Číslo: 41
12.10.1998
Článků: 59

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn radí ženám
DNES RADÍ . . .
Chcete mě ?
CESTOVÁNÍ
Test pro volnou chvíli

Salon Valentýn radí ženám
Účesy pro děti
Jak ostříhat naše ratolesti, je časté dilema, které řešíme. Dát na módní trend či na jejich přání, to je otázka. Musíme hlavně zvážit jejich věk, kvalitu vlasů a jestli dítě zvládne určitou úpravu účesu bez obtíží. Největší problém je totiž s dlouhými vlásky, které vyžadují každodenní pečlivé česání, a účes by měl vyhovovat školním podmínkám, tedy neměl by překážet při psaní a čtení. Tedy copánky, culíky a drdůlky by měly vyhovovat. Velmi vhodné je použití čelenky a různých spon, které drží vlasy v pohodlné vzdálenosti od očí. Od dlouhých vlasů by měly upustit holčičky, jejichž kvalita vlasů není dobrá, zde se doporučuje pravidelný sestřih na krátko a dlouhé vlasy nechat růst tak asi od 10 let. Variant krátkých, a přitom módních sestřihů je dost. Pro děvčata jsou nejžádanější kratší či delší mikáda a klasický krátký střih. Krátké vlasy jsou praktické a slušivé samozřejmě u chlapců. Velmi žádaným účesem je ježek s delšími vlasy okolo obličeje.
Z jemnějších vlasů můžeme střihem tzv. do hříbečku vytvořit praktický slušivý účes. Základ všech účesů pro děti tvoří dokonalý střih. I naše děti by měly vypadat dobře, proto bychom jejich vlasy měli svěřit do péče odborníků. Jak se budeme starat o jejich vlasy v mládí, tak budou vypadat v dospělosti. Proto bychom je neměli odbývat a začít včas. Teď máme právě příležitost.DNES RADÍ . . .
Bylinky ve vaší kuchyni
Bylinky se používají v kuchyni pouze v nepatrném množství, proto mají většinou malou výživnou hodnotu. Byliny vděčí za léčivé účinky a chuť esenciálním olejům, jež se v nich hojně nachází. Rostlinky se musí sbírat před poledním horkem, aby si udržely silnou vůni.

Bazalka - tradiční přísada do rajčatových pokrmů, důležitá v italské kuchyni. Je to přírodní utišující prostředek, údajně uvolňuje napětí a zklidňuje nervovou soustavu. Podporuje prý zažívání a tiší žaludeční křeče. Bazalkový čaj pomáhá při nevolnosti.

Bobkový list - důležitá přísada kořenící směsi zvané bouquet garni, používané do polévek, masových závitků a omáček. Bobkový list povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje zažívání.

Brutnák lékařský - jako bylinkový čaj se používá proti revmatismu a zánětům dýchacích cest. Listy se často přidávají do salátů.

Fenykl - ochlupené listy chutnají podobně jako anýz a často se přidávají do omáček a rybích nádivek. Semena i listy lze použít na podporu zažívání a pro prevenci nadýmání, nespavosti, nevolnosti a zvracení.

Kerblík - tato zimní bylina má jedinečnou chuť, připomínající petrželku smíchanou s anýzovými semínky. V lékařství se používá pro povzbuzení zažívání.

Kopr - hojně používaný při zavařování, při přípravě polévek a rybích pokrmů. Kopr má prokázané utišující účinky při křečích a nadýmání. Kojencům se vývar z kopru podává jako projímadlo.

Koriandr - aromatické listy jsou součástí karí, přidávají se do salátů a do omáček. V bylinkářství se malé čerstvé větvičky koriandru používají jako utišující prostředek na žaludek a na srdce. Semínka i listy posilují močové ústrojí a pomáhají při léčbě zánětů močových cest.

Máta - listy mnoha druhů máty se používají při vaření - například k dochucení skopového a do zákusků. Zvlášť máta okrouhlistá dodá jídlu velice jemnou mátovou chuť. Máta podporuje zažívání a horký vývar z máty pomáhá hlavně na začátku nachlazení.

Oregano (dobromysl) - tato bylina se používá do nádivek a do pizzy. Údajně podporuje zažívání a ve formě vývaru zmírňuje kašel a příznaky nachlazení a chřipky. Jako léčivá bylina se však nesmí používat v těhotenství.

Pažitka - pěstuje se především pro kulinářské účely. Tato nenápadná rostlina z čeledi cibulovitých vylepšuje chuť brambor, vaječných jídel, polévek a omáček. Pažitka povzbuzuje chuť k jídlu a usnadňuje zažívání při rekonvalescenci.

Petržel - tato oblíbená a široce používaná bylinka je jedním z nejvýživnějších druhů koření, neboť obsahuje užitečné množství vitaminu C a železa. Čerstvá petrželka osvěžuje dech. Zkuste ji žvýkat po požití česneku.

Rozmarýn - v celém Středomoří se tímto kořením dochucuje skopové a kuřecí maso. Údajně působí jako povzbuzující prostředek na nervovou soustavu a krevní oběh. Prý má také utišující účinky na trávicí ústrojí, zlepšuje zažívání a zmírňuje nadýmání. Slabý vývar rozmarýnu pomáhá proti bolestem hlavy, neuralgii a nachlazení. Rozmarýn je také dobré antiseptické kloktadlo.

Šalvěj nachová a červená šalvěj - se používá do masových nádivek z vepřového masa a do zvěřiny. Bylinkáři tvrdí, že šalvěj usnadňuje zažívání těžkých, tučných jídel a utišuje trávicí soustavu. Šalvěj lze také použít jako kloktadlo při bolestech v krku a šalvějový čaj se doporučuje při zažívacích poruchách, pocitech úzkosti a nadměrném pocení.

Tymián - tato bylina se používá jak při vaření pro svou aromatickou vůni, tak v lékařství pro své antiseptické vlastnosti. Výluh z tymiánu poslouží jako kloktadlo a uvolňuje hleny při kašli a zánětech horních cest dýchacích.Chcete mě ?

BRIT má asi 2,5 roku a jde patrně o křížence vlčáka s nějakou americkou rasou. V TSM je umístěn 1,5 roku. Brit je poslušný a vše nasvědčuje tomu, že bude dobrý hlídač.
Prostřednictvím této nové rubriky Vás chceme seznámit s opuštěnými psy, kteří jsou dočasně umístěni v uherskohradišťských technických službách. Protože jsou pejsci po nějaké době odváženi do psích útulků po celé jižní Moravě, budou mít prostřednictvím našich novin jednu z posledních šancí získat nového majitele.
V případě zájmu se obraťte na odbor životního prostředí (p. Pavelovou) na Městském úřadu v Uherském Hradišti.
Tato rubrika může zároveň sloužit těm majitelům psů, kteří se z nějakého důvodu rozhodli svého psa zbavit a věnovat jej někomu jinému. V takovém případě je třeba poskytnout redakci fotografii a stručnou charakteristiku nabízeného psa.
Na tomto místě můžeme zdarma uveřejnit i vaše oznámení o ztrátě psa či jiného domácího zvířete. Možná vám tak pomůžeme s jeho nalezením.
O tom, že naše nová rubrika by mohla mít své opodstatnění svědčí i fakt, že se po uveřejnění nabídky v minulém čísle podařilo najít nového majitele tohoto čiperného ročního pejska. Takže případné zájemce upozorňujeme, že pejsek, kterému jsme pro jeho temperamentní povahu dali jméno ĎÁBLÍK, je již zadán.
Vaše nabídky, případně žádosti o pomoc při hledání adresujte na adresu: Dobrý den, Slovácko - Na Morávce 605, Uherské Hradiště. Případné dotazy zodpovíme na telefonu 0632/554 158, 540 777.CESTOVÁNÍ
Ing. Vladimír Basovník popisuje svou cestu a pobyt v trnitém Mexiku. (4. pokračování)
Cesta čtyřiadvacet kilometrů k˙Milanovu domu je zážitek. Jako když vás hodí do vody se slovy # plav. Jeho dynamický vůz proráží cestu a mám co dělat, abych se jej udržel. Přejíždím křižovatku na červenou, protože on to stihnul na oranžovou a já mám obavy, že v˙tom mumraji bych ho nikdy nenašel. Pečlivě vyhazuji blinkry, jak litera vyhlášky praví, i když Milan přede mnou to dělá jen tehdy, aby mě upozornil, že budeme sjíždět na jinou silnici. Konečně stavíme před jeho domem.
Jezdíš jak Mexičan, dráždí mě, jen vysedneme. Na červenou, žádné blinkry.
Na červenou jsem musel, jinak mě ještě teď hledáš. A blinkry jsem používal poctivě, bráním se.
Tak nejdou.
Měl bych se na to podívat, říkám a začínám hledat ovládání kapoty.
Co máš z˙toho, tady to nepotřebuješ.
Házíme do auta batožinu, loučíme se a pryč, pryč z˙města od lidí do přírody, kde bychom měli strávit většinu z˙těch pětatřiceti dnů pobytu v˙Mexiku.
Vyjíždíme z˙Mexico City na Queretaro. Tři pruhy dálnice a dva satelitní pro odbočování, všechno plné aut. Je volno, rychlost proudu je sto kilometrů v˙hodině. Kolem neuspořádaná výstavba. Trochu velkoměsta, trochu chudoby a samá reklama. Všechno poházené dohromady. Naše Chevy šlape jako o závod. Třiatřicet kilometrů k˙hranici města, kde je první mýtné za dálnici, zvládáme za půl hodiny. V˙tom provozu je to výtečné. Pavel vzpomíná minulý rok, kdy kroužili nekonečně městem, aby nakonec požádali řidiče taxíku, který je vyvezl na výpadovku.
Hned za městem rychlost aut prudce stoupá. Po několika kilometrech sice dopravní značka omezuje rychlost na šedesát, ale nikdo nezpomalí. V˙projíždějícím úseku se přistavuje další pruh dálnice. Dopravní značka omezuje rychlost, indiáni s˙červenými vlajkami nahrazují výstražná znamení světel. Asi je to levnější. Tři, čtyři stojí podél dálnice a před každým autem mávají, že je zde nebezpečno. Těžká šichta.
Auta na to nedbají. Vyvážím se za dálkovým autobusem. Při omezené rychlosti šedesát jede sto, další značka, omezující rychlost na čtyřicet jej nutí jet sto třicet. A nikde výběrčí rychlostních daní. Po dalších kilometrech, kde byla rychlost snížena na třicet, jsem zpomalil ze sto čtyřiceti na sto. Mexičani mě začali předjíždět odstavným pruhem. Tak jsem přidal.
Netrvá to dlouho a přejíždíme hranice Quanajuata. Kopcovitý terén kolem dálnice skýtá krásné výhledy. Na vrcholcích kopců jsou hřebeny skal, které svádí k˙zastávkám a fotografování. Chudé vesnice, lemující dálnici nabízejí spoustu malých restaurací, pneuservisů a autoservisů. Název pneuservis i autoservis je velmi honosný. Na štítě, či zdi je nápis Vulca nebo Vulcanizadora. Chatrč, tři stěny a plechová střecha, v˙nejlepším případě zděná stavba čtyři krát čtyři metry. Všechno primitivní, největší zázrak kompresor. Tady by se naši bezpečáci vyřádili. Pokud by měli šanci. Služba většinou nonstop. Náš zákazník, náš pán. A vedle Servico mecanico nebo Servico elektrico. Všude v˙pohotovosti.
Zastavujeme u obchůdku ve vesnici, abychom koupili vodu. Ta je v˙přírodě vzácná. Na pití žádná, na umývání vyjímečná, proto bereme dvacetilitrový demižon, který nás bude provázet celou cestu. Kupodivu se domlouváme celkem snadno, ale narážíme na systém smluvních cen, který musíme zažít. Zatím platíme víc, než je nutné. Prostě gringové na výletě.
Vyhýbáme se městu San Luis Potosí a dvacet osm kilometrů za ním nás čeká první policejní kontrola. Vzhledem k˙tomu, že severojižním směrem probíhá obchod drogy # zbraně, asi je to nutné. Jsme sice čistí, ale člověk nikdy neví, jak policajti budou reagovat, jak jim padnem do oka. Byli jsme informováni, že jednají sice slušně, ale na nějakou tu kulku se nehledí. Boj zločinu a zákona je tvrdý. Výstřely do vzduchu jsou zbytečným plýtváním střeliva.Test pro volnou chvíli
Mohla byste bez něj žít?
Náš dnešní test je určen ženám. Máte někdy pocit, že váš partner má všechny chyby světa? Byla byste ale opravdu schopná jej opustit? To se dozvíte po součtu ...

1. Pokud byste si měla vybrat jednu hodnotu, která by to byla?
A bratrství 0
B rovnost 1
C svoboda 2

2. Jako karnevalovou masku byste si vybrala:
A ošetřovatelku 0
B panenku Barbie 1
C kosmonautku 2

3. Věnovat se plně rodině i zaměstnání je:
A nemožné 0
B vnitřní konflikt 1
C krásný úspěch 2

4. Váš partner právě odcestoval. Jste sama ve své posteli a:
A zavoláte proto přítelkyni 0
B lehnete si napříč celé postele 1
C vezmete si partnerův polštář 2

5. Jako hlodavec byste byla nejraději:
A křečkem 0
B myší 1
C bobrem 2

6. Pár byste definovala jako:
A dvě rovnocenné síly 0
B dvě opoziční síly 1
C dvě nerovné síly 2

7. Máte-li problém, hovoříte o něm nejdříve:
A se svou kočkou 2
B se svým lékařem 1
C se svou matkou 0

8. Právě jste vyhrála milión v loterii:
A koupíte si velký dům 0
B vydáte se na cestu kolem světa 1
C investujete na burze 2

9. Když se vám pokazí vodovod:
A běžíte k sousedovi 0
B zavoláte instalatéra 1
C koupíte si láhev vína 2

10. Vyberte si jedno z následujících přísloví
A Jak si kdo ustele, tak si lehne 1
B Kdo chce někam dojít, musí se šetřit 0
C Dobrých nápadů za desetník kopa 2

VYHODNOCENÍ
0-6 : ON řídí vůz, platí útratu v restauraci a vy mu za odměnu svěřujete všechny své starosti. Žít bez něj si vůbec neumíte představit ani v tom nejfantastičtějším snu. Instinkt vám říká, že žena není stvořena k tomu, aby žila sama. Máte v životě dvě jistoty: lásku a zdraví. Jste sice závislá, ale neobtěžuje vás to. Neboť přes všechno řečené máte stejně hlavní slovo. Možná se někdy rozvedete, ale jenom proto, abyste se znovu vdala.
7-13 : Ve vaší hlavě to vře. Někdy už máte dost zúženého prostoru a malosti života ve dvou. Tolik byste si přála být nezávislou, rozvíjet se bez pout partnerství. Žít sama? Ano, cítíte se toho být schopná, ale vaše smělé plány narážejí na realitu. Stačí, aby váš partner byl několik dní pryč, a vy cítíte, jak na něm lpíte. Tato věčná houpačka citů vás zneklidňuje, ale funguje-li váš vztah dobře i takto a naleznete-li v něm každý, po čem prahnete, proč ne.....
14-20 : Stane-li se, že jste sama, radujete se ze své samostatnosti. Víte, že byste bez svého partnera mohla klidně žít. Ostatně, při sebemenším zakolísání z jeho strany stáváte se opět nezávislou. Ovšem: pár vzniká proto, aby spolu muž a žena sdíleli okamžiky vášně, ale i stereotyp všedního dne. Na to zapomínáte. Pokud se někdy nudíte, rychle vyhledáte své přátele. K tomu, abyste byla šťastná, je zapotřebí nalézt vzácný typ muže, který by vás zkrotil, aniž by vás přitom ztratil. Našla jste takového? Nuže, vyhrála jste hlavní cenu v loterii života.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund