Číslo: 49
02.12.1996
Článků: 42

Titulní
Na
Ze
Obchod
Pošta
Kultura
Příloha
Horoskop
Pošta
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Divadla, kina, kluby
Dolina slavila 40 let
FILMOVÁ HVĚZDA V UH. HRADIŠTI!
ŠEPTÁNÍ NA MÍRU
Taneční soutěž ve studentské režii

Divadla, kina, kluby
Uherské Hradiště - Slovácké divadlo
 • 3.12. v 18.00 CÍSAŘŮV MIM (E)
 • 4.12. v 10.00 DVŮR DIVŮ (Š)
 • 5.12. v 19.30 CÍSAŘŮV MIM (D)
 • 7.12. v 19.30 CÍSAŘŮV MIM (A)

  Uherské Hradiště - kino Hvězda

  2.12. v 17.30 a 20.00 TWISTER - Twister je nevyzpytatelný nepřítel, jehož nemilosrdně ničivá síla dopadá na lidská obydlí i životy a obojí mění v trosky. Twister je tornádo, nespoutaný přírodní živel, s nímž v novém filmu Jana De Bonta bojuje skupina meteorologů, odhodlaných rozluštit jeho tajemství.

  3.12. v 17.30 a 20.00, 4., 5.12. v 17.30 ŘETĚZOVÁ REAKCE - Keanu Reeves a Morgan Freeman v hlavních rolích napínavého ekologického filmu.

  5.12. ve 20.00, 6., 7., 8.12. v 17.30 a 20.00 STRIPTÝZ - nekonečně pracovitá a ambiciózní Demi Mooreová zjevně usiluje nejen o uznání finanční, ale především o uznání kritické. Další zastávkou na její cestě k charakternímu herectví je hlavní role v novém filmu Andrewa Bergmana - tanečnice Erin Grantová, která v soudním procesu ztrácí dceru i práci. A protože touží dostat dítě zpátky a potřebuje peníze, nechá se zaměstnat jako striptérka v jednom z mnoha nočních klubů v Miami.

  Bijásek

  4.12. ve 14.30 POCAHONTAS - animovaný film ze studia Walta Disneye líčí setkání indiánské dívky Matoaky a Johna Smitha, jednoho z prvních osadníků, kteří připluli v 17. stol. osídlovat Virginii.

  kino Máj - Uh. Brod

  3., 4.12. v 19.30 JMÉNO KÓDU: RUBÍN - režisér Jan Němec natočil opět provokující snímek, jež je pozitivním romantickým příběhem, plným lyrické poetiky a vypráví o alchymii, moci a především o lásce. Film se pohybuje na hranici pohádky, dokumentu a účelové mystifikace. V hl. roli Jan Potměšil, Lucie Rejchrtová.

  5., 6.12. v 17.00 a 19.30 DEN NEZÁVISLOSTI - komerčně úspěšný snímek režiséra Rolanda Emmericha se snaží najít odpověď na otázku, zda jsme ve vesmíru sami. Režisér přitom využívá oblíbený katastrofický žánr, tradiční motivy sci-fi o nepřátelském útoku mimozemšťanů, řadu velkolepých triků.

  8.12. v 19.30 PĚJME PÍSEŇ DOHOLA - nová česká stupidní filmová epopej na důsledné bázi socialistického realismu z prostředí pionýrského tábora.

  Bijásek

  3.12. v 15.00 POCAHONTAS

  Sputnik - St. Město

  2.12. v 19.30 DR. JEKYLL A SLEČNA HYDE - slavná novela o doktoru Jekyllovi a panu Hydeovi se stala podkladem pro anglickou komedii, v níž se dr. Jekyll postupně mění v ženu - sexbombu Hydeovou.

  6., 7.12. v 19.30 PTAČÍ KLEC - je transvestitský klub, jehož hrdý vlastník Armand žijící ve spokojeném partnerském vztahu s citlivým Albertem žení syna.

  8., 9.12. v 19.30 TOMMY BOY - komedie Petera Segala je postavena na hereckých výkonech známé dvojice komiků Farley a Spade. Putování za záchranu rodinného podniku a boj o majetek s atraktivní macechou a jejím elegantním synem.

  ARTKINO Uh. Hradiště - začátky ve 20.00

  3.12. (Mír), 4.12. (Hvězda) POHOVKA V NEW YORKU - William Hurt a Juliette Binocheová v hlavních rolích romantické komedie. Jak se dva našli, aniž se hledali aneb měníte-li byt, pak výhradně s krásnou Francouzkou.

  ARTKINO Uh. Brod

  2.12. v 19.30 KDYSI BYLI BOJOVNÍKY - novozélandský film režiséra Lea Tamhoriho je adaptací bestselleru kontroverzního maorského autora Alana Duffa, který se ve své tvorbě zabývá problémy vykořeněných domorodců a míšenců žijících v betonové džungli na periferii.

  Uh. Hradiště - klub Mír - začátky ve 20.30
 • 6.12. FICTION + P. SCH™NFELT BAND - 8x rock potřetí!
 • 7.12. JAZZ ANGELES

  Uh. Brod - Dům kultury
 • 6.12. v 15.00 MIKULÁŠSKÝ KARNEVAL (velký sál DK)
 • 7.12. v 19.30 HANA A PETR ULRYCHOVI SE SKUPINOU JAVORY (velký sál DK)
  Uherské Hradiště - Slovácké muzeum

 • UHERSKÉ HRADIŠTĚ - PODOBY MĚSTA - Dlouhodobá výstava určená zejména školám jako doplněk k výuce dějin města (malý výstavní sál)

 • KELTOVÉ NA MORAVĚ , výstava Moravského zemského muzea dokumentujícího život na Moravě před více než dvěma tisíci lety. Výstava potrvá do 26.1.1997. • 
  Dolina slavila 40 let

  S noblesou sobě vlastní si připomněl folklórní soubor Dolina 40. narozeniny. Oslavy se uskutečnily 29. a 30. listopadu ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Byli jsme přítomni premiérovému vystoupení 29. listopadu, kde před zaplněným hledištěm defilovalo více než 40 členů Doliny. Na přípravě pořadu se podíleli vedoucí souboru Vojtěch Chlachula, vedoucí taneční složky Josef Bazala, primáš cimbálovky Pavel Mitáš, za odborné spolupráce PhDr. Ludmily Tarcalové. Scénu připravila se šarmem sobě vlastním Jindra Pelková, grafickou úpravu měl na starosti Moarch Eveno a pořadem provázel Jan Gogola ml. Již první hucká sedlcká Na mařackú notu dala tušit další precizní vystoupení. Zpěváci Jana Holubová, Barborka Vaculíková i nestárnoucí Antonín Gajdoš vytvořili překrásnou atmosféru. Srdce diváků si opět našel oblíbený doliňácký tanec Klobúkový, v jedinečném podání tanečníků Michala Hejdy, Roberta Janušky, Romana Škrabala, Petra Číhala a dalších.
  Po přestávce vystoupení gradovalo. Když sem já šel od galánky, to bylo publikem tolik aplaudované taneční zpracování hudební nahrávky, kde jsme viděli Erika Feldvabela, Jitku Hrabcovou, Antonína Gottwalda, M. Hejdu, M. Kropáčkovou a jiné. Asi největší dojem na nás udělal bravurní tanec Ej, vrť sa dívča, což je staroměstská vrtěná v podání půvabné Ireny Šíchové a nestárnoucího Jožky Bazaly. Se slzami v očích si nestor Doliny Josef Bazala vyslechl poděkování za předvedený výkon po skončení vystoupení. Šak sa nám všechny staroměstské děvčice pěkné zdáte, zaznělo v kuloárech.
  Dolina je tím, čím právě je svou lidovostí, nestrojeností projevu a elegancí. Velice se líbili i členové cimbálové muziky Doliny v čele s primášem Pavlem Mitášem. Jako host vystoupil bývalý primáš Tomáš Tarcala a všem přítomným opět předvedl, že stále umí.
  V neděli 1. prosince bylo veselo na staroměstské radnici, kde se Doliňáci sešli se starostou obce Františkem Slavíkem a až do pozdních odpoledních hodin se mudrovalo v sokolovně. Vojto Chlachulo i všichni milovníci folkloru ve Starém Městě, přejeme Vám ještě více takových zdařilých vystoupení. Máme Vás rádi a potřebujeme Vás.
  Milan Kubíček


  
  FILMOVÁ HVĚZDA V UH. HRADIŠTI!
  Víkendový II. seminář britského filmu, který byl zasvěcen režiséru Lindsay Andersonovi, poctila v doprovodu svého partnera Kena McMullena návštěvou slavná francouzská herečka Irene Jacobi. Ken McMullen režíroval v roce 1994 poslední film o Lindsay Andersonovi nazvaný Lucky Man, Irene Jacobi získala světovou pověst ztvárněním hlavních rolí ve filmech K. Kieslowského Dvojí život Veroniky a Tři barvy - červená. Momentálně hraje v připravovaném filmu Wima Wenderse.
  Můžeme jen doufat, že se jí podaří slavného režiséra pozvat na Letní filmovou školu do Uherského Hradiště. Vždy usměvavý McMullen a drobná tmavovláska Irene Jacobi byli pobytem na Slovácku (podívali se do Buchlovic a na Velehrad) nadšeni a romanticky založený pár si nenechal rozmluvit ani cestu vlakem do Prahy. Samotný seminář proběhl po studijní projekci snímků, které jsou připravovány v třetí desítce Projektu 100. Během pěti let tak diváci na 55 místech naší republiky mohou zhlédnout stovku děl zlatého fondu světové kinematografie. V Uh. Hradišti se potřetí dočkáme od 9. února. Kromě projekce všech filmů Lindsay Andersona zhlédli účastníci semináře i dokumenty o tomto režisérovi. Nás může jen těšit, že dva natočili naši autoři. Snímek M. Šmídmajera měl dokonce v Uh. Hradišti svou premiéru.
  Druhý autor, V. Michálek, se publiku představil i svým novým celovečerním filmem Zapomenuté světlo podle předlohy Jakuba Demla. V roli venkovského faráře socialistického Československa let osmdesátých exceluje Bolek Polívka, který tak dokázal překročit stín televizního baviče a přesvědčivě ztvárnil charakterovou roli. Skoro dvě stovky přítomných tak prožily v hradišťských kinech přes dvě desítky hodin nabitých filmovým kumštem. Přehlídka filmů L. Andersona se v příštích týdnech stěhuje přes Olomouc a Brno do Prahy, zatímco my se už můžeme těšit na Seminář britského filmu s pořadovým číslem 3.
  Dítě


  
  ŠEPTÁNÍ NA MÍRU
  Třetí koncert v cyklu 8x ROCK přivádí na Mír do Hradiště skupinu FICTION a Phila Sh”enfelta (GB) se Southern Cross. Hudba Fiction provází film Šeptej, odkud je titulek.
  Na projekt bratří Vozáryů (ex Oceán) a Milana Hlavsy (ex Plastic People of the Universe a ex Půlnoc) nazvaný Fiction se hledělo od samotného začátku s velkou nedůvěrou, ale zároveň s velkým očekáváním. Jak může dopadnout spolupráce tak odlišných lidí, pocházejících z opačných konců naší rockové scény? Dá se říci, že s výsledným kompromisem mohou být spokojeny obě části publika, přičemž velvetovské nálady převládají, což je dáno jak přirozenou dominancí Hlavsovy osobnosti, tak sametovým hlasem mladičké a nadějné Jitky Charvátové. Temný novoromantismus a stále melodičtější podzemnost splynuly do jednoduchých a zajímavých písniček se zvláštními a intimně poetickými texty.
  Britský rocker a písničkář Phil Sh”enfelt hrává sám i s doprovodnou kapelou. Dělal předskokana Nicku Caveovi a je ovlivněn temnými a rozervanými romantiky. Má za sebou pět let hudebního života v New Yorku, v Anglii natočil dvě sólové desky, v Praze u Bontonu další pod názvem Live in Prague.
  Phil žije momentálně v Praze. V Česku se mu velmi líbí: Obecenstvo je tu mnohem příjemnější než u nás. V Anglii chodí do klubů samí studení čumáci, je tam totiž hrozně moc kapel a když nejseš hvězda, lidi tě nevezmou. Potkal jsem tu spoustu skvělejch lidí, líbí se mi zdejší atmosféra a pořád se tu něco děje, prostě to tu žije. Londýn je sice velké centrum, ale jde tam jenom o prachy. Velké kapely - velké prachy, malé kapely - nic. Nejde o muziku, všechno je to záležitostí módy, což momentálně znamená taneční hudbu. Nikdo neposlouchá rock, ten je prý mrtvej. Ale tomu já nikdy neuvěřím...
  Zbývá jen dodat, že koncert na Míru se uskuteční na Mikuláše o půl deváté.
  -js-


  
  Taneční soutěž ve studentské režii
  V pátek 29. listopadu pořádala v hotelu Fojta studentská firma RAZO uherskohradišťské OA diskotéku s taneční soutěží. Celý program začal s asi půlhodinovým zpožděním, ale přesto dopadl velmi dobře. Hlavní podíl na úspěchu měl celý organizační výbor v čele s prezidentem firmy RAZO Jaroslavem Prchalem a výborným moderátorem celého večera Radimem Kaňovským. V soutěži po vysilujícím boji zvítězili osmnáctiletý Petr Úředníček z Prakšic a patnáctiletá Pavla Baroňová z Dol. Němčí. Dort jako hlavní cenu jim předal majitel agentury NENSY T. Horváth. Firma RAZO chce touto cestou poděkovat Hit Rádiu Publikum, kosmetickému salonu Martina, Drogerii a parfumerii Hrebenár, Výrobně obchodnímu družstvu, firmě Duha Václav Hájek a Potravinám Hráčková.
  KiM
  


  www.hradiste.cz
  Program a aktualizace Stanislav Lopata
  hudba@hradiste.cz
  Čas zpracování: 0 sekund