Číslo: 4
24.01.2000
Článků: 79

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn ženám
Pejskování od A až do Z
Vypěstujte si sami
Debrujárské okénko
Psychotest
Soutěž o videokazety
Soutěž s firmou ProFitness
Krimipovídka

Salon Valentýn ženám
Nezbytné doplňky mužského šatníku

Obuv
Jakkoliv drahý oblek by nevypadal "šik", pokud by nebyl doplněn kvalitní obuví. Nemusíme doufám popisovat fakt, že naše boty o nás lecos prozradí a tak jejich výběr i jejich následná údržba by měla být opravdu pečlivá. Pokud muž nepracuje v kanceláři, jsou vhodné ke kalhotám klasické mokasíny - měly by však být stylově jednoduché a z kvalitní kůže. V žádném případě by neměly mít zlaté ozdoby či výrazné motivy. Dále je možné do zaměstnání zvolit klasické střevíce na šněrování - modely hladké nebo perforované.
Obuv by měla mít výhradně kožené jak svršky, tak podrážky, které by neměly být příliš silné. Nevypadají totiž elegantně. Kůže by také měla být spíše hladká, semiš vybírejte pouze tam, kde muž pracuje celý den v terénu - např. na vesnici. Pozor na tenisky! Ty opravdu patří pouze pro chvíle odpočinku nebo sport. Nejpřijatelnější barvou obuvi do zaměstnání je barva černá ve spojení s černými, antracitově šedými nebo tmavomodrými ponožkami.

Brýle

Mohou mít kosmetický i praktický účel. Důležité je vybrat si takový tvar, který tvoří protiváhu k rysům vašeho obličeje, jenž třeba dodá ostrost kulaté tváři, nebo změkčí hranatý či ostře řezaný obličej. Horní hrana obrouček by měla být v jedné linii s obočím. Jinak docílíte efektu dvojitého obočí. Oči by měly sedět uprostřed skel. Obroučky by neměly být širší než obličej a ani delší než do poloviny tváře. Má-li muž velký a široký nos, měl by si vybrat úzký nebo průhledný můstek - část spojující skla nad nosem. Některé typy mají můstek hodně nízko, což velmi účinně nos opticky zkracuje.
Tmavá skla do práce také nejsou příliš vhodná, protože znemožní důležitý kontakt z očí do očí. Je nutné dbát také na to, aby barva obrouček brýlí odpovídala celkovému vybarvení jeho nositele. Jestli má tmavé obočí - i obroučky musí být tmavé. Pokud se jedná o světlý typ muže, musí tomu odpovídat i světlost brýlí.Pejskování od A až do Z
Jídlo - strava
Nazdar přátelé pejskování, dnes si řekneme něco o tom, co my hafani rádi jíme a co musíme jíst. Každý pes je rozdílný, stejně jako člověk, a proto má také každý pes jiné požadavky na výživu. Záleží na tom, jestli máte doma štěňátko, staršího psa, fenku, starého nemocného psa nebo třeba sportovce. Aby všichni psi byli zdraví, musí dostávat minimální množství různých živin. Psi by se neměli živit pouze masem, to jim sice dodává bílkoviny, tuk a esenciální mastné kyseliny nutné pro fungování tělesných funkcí včetně zdravé kůže a srsti, ale nemělo by tvořit více než polovinu krmiva. Zbytek potravy by měly tvořil minerální látky a vitamíny.
Z˙vyvážené stravy by měl pes získat všechny potřebné vitamíny a minerální látky, někdy však je potřeba stravu o tyto složky obohatit uměle.Týká se to hlavně fenek v˙březosti, v˙době růstu štěňat a když se pes zotavuje z˙nemoci. Vitamíny ale podávejte za souhlasu veterinárního lékaře Vašeho miláčka, protože příliš málo nebo příliš mnoho může být škodlivé.
Pes by měl dostávat krmení jednou či dvakrát denně a měl by jíst to, čím jej chcete krmit, ne čím chce být krmen on, protože to často vede k˙obezitě. Týká se to hlavně malých domácích plemen a také psů, kteří se nudí, nemají dostatek fyzické aktivity a jídlo se jim stává vášní. Pes začne brzy žebrat o jídlo při každé příležitosti, a pokud mu podlehnete, jeho zlozvyk v˙něm ještě upevníte a za chvilku budete mít místo psa válec se čtyřmi nožkami. Jestli má už Váš pejsan nadváhu, snižte mu přísun potravy nebo zvyšte jeho tělesnou aktivitu. Opakem jsou hafani, kteří nechtějí žrát. Poraďte se nejdříve s˙veterinářem, zda se nejedná o nějaké onemocnění, potom podávejte stravu dvakrát denně, a pokud ji pes nežere, odstraňte ji po chvíli. Může to trvat několik dní až týden, většinou pes ale žrát začne.
(Přehled psích krmiv v příštím čísle)Vypěstujte si sami
Avokádo - Persea americana
Máte doma avokádo? Pak nezahazujte pecku. Můžete z ní vypěstovat hezký stromeček. Ale nečekejte moc dlouho, než pecku zasadíte. Pecku musíte zasadit brzy, neuchovává si dlouho svou klíčivost. Je nutné, aby špičatý konec směřoval vzhůru. Máte-li pecku se dvěma kulatými konci, položte jej na zeminu a správně jej zasaďte až tehdy, když se ukáže výhonek a kořínky.
Buď - zasaďte pecku ze dvou třetin do květináče s lehkou propustnou zeminou. Udržujte v rovnoměrném vlhku, teple a stínu.
Nebo - zastrčte tři párátka opatrně doprostřed pecky a položte ji na sklenici s vodou. Voda musí být tak vysoko, aby nedosahovala na pecku, ale vytvářela kolem ní tolik vlhkosti, že nevyschne. Po čtyřech až osmi týdnech změkne, objeví se kořínky a obě poloviny pecky se rozdělí, aby klíčící rostlina měla místo. Nyní zasadíme pecku do země, ale opatrně, aby se nepoškodily kořeny.
Mladé rostliny rostou rychle a potřebují mnoho živin. Proto se často přesazují do výživné zeminy. Avokádo, které jste si sami vypěstovali, někdy roste příliš do výšky, aniž by větvilo. Uštípněte špičku, potom se vyvinou i boční výhonky.
Listy opadávají - když je rostlina v zimě v přílišném temnu nebo přílišném teple.
Listy mají hnědé špičky - může to být známkou nedostatku vody, ale i nedostatku živin. Postarejte se o to, aby rostlina nikdy nevyschla a aby měla v létě dostatečnou výživu.Debrujárské okénko
7. kolo soutěže "Věda hrou"
Dnes vám poradíme, jak se stát členem Asociace malých debrujárů České republiky a za jakých podmínek vstoupit do sdružení OKMD Uherské Hradiště.
Do doby, než budou zřízeny nové územně správní celky, platí pro vstup za člena AMD ČR příslušné články stanov tohoto občanského sdružení, které říkají, že je dvojí členství - klubové a individuální. Klub mladých debrujárů (KMD) může založit skupina nejméně pěti dětí ve věku 7 až 15 let a s nimi 1 vedoucí starší osmnácti let. Ti pak podají na adresu AMD ČR, Senovážné nám. 24, 11647 Praha 1 vyplněnou přihlášku, zaplatí roční poplatek, což činí 10 korun za dítě a 20 korun za dospělého, a budou zaregistrováni. Tím se stáváte kolektivním členem AMD ČR a 4x do roka budete dostávat debrujárský zpravodaj BEPPO, kde najdete všechny nabídky debrujárských aktivit. Všechno si pak zjednodušíte, začnete-li s námi v našem OKMD. Jsme zatím jediným regionálním klubem v České republice. Poradíme vám taky, jak se prostřednictvím "Projektu" dají získat prostředky, můžete se s námi zúčastňovat zájezdů, soutěží a taky vystoupení v televizi.
Do roku 2000 vstoupila AMD ČR s téměř 100 kluby a 2500 členy. A to ještě nepočítáme vás, kteří se možná mezi nás přihlásíte. Těšíme se na vás!

7. soutěžní úkol: Tajemná síla

Pomůcky: míček na stolní tenis, nit, lepidlo, pramínek vody.
Postup: Přilepte k míčku nit a nechte zatvrdnout. Délku nitě volte do 50 cm. Pusťte si z vodovodu středně silný pramínek vody (při dalším pokusu sílu pramínku zvyšujte). Uchopte nit s přilepeným míčkem a při napnuté niti se ve svislé poloze dotkněte tekoucího pramínku vody. Nyní s citem nakloňte napnutou nit do šikmé polohy (ale netahejte za míček). Co uvidíte, vás možná překvapí!

Soutěžní otázky

a) Co se stane s míčkem? Pokus se tento jev zdůvodnit!
b) Které země navštívili okresní debrujáři při svých toulkách za vědou po světě?
Odpovědi zasílejte na adresu OKMD při SSŠ, Na Morávce 1037, 686 01 Uherské Hradiště

Vyhodnocení soutěže

Z došlých odpovědí 5. kola byla vylosována Debrujárská hlídka 8.B ZŠ Hluk. V naší redakci si může vyzvednout pěknou knížku. Blahopřejeme.Psychotest
Umíte mlčet?
1. Je pro vás důležité, aby si vás ostatní všímali?
a) ano 1
b) lichotí mi to 3
c) ne 5

2. Co vám padne víc do oka: dobrá nebo špatná vlastnost vašeho bližního?

a) negativní stránky je vidět víc 3
b) spíš to dobré 5
c) je lepší všímat si napřed špatného 1

3. Kritiku jednání nebo činu druhého

a) mám stále na mysli 2
b) provádím často a vědomě 0
c) vždy si dobře rozmyslím 4

4. Máte někdy pocit, že musíte mlčet, abyste něco nenávratně nepokazili?

a) ano 5
b) je lepší říkat věci přímo 1
c) podle situace 3

5. Jsou ve vašem okolí lidé, o nichž nemluvíte dobře?

a) ne 4
b) ano 2

6. Nemáte rádi svou sousedku. Vykládáte to kdekomu?

a) samozřejmě 1
b) když na to přijde řeč.. 3
c) ne, týká se to jen mě 5

7. Býváte rozhořčená, když vás někdo označí za "drbnu"?

a) samozřejmě 0
b) ne 4
c) každý by si měl zamést před vlastním prahem 2

Hodnocení:

Do 15 bodů - Máte všechny charakterové vlastnosti, které vás nutí mít co na srdci, to na jazyku, což by nemusel být špatný předpoklad k tomu, abyste žili s ostatními v harmonickém kontaktu. Je tu ale velké nebezpečí, že svou nerozvážností můžete druhé zranit, neboť máte jazyk skutečně "špičatý".
Do 25 bodů - Mluvíte hodně a rádi. Často toho, co jste právě řekla, okamžitě litujete. Své vystupování na veřejnosti zlepšíte, budete-li se držet rad psychologů, které shrnuli v knize Sám sobě mluvčím. Půjde vám to snadno. Umíte kriticky ohodnotit své slabé stránky a snažíte se aspoň v rozhodujících situacích držet jazyk za zuby.
Nad 25 bodů - Nevypouštět z úst neuvážená slova bývá obvykle snazší pro uzavřeného člověka. Existují však vzácní jedinci, kteří ač sdílný, umí v rozhodující chvíli mlčet. Stejně jako extrovert disponujete mírou sebeovládání i schopností kontrolovat rozumem své city.Soutěž o videokazety
Správně jste poznali, že vejmutovka je druh borovice. Baladu o nenarozeném dítěti napsal Jiří Wolker. Ze správných odpovědí byla vylosována Anežka Motlíková z Kunovic, která si může v naší redakci vyzvednout průkazku na zapůjčení čtyř videokazet zdarma ve Videocentru Alfa na Zelném trhu v Uherském Hradišti.

Soutěžní otázky pro tento týden:

1. Kolik vět má Smetanova skladba Má vlast?
a) 5, b) 6, c) 7

2. Dr. Jan Janský, profesor Univerzity Karlovy a objevitel krevních skupin, byl
a) chirurg
b) hematolog
c) psychiatr

3. Kolik myslíte, že se u nás ročně vyrobí nápojových lahví? Jde přirozeně o sklářskou výrobu, nikoli o obsah těchto lahví. Odhadujete, že by jich mohlo být
a) necelé 4 miliony
b) nebo necelých 40 milionů
c) či dokonce necelých 400 milionů?

Svoje odpovědi zasílejte na adresu naší redakce nejpozději do čtvrtku tohoto týdne.Soutěž s firmou ProFitness
Správné odpovědi na soutěžní otázky z minulého čísla zní:
1. Obsah Senioru - brutnákový olej, olej z dyňových semen a výtažky z palmy Saw Palmetto.
2. Účinné látky Senioru - saponiny, silice, asparagin, třísloviny, kyselina křemičitá, kumarin, fytosterin, lecithin, sacharidy a bílkoviny.
3. Preventivní dlouhodobé dávkování - 2 x l denně, kapsle se polykají po jídle, vhodné je dostatečně je zapíjet.
Z došlých odpovědí byl vylosován Jindřich Soukup z Kostelan nad Moravou. Ten si může vyzvednout produkt SENIOR v prodejně ProFitness na Mariánském náměstí. Gratulujeme.Krimipovídka
Falešná zrada
Seděl na lavičce v parku, slzy se mu tlačily do očí. Čtrnáct dní chodil se svou bolestí a snažil se nedat nic najevo, ale ona to poznala a hned druhý den se ho ptala, co se mu stalo, a tvářila se tak opravdově. Taková přetvářka, ubohá komedie! Kristepane, co jsem komu udělal? Takový děvkař, žádná ženská si před ním není jistá. Co jen na něm viděla? Proč? Bolelo ho srdce zmocňoval se ho vztek, který mu začal pomalu zatemňovat mozek. Chtěl se toho zbavit, jenomže jak? Pak ho napadla myšlenka, které se lekl, a hned ji zapudil. Vrátila se. Ještě chvíli bojoval. Pak sklonil hlavu a přemýšlel.
Bylo pondělí kolem desáté dopoledne. Čekal jsem na výsledky zdravotní pitvy Anny Matějkové, která se ze soboty na neděli utopila ve vaně. Náhlé úmrtí. "Zdravotní pitvu jsem přerušil a nařídil soudní. Anna Matějková byla udeřena do temene hlavy a po ztrátě vědomí ve vaně utopena," hulákal do telefonu primář patologie dr. Srnec.
"V bytě byl jenom manžel a jeho pláč nad úmrtím ženy byl opravdový," řekl mi kriminalista Vaněk, který tuto událost vyšetřoval. "Ani doktor nic nenašel. Žádné oděrky, nic. Kdo by takhle vraždil? Vždyť je to hloupost."
"Jenže vy jste tu hloupost pěkně zbaštili," řekl kolega Staněk, "a nechybělo mnoho a vyšlo by mu to."
"Vražda v afektu to nemohla být," mínil jsem. "Ta rána na hlavě byla promyšlená, jinak by na to doktor okamžitě přišel."
Václav Matějka při prvním výslechu prohlásil, že manželku objevil náhodně. Sám se večer vykoupal a šel spát. V noci se vzbudil, uviděl, že se v koupelně svítí, a našel ženu utopenou. Jeho výslech trval už šest hodin, ale výsledek nebyl žádný. "Vy jste ji zabil," řekl jsem mírným hlasem. "Zbývá ještě vysvětlit proč. Vaše manželství přece bylo šťastné."
Seděl ochable na židli, oči upíral na jedno místo. "Lže," řekl nepřítomně.
"Bouška?" zeptal jsem se.
"Nemá to cenu. Jestli něco chcete, tak to dokažte." Seděl netečně a nebylo to jenom únavou. Matějka ztratil chuť žít a bylo mu všechno jedno. Mohl jsem to zabalit a předat soudu, ale měl jsem pocit, že jsem něco přehlédl.
Paní Boušková seděla na krajíčku židle a snažila se zakrýt nervozitu.
"Musíte mi pomoci," naléhal jsem na ni. "Chybí mi motiv, důvod, proč to Matějka udělal."
"Sama to nechápu, musel se zbláznit."
"Jaký byl váš vztah k Matějkovi?"
"Normální. Byli jsme přátelé."
"A co váš manžel a paní Matějková?"
"Líbila se mu. To jsem poznala, ale jinak nic. Kdyby mezi nimi k něčemu došlo, poznala bych to."
Rudolf Bouška měl na sobě dokonale padnoucí oblek a sebevědomí desetiletého kluka, který právě vyhrál sázku.
"Co chcete vědět?" zeptal se s nádechem neskrývané převahy.
"Problém je ve vašem vztahu k paní Matějkové," nabral jsem ho přímo na roh a čekal, co to s ním udělá.
Posměšně se zasmál. "Matějka vám něco řekl?"
"Co vy jste řekl Matějkovi?"
"Nic," odpověděl. "Co bych mu měl říkat?"
"Vy víte, co Matějku tak trápí. Řekl, že vaše výpověď je lež. Chcete konfrontaci?"
Zarazil se. "Myslíte tu hloupost, co jsem mu řekl?"
"Ano, právě to myslím, tak nezdržujte sebe ani mě!"
"Povídalo se, že Matějková to pytlíkuje s doktorem Dvorským. Řekl jsem mu to, byl to přece můj přítel."
Při konfrontaci stáli proti sobě a třásli se rozčilením.
"Řekls mi, žes je viděl na vlastní oči!" řekl Matějka a díval se Bouškovi přímo do očí.
"To jsem neřekl, to si vymýšlíš," křičel Bouška. "Já ti vlastně vůbec nic takového neříkal, nevím, proč mě do toho taháš. Je to tvoje věc!" Matějka se celý rozklepal, začal se kolébat ze strany na stranu, nemohl popadnout dech. "Ty dobytku!" vykřikl najednou a vrhl se na Boušku.
Doktor Dvorský dlouho nechápal, o co mi jde, ale když konečně pochopil řekl, že sice paní Matějkovou zná, ale jen od vidění...
"Nemohu žít v nejistotě," prosil Matějka. "Nemůžete mě takhle trápit." Najednou chtěl slyšet, že mu byla nevěrná, že jeho čin měl alespoň nějaký důvod.
Řekl všechno. Zabil, protože byl přesvědčen, že ho zradila, a on se s tím nedokázal vyrovnat.
Pravda se mi neříkala lehko, ale nedalo se nic dělat. Dostavil se hysterický záchvat. Za tři dny jsem ho navštívil ve vazbě a předložil mu k podpisu poslední protokoly. Viděl jsem, jak mu najednou zbělely vlasy, v obličeji celý zešedl.
"Proč jste to neřekl své ženě?" zeptal jsem se. "Vždyť jste jí nedopřál možnost všechno vám vysvětlit."
"Věřil jsem Bouškovi a říkal jsem si, že by mi stejně lhala. Ale řekněte ,prosím vás, Bouškovi, že je stejně vinen jako já, že mu jeho vinu připomenu, až se vrátím."
Vzkaz jsem vyřídil, ale Bouška se jen zasmál. "Matějka dostal čtrnáct let, za tu dobu bůhví co bude."
Po čtyřech letech jsem jedno nedělní odpoledne šel na procházku s přítelkyní Evou.
"Pane doktore," ozvalo se z lavičky za mými zády. Oslovil mě starý muž s kloboukem na hlavě a tmavými brýlemi na očích. V ruce držel hůlku. "Vy mě nepoznáváte?" "Ne," odpověděl jsem popravdě.
"Já jsem Bouška," řekl a pokračoval. "Pomalu se loučím, už mi nezbývá mnoho času." Zvedl klobouk a ukázal úplně holou hlavu. "To je po ozařování - sarkom. Jsem rád, že se potkáváme. Chtěl jsem vám říct, že jsem to tenkrát Matějkovi řekl. Nebyla to pravda. Všechno jsem si vymyslel. Anna se mi líbila, ale ona chtěla být věrná. Chtěl jsem se pomstít. Myslel jsem, že se budou hádat. Nemohl jsem tušit, že to takhle dopadne."
Když se Václav Matějka dozvěděl o Bouškově smrti, ještě týž den si v noci podřezal žíly. Už neměl proč žít.
-pt-www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund