Číslo: 42
25.10.1999
Článků: 65

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Soudnička
Salon Valentýn ženám
Okénko zahrádkáře
Pejskování od A až do Z

Soudnička
Trochu drahá dovolená
"Tak si představ, Vašku, že moje bývalá mě tahá k soudu kvůli výživnému. A to ani Hanička není moje dcera."
"No ale narodila se vám v průběhu manželství, ne?"
"Ale jo, to jo. Jenže jsme spolu v tu dobu nežili."
"To se přece dá prokázat. Zjistit otcovství dneska přece není žádný problém. To vyhraješ."
"Snad jo."
"Tak se měj, Jirko, držím ti palce. Po dovolené ahoj."
Čtyřiceliletý Jiří Kavka pracoval jako vrátný v jedné velké továrně. Před dvěma roky se rozvedl, a tak po svých neblahých manželských zkušenostech trávil čas nejraději v zaměstnání.
Ráno po službě šel domů, osprchoval se, sedl si do křesla a hlavou se mu honily myšlenky z dávné doby.
Když se s Kateřinou před dvaceti roky brali, byla to láska jako trám. Po dvou letech se však rozešli. Jiří odešel ke své matce a ke Kateřině se nastěhoval milenec. Když otěhotněla, opustil ji a od té doby to s ní šlo z kopce. Jirka si živě vybavuje, jak mu tenkrát zazvonila u dveří opuštěná a vyčerpaná. Nemohl ji tak nechat. Nastěhoval se k ní zpět a s narozením Haničky u nich zavládla klidná rodinná atmosféra. Vydržela celých čtrnáct let. Pak si ale Kateřina znovu našla milence. Po roce zažádal o rozvod. Nechtěl téměř nic. Vzal si jen auto a odstěhoval se do dvoupokojového bytu po mamince.
Jirka se probral ze vzpomínek. Byla sobota ráno. Místo do postele sedl do auta a vydal se za Kateřinou na druhou stranu města
"Ahoj, Katko. Chtěl bych si s tebou promluvit."
"Jo, pojď dál. Dáš si kafe?"
"Ne, díky. Chtěl jsem se jenom zeptat, proč jsi mě dala k soudu. Nechal jsem ti barák, zařízení, patnáct let jsem se o Hanku staral. Proč to děláš? Co vlastně po mně ještě chceš?"
"Víš, Jirko, ten můj se na nás vykašlal a sám víš, že z tý almužny, které se dneska říká výplata, to prostě nejde utáhnout. Hanka dospívá a dům už taky potřebuje opravit a Hančin pravý otec je už několik let někde v Americe." A tak Kavka odešel s nepořízenou. Navštívil právníka, svého známého z dětských let, Tomáše Buzka.
"Tak jaké mám šance. Kateřina chce totiž alimenty i zpětně za dva roky."
"Nechci ti brát iluze, Jirko,ale myslím, že s tím neuděláš vůbec nic."
"No počkej, to přece nemyslíš vážně?"
"Je mi to líto, ale máš jen dvě možnosti. Buď u soudu slíbíš, dřív než vyhlásí odsuzující rozsudek, že výživné doplatíš v plné výši a pak můžeš být obžaloby zproštěn, nebo dostaneš podmínku a zaplatit to budeš muset stejně."
"To přece není možné, Tomáši!"
"Bohužel, protože jsi v zákonné lhůtě, která je do půl roku od zjištění narození dítěte, otcovství k dceři nepopřel, jiná varianta není."
Od Tomáše odešel zdrcen. Svoje úspory aby teď dal Kateřině.
Třináctého července se v kvádru a kravatě dostavil k soudu. Přestože vypověděl, že není pokrevným otcem Hanky, dopadlo to tak, jak Tomáš předpovídal.
Jirkovi nezbylo nic jiného, než u soudu doplatit dlužné alimenty s tím, že bude platit i nadále, a proto byl obžaloby zproštěn.
Když vyšel ze soudní budovy, pršelo. Vytáhl deštník a zamířil k prvnímu baru.
Lenka FalešníkováSalon Valentýn ženám
Připravte se na zimu

Určitě vás právě napadlo, jestli počet roláků a kabátů ve vaší skříni bude pro tuto sezonu dostačující. Omyl, zrovna toto téma ale nebudeme řešit v tomto článku. Nebudou to ani zásoby ve spíži, ale budou to kosmetické přípravky, které vás chrání po celou dobu podzimního i zimního počasí. Jak je totiž všeobecně známo, mráz a ostrý ledový vítr nejsou jedinými záškodníky. V období chladných měsíců totiž klesá i vlhkost. A právě ta je pro zdraví pokožky velmi důležitého, jelikož napomáhá rozpouštění chemických nečistot obsažených ve vzduchu a snižuje tvorbu prachu. Takže když vlhkost poklesne, ohrožuje nás jak více nečistot , tak více prachu. A k tomu ještě ultrafialové záření! V zimních měsících sice nemá takovou sílu jako v létě, ale UV záření přece útočí. Když všechny tyto negativní faktory sečteme, není divu, že nedostatečně chráněná pokožka trpí. A brzy se to projeví na jejím vzhledu - zarudlé flíčky, suché šupinky na tváři i po těle, popraskané rty a hřbety rukou. Není to strašení, pouze upozornění.
Nic z toho se nemusí stát, pokud si na zimu připravíte tu správnou kosmetickou výbavu. Existuje celá řada přípravků pro zimní měsíce, avšak přístup k jednotlivé pleti je dost individuální, proto je vhodné poradit se s kosmetičkou, která vaši pleti rozumí, a dát na její doporučení.
Pro vaši orientaci vám nabízíme následující rozdělení pěstících přípravků:
Oleje - jsou tvořeny pouze olejovou složkou, neobsahují vodu. Dnešní pěstící oleje jsou moc příjemné, nepůsobí hutným dojmem. Lze je použít na téměř všechny typy pleti jak na čištění, tak na regeneraci či zklidnění. Vhodné je použít je při večerním ošetření pleti.
Mastné krémy - z větší části jsou složeny z mastných komponentů s malým přídavkem vody. Pokožku doslova promastí, proto jsou vhodné pro velmi suchou pokožku. Na této pleti je apliukace krému nutná i při ošetření ráno.
Hydratační přípravky - větší část přípravku tvoří voda, menší část mastné komponenty. Tyto přípravky jsou zvláště vhodné pro pleti mastné či smíšené. Můžete je použít jak při ranním, tak i večerním ošetření.
Přípravky s UV filtrem - pokud jedete na hory, je to věc, bez které se neobejdete. Jinak vám hrozí nepříjemné spáleniny. Zde jsou i velmi důležité speciální tyčinky na rty s UV faktorem.Okénko zahrádkáře
Podzim na zahrádce
V dnešním čísle si povíme něco o chorobách kůry a dřeva ovocných stromů.
Choroby kůry a dřeva ovocných stromů jsou příčinou postupného, ale často i rychlého odumírání větví i celých stromů. K významnému šíření těchto chorob docházelo při velkém střídání teplot, zejména po krutých téměř arktických zimách, např. v letech 1986-7 a 1996-7. Poškození pletiv zimními mrazy je znásobováno rozvojem chorob kůry a dřeva v dalších 2-3 následujících letech, čehož jsme byli svědky i v roce 1998. Nejcitlivějším obdobím všech houbových chorob kůry a dřeva ovocných stromů je celá doba vegetačního klidu od podzimu do jara. Vstupními místy infekce jsou jakákoli drobná poranění, např. při násilném odlistění, nalomené lodonoše při nešetrné sklizni, jakékoli trhliny a mrazová poškození kůry. Převažujícími a nejčastějšími vstupními místy infekce jsou řezné rány, zejména při nesprávné technice řezu v nevhodném termínu a ve všech případech, kdy nejsou řezné rány ihned ošetřeny. Jakékoli poranění, a tedy i řezní rány, ztrácí vnímavost k infekci až téměř za tři týdny po vzniku, po dvou týdnech bylo v pokusech infikováno ještě 25% všech řezných ran.
Všechny řezné rány je nutno bezprostředně, nejpozději během několika hodin ošetřit Santarem SM, stromovým balzámem nebo štěpařským voskem. Osvědčenou náhradou těchto drahých přípravků je vodou ředitelný latex nebo Kalakryl ve vhodném šedohnědém odstínu upravený přidáním 1-2 kávových lžiček jakéhokoli fungicidu, nejlépe Kuprikolu 50 a 1 lžičkou stimulátoru AS-9 nebo VS 1 na 1 kg barvy. Před každým použitím směs promícháme a k natírání je nejvhodnější plochý štětec - zárohák s delší násadou. Směs je nutno chránit před mrazem a použitím je při teplotách nad nulou.
Podzim je ideální pro sázení většiny ovocných dřevin. Výjimkou jsou broskvoně, které vysazujeme zásadně na jaře při rašení do půdy relativně teplé asi 9oC. Optimální je vysazování na podzim od poloviny října do konce listopadu, na jaře pak od poloviny března do poloviny dubna, ne vždy nám to však průběh počasí umožní. V příštím čísle vám poradíme, jak si správně počínat při nákupu stromků či keřů.
UR ČZSPejskování od A až do Z
Blechy
Ahoj, přátelé pejskování! Haf!
Dnes máme písmenko B a to jsou naše neoblíbené rádoby kamarádky blechy. Srst se mi ježí, jen když slyším slovo blecha. Tak honem, ať to máme za sebou.
Blechy jsou tvorové velmi malí, ale dokáží pořádně pozlobit. Dospělá blecha měří od 1,5 mm do 3,5 mm. Tělo má po stranách zploštělé, což jí umožňuje rychlý pohyb v naší srsti. Blecha nemá křídla, má však tři páry nohou, pak ji chyťte, když máte jen čtyři! Možná tomu nebudete věřit, ale existuje na sto druhů blech. U nás domácích mazlíčků se vyskytují blechy psí, kočičí, králičí a lidské. A víte, kterých je nejvíce u nás pejsků? Kočičích blech!
Ne psích, ale kočičích. Je to divné, ale je to tak. Všechny blechy mohou napadnout i člověka, ale raději mají naše husté kožichy. A jak se vůbec rozmnožují? Samice naklade do srsti vajíčka, za svůj bleší život jich naklade až pět set! Jednorázově je to asi dvacet vajíček. Z nich se vylíhnou beznohé larvy. Larva nesaje krev, živí se zbytky v srsti, roste, dvakrát se svléká, potom se zakuklí a asi do čtrnácti dnů se z ní stane dospělá blecha. Haf. Tento vývoj trvá od 4 do 5 týdnů. Blecha žije průměrně půl roku ,dokáže hladovět tři měsíce a vyhladovělá přežije i celý rok. Nejvíce se rozmnožuje na jaře a na podzim, pokud ale bydlí zvířátka jako já doma v teple se svými páníčky, blechy se rozmnožují vesele celý rok. Blecha je vybavena bodavým a savým ústrojím. Najde v kůži cévku, nabodne ji a saje krev, tou jedinou se živí. Má velmi objemný žaludek. Nasaje, co může, většinu však vyloučí. Její trus vypadá jako zrnka máku, podle toho se dá poznat, že se u nás zabydlela.
A jak se jich zbavit? Nejdříve musíte rozpoznat, že se jedná opravdu o napadení blechami. Když se škrábeme, nemusí to nutně znamenat, že je máme. Pokud najdete "maková zrnka" v našem kožichu, udělejte malý test. Vezměte kousek navlhčené vaty nebo ubrousku a položte na něj několik zrníček. Prstem je rozetřete. Když se objeví kolem zrníček hnědočervené zabarvení, je jisté, že máme společnost. Pokud ne, zbytečně nás nekoupejte v agresivních šamponech proti blechám, škodí nám to. Na blechy použijte šampon proti blechám pro zvířata, ne lidský. Pokud můžete, nešetřete penězi, protože u těchto výrobků je kvalita úměrná ceně. Pokud si nejste jisti, který přípravek je nejlepší pro vašeho miláčka , poraďte se s veterinářem. Ochotně vám poradí. Záleží totiž také na tom, jestli máte štěňátko, fenku se štěňaty, starého psa nebo nemocného. Po likvidaci blech na zvířatech je musíte zničit i v pelíšcích a na místech, kde se zdržujeme (pomocí speciálního spreje). Deyinfekční přípravky jako Savo nebo Domestos na ně neplatí. Když už se zbavíte blech, pořiďte nám obojky proti blechám. Ty nejsou určeny na zničení blech, jak si mnozí myslí, ale jako prevence proti nim. My pejskové vám budeme velmi vděční za protibleší pomoc. Ani si nedovedete představit, jak je život bez blech krásný!
Tak to bylo něco málo o blechách. Haf.
Mějte se a příště u písmenka C!
Váš Brit! Haf!www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund