Pejskování od A až do Z
Haf! Nazdar přátelé pejskování.Jak se vám líbily blechy?
Dnes se podíváme na Canisterapii. Je to forma psychoterapie, která využívá našeho pozitivního působení na člověka. Využívá se především u dříve obtížně řešitelných situací, jako jsou autismus, apatie, naučená bezmocnost apod. V˙dnešní uspěchané společnosti chybí čas na obyčejné porozumění, pochopení a objevuje se osamělost. A tady je nezastupitelná úloha nás, pejsků. Nevnímáme, jestli jste staří nebo mladí, oškliví či krásní, temperamentní či bezmocní. Dokážeme trpělivě naslouchat Vašim trápením a nikomu je neprozradíme, můžete nás hladit, kdy chcete, a my vám to oplatíme. Když přijdete domů, radostně vás přivítáme, pozornost oplatíme, a pokud jste smutní, snažíme se o rozptýlení.
Haf, teď si tedy přečtěte něco o využívání canisterapie, jak to vidíte vy, lidé.
Pes v˙rodině
Děti a pejsci si obvykle velmi dobře rozumí. Pes je pro ně přítelem a kamarádem , s˙kterým mohou dovádět, hrát si, chodit na procházky a podobně. Důležité je také emocionální chování, kterému dávají děti přednost, jako je mazlení a hlazení, protože pes je stejnou měrou oplácí. Pokud rodiče nejsou doma, dítě se necítí tak opuštěné a samotné. Doma ho ze školy přivítá kamarád, jdou na procházku nebo si jen tak hrají. Děti tak nezažívají stísňující pocit prázdného bytu, spojují pojem domova s˙pojmem života.
Pes a tělesně postižený člověk
Psi se dají dobře zařadit do terapeutického programu v˙oblasti fyzické a při ergoterapii. Hodí se stejně tak dobře pro trénink mluvení jako pro výcvik jemné motoriky (hlazení a krmení), nabízí smysluplné úkoly, jako jsou obstarávání nebo příprava krmení, a představují také podnět pro vyjádření kreslením, malováním nebo modelováním. Psi vycvičení pro vozíčkáře dokáží například sesbírat rozsypané mince a položit je člověku na vozíku do ruky. Na vycházce dělají psi postiženému nejen společnost, ale i ochranu. Doma jsou k˙dispozici na mazlení a hraní dle možností. Pes jakýmsi šestým smyslem rozpozná invaliditu člověka a chová se k˙němu klidně a ohleduplně.Jeho sociální význam je zde obrovský.
Pes a mentálně postižené dítě
Zvíře v˙těchto případech pomáhá stimulaci dítěte,hlavně v˙ústavech nebo v˙domácí izolaci.Komunikace se psem na neverbální úrovni je jednodušší a jednoznačnější a může být vhodným nácvikem pro vytvoření vztahu k˙ostatním dětem i lidem obecně. Pes plní potřebu citové jistoty a bezpečí, podporuje zvýšení úcty a sebeúcty, zbavuje tím napětí, nepříjemných emocí či obranných reakcí (agresivita,zlost).
Pes a autismus
Děti s˙autismem si vytvoří velmi blízký vztah se svým zvířetem, vyhledávají je jako společníky, zdroj útěchy a svěřování . Stávají se také citliví vůči potřebám a pocitům psa a vůbec se u nich nevyskytují projevy hněvu a agrese. Autisté nemají rádi doteky a objímání ze strany lidí, ze strany psů je to naopak těší. Ke svým zvířatům se chovají jinak než k˙lidem, včetně rodiny.
Pes, společník ve stáří
U většiny starých lidí převládá pocit opuštěnosti, osamělosti, v˙domovech důchodců syndrom čtyř stěn, pocit neužitečnosti a˙ztráta důvodu žít. Mnoho starých lidí si dobrovolně vezme kvůli tomu život. Pokud ale mají tito lidé svého čtyřnohého kamaráda, mají někoho, kdo je potřebuje a o koho se musí starat zase oni. V˙domovech důchodců a léčebných ústavech bývají napjaté vztahy a vyskytuje se zde velmi často depresivní syndrom. Když mezi pacienty zavítá někdo z˙venku a přivede i svého čtyřnohého kamaráda, kterého si mohou všichni bez rozdílu pohladit, najdou tak staří lidé společné téma hovoru a všem se zlepší nálada. Pes zde může působit jako katalyzátor mezilidských vztahů.
Pes pro epileptika
Z˙ověřené studie vyplývá, že pes má schopnost zachytit známky blížícího se záchvatu dříve než sám pacient a upozornit ho , aby si sedl nebo lehl a předešel tak zranění. Psi reagují velmi nepatrně (z˙pohledu člověka) , ale mohou se naučit reagovat srozumitelněji, a dokonce mohou i rozlišovat různé typy záchvatů a dávat odlišné signály. Tito psi se stávají novým typem psů - pomocníků.
Pes a převýchova vězňů
Terapeutický program pro vězně spočívá v˙tom, že odsouzený si musí vysloužit privilegium vlastnit zvíře. Potom musí také finančně přispívat na jeho výživu . Vězni pod dohledem profesionálů cvičí psi z˙útulků, čímž jim dávají větší šanci na umístění. Pokud je pes inteligentní a zvládne výcvik, může najít uplatnění třeba jako průvodce postiženého. Šance pro vězně spočívá v˙tom, že smysluplně stráví část trestu, po jeho skončení má úzce specializovanou kvalifikaci a může si najít zaměstnání jako cvičitel psů nebo pomocný personál veterináře.
Canisterapeutická společnost vznikla v˙Čechách v˙roce 1997 a stále rozšiřuje pole své působnosti a také počet lidí s˙humanitárním cítěním, ochotných se zapojit se svým pejskem a pomoci tak potřebným.
Haf, doufám, že jsem Vám alespoň trošku ukázal, jak můžeme být my pejskové užiteční, haf. Mějte se krásně, běžte se ven proběhnout a za týden u písmenka D,haf,ahoj!
Váš Brit!