Číslo: 44
02.11.1998
Článků: 58

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn radí ženám
DNES RADÍ . . .
CESTOVÁNÍ
Test pro volnou chvíli

Salon Valentýn radí ženám
Co prozradí parfém?
Při výběru parfému většinou dáme na svůj osobitý vkus i nos. Každá vůně má své charakteristické vlastnosti a těmi dokáže navodit určitou atmosféru kolem nás i malinko poodhalit náš vnitřní svět a tak dává šanci našemu okolí dozvědět se o nás víc i beze slov. Chcete být rafinovaná?
Hledejte vůně v kombinacích vodních tónů s květinovými podtóny, které vám připomínají pramenitou vodu horských potoků nebo mořské pobřeží s osvěžujícím vzduchem. Pokud je používáte, jste svobodomyslný člověk, který obdivuje nekonečný prostor a volnou přírodu. Jsou to vůně např. Agqua di Gió - Giorgio Armani, Dune - Christian Dior, Cool Water Woman - Davidoff, Escape - Calvin Klein, Ocean dream - Giorgio Beverly Hills, Polo sport woman - Ralph Lauren. Chcete působit jako sebevědomá žena, která má život plně pod kontrolou? Jste originální a stylová? Jsou pro vás vhodné tyto vůně: Angel - Thierry Mugler, Cerruti 1881 - Cerruti, Femme - Rochas. Ráda poznáváte nové, milujete cestování a dobrodružství? Bez problémů se seznamujete s novými lidmi a místy? Jste osoba otevřená, vášnivá a umíte se dobře bavit? Jsou pro vás nejvhodnější vůně orientální, kořeněné, které jsou opojné a obohacené přísadami, jako je vanilka a pižmo.
Opium - Yves Saint Laurent, Shalimar - Guerlain, Obsession - Calvin Klein, Poison - Christian Dior. Jste vstřícná a přátelská a máte rafinovanou, a přitom vyrovnanou povahu? Nejlépe vás bude charakterizovat jemně orientální a příjemně nevtíravá směs vzácných květin, která je velmi ženská a lehce smyslná. Jil Jil Sander, Poeme - Lancome, Joop - Parfums Joop, Samsara - Guerlain, Organza - Givenchy. Jste plná energie, svěžesti a zjevně máte radost ze života? Jsou pro vás vhodné vůně květinově ovocné, které pronikavě voní po citrusových plodech a aromatickém ovoci, jako jsou citrony, pomeranče, maliny a broskve. Trésor - Lancome, Pleasures - Esteé Lauder, les Belles de Ricci - Nina Ricci, Tocadilly - Rochas. Jste citlivá a romantická? Vůně pudrově květinová je pro vás ta pravá, nepodléhá změnám módy pro svůj jemný a lehce nasládlý charakter a skvěle doplňuje vaše decentní chování. L air du temps - Nina Ricci, Innocence - Chloé, True Lovi - Elizabet Arden, Anais Anais - Cacharel, Madame Rochas - Rochas.
Máte ráda výrazně květinové parfémy? Tyto vůně jsou nabité energií, vyvolávají představu sklenice jiskřivého šampaňského. Tato vůně charakterizuje ženu plnou života, která má vytříbený vkus. Sunflowers - Elizabet Arden, Dolce Vita - Christian Dior, Envy - Ducci, 5th Avenue - Elizabet Arden. Všechny uvedené parfémy jsou rodinou klasických vůní, které oslovují ženy milující nevtíravou eleganci a nade vše ctí kvalitu a preciznost, protože vědí, že méně je více a že kapička prvotřídního parfému je vždy lepší než nadbytek laciné vůně.DNES RADÍ . . .
Víte, co jíte? Nový seriál o dobrých i špatných vlastnostech potravin.
Celer
Klady:
- dobrý zdroj draslíku
- obsahuje vlákninu a vitamin C
Tato zimní zelenina je příbuzná celeru řapíkatému, někdy se nazývá celerový kořen. Oloupáme tuhou slupku a můžeme ho jíst buď dušený, nebo jako součást klasického francouzského salátu - celer nakrájíme na jemné proužky, uvaříme v páře a smícháme s hořčicovou zálivkou.
Celer je dobrým zdrojem draslíku. Za syrova obsahuje vitamin C a stravitelnou vlákninu, která napomáhá snižování cholesterolu v krvi.

Celer řapíkatý
Klady:
- pravděpodobně pomáhá snižovat cholesterol a krevní tlak
- ulevuje bolestem kloubů
- obsahuje málo kalorií
- dobrý zdroj draslíku
Zápory:
- někdy vysoký obsah dusičnanů
Při redukční dietě se obvykle jí hodně celeru řapíkatého, protože má i v porovnání s ostatními druhy zeleniny málo kalorií. Porce o váze 100 g (asi dva řapíky) má pouhých 7 kcal. Navíc je celer dobrým zdrojem draslíku, který pomáhá udržovat normální krevní tlak (pokud ho nesolíme). Celer řapíkatý také podporuje správnou činnost ledvin a urychluje tak vylučování škodlivin.
Už v tradičním orientálním lékařství se celer řapíkatý užíval proti vysokému krevnímu tlaku a nedávno zveřejněná studie Chicagské univerzity podobný účinek potvrzuje. Vědci zjistili, že celer řapíkatý obsahuje složku (zvanou 3-n-butylftalid), která má nejen zklidňující účinky, ale přispívá navíc ke snížení krevního tlaku.
Celer obsahuje látku s protizánětlivými účinky, která ulevuje bolestivým projevům dny (způsobené usazováním krystalů kyseliny močové v kloubech). V lidovém léčitelství se proto lidem trpícím dnou doporučuje pít odvar ze semen celeru řapíkatého. Semena jsou k dostání v obchodech se zdravou výživou a obsahují navíc olej, jenž působí jako přirozený tišící prostředek.
Celer řapíkatý patří do skupiny rostlin, ve kterých se může hromadit velké množství dusičnanů. Evropská unie nedávno jednala o otázce zavedení bezpečného limitu dusičnanů v rostlinách a zelenině, zejména v salátu a ve špenátu. Ukázalo se totiž, že vysoký příjem dusičnanů škodí. Dusičnany se při trávení přeměňují na dusitany, ty reagují s aminy v žaludku a vytvářejí potenciálně karcinogenní nitrosaminy. Je možné, že další složky obsažené v celeru činnost nitrosaminů omezují, ale toto nebylo dosud prokázáno.
Koncentrace dusičnanů v zelenině se různí v souvislosti s mnoha faktory. Patří k nim typ a stav půdy, druh zeleniny, intenzita světla a druh použitého hnojiva. Průměrný příjem dusičnanů u většiny konzumentů podle odhadu nepřekračuje mezinárodně uznávané bezpečné hodnoty. Přesto pozor - zelenina jako celer řapíkatý, salát a špenát jsou v přiměřeném množství prospěšné, ale neměli bychom jich dlouhodobě jíst příliš mnoho (například jako hlavní složku redukční diety). Uvaříme-li celer v páře nebo ho krátce povaříme ve vodě, snížíme obsah dusičnanů.

Cibule
Klady:
- může pomáhat snížit hladinu cholesterolu a riziko onemocnění koronárních cév
- brání srážlivosti krve
- může pomáhat snížit riziko vzniku rakoviny
- používá se jako prostředek proti zácpě v tradiční medicíně
Zápory:
- u citlivých jedinců může vyvolávat migrénu
- syrová cibule je příčinou nepříjemného zápachu z úst
V dějinách se cibule všeobecně uctívala jako přírodní všelék. Cibule patří do stejné čeledi jako česnek - mezi liliovité rostliny. Zatímco dnešní vědci souhlasí, že cibule může hrát určitou roli v prevenci a léčení některých chorob, ještě zbývá objevit konkrétní substance, které mají tyto pozoruhodné léčebné účinky, proto je cibule stále předmětem mnoha výzkumů.CESTOVÁNÍ
Ing. Vladimír Basovník popisuje svou cestu a pobyt v trnitém Mexiku. (7. pokračování)
Konečně se vymotáme a vyrážíme do mírného stoupání. Po pár stech metrech zastavujeme. Máme štěstí. Bravoanusy právě kvetou krásnými červenými květy, takže je nacházíme velmi rychle. Někdo si je byl nakopat. Jamky v˙zemi, jako malé pomníčky, to dosvědčují.
Jsou tři hodiny odpoledne. Obloha je bez jediného mráčku. Slunce se nás snaží usmažit zaživa. Dvoulitrovku od coly, naplněnou vodou s˙mineráliemi máme stále po ruce.Vracíme se ke křižovatce jako výchozímu bodu k˙dalším rostlinám. Vojáci nás ale neminuli. Posunuli se o kilometr dál. Tentokrát si prohlédli zavazadlový prostor a po zjištění, že jedeme do Guadalcazaru, nás propouští.
Tam máme v˙úmyslu zastavit u prvního obchodu a pořídit nějaký proviant.
Těsně před Guadalcazarem poprvé vidím, co zde dokáže voda. Vedle cesty je miniatura Gran caňonu. V˙pískovci vymodelovaný kaňon, rozeklaný do širokého okolí plný příkrých srázů, převisů, mostů a vysokých štíhlých komínů. Vytahujeme fotoaparáty. I když to má na výšku tak šest metrů, při detailním fotografování to bude mít patřičný efekt.
Guadalcazar je malé městečko s˙velkou červenou radnicí, dlouhým náměstím a třemi kostely. Udržovaný je jen jeden, na jehož členité věži je snad deset zvonů. Všude ospalý klid. Na lavečce sedí jen dva staří muži. Jediná známka, že tady někdo žije.
Obchod, u něhož zastavujeme, připomíná zvenčí spíše stodolu. Jedny dveře, kterými prochází vítr bez zaklepání, a dvě okna až po chodník s˙masivními mřížemi. Vevnitř příjemné šero a chládek. Prostorná místnost připomínající skutečně mlat, dlouhý pult a jednoduché regály u zdi pamatující snad koloniální slávu. Za pultem snad stoletý stařík s˙nezbytným knírem a sombrerem na hlavě. Koloniální venkov.
Buenas Tardes, seňor, zdravím a vrhám se k˙chladicí vitrině v˙rohu místnosti. Těch tři sta dvacet pět mililitrů piva mně snad ani nedoteklo do žaludku.
Kupujeme rybí konzervy, jalpaňosky, chleba, cigarety, krekry a něco na pití. Stařík se sklání k˙pultu a na kus papíru, utrženého snad z˙obalu zboží, píše kostrbatá čísla. Tři pod sebe, dopočítá se do patnácti a je vedle. Un momento, seňores, říká a odbíhá zadními dveřmi do dvora, sehnat někoho, kdo umí počítat. Za chvíli se vrací. Má smůlu. Znovu se sklání nad těžkou matematikou. Opět dojde k˙magickému číslu patnáct, jako konečné stanici. Je citelně nervózní a začíná se potit. Nakonec se narovná a bez dalšího počítání nám navrhuje cenu dvacet osm pesos. Tak nějak by to mohlo být. Platíme, dopíjím další pivo a loučíme se se staříkem.
Poprvé se potkávám s˙mexickým topes. Příčný hrbol přes celou silnici, aby řidiči museli zpomalit, či dokonce úplně zastavit. Poprvé brousím spodek auta, protože nevím, jak se přes to jezdí. Zastavit, rozjezd na jedničku a pomalu k zadní nápravě.Test pro volnou chvíli
Umíte pečovat o svůj zevnějšek?
1. Dopřáváte si dostatek spánku, kdy organismus regeneruje a síly se nejlépe obnovují
a) spíte alespoň 6 hodin denně - 1
b) minimálně 7 hodin - 2
c) téměř vždy 8 hodin, z toho nejméně hodinu do půlnoci - 3

2. Máte v denním kalupu čas se pořádně napít
a) vypijete za den tak pět sklenek šťávy, minerálky nebo ovocného čaje - 3
b) v práci vypijete jednu dvě kávy a dvě sklenky vody - 2
c) napijete se ráno a večer doma, přes den v práci si dáte jen kávu - 1

3. Věnujete správnou péči své pleti
a) ráno a večer používáte na obličej krém - 2
b) večer se umyjete teplou vodou a mýdlem a obličej ošetříte nočním krémem - 1
c) ráno se osvěžíte chladnou vodou a vetřete denní krém, večer použijete pleťové mléko a vhodný výživný krém - 3

4. Dáte si raději sprchu nebo koupel
a) denně sprchu a důkladně se přitom namydlíte - 2
b) sprchujete se, ale s mýdlem jste opatrná, protože vysušuje pleť - 3
c) máte ráda koupel ve vaně - a dostatečně dlouhou - 1

5. Jak jste zvyklá jíst
a) třikrát denně, nejvíc obvykle v klidu večer - 1
b) několikrát denně, ale menší porce - 2
c) omezujete maso a uzeniny, to ostatní jíte podle chuti, hlavně zeleninu - 3

Sečtěte si své body a zde je Váš výsledek:
5 - 8 bodů: Zasloužíte si, abyste věnovala víc času a péče sama sobě a ne se jen odbývala a starala se o jiné. Nechte si poradit od odborníků, třeba v některém kosmetickém salonu, pak Vám to půjde lehčeji.
9 - 11 bodů: Většinou víte, co je pro Vás dobré, nejste ale vždycky dost důsledná. Co si takhle vklínit do denního rozvrhu půlhodinku jen pro sebe a dodržovat ji s železnou pravidelností?
12 - 15 bodů: Máte spoustu vědomostí jak na to, abyste se cítila dobře, a víte, kde hledat další informace. To Vám skvěle pomáhá. Nepolevujte, mnohonásobně se Vám to vrátí.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund