchu.
Problém je, Mirku, že vám můžu rozumět, ale v tom, co po mně (alespoň podle slov ve vašem dopise) chcete, vám neumím pomoci. Rozumím tomu, že chcete, abych vám pomohl, aby se změnila vaše manželka. Vzdala se mimomanželské známosti, vrátila se plně k vám, přestala uvažovat o rozvodu a tak dále. Prostě, aby se ona změnila. A tady je moje umění pomáhat krátké. Můžu pomáhat jenom a jenom tomu, kdo se chce změnit a kdo současně chce, abych mu v tom pomáhal právě já. Dokud tedy budete chtít, aby se měnila vaše paní a ne vy, dokud ji budete tlačit, třeba výčitkami, argumenty, že její chování je nemorální a podobně, dotud je, podle mé zkušenosti, pravděpodobné, že výsledek vaší snahy může být spíše opačný. Že o to jistěji odejde.A mám strach, pokud bych se k vašemu úsilí ji ovlivnit přidal ještě já (či kdokoliv jiný), že by mohl být její odchod z tak manipulujícího prostředí ještě rychlejší. Myslím, že na jejím místě bychom podobně mohli reagovat všichni.
Mohl bych se vám pokusit pomoci, když by vaše objednávka na mě zněla třeba: Poraďte mi, jak se s touto situací lépe vyrovnávat. nebo na příklad: Jak získat sílu a pomoci manželce, aby se rozhodla pro sebe co nejlépe? (protože jak by vypadalo vaše soužití, pokud by žena sice zůstala, ale cítila by se zklamaná, naštvaná, znechucená...). Závěrem bych se s vámi, Mirku, chtěl podělit o jednu zkušenost z mého dost dlouhého působení v poradenství pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Pokud se na poradnu obraceli lidé, jejichž partneři chtěli z manželství odejít a poradce je za to odsoudil, společně s partnerem je ovlivňoval a nakonec donutil ve vztahu zůstat, většinou se takový vztah dříve nebo později stejně rozpadl. Jenže za daleko dramatičtějších okolností.
A naopak, pokud přišli lidé s tím, aby jim poradce pomohl pracovat na sobě samých, aby to nekazili ještě víc, v mnoha případech se jejich partneři sami a svobodně rozhodli ještě to zkusit vybudovat nový, lepší vztah. Co myslíte, Mirku, proč...?

K zamyšlení na závěr

Lépe je být dobře oběšen, než špatně ženat.
(přísloví)www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund