Číslo: 42
19.10.1998
Článků: 60

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn radí ženám
DNES RADÍ . . .
Chcete mě ?
CESTOVÁNÍ
Test pro volnou chvíli

Salon Valentýn radí ženám
I doma krásné a přitažlivé
Přijdeme domů a tam na nás čeká spousta neodkladných povinností. Jak to všechno zvládnout v pohodě? Zásada č. 1 zní: Jsme v pohodě, pokud jsme samy se sebou spokojeny. Netýká se to tedy jen naší pracovní výkonnosti, ale i toho, jak se cítíme a jak se k nám chová naše okolí. Okolí - tedy naše rodina bude na nás určitě příjemnější, když budeme dobře vypadat. Tak co tedy můžeme v domácím prostředí pro sebe udělat? Je to otázka přímo na tělo a odpověď je velmi jednoduchá. Oblékejme se do pohodlných (ne však neforemných) a hlavně čistých a nemačkavých domácích úborů (nesmí nám také připomínat výprodej obnošeného šatstva).
Věnujte i doma péči o svůj make-up a účes. Vždyť hlavně vaše rodina si zaslouží, aby pohled na vás byl příjemný. Dbejte na to, abyste byly stále upravené, a to nejen ve dne, ale i v hodinách večerních (tedy žádné natáčky či pleťové masky a hlavně vytahaná a vybledlá pyžama do ložnic nepatří). Manžela či přítele občas překvapte a kupte si krásnou a svůdnou noční košilku či pyžamo. Určitě se dočkáte uznání a to bude určitě příjemné, nemyslíte, milé čtenářky?DNES RADÍ . . .
Bylinkové čaje a jejich použití
Čajové sáčky s bylinkami prodávané ve zvláštních obchodech, lékárnách a v některých samoobsluhách musí před uvedením na trh splňovat přísná měřítka kvality a bezpečnosti. Bylinkové čaje představují vhodnou alternativu k běžným čajům a kávě. Nejlépe je setrvat u slabých výluhů spolehlivě vyzkoušených bylinek. Těhotné ženy by se měly bylinkovým čajům raději vyhnout, s výjimkou čaje mátového, lipového a heřmánkového, o nichž se tvrdí, že zmírňují ranní nevolnosti. Některé oblíbené čaje a jejich účinky:
Bezinky - uleví při chřipce a nachlazení, neboť údajně uvolňují a čistí dutiny a zmírňují záněty horních cest dýchacích.
Fenykl - tento čaj má jemnou anýzovou chuť. Pomáhá při zažívání a zmírňuje větry a nadýmání.
Heřmánek - uklidňující, utišující čaj, údajně pomáhá proti úzkosti a nespavosti.
Máta - hodí se hlavně po večeři. Pomáhá při nevolnosti a zmírňuje nadýmání.
Malinové listí - údajně má utišující účinky na trávicí ústrojí.
Šípky - výborný přírodní zdroj vitaminu C. Ve směsi s ibiškem mají příjemnou citronovou chuť.

Usušte si bylinky doma
Chceme-li mít bylinky po ruce celý rok, uděláme nejlépe, když si je usušíme. V uzavřených nádobách a v temnu vydrží sušené až 18 měsíců. Důležité je začít se sušením co nejdřív po sběru bylin. Listy a květy oddělené od hlavní části rostliny začínají brzy tlít a ztrácet vůni a léčivé účinky. Také celé sušené bylinky svou sílu časem ztratí, a pro lékařské účely jsou proto čerstvé bylinky nejvhodnější. Listy, květy a semena sušte v teplém, suchém, temném, dobře větraném prostoru - například ve větrané kuchyňské skříňce - při teplotě 21 - 33 stupňů Celsia. Sušení kořenů vyžaduje teplotu kolem 50-60 stupňů Celsia. Bylinky jako šalvěj, dobromysl, tymián, rozmarýn, bobkový list a meduňka sušte zavěšené v malých svazečcích stonky vzhůru. Jakmile listy seschnou a jsou dost křehké (nesmí být však tak suché, aby se rozpadly na prach), vymněte ze stonku a uschovejte. Také levanduli sušte na stonku, jen pod svazeček přivažte papírový sáček, abyste zachytili všechny padající květy.
Velké listy, například bazalku a lopuch, rozprostřete na mušelín natažený do rámu nebo na mřížce, aby mezi nimi mohl proudit vzduch. Tímto způsobem lze sušit také květy, ale sušení trvá déle než u listů. Fenyklová, koprová a další semínka se suší podobným způsobem jako levandule. Zavěste stonky s nejzralejšími paličkami hlavou dolů a pod ně připevněte papírový sáček, který všechna zrající a padající semínka zachytí. Nebo pod svazečky položte velký podnos, na který semínka vypadnou. Před sušením kořenů nejdříve zkontrolujte, zda jsou kořeny řádně očištěné. Velké tuhé kořeny nakrájejte na malé kousky a rozmístěte je na plech. Kousky kořeny pravidelně obracejte. Pokud používáte sušené bylinky při vaření, pamatujte si, že lžíci čerstvého koření v receptu nahradíte lžičkou koření sušeného, protože má výraznější vůni. Většinu bylinek můžete také jemně nasekat a nasypat do plastikové mističky, kterou pak zalijete po okraj vodou a zmrazíte.
Každá mistička by měla obsahovat asi polévkovou lžíci bylinky. Mražené koření se pak dá při vaření pohodlně sypat přímo z mrazáku do pánve.Chcete mě ?

BRIT má asi 2,5 roku a jde patrně o křížence vlčáka s nějakou americkou rasou. V TSM je umístěn 1,5 roku. Brit je poslušný a vše nasvědčuje tomu, že bude dobrý hlídač.
Prostřednictvím této nové rubriky Vás chceme seznámit s opuštěnými psy, kteří jsou dočasně umístěni v uherskohradišťských technických službách. Protože jsou pejsci po nějaké době odváženi do psích útulků po celé jižní Moravě, budou mít prostřednictvím našich novin jednu z posledních šancí získat nového majitele.

V případě zájmu se obraťte na odbor životního prostředí (p. Pavelovou) na Městském úřadu v Uherském Hradišti.

Tato rubrika může zároveň sloužit těm majitelům psů, kteří se z nějakého důvodu rozhodli svého psa zbavit a věnovat jej někomu jinému. V takovém případě je třeba poskytnout redakci fotografii a stručnou charakteristiku nabízeného psa.

Na tomto místě můžeme zdarma uveřejnit i vaše oznámení o ztrátě psa či jiného domácího zvířete. Možná vám tak pomůžeme s jeho nalezením.
CESTOVÁNÍ
Ing. Vladimír Basovník popisuje svou cestu a pobyt v trnitém Mexiku. (5. pokračování)
Auta na to nedbají. Vyvážím se za dálkovým autobusem. Při omezené rychlosti šedesát jede sto, další značka, omezující rychlost na čtyřicet jej nutí jet sto třicet. A nikde výběrčí rychlostních daní. Po dalších kilometrech, kde byla rychlost snížena na třicet, jsem zpomalil ze sto čtyřiceti na sto. Mexičani mě začali předjíždět odstavným pruhem. Tak jsem přidal.
Netrvá to dlouho a přejíždíme hranice Quanajuata. Kopcovitý terén kolem dálnice skýtá krásné výhledy. Na vrcholcích kopců jsou hřebeny skal, které svádí k˙zastávkám a fotografování. Chudé vesnice, lemující dálnici, nabízejí spoustu malých restaurací, pneuservisů a autoservisů. Název pneuservis i autoservis je velmi honosný. Na štítě, či zdi je nápis Vulca nebo Vulcanizadora. Chatrč, tři stěny a plechová střecha, v˙nejlepším případě zděná stavba čtyři krát čtyři metry. Všechno primitivní, největší zázrak kompresor. Tady by se naši bezpečáci vyřádili. Pokud by měli šanci. Služba většinou nonstop. Náš zákazník, náš pán. A vedle Servico mecanico nebo Servico elektrico. Všude v˙pohotovosti.
Zastavujeme u obchůdku ve vesnici, abychom koupili vodu. Ta je v˙přírodě vzácná. Na pití žádná, na umývání výjimečná, proto bereme dvacetilitrový demižon, který nás bude provázet celou cestu. Kupodivu se domlouváme celkem snadno, ale narážíme na systém smluvních cen, který musíme zažít. Zatím platíme víc, než je nutné. Prostě gringové na výletě.
Vyhýbáme se městu San Luis Potosí a dvacet osm kilometrů za ním nás čeká první policejní kontrola. Vzhledem k˙tomu, že severojižním směrem probíhá obchod drogy # zbraně, asi je to nutné. Jsme sice čistí, ale člověk nikdy neví, jak policajti budou reagovat, jak jim padnem do oka. Byli jsme informováni, že jednají sice slušně, ale na nějakou tu kulku se nehledí. Boj zločinu a zákona je tvrdý. Výstřely do vzduchu jsou zbytečným plýtváním střeliva.
Proběhlo to příliš hladce. Asi nemáme podezřelé ksichty, i když Pavel má sestřih skína. Jenom malé upozornění, že na severu je peoyotl. Mexičani kupodivu takto označují každou drogu. Dřív jsem si myslel, že se jedná pouze o kaktusy z˙rodu Lophophora. Tyto kaktusy obsahují alkaloidy, které působí na nervovou soustavu.
Indiáni uctívali narkotické kaktusy ve svých náboženských obřadech jako bohy, kterým přinášeli oběti, aby jim uchránili zdraví, životy a majetek. Jejich poslové využívali drogového účinku k˙překonávání velkých vzdáleností bez odpočinku, jídla a pití. Meskalin obsažený v˙kaktusech zvyšuje fyzickou výkonnost na úkor pohlavní, přičemž potlačuje pocit strachu, závrati a znemožňuje spánek. Sami indiáni jim říkali chiculí a používali je proti hadímu uštknutí, spáleninám a revmatismu.
Náš cestovatel a kaktusář A.V.Frič vyzkoušel účinek drogy na svém těle. Pohyboval se v˙Mexiku v˙letech 1923 # 1924. Při požití kaktusu ztratil pocit hladu, žízně a potřebu spánku na tři dny. Měl barevné sny, všechno kolem tančilo, i když on sám stál pevně na nohou a mohl se pohybovat po okrajích propastí. Později nosil kaktusy s sebou pro překonávání nebezpečných terénů.
Týká se to však jen rostlin z˙přírody. Kaktusy pěstované u nás obsahují jen nepatrné množství alkaloidů a při požití způsobují jenom nepříjemný pocit hořkosti. Při poslední výstavě kaktusů jsme zaznamenali zájem mládeže právě o peyotl. Nic jiného ani neznali. Mnozí se divili, že rostliny jsou běžně pěstované ve sbírkách kaktusářů.
Ve starší odborné literatuře se uvádí, že narkotické kaktusy rostou v˙severním Mexiku na nepřístupných místech ve vysokých polohách. Skutečnost je taková, že jsme rostliny nacházeli v˙rovině, často v˙těsné blízkosti policejních stanovišť. Držení těchto rostlin považuje policie jako držení narkotik.
Nedaleko za takovou stanicí zastavujeme a vyrážíme do blízkých kopečků hledat skvost zdejší přírody, Pelecyphoru aselliformis, která také patří mezi kaktusy obsahující narkotika.
Pavel netrpělivě vybíhá dřív, než stačím zamknout auto. Hecujeme se, kdo ji najde první. Není to jednoduché. Její habitus připomíná povrch země, na které roste. Zdržuji se jinými kaktusy, Pavel je na vrcholu kopce a sehnutý připomíná čenichajícího psa. Má smůlu. Nacházím ji já. Je lehce přehlédnutelná. Vytahujeme fotoaparáty a nakonec máme naspěch, protože zpoza protějších kopců se vyřítila bouřková mračna. K˙autu to máme pěkný kus cesty a ne zrovna rovné, proto raději troubíme na ústup.
Když jsme u auta, na kopcích lije. Blíží se sedmá hodina a rychle se stmívá. Přechod mezi dnem a nocí je zde mnohem rychlejší než u nás. Celou další cestu jsme si dávali pozor na slunce, kdy se dotkne obzoru, abychom se dostali co nejrychleji ke schůdné cestě.
Rozhodujeme se k˙večeři v˙restauraci. Popojíždíme směrem k˙Matehuale a vybíráme z˙nesčetným minirestaurací.
Vcházíme do jedné z˙nich. Dva dlouhé stoly po osmi místech, v˙čele místnosti starobylá skříň a vedle ní průchod do kuchyně. Jídelní lístek se nevede a z˙ústní nabídky jsme moc nepochopili. Obsluhující žena mlela jak na starého, který se vrátil po třech dnech z˙hospody. Říkám jí, že něco k˙jídlu a dvě piva. Chápe to a mizí v˙kuchyni.
Pavel přináší z˙auta zápisníky a fotoaparáty. Píšeme první dojmy. Časem se v˙paměti nějaké věci ztratí a konkrétní fakta je třeba zaznamenat.
Corona není nějaké extra pivo, ale mizí v˙nás dříve, než nám přináší jídlo. Po prvním soustu rychle objednávám další. Maso, fazole, tortily a salza. To poslední jmenované je něco jako kečup z˙chilli paprik. Ostré jak břitva. Čína je proti tomu dětský piškot. Další sousta jsou však přijatelnější a po delší době je to lahodné jídlo. Pivo jako splachovadlo je však nezbytností.
Po večeři se vracíme pár kilometrů zpátky a zajíždíme na odbočku na Guadalcazar, kde vjíždíme na polní cestu, lépe řečeno horskou, protože po polích zde není ani památka. Přímo na ní stavíme stan. Okolí je tak kamenité, že se nedá vybrat terén bez šutrů. A právě na nich prožíváme první noc mezi kaktusy.Test pro volnou chvíli
Bojíte se nevěry?
Láska je krásná věc, ale nese s sebou i některé nepříjemné věci, např. zradu partnera. Kdo ji zažil, ví, o čem je řeč, kdo ne, tomu se to bude vysvětlovat jen velmi těžko. Na každý pád ví skoro každý, o co jde, ať již díky vlastní zkušenosti, nebo různým románům, divadelním dramatům a filmu. Nutno však dodat, že jsou situace, kdy si jeden z partnerů o zradu a nevěru doslova koleduje.

1. Co cítíte, když partner říká, jak se těší na delší služební cestu?
a) radujte se s ním 4
b) osten závisti 3
c) smutek 2
d) vztek 1

2. Jak reagujete na partnerovo vtipkování s opačným pohlavím?
a) žárlivě 3
b) s humorem 4
c) zlostně 1
d) nijak 2

3. První, co vás napadne po milování:
a) nádhera 3
b) jak dlouho ještě? 1
c) sen! 4
d) ale dřina 2

4. Nevěru pokládáte za:
a) nejhorší zločin 1
b) smutný, ale normální jev 4
c) projev slabosti 3
d) tvrdý políček 2

5. Za jasný důvod k rozchodu považujete:
a) sobectví 4
b) zradu 1
c) rozdílné názory 3
d) chrápání 2

6. Partner vám ublížil, ale lituje toho a prosí o odpuštění:
a) jste neústupní 1
b) necháte se umluvit 4
c) děláte drahoty 3
d) ochotně mu odpustíte 2

7. Slib věrnosti při uzavírání manželství svazku je třeba brát:
a) vážně 4
b) s rezervou 2
c) jako tradici 3
d) doslovně 1

8. U kořenů nevěry obvykle leží:
a) chuť zakázaného ovoce 3
b) zklamání 2
c) náhlá příležitost 4
d) nedostatek lásky 1

9. Na večírku partner protančil celou noc, ale ne s vámi, co mu řeknete?
a) nic 4
b) to bylo naposledy
c) něco ostřejšího 3
d) že s ním končíte 1

10. Litovali jste někdy své volby?
a) nikdy 4
b) nejednou 1
c) jedinkrát 3
d) tu a tam 2

11. Jak se tváříte ve chvíli, kdy váš protějšek obdivně hledí na jinou osobu opačného pohlaví?
a) neutrálně 4
b) zasmušile 3
c) rozhořčeně 2
d) výhružně 1

12. Musí flirt či malý románek vždy znamenat konec stávajícího partnerského vztahu?
a) jak jinak 1
b) spíše ano 2
c) nemusí 4
d) existují výjimky 3

Hodnocení:
12-24 bodů: Již představa, že by vás mělo něco takového potkat, vás dokáže pořádně vytočit. Partnera máte upřímně rádi a brali byste to jako ohavnou zradu a krach svých snů. Občas se proto neudržíte a naznačíte mu, co všechno by ho čekalo, jak byste byli zlí a mstiví. Neděláte dobře, to není ten nejúčinnější způsob, jak si ho udržet.
25-37 bodů: Rozhodně by vás zpráva o podlehnutí milovaného idolu nijak nepotěšila. Ale nezdá se, že byste nad tím hned lámali hůl. Víte, že se to stává a že v životě čeká na člověka nejedna nástraha. S odpuštěním byste sice váhali a dožadovali se omluvy, ale nakonec byste se nechali umluvit.
38-48 bodů: O svém protějšku si neděláte žádné iluze. Váš vztah je však natolik pevný, že by ho nějaký ojedinělý incident neměl narušit. Díky vaší toleranci a nadhledu však k němu asi ani nedojde. Váš partner by někoho podobného jako vy totiž hledal jen velmi těžko. Možná mu někdy menší projev žárlivosti dokonce chybí.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund