Číslo: 43
01.11.1999
Článků: 60

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Test pro volnou chvíli
Salon Valentýn ženám
Okénko zahrádkáře
Pejskování od A až do Z
Zvířátka kolem nás

Test pro volnou chvíli
Jste schopni lásky až za hrob?
Jsou lidé, kteří se opravdu zamilují jen jednou a láska jim vydrží po celý život. Pak jsou ovšem také jedinci nestálí a přelétaví, kterým se každý další vztah zdá zajímavější a lepší než ten před tím. Jak jste na tom vy? Jak dlouho si myslíte, že vám nynější vztah vydrží?


1. Jak dlouho byste vydrželi sami s partnerem někde hodně daleko od lidí?
a) navěky 2
b) několik dní 3
c) týden 4
d) měsíc 1

2. Kdo z vás mívá poslední slovo?
a) vy 2
b) on/ona 3
c) různé 4
d) nevíte 1

3. Máte výčitky svědomí, když s někým flirtujete?
a) ani ne 3
b) těžké 2
c) tak trochu 4
d) vůbec 1

4. Jsou manželství, kde má každý přesně určené kapesné. Co o tom soudíte?
a) hrůza 4
b) správně 1
c) nesmysl 3
d) výstřednost 2


5. Umíte si představit, že se jednou budete muset jeden o druhého starat?
a) zatím ne 3
b) je to přirozené 4
c) to si nepřipouštíte 2
d) ano, a rádi 1

6. Myslíte si, že jste si uchovali jistou nezávislost?
a) určitě 4
b) jen část 3
c) asi ne 1
d) těžko říci 2


7. Trávíte některé večery mimo domov?
a) jak se vám zachce 1
b) vysloveně pár 4
c) nepřichází v úvahu 2
d) jen z donucení 3


8. Váš protějšek pozval hosty a vám nic neřekl:
a) nevadí 4
b) budete roztrpčeni 1
c) přizpůsobíte se 3
d) urazíte se 2

9. Co soudíte o dlouhých známostech bez toho, že by se jeden nebo druhý hnali do manželství?
a) to není láska 1
b) jsou rozumní 3
c) nevědí, co vlastně chtějí 2
d) vědí své 4

10. Partnerskou krizi spolehlivě zažehná:
a) narození dítěte 2
b) koupě auta 1
c) cesta k moři 3
d) týden v lůžku 4

11. Jak zareagujete na přiznání svého miláčka, že potkal bývalou ctitelku nebo nápadníka?
a) nedůvěřivě 2
b) nervózně 3
c) lhostejně 1
d) žárlivě 4

12. Jaký vztah vám vyhovuje?
a) harmonický, ale vzrušující 4
b) bouřlivý, plný vzruchu 3
c) klidný, vyrovnaný 1
d) jakýkoli, jen ne nudný 2
16 - 26 bodů: Jeden vztah vám dlouho nevydrží. Sami často, možná i podvědomě, způsobíte rozchod. Je to tím, že když partnera dobře poznáte a víte, že vás ničím nepřekvapí, začnete se nudit. Je to však poněkud sobecké. Chcete-li mít s někým hezký vztah, musíte se snažit i vy. Napadlo vás někdy, jak se cítí druhá strana?
27 - 37 bodů: Nelze vám upřít snahu. Když už se zamilujete, děláte všechno proto, aby váš vztah byl co nejhlubší, plný něhy a porozumění. Víte, že nic člověk nedostane zadarmo, že o všechno je třeba bojovat. Jste připraveni přinášet oběti. Jsou však situace, kdy ani to nepomůže. Pozor, aby vaší obětavosti někdo nezneužíval.
38 - 48 bodů: Váš problém spočívá v tom, že jste si vytvořili ideál, a ten budete hledat jen velmi těžko. Proto se nedivte milostným neúspěchům, tomu, že přes veškerou snahu stále nejste s to nalézt toho pravého či pravou. S velkou pravděpodobností ani neexistují, a když, tak leda v nějakém románu nebo na filmovém plátně.16 - 26 bodů: Jeden vztah vám dlouho nevydrží. Sami často, možná i podvědomě, způsobíte rozchod. Je to tím, že když partnera dobře poznáte a víte, že vás ničím nepřekvapí, začnete se nudit. Je to však poněkud sobecké. Chcete-li mít s někým hezký vztah, musíte se snažit i vy. Napadlo vás někdy, jak se cítí druhá strana?
27 - 37 bodů: Nelze vám upřít snahu. Když už se zamilujete, děláte všechno proto, aby váš vztah byl co nejhlubší, plný něhy a porozumění. Víte, že nic člověk nedostane zadarmo, že o všechno je třeba bojovat. Jste připraveni přinášet oběti. Jsou však situace, kdy ani to nepomůže. Pozor, aby vaší obětavosti někdo nezneužíval.
38 - 48 bodů: Váš problém spočívá v tom, že jste si vytvořili ideál, a ten budete hledat jen velmi těžko. Proto se nedivte milostným neúspěchům, tomu, že přes veškerou snahu stále nejste s to nalézt toho pravého či pravou. S velkou pravděpodobností ani neexistují, a když, tak leda v nějakém románu nebo na filmovém plátně.Salon Valentýn ženám
Připravte se na zimu

Právě tato slova dovedla slečnu Martinu do našeho salonu. Zažitý stereotyp v líčení i v úpravě účesu volal po změně. Její profese vyžaduje perfektní vzhled, jelikož studuje hotelovou nádstavbu a v praxi se tudíž neustále pohybuje mezi spoustou lidí. Kadeřnice se rozhodla vzhledem ke kvalitě vlasů a tvaru obličeje zkrátit celkovou délku účesu s jemným prostřihem v dolní partii. Jako slušivou barvu vybrala klasickou černou. Tato barva jen dotváří přirozené charizma, které z této půvabné dívky vyzařuje. Na fotografii lze zhlédnout jak variantu denního, tak i večerního účesu. Líčení bylo ve studených odstínech šedé na očích a růžové na ústech, a jen velmi jemně provedeno zdůraznilo přirozenou krásu obličeje. Naše modelka si také vyzkoušela jiný styl odívání, který jejímu typu zcela vyhovuje. A jak to všechno dopadlo? To snad už posoudíte vy, milé čtenářky.

Na tvorbě účesů pracovala: Magdalena Cilečková
Makeup: Dana Mikulová
Foto: Jan Suchánek, oděv zapůjčila firma Novatex perfekt.Okénko zahrádkáře
Podzim na zahrádce
Při nákupu stromku nebo keře je potřeba se podívat, zda je kůra nepoškozená, neseschlá a nejsou ulámány pupeny a kořeny. Sadba prodávaná v suché místnosti prostokořenná, neodlistěná, bez přikrytí kořenů folií nebo vlhkým hadrem budí nedůvěru. U takto přechovávaných a uskladněných rostlin můžeme předpokládat, že se neujmou. Je vhodné před výsadbou namočit stromky na 24 hodin do vody, aby zregenerovaly. Stromky by měly být pokud možno ihned nebo během 2-3 dnů vysázeny. Stromky je nutno založit do vlhké půdy v místě chráněném před větrem, nebo vlhkém tmavém sklepě a jednou denně kropit, aby se chránily před vyschnutím. Povinností prodejce je, aby sadba byla označena jmenovkou s názvem odrůdy, podnože a adresou dodavatele. Při výběru odrůd se zahrádkáři stále ještě rozhodují podle skladovatelnosti, chutnosti a dalších známých hledisek. Zapomíná se, že velmi důležitý je výběr odrůd z hlediska odolnosti, příp. i rezistence vůči nejdůležitějším chorobám a škůdcům. Pěstování odolných odrůd se dá velmi podstatně omezit chemickou ochranou, což má význam nejen z hlediska zdravotního a ekologického, ale také i ekonomického. Protože nejpěstovanějším ovocem u nás jsou jablka, je třeba jabloním věnovat největší pozornost, zejména jejich odolnosti nejvážnějším chorobám - strupovitosti a padlí. V současné době je možné sázet odrůdy odolné vůči strupovitosti, např. Angold, Florina, Gala, Melodie, Otava, Prima, Rubinola, Vanda. Proti padlí jabloňovému jsou odolné odrůdy Jolana, Karmína, Selena, Topas, Vanda. Sortiment odolných odrůd je daleko širší. Různou citlivostí k chorobám se nevyznačují jen jabloně, ale prakticky všechny ovocné dřeviny.
S blížícím se chladným zimním počasím by měl každý zahrádkář myslet na užitečné pomocníky v biologické ochraně zahrady. Připravte krmítka pro ptáčky, zkontrolujte budky a vytvořte vhodné úkryty pro užitečné živočichy. Ježci se rádi ukryjí do připravené hromady z listí a větví, ještěrky se schovávají v hromádkách kamení.
ÚR ČZSPejskování od A až do Z
Haf! Nazdar přátelé pejskování.Jak se vám líbily blechy?

Dnes se podíváme na Canisterapii. Je to forma psychoterapie, která využívá našeho pozitivního působení na člověka. Využívá se především u dříve obtížně řešitelných situací, jako jsou autismus, apatie, naučená bezmocnost apod. V˙dnešní uspěchané společnosti chybí čas na obyčejné porozumění, pochopení a objevuje se osamělost. A tady je nezastupitelná úloha nás, pejsků. Nevnímáme, jestli jste staří nebo mladí, oškliví či krásní, temperamentní či bezmocní. Dokážeme trpělivě naslouchat Vašim trápením a nikomu je neprozradíme, můžete nás hladit, kdy chcete, a my vám to oplatíme. Když přijdete domů, radostně vás přivítáme, pozornost oplatíme, a pokud jste smutní, snažíme se o rozptýlení.

Haf, teď si tedy přečtěte něco o využívání canisterapie, jak to vidíte vy, lidé.

Pes v˙rodině
Děti a pejsci si obvykle velmi dobře rozumí. Pes je pro ně přítelem a kamarádem , s˙kterým mohou dovádět, hrát si, chodit na procházky a podobně. Důležité je také emocionální chování, kterému dávají děti přednost, jako je mazlení a hlazení, protože pes je stejnou měrou oplácí. Pokud rodiče nejsou doma, dítě se necítí tak opuštěné a samotné. Doma ho ze školy přivítá kamarád, jdou na procházku nebo si jen tak hrají. Děti tak nezažívají stísňující pocit prázdného bytu, spojují pojem domova s˙pojmem života.

Pes a tělesně postižený člověk
Psi se dají dobře zařadit do terapeutického programu v˙oblasti fyzické a při ergoterapii. Hodí se stejně tak dobře pro trénink mluvení jako pro výcvik jemné motoriky (hlazení a krmení), nabízí smysluplné úkoly, jako jsou obstarávání nebo příprava krmení, a představují také podnět pro vyjádření kreslením, malováním nebo modelováním. Psi vycvičení pro vozíčkáře dokáží například sesbírat rozsypané mince a položit je člověku na vozíku do ruky. Na vycházce dělají psi postiženému nejen společnost, ale i ochranu. Doma jsou k˙dispozici na mazlení a hraní dle možností. Pes jakýmsi šestým smyslem rozpozná invaliditu člověka a chová se k˙němu klidně a ohleduplně.Jeho sociální význam je zde obrovský.

Pes a mentálně postižené dítě
Zvíře v˙těchto případech pomáhá stimulaci dítěte,hlavně v˙ústavech nebo v˙domácí izolaci.Komunikace se psem na neverbální úrovni je jednodušší a jednoznačnější a může být vhodným nácvikem pro vytvoření vztahu k˙ostatním dětem i lidem obecně. Pes plní potřebu citové jistoty a bezpečí, podporuje zvýšení úcty a sebeúcty, zbavuje tím napětí, nepříjemných emocí či obranných reakcí (agresivita,zlost).

Pes a autismus
Děti s˙autismem si vytvoří velmi blízký vztah se svým zvířetem, vyhledávají je jako společníky, zdroj útěchy a svěřování . Stávají se také citliví vůči potřebám a pocitům psa a vůbec se u nich nevyskytují projevy hněvu a agrese. Autisté nemají rádi doteky a objímání ze strany lidí, ze strany psů je to naopak těší. Ke svým zvířatům se chovají jinak než k˙lidem, včetně rodiny.

Pes, společník ve stáří
U většiny starých lidí převládá pocit opuštěnosti, osamělosti, v˙domovech důchodců syndrom čtyř stěn, pocit neužitečnosti a˙ztráta důvodu žít. Mnoho starých lidí si dobrovolně vezme kvůli tomu život. Pokud ale mají tito lidé svého čtyřnohého kamaráda, mají někoho, kdo je potřebuje a o koho se musí starat zase oni. V˙domovech důchodců a léčebných ústavech bývají napjaté vztahy a vyskytuje se zde velmi často depresivní syndrom. Když mezi pacienty zavítá někdo z˙venku a přivede i svého čtyřnohého kamaráda, kterého si mohou všichni bez rozdílu pohladit, najdou tak staří lidé společné téma hovoru a všem se zlepší nálada. Pes zde může působit jako katalyzátor mezilidských vztahů.

Pes pro epileptika
Z˙ověřené studie vyplývá, že pes má schopnost zachytit známky blížícího se záchvatu dříve než sám pacient a upozornit ho , aby si sedl nebo lehl a předešel tak zranění. Psi reagují velmi nepatrně (z˙pohledu člověka) , ale mohou se naučit reagovat srozumitelněji, a dokonce mohou i rozlišovat různé typy záchvatů a dávat odlišné signály. Tito psi se stávají novým typem psů - pomocníků.

Pes a převýchova vězňů
Terapeutický program pro vězně spočívá v˙tom, že odsouzený si musí vysloužit privilegium vlastnit zvíře. Potom musí také finančně přispívat na jeho výživu . Vězni pod dohledem profesionálů cvičí psi z˙útulků, čímž jim dávají větší šanci na umístění. Pokud je pes inteligentní a zvládne výcvik, může najít uplatnění třeba jako průvodce postiženého. Šance pro vězně spočívá v˙tom, že smysluplně stráví část trestu, po jeho skončení má úzce specializovanou kvalifikaci a může si najít zaměstnání jako cvičitel psů nebo pomocný personál veterináře. Canisterapeutická společnost vznikla v˙Čechách v˙roce 1997 a stále rozšiřuje pole své působnosti a také počet lidí s˙humanitárním cítěním, ochotných se zapojit se svým pejskem a pomoci tak potřebným.

Haf, doufám, že jsem Vám alespoň trošku ukázal, jak můžeme být my pejskové užiteční, haf. Mějte se krásně, běžte se ven proběhnout a za týden u písmenka D,haf,ahoj!

Váš Brit!
Zvířátka kolem nás
Začal podzim, uklízí se zahrady a napadané barevné listí všech možných stromů. A právě v˙tomto čase se stává, že najdete ježka, ať v˙trávě, v kupce listí nebo ve sklepě.


Co s ním? Jak mu pomoci přežít zimu?
Ježek obvykle přespává zimu v˙hlubokém spánku. Energii čerpá z uložených tukových zásob, které si před zimou vytvořil. Během zimního spánku ježek ztratí 15-20% své původní hmotnosti. Naději na přežití zimy mají jen ti ježci, jejichž hmotnost před zimním spánkem byla alespoň 70 dkg. Mláďata, která se narodí v˙srpnu a v˙září této hmotnosti jen stěží dosáhnout a proto potřebují lidskou pomoc. Pokud tedy naleznete ježčí mládě, vemte ho do větrané místnosti bez průvanu, kde je teplota 17-20řC. Při nižší teplotě by měl snahu předčasně zazimovat a při vyšší teplotě ztrácí čilost a špatně jí. Pelíšek mu udělejte z˙bedničky nebo z˙kartonové krabice s˙otvorem asi 10 x 9 cm a s˙odnímatelným víkem. Pelíšek vyplňte měkkým papírem nebo kousky hadříků (pozor, aby se netřepily). Na podlahu kolem pelíšku (nesmí být studená) položte starší lino nebo něco podobného. Na takto připravenou podlahu položte papír, bude se vám po ježkovi lépe uklízet, sbalíte a nahradíte novým. Otvor mu nechejte volný, ať se může volně po místnosti pohybovat. Pokud ježek nemůže obývat celou místnost, přidělte mu ohrádku alespoň 1-2 m2 (to je minimum!) se stěnami kolem 40 cm. Bedničku ale nedávejte těsně k˙ohrádce, vylezl by ven.Uklízejte mu raději ráno. Dospělý ježek je aktivní v˙noci a přes den spí, dokrmovaná mláďata však běhají i ve dne. Jídlo by měl ježek dostávat pokud možno ve stejnou dobu večer a trvale by měl mít misku s˙čerstvou vodou, buď převařenou, nebo odstátou. Misky by měly být dostatečně těžké, aby je ježek nemohl převrhnout. Strava dokrmovaného ježka by měla být vyvážená a pestrá, základ tvoří maso. Ježek je hmyzožravec, v˙zajetí ho však nekrmte žížalami ani šneky, přenášejí parazity. A jaké maso může ježek jíst, si povíme v příštím čísle.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund