Číslo: 42
20.10.1997
Článků: 44

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Z kopce se probásnil k fyzice
STOP devastaci zemědělství a venkova
HITPANORAMA Zdeňka Dudy
Klavírista okouzlil posluchače

Z kopce se probásnil k fyzice
Ve čtrvrtek 9.října vystoupil v komorním prostředí baru klubu Mír Brněnský fyzický básník, Váša. Vystoupil v novém programu Cirkus - Chaos - Minaret, a publikem mu byla nedefinovatelná směs asi 20 lidí. Snad se přišli podívat, jak se dokáže samojediný člověk předhodit davu, jen tak bez bigbítu v zádech, ba dokonce i bez kytary. Ačkoliv byla Vášova sebejistota pochopitelná, udivila asi publikum natolik, že úvodním kusům ani nezatleskalo. Navázání kontaktu trvalo tři písně, ale ani potom neprojevovalo publikum dostatečnou spontánost, snad uchváceno neradostnou vidinou pracovního zítřka.
Kdo je Petr Váša ? A co je fyzické básnictví ? Rocker bez nástrojů, intelektuální básník beze slov, tvůrce bez šablon a bez vzorů, to je Váša fyzický básník. Protože hodně ví, umí také hodně naslouchat a pozoruje okolí. Nenechává si uniknout ani inspiraci přízemní (psi), ani éterickou (ptáci a jiní obyvatelé Brna). A někde mezi tím se nacházejí lidé. Lidé Brnem zmasírovaní k jeho obrazu, lidé ženoucí se šalinou do práce, telefonující, shánějící, nestíhající, občas se zastavující a přemýšlející a zase se ženoucí dál. Lidé vykupující své chvilky klidu za pár rohlíků pro vrabce. Takovéto lidi Váša potkává a stávají se součástí jeho tvorby. A jak takový odraz člověka - Váša - vypadá ? Vášovu tvorbu je těžké popsat a ještě těžší pochopit. Jeho hlavními nástroji jsou ruce, nohy,tělo a hlavně hlava. Občas se k této sonátě přidává ještě prkenná podlaha, židle a malý cestovní budík. Přestávky jsou vyhrazeny pro froté ručník, kterým si stírá pot z tváře.
V hlasovém projevu užívá Váša jen málo slov a spoléhá se spíše na hrdelní skřeky, opakované motivy jednoduchých melodií (to mu zůstalo z bigbítu). Slabiky, pak, jako by samovolně, nabývají podoby slov z reálného světa, které se pak spojují do nečekaných významů a nechávají vyvěrat myšlenkám jinak těžko zdělitelným.
Petr Váša začínal svou pouť v kapele Z kopce, která ve své době patřila mezi nejlepší kapely alternativního rocku. Vybublala z tvořivého kvasu Brněnského dění osmdesátých let (Dunaj, E, Ještě jsme se nedohodli...). Vášovy, už tehdy chytré texty, hledaly smysl života a pevné body ve světě vyšinutém ze své rovnováhy:
Jde to všechno nějak z kopce, nevydrží se stát a nevydrží se sedět, všude se hledá smysl života - v knihovnách, v hospodě, na lavičce v parku.
V následujícím projektu, kapele Ošklid se Váša posunul směrem ke zvukomalebným básním se skromným instrumentálním doprovodem. (Na housle mu tehdy přihrávali např. J. Pavlica nebo V. Kupčík). Jeho nejznámnější kus tohoto období říká, že: Lokomotivám se motají kola...Lokomotivy kovové pokolení. A cyklisté sykli a sténají... Cyklisté - spirály ...
Začátkem devadesátých let se Váša vynořil se svým projektem fyzického básnictví, kde také nově zpracoval některé kusy Ošklidu (Čtyři přítelkyně, Palvec Jindřich, Ještě pořád je tady naděje i Lokomotivy). Základem však byla nová tvorba, která později vykrystalizovala do opery pro jednoho muže (tedy pro něj samého). Tato astrální parodie se jmenovala OOO Luna Nulla a popisovala příhody Žirafího muže, který potkává řadu zajímavých postav a prožívá zajímavé situace. Ačkoliv v novém Vášově performance už nezazněla ani jedna známá starší skladba (kromě Plavce Jindřicha obligátně zařazeného na samý začátek) ani kvalitou ani formou se od starší tvorby nelišily. Potvrdil znovu, že pracuje tak spontánně, jak to dovedou jen tři lidé na světě - on, Iva Bittová a Šamani. Po skončení si sbalil budík, ručník, tričko a odjel posledním vlakem do Brna. Těch dvacet Publiků snad odešlo spokojených a těm co hned neodešli, vyhrával do noci k burčáku Zappa. Víc už si nepamatuju...
ZDŠSTOP devastaci zemědělství a venkova
Stav, ve kterém se nachází naprostá většina zemědělců, bez rozdílu formy podnikání, považujeme za nadále nepřijatelný a důrazným způsobem proti němu protestujeme. Jako vyjadření svých postojů organizujeme dne 21. října 1997 od 13.30 hodin shromáždění ve středu Staroměstského náměstí kolem sochy Mistra Jana Husa a v 14 hodin bude zahájena povolená protestní demostrace. Kolegové, přátelé, zemědělci, příznivci venkova ! Buďte solidární a přijďte 21.října na Staroměstské náměstí, nastal čas pozvednout hlas na obranu svého postavení ! Další informace obdržíte na telefonu 02/ 756 549 v úterý od 9 do 14 hodin.HITPANORAMA Zdeňka Dudy

Premiéra - středa od 20 do 22 hod.
Repríza - sobota od 19 do 21 hod.

	42. týden
	1. ELTON JOHN - Candle In The Wind ď97
	2. PET SHOP BOYS - Somewhere
	3. ERASURE  - Donďt Say Zour Love Is Killing Me
	4. BEE GEES - Still Waters Run Deep
	5. WOLDS APART - Back To Where We Started
	6. ALPHAVILLE - Wishful Thinking
	7. MICHAEL JACKSON - Ghosts
	8. NO DOUBT - Spiderweb
	9. BACKSTREET BOYS - Everybody
	10. MEREDITH BROOKS - Bitch !

	Novinky týdne
	JOE COCKER - Nďoubliez Jamais
	DIANY KING - I Say A Little Prayer
	ANNIKA - Me & MyselfKlavírista okouzlil posluchače
V úterý 14. října se v krásném prostředí sálu Dominikánského kláštera uskutečnil klavírní recitál Sergeje Milsteina, hosta z francie. Tento koncert pro uherskobrodské posluchače uspořádal Kruh přátel hudby Základní umělecké školy.
Na programu byly Roční doby, op. 37 P.I.Čajkovského a Sonáta h moll op. 58 F. Chopina.
Francouzský umělec hrál velmi sugestivně a s citem a návštěvníky koncertu úplně okouzlil. Zcela plný sál posluchačů, dětí až seniorů, si na mladém umělci vynutil dlouhotrvajícím potleskem pět přídavku.
-es-www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund