Číslo: 47
23.11.1998
Článků: 48

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn radí ženám
DNES RADÍ . . .
Mimo zákon
Výzva pro občany!!!
Chcete nás?
Ekologická výstava

Salon Valentýn radí ženám
Tlakovou shiatsu proti stresu
Shiatsu lze přirovnat k sladění akupresury a strečinku. Využívá se při ní tlaku palce, dlaně nebo lokte. Nepoužívají se jehly, oleje ani krémy. Vy všechny instinktivně praktikujete autoshiatsu pokaždé, když stisknete své čelo, abyste si ulevila od bolesti hlavy, nebo když stlačíte horní část nosního hřbetu ve snaze zklidnit unavené oči, či když třete rychle své paže, je-li vám zima. Tlakové body, které vám uvedeme , pouze stlačte, držte a měřte čas. Někteří z vás dají přednost lehkému tlaku, jiní mohou stlačit silněji. Brzy zjistíte, co je pro vás nejlepší. Shiatsu je technika spočívající v klidu a soustředěnosti.
Proti stresu bojuje shiatsu pomocí několika základních cvičení, které nám pomohou do ručité míry uvolnit napětí a zlepšit obranné mechanizmy.
Cvičení proti stresu:
1. Několikrát zvedněte a spusťte svá ramena, pak je otáčejte, abyste si ulevily od želvího syndromu, který je způsoben ohnutými rameny a napjatým krkem.
2. Posaďte se na chvíli, zavřete oči a zhluboka dýchejte.
3. Vzhlédněte a natáhněte paže, jako byste chtěli dosáhnout do nebe, nejprve jednou rukou a pak druhou
4. Poklepávejte po celé ploše hlavy konečky prstů.
5. Tahejte se za vlasy.
6. Uvolněte ruce.
7. Stlačujte body v linii mezi čelistmi. Poklepávejte na tyto body.
8. Stiskněte čelisti. Široce otevřete ústa a řekněte dlouze aaach!
9. Zavřete pevně oči a pak je široce otevřete. Zopakujte.
10. Zavřete oči a zároveň pomalu nadechněte a vydechněte. Pokud můžete, představte si něco uklidňujícího a krásného jako je květina, či tvář milované osoby.
dyž budete mít stresový den, vyzkoušejte si některá z výše napsaných cvičení, mohou se stát běžným denním návykem, něčím, co děláte, když stojíte na autobusové zastávce nebo když čekáte ve frontě na poště. Kromě cvičení zkuste třeba i tvůrčí představivost jako prostředek proti stresu, může být užitečná i zábavná. Pokud jste se dostali do dopravní zácpy a přijdete pozdě na schůzku, nepropadejte panice. Představte si, že se na všech křižovatkách rozsvěcí zelená, když kroužíte po ulicích a hledáte místo na zaparkování, představte si, že se pro vás právě jednou uvolnilo. Když se dostanete do obtížné situace nebo se setkáte s těžko zvládnutelným člověkem, snažte se v duchu opírat o lidi, kteří vás mají rádi, a víte, že v takové situaci by určitě stáli při vás. Láska totiž prináší neuvěřitelnou vnitřní sílu a uklidnění.
Naopak určitě samy víte, jak zloba, stres a smutek obrácený do nitra člověka způsobuje řadu zdravotních problémů, pokud jsou lidé naprogramováni, aby se cítili podřízeně a o svých pocitech mlčeli. Jakmile jednou vyzkoušíte všechny výše zmiňované návrhy, brzy zjistíte, které jsou pro vás ve chvílích nouze nejlepší. Příště si povíme o cvičení při bolestech hlavy.DNES RADÍ . . .
Víte, co jíte? Nový seriál o dobrých i špatných vlastnostech potravin.
Čaj: jemný povzbuzující prostředek
Klady:
- jemný povzbuzující prostředek
- dodává quercetin - antioxidační látku, která může snižovat riziko rakoviny a srdečních onemocnění
Zápory:
- pokud se pije při jídle, snižuje vstřebávání železa z potravy
- tanin obsažený v čaji může způsobovat skvrny na zubech
- u citlivých jedinců může vyvolat migrénu
- může způsobit podráždění žaludeční sliznice
Někdy neosvěží nic tak jako šálek čaje. Ve skutečnosti však má jen malou výživnou hodnotu, i když cukr a mléko mohou dodat až 40 kilokalorií. Stimulující látky obsažené v čaji, jako je kofein, mohou zrychlit činnost srdce, zvýšit bdělost a pomoci dýchání rozšířením průdušek. Jediný šálek čaje obsahuje 40 mg kofeinu, což je asi dvakrát víc, než je v kole, a asi dvě třetiny množství obsaženého v šálku instantní kávy.
Taniny obsažené v čaji nejsou tak užitečné. Dodávají mu chuť, ale mohou narušovat vstřebávání železa, zvláště když pijeme čaj současně se stravou bohatou na železo. Batolata by čaj vůbec dostávat neměla, protože jejich zažívací trakt má menší schopnost vyrovnat se s chemickými povzbuzujícími látkami a je reálné nebezpečí vzniku anémie z nedostatku železa.
Tanin může také zanechávat skvrny na zubech, zvlášť na umělých. Zubní vody, které obsahují Chlorhexidin, by se neměly užívat těsně předtím, než pijeme čaj, protože vznik těchto skrvn usnadňují.
Čaj také obsahuje nezanedbatelné množství quercetinu, jedné z mnoha přírodních látek známých jako bioflavonoidy. I když výzkumy zprvu ukazovaly, že by quercetin mohl ovlivňovat vznik rakoviny, pozdější práce dokazují, že bioflavonoidy, které jsou silnými antioxidačními činidly, lze spojovat se snížením rizika rakoviny a srdečních onemocnění. Jsou zde však stále nejasnosti a pozitivní výsledky z laboratoří se nepodařilo v populačních studiích prokázat.
Další složky čaje, kromě přidaných ochucovadel, jako je například bergamot, zahrnují fluoridy (0,25 mg na šálek) a hořčík (0,5 mg na šálek).
Lidé s vředovou chorobou by neměli pít silný černý čaj, protože stejně jako káva stimuluje vylučování žaludeční kyseliny a může působit dráždivě. Mohou však pít slabý čaj s mlékem. Čaj může také u citlivých osob vyvolat migrénu. Není známo, zda je vyvolávána bioflavonoidy nebo kofeinem.

Bylinkové čaje
Tyto čaje - výluhy a nálevy vyrobené z listů, květů a plodů mnoha rostlin - jsou stále populárnější. O mnoha z nich se věří, že mají léčivé účinky, i když o tom stále nemáme dostatek vědeckých důkazů. Nyní je větší výběr bylinných čajů v obchodech se zdravými potravinami i ve velkých samoobsluhách a lékárnách. Léčivé čaje, které vidíme na protější stránce, si však můžeme připravit snadno a bezpečně i doma. Použijeme jednu čajovou lžičku sušených bylin (nebo dvě lžičky čerstvých) na šálek. Zalijeme vařící vodou, zakryjeme a necháme 5 minut stát. Před pitím scedíme, a pokud máme chuť, přisladíme cukrem nebo medem. Heřmánkový čaj se používá již dlouho při trávicích obtížích, ke zklidnění nervů a omezení úzkosti. Říká se, že pomáhá ke klidnému spánku, a použité sáčky (přelité horkou vodou a vychlazené) se mohou přikládat na zanícené pálící nebo unavené oči.

Ledový čaj - letní osvěžení
Anglický obchodník Richard Belchynden navštívil Spojené státy americké v roce 1904, aby zde uvedl na trh indický čaj. Ve žhavém dni na světové výstavě v St. Louis, kde našel jen málo zájemců, se rozhodl nalít čaj na ledové kostky - a ledový čaj byl na světě.
Znalci čaje doporučují následující způsob přípravy: namočte 50 g čaje v litru čerstvě natočené studené vody a nechte louhovat nejméně tři hodiny - ale ještě lépe přes noc. Pak sceďte studený čaj do velké nádoby a udržujte ledový. Do sklenice nalévejte na kostky ledu a můžete přidat i plátek citronu.
Mnoho lidí si ledový čaj přislazuje trochou cukru: přidáním mátových lístků vzniká osvěžující letní variace.Mimo zákon
Chuť na orbu byla silnější
Uh. Hradiště - Chuť orat byla zřejmě u pachatele, který odcizil na Františkánské ulici traktor zn. ZETOR s dvoukolovým přívěsem, silnější než strach z odhalení. Soukromému majiteli tak vznikla ztrátou traktoru dne 12. 11. 1998 škoda ve výši 115.000,-Kč.

O botičku míň
Uh. Hradiště - Dva pachatele z okresu Cheb odhalili 13. 11. policisté OOP ČR. Tito 22. 9. totiž odcizili některým řidičům již známou botičku, která měla v té době zabránit v odjezdu osobnímu autu VW, neboť to zrovna parkovalo na chodníku. Městskému úřadu Uherské Hradiště způsobili krádeží botičky škodu ve výši 4.000,-Kč.

Vietnamec vytáhl k boji nůžky
Uh. Hradiště - Dne 16. 11. došlo v odpoledních hodinách v Uherském Hradišti u OD Centrum k fyzickému napadení mezi trhovci z východoasijských zemí. 29-ti letý muž napadl 34-ti letého spoluobčana nůžkami, kterými jej při útoku poranil na krku a pravé noze. Poškozený musel být převezen do nemocnice rychlou záchrannou službou k ošetření. Vyšetřovatelem bylo pachateli sděleno obvinění z trestného činu výtržnictví a pokusu ublížení na zdraví.

Ve Lhotě byl granát
Ostrožská Lhota - Granát na zahradě domu v Ostrožské Lhotě nalezl na základě anonymního oznámení 18. 11. pyrotechnik z PČR Správy JmK. Jak bylo zjištěno, jednalo se o dělostřelecký protipancéřový granát ráže 100 mm, pocházející ze současné výzbroje armády. Granát si uvedený pracovník odvezl s sebou.Výzva pro občany!!!
Dne 18. 11. 1998 v 17.50 hodin došlo k loupežnému přepadení prodejny Textilu ve Starém Městě. Muž ve věku kolem 40-ti let mířil na prodavačku pistolí nezjištěné značky a požadoval po ní peníze. Když peníze nenašel, utekl z prodejny směrem ke zdravotnímu středisku. Ke zranění osob nedošlo a škoda žádná nevznikla. Přesto žádá policie občany, kteří tohoto nebezpečného pachatele viděli, nechť sdělí své informace policii na telefonní číslo 158. Popis pachatele: Asi 40 let, vysoký asi 175 cm, špinavé blond vlasy s velkou čelní pleší, zelenomodré oči, hladce oholen, bez zvláštních znaků. Hovořil česky. Oblečen byl do tmavozelené tříčtvrteční semišové bundy s barevnými úplety na ramenou a bocích a černých riflí. Pachateli hrozí za trestný čin loupeže trest odnětí svobody od dvou do deseti let.Chcete nás?
Hledá se majitel kocourka
Počátkem měsíce listopadu se našel v ulicích Sloupského, Dlouhá a Janáčkova krásný čtyřbarevný kocourek - téměř dospělý. Kdo ho postrádá a je jeho původním majitelem, může zavolat na tel. č. 0632/3036 kdykoliv.

Ztratila se fenka dogy
Městská policie v Uherském Brodě odchytila ve čtvrtek 19. listopadu v lese směrem na Maršov volně pobíhající fenu německé žíhané dogy. Fena, jejíž stáří se odhaduje na 4-5 let, nemá kupírované uši a na krku má kovový řetízek. Předminulý týden se tato doga pohybovala ve Veletinách a Drslavicích. V okolních obcích Uherského Brodu se majitel tohoto psa nenašel, je tedy možné, že pochází z Uherskohradišťska. Najde-li se mezi čtenáři majitel této dogy, bližší informace mu sdělí Městská policie v Uh. Brodě, tel. 156. 0633/634355 nebo 0633/637710.

Pomáhejte nedospělým ježkům!
Protože je už téměř zima a ježkům, kteří by nedosáhli váhy 600 gramů a výše, hrozí záhuba, pomozte jim tím, že je vezmete a zavoláte na tel. č. 0632/3036. Prostřednictvím tohoto čísla je budete moci dodat na přezimování a zachráníte jim život.

Sčítání kormoránů
Se stále sílícím tlakem na povolení lovu kormoránů na Moravě a v jižních Čechách se rozhodli ornitologové z Přerova, že zorganizují jejich sčítání.
Okresní úřady totiž mnohdy povolují lov kormoránů bez znalosti jejich skutečného stavu, jen na základě velmi nepřesných údajů rybářů a jim zavázaných odborníků.
Pokud chcete pomoci při objektivním hodnocení početního stavu kormoránů v ČR a navštěvujete okolí vodních ploch, zašlete svá pozorování Moravskému ornitologickému spolku, P. O. Box 65, 750 65 Přerov 2.. Velmi cenná jsou i pozorování z předešlých let. Každé pozorování by mělo obsahovat datum a místo (jméno rybníka, řeky, obec a okres), počet kusů, jejich chování, jméno pozorovatele s adresou. Takto získané údaje budou po zpracování poskytnuty státním orgánům, které rozhodují o životě a smrti těchto chráněných ptáků.Ekologická výstava
TSTTT - ekologický Nashwille v Klubu kultury Uherské Hradiště
Uh. Hradiště (PA/Kk) - Ve čtvrtek 26. 11. 1998 začne již XXIII. ročník mezinárodního festivalu TSTTT - Týká se to také tebe. Součástí tohoto tématického festivalu jsou nejenom filmy a videoprogramy, ale rovněž doprovodné odborné a kulturně společenské programy, ke kterým patří přednášky, semináře, konference, výstavy a umělecké pořady.
Cílem festivalu je upozorňovat veřejnost na filmová a televizní díla, která se zásadně vyjadřují k ekologickým stránkám lidské existence v dnešním světě. Do letošního ročníku TSTTT bylo přihlášeno 50 amatérských filmů ze sedmi zemí: České republiky, Slovenska, Německa, Maďarska, Íránu, Estonska a Jižní Afriky. Oproti loňskému festivalu je to přesně o sto procent více! Podstatné ovšem je, že se výrazně zlepšila kvalita těchto snímků. V kategorii profesionálů soutěží letos pětačtyřicet filmů ze třinácti států. Do nabitého programu od pátku 27. do neděle 29. listopadu se však v Klubu kultury vejdou skutečně jen ty nejlepší. V pátek večer se budou prezentovat amatérské filmy, sobotní odpoledne je vyhrazeno profesionálům. Kromě toho je v programu uherskohradišťského festivalu dán významný prostor pro projekci oceněných filmů ze Světového festivalu filmů o parcích z italského města Sondrio. Tato kolekce je v podmínkách střední Evropy zcela ojedinělá. Samozřejmě, jde-li o soutěže, budou se také udělovat ceny.
Amatéři si odnesou finanční odměnu, profesionálové pak prestižní Cenu Josefa Velka - zakladatele festivalu z rukou Jany Velkové. Cena vznikla v dílně Dana Trubače z Tupes, známého kašnou v Bystřici pod Hostýnem a svojí studentskou prvotinou, náhrobkem pana Vonky. Navíc budou uděleny ceny MŽP ČR, Města Uherského Brodu a cena diváka. V celé historii teprve podruhé se samotného festivalu zúčastní úřadující ministr životního prostředí ČR Miloš Kužvart. Ten výstavu zahájí a vyjma sobotního dopoledne se zúčastní celého jejího průběhu. Součástí TSTTT je i stejnojmenná soutěž fotografů, která vznikla o tři roky později, takže letošní ročník je jubilejní dvacátý. Na festival je vstup volný, což je zajímavé především pro neziskové organizace.
Pořadatelé počítají s účastí tři sta až čtyři sta návštěvníků. Ubytování pro 150 až 200 z nich je zajištěno v tělocvičně 1. ZŠ Uherské Hradiště. Každý, komu není otázka ekologie a ochrany životního prostředí lhostejná, si jistě z velmi bohatého programu festivalu TSTTT vybere pro sebe to nejzajímavější.

Program TSTTT 98

čtvrtek 26. listopadu
Uherský Brod - Dům kultury
16 h - vernisáž výstavy dětské výtvarné soutěže
Uherské Hradiště - Klub kultury
malý sál
10 h - konference Environmentální vzdělávání a výchova na vysokých školách připravující učitele a výchovné pracovníky

pátek 27. listopadu
Velehrad - vinárna Magna Moravia
9 h - seminář Energie pro venkov versus trvalá udržitelnost a Mýty a skutečnost o možnostech agroturistiky na našem venkově
Uherské Hradiště - Klub kultury
malý sál
9 h - pokračování konference Environmentální vzdělávání a výchova na vysokých školách připravující učitele a výchovné pracovníky
17 h slavnostní zahájení XXIII. ročníku TSTTT
17.15 h - seminář Land trusty! Co je to za blbost?
20 h - posezení pod Lipkou
velký sál
10 h - promítání filmů pro školy
20 h - promítání vybraných a oceněných soutěžních amatérských filmů
21.15 h - promítání kolekce vítězných filmů ze Světového festivalu dokumentů o přírodních parcích Sondrio 98

sobota 28. listopadu
Uherské Hradiště - Klub kultury
velký sál
8.30 a 10.30 h - promítání soutěžních profesionálních filmů
14 h - Inspirace 98 - ukázka programů a činností ekologické výchovy jako inspirace pro praktickou práci s dětmi a mládeží.
20 h - Slavnostní vyhlášení výsledků festivalových soutěží a předání ceny Nestor 98
foyer
10 h - vernisáž fotovýstavy TSTTT 98 s vyhlášením výsledků a předání cen
salonek 3
15 h - Na cestách s kamerou
malý sál
10 h - seminář Projekty pro trvale udržitelný život
15 h - seminář Ekologické zemědělství - pěstování, zpracování a prodej netradičních plodin
22 h - posezení s cimbálovou muzikou

neděle 29. listopadu
Uherské Hradiště - Klub kultury
velký sál
9 h - promítání kolekce vítězných filmů ze Světového festivalu dokumentů o přírodních parcích Sondrio 98 II.částwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund