Číslo: 49
07.12.1998
Článků: 50

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn radí ženám
DNES RADÍ . . .
Cestování
Dětský koutek
Mimo zákon
Zimní novinový tábor v Karlově

Salon Valentýn radí ženám
Shiatsu a menstruační bolesti
Bolest nebo nepříjemné pocity v břiše při menstruaci zná snad každá žena. Cvičení shiatsu je forma prevence proti bolesti a nepříjemným pocitům, ať již uprostřed cyklu nebo několik dní před začátkem menstruace.
Cvičení:
1. Klekněte si a štípejte se do stehen.
2. Přitlačujte loket směrem dolů po vnější linii stehna.
3. Přitlačujte loket směrem nahoru po vnitřní linii stehna.
4. V kleku se zakloňte a ruce dejte za sebe. Pokud můžete, opřete se o lokty nebo se opřete zády o podlahu. Ale nedělejte to silou, nenamáhejte dolní část zad.
5. Stlačte bod na vnitřní straně nohy, který se nachází čtyři prsty nad kotníkem. Tento bod je často citlivý nebo bolestivý.
6. Stiskněte bod z cvičení č. 5 a Achillovu šlachu.
7. Položte si ruku shora na ohnuté koleno. Sklouzněte prostředníkem k bodu, který leží vně kolenní kosti.
8. Udělejte písmeno V prsty a stiskněte body mezi palcem a druhým prstem na noze. Nejenom cvičením, ale také pitím zeleninových nápojů a stravou v období těsně před a po celou dobu menstruace můžete svému organismu prospět. Ženy, které tuto radu používají, pozorovaly menší křeče i mnohem slabší krvácení.DNES RADÍ . . .
Kosmetika ze zahrádky - aneb jak lze využít rostlin k výrobě masek, pleťových, vlasových vod a zábalů.
Bylinky pro krásu
Příroda nabízí širokou škálu kosmetických rostlin, které můžeme pěstovat na zahrádce. V každé roční době se najde něco vhodného pro osvěžující koupel, zábal na čištění pleti nebo na propláchnutí vlasů. Mnohé rostliny se používají čerstvé, například potočnice lékařská, maliny, karotka, salát nebo okurka.
Jiné rostliny získají svůj účinek teprve po usušení, jako např. heřmánek. A vůně sušených květů levandule předčí vůni čerstvých květů čtyřnásobně. Z těchto bylin, ale i z těch, které lze používat čerstvé, se každopádně vyplatí vytvořit si malou zásobu. Pak si můžeme dopřát i v pozdním podzimu nebo v zimě osvěžující tělové tonikum nebo vlasovou vodu.

Sběr
Pro konzervaci účinných obsahových látek je důležité, aby se sběr rostlin uskutečnil ve správné době. Bylinky sbíráme nejlépe brzy odpoledne po jednom nebo raději po několika slunných dnech. Pak jsou rostliny obzvláště bohaté na účinné látky. U četných aromatických rostlin je neklamným znamením pro vhodnou dobu sběru jejich omamná vůně. Zejména růže, ale také rozmarýn, bazalka a heřmánek vůní doslova marnotratně plýtvají. Při procházce zahradou choďte tedy přímo za nosem.

Sušení
Sušení bylinek je třeba věnovat velkou péči. Nepřiměřeným sušením, např. při vysoké teplotě přes 35 stupňů Celsia nebo při intenzivním slunečním záření, se účinné látky ničí nebo doslova vyprchají. Trháme-li celou nať jako u máty peprné a tymiánu, svážeme rostliny do tenkých snopků a ty pověsíme stonky nahoru na vzdušné a nepříliš slunné místo. Listy, jako např. hebké květní lístky růží, ale také drsné listy ořešáku a listy ostružiníku, pečlivě přebereme a usušíme na mřížkovém roštu. Podobně sušíme i kořeny, které musíme nejprve zkrátit.
Sušáky (rošty na sušení) si snadno zhotovíme sami: k sušení malých dávek zpravidla postačí dřevěný rám potažený tenkou gázou.
Rostliny jsou správně usušené, když při doteku chrastí a lehce se drolí. Suché listy se pak dají snadno ze stonku zdrhnout.

Uchovávání
K uchovávání sušených bylin jsou vhodné tmavě zabarvené, dobře uzavíratelné (takzvané lékárenské) láhve se širokým hrdlem. Dobře se čistí a mohou se vždy znovu použít. Vhodné jsou také plechové dózy s těsným uzávěrem, které se používají pro uchovávání čaje. Ať už se rozhodneme pro kterékoli z nich, musí být rostlinný materiál vždy vzduchotěsně uzavřen a skladován na tmavém a suchém místě.
Nápis na přední straně nádoby s názvem druhu rostliny a datem sběru je samozřejmostí. Tak máme vždy přehled o stáří bylin. Dokonce i při správném sušení a skladování ztrácejí rostliny časem aroma, a tím i účinnost, v nejlepším případě se nakonec ještě vyznačují vůní sena.

Příprava bylinek k použití
Z květů, listů nebo natě připravujeme nálev. Čerstvé nebo sušené rostlinné části přelejeme vřelou vodou a necháme nějaký čas vyluhovat (zakryté, aby se nevypařovaly lehce těkavé účinné látky). Pak je přecedíme přes jemné sítko nebo přes jemný bavlněný či lněný ubrousek. Z kořenů se připravuje odvar. Tyto hrubé části rostlin vložíme do studené vody, uvedeme do varu, vaříme na mírném ohni a pak je scedíme. Nálev a odvar se používají na obklady obličeje, jako vlasová voda či pro koupele nohou a rukou.
Pro přípravu pleťové nebo vlasové vody a také pro tělové tonikum se používá převařená nebo ještě lépe demineralizovaná (destilovaná) voda. Do ní rostliny ponoříme a necháme je na teplém místě několik dnů nebo týdnů extrahovat.
Pro přípravu tělových olejů používáme čistý olivový olej, olej z klíčků pšenice nebo jemný, avšak drahý olej mandlový. Namočené rostliny přes ubrousek scedíme a důkladně vymačkáme. Výtažek nalijeme do láhve, kterou uschováme v chladu a temnu. Tím zabráníme rozkladným procesům, které ničí účinné rostlinné látky, olejové výtažky jinak rychle žluknou.
Teplé a horké obklady podporují prokrvení pokožky a zvlhčují ji. Při tomto postupu se účinné látky z rostlinného extraktu snadno a rychle vstřebají do pokožky. Dříve než obklad přiložíme na obličej, krk nebo horní část hrudi (dekolt), ošetřované partie řádně očistíme. Pro obklad se hodí měkká savá tkanina, např. gáza nebo malý froté ručník. Do teplého nebo horkého odvaru ho nejdříve důkladně namočíme, mírně ho vyždímáme a přiložíme na obličej. Jakmile obklad vychladne, znovu ho namočíme. U citlivé pleti má být obklad raději vždy jen vlažný.

Masky
Maska podporuje prokrvení pokožky, oživuje ji a napíná. Zároveň pokožku čistí, rohové šupinky a špína se snadno uvolňují. Pro přípravu masky potřebujeme základní hmotu. K tomuto účelu se používá med, olej, bílek, smetana, jogurt, tvaroh, léčivé bahno nebo agar-agar získaný z mořských řas (dostaneme ho v lékárně). Do této hmoty přidáme jednu nebo více rostlinných přísad a vše promícháme na krémovitou kaši. Kaši naneseme na obličej, citlivé partie kolem očí zůstanou volné. Masku ponecháme na pokožce, dokud nezaschne, zpravidla asi půl hodiny. Pak ji pořádně teplou vodou smyjeme a obličej nakonec osvěžíme studenou vodou. Po tomto ošetření necháme pleť pomalu vychladnout, proto bezprostředně po aplikaci masky doporučujeme nepoužívat krém.

Zábaly
Účinek zábalu je zklidňující a je pro pleť celkově šetrnější než maska. K přípravě hmoty pro zábal můžeme použít stejné základní látky jako u masky. Zábal na pokožce nezaschne, zůstává prodyšný, necháme ho působit zpravidla půl hodiny na obličeji, krku nebo na horní části hrudi (dekoltu). Nakonec ho smyjeme teplou vodou a obličej opláchneme studenou vodou. Také po zábalu by měla mít pokožka možnost ještě chvíli dýchat, dříve než použijeme krém.

Pleťová voda
V každodenní péči o pleť je pro dočištění vhodná pleťová voda nebo tonikum pro tělo (také tehdy, není-li čas na náročnou péči). Pleťové vody osvěžují, regulují hospodaření kyselinami a povzbuzují funkci pokožky. Masáže vlasovou vodou působí příznivě na pokožku hlavy i na vlasy.Cestování
Ing. Vladimír Basovník popisuje svou cestu a pobyt v trnitém Mexiku (9. pokračování)

S Pavlem se občerstvujeme v prvotřídním baru v Monclovy.
Kličkujeme uličkami Guadalcazaru, ale výjezd nemůžeme najít. Několikrát se ptáme, ale každý nás posílá směrem na silnici číslo 57, asi vědí proč.
Nedáváme se odradit a místo přímé cesty volíme alespoň tu přes El Oro. Prvních pár kilometrů pohoda. Za El Oro došel Mexičanům asfalt, takže poprvé vjíždíme na šotolinu a cvičíme kličkování mezi výmoly. Zatím to jde. Stoupáme do kopečků. Objevují se první porosty Pinus mexicana, borovice s˙nádhernými dlouhými jehlicemi. Porost je kolem zelenější, vyšší poloha asi udržuje vetší vlhkost.
V˙jedné zatáčce stojí na silnici skupina oslů. Když nás vidí, odcházejí na okraj, až na malého oslíka. Ten se ani nehnul, upřeně nás sledoval, až jsem zastavil těsně u něj. Pak vesele poskočil a odběhl. Jakoby říkal - volové. Na videu by to byl parádní snímek.
Cesta pokračuje kolem nádherných zelených údolíček. Muselo tu hodně pršet. Navrhuji Pavlovi, abychom tu zůstali na noc, ale je na něm vidět, že chce být co nejblíže nalezištím turbinikarpusů, ale možná toho později i litoval.
Na kamenité cestě dojíždíme náklaďák plný chlapů. Zelené okolí, rozbitá cesta, spíš to připadá jako scéna ze Zelených pahorků afrických.
Mávají na nás, smějí se a posunky nám dávají najevo, ať s˙nimi jdeme pít. Gracias.
Projíždíme malou vesnicí s˙ruinami nějakých koloniálních staveb, mezi nimiž dýchá neposkvrněný kostel.
Když přišli Španělé do Mexika, církev svatá z˙Evropy zde udělala kus práce. Přivedla indiány na křesťanskou víru. Zda se to líbilo samotnému Bohu, nikdo neví. Pro indiány to byla doba útlaku a utrpení. Křesťané ničili náboženství indiánů, aby do nich vtloukli náboženství své. Na jejich kultovních místech stavěli křesťanské chrámy.
Mayové měli vlastní písmo. I když v˙době příchodu Španělů byla jejich říše na ústupu, byl mezi indiány dostatek knih. Františkánský mnich Diego de Landa nechal v˙roce l 562 mayské knihy spálit. Napsal doslova. Našli jsme velké množství knih a neobsahovaly nic než pověry a ďábelské lži, tak jsme je všechny spálili, čehož oni / Mayové / nad očekávání litovali a zřejmě tím velice trpěli.
Co bychom neudělali pro lásku Boží. Přece však nebyly spáleny všechny. Zůstaly tři. V˙Drážďanech, Madridu a Paříži.
Za vesnicí začíná pršet. Cesta je stále rozbitější, nad protějšími kopci se téměř souvisle blýská. Vody přibývá. Za chvíli jsou výmoly vyplněny, takže je sázka, kterým se projede. Snažím se alespoň jedním kolem držet na pevné zemi. Stěrače taktak stíhají, viditelnost se rychle zhoršuje. Přijíždíme do San José a musíme zastavit. Přívaly deště skryly cestu úplně a přehřáté auto se rázem zarosilo. Utíráme skla, necháváme oči přivyknout novým podmínkám a po malé chvíli vyrážíme dál. Proudy vody se ženou vesnicí, která vypadá jako vymřelá. Až na jedno. Nepříznivého počasí využila smečka psů a odněkud si vyhnali malé kozle, na které se v˙opuštěné vesnici nemilosrdně vrhli. Divočina uprostřed lidí.
Za tmy dorážíme do Cerritos. Projíždíme prázdným městem a za ním mezi poli a křovím parkujeme. Zem je tak nasáklá vodou, že se raději rozhodujeme ke spánku v˙autě. Bouřka se tetelí někde na horizontu. Je horká noc. Po studené večeři sedíme v˙autě s˙otevřenými okny a pozorujeme oblohu. Zítřejší plán je jasný. Na západní obloze jasně svítí Casyopea. Jako doma.
Dva kroky před ránem kohouti z˙nedalekých usedlostí řvou o závod. Mít je po ruce, jsou v˙nebezpečí. Z˙křoví se vynoří smečka toulavých psů. Co pes, to rarita. Hledají v hromadě odpadků, co se dá sežrat. Porvou se o to poživatelné a zase mizí.
Klubeme se ven k˙úsporné hygieně. Obloha je čistá, po bouřkových mracích ani památka.
Jdem si koupit sombrera, nebo se mně uvaří mozek, rozhoduje Pavel a má pravdu. Protože se snažíme co nejvíc využít času v˙terénu, neschováváme se před poledním žárem. Stále jsme hluboko pod obratníkem Raka, pro naše poměry někde v˙jižním Alžíru. I když je začátek října, teploty na slunci překračují čtyřicet stupňů a náš pohyb po kopcích dostatečně zpomalují.
Zaparkujeme v˙Cerritos před policejní stanicí, bereme foťáky a jdeme hledat obchod s˙klobouky. Čtvercové náměstí, uprostřed park se stromy, které jsou právě obsypány červenými květy a spoustou černých ptáků, trochu větších našich kosů, kteří řvou jako o závod. Tito ptáci mají úžasný repertoár melodií.
Na jedné straně náměstí je velká radnice, na druhé velký kostel, pak obchody a obchůdky. Je neděle, náměstí je plné lidí, malé holky provázkem nataženým přes silnici zastavují auta a vybírají peníze na nějakou akci. Dáváme jim pět pesos a ony nám přilepují na přední sklo nálepku. Později, když je fotíme, s˙úsměvem nám mávají.
Nacházíme velký a hezký obchod pouze s˙klobouky. Mladý a hlavně malý prodavač obskakuje kolem nás a šveholí jako ti ptáci na náměstí. Nevšímáme si ho. Míjíme velká vyšívaná sombrera, patřičně drahá, míjíme ta úplně nejlevnější a vybíráme si za 48 pesos. Naše polní oblečení se do obchodu skla a zrcadel ani nehodí, ale asi jsou zvyklí.
Při placení prodavač vytahuje ze zásuvky obřadně kalkulačku a počítá.Dětský koutek
Co víte o Mikuláši?
Z čeho vznikla mikulášská tradice ?
5. prosince, v předvečer svátku sv. Mikuláše, se na ulicích objevují červené mikulášské pláště, řetězy čertů a zvonky andělů.
Tradiční mikulášský průvod, který se v českých zemích zabydlel již někdy ve 14. století, měl za úkol zahnat ze světa zlé čarovné síly, jimž se nejvíce daří za dlouhých předvánočních nocí.
Mikuláše, čerta a anděla tehdy doprovázeli i kominíci, husaři, židé, bába s nůší či mouřenín. Ti všichni se navíc museli zasadit o úspěšnost příštího roku, a tak bylo nutné vysoko skákat, aby naprosto vysoké obilí a hodně křičet, aby byl plodný dobytek i hojná úroda.
Samotný Mikuláš není fiktivní osoba, ale historicky doložený katolický světec uctívaný východní i západní liturgií.
Narodil se kolem roku 250 v lykijském městě Pataře (jihozápadní Turecko) a již jako mladík přijal nižší duchovní svěcení a konal dobré skutky. Jedním z prvních bylo obdarování tří dcer zadluženého otce. Aby nemusely jít vydělávat na ulici, vydal se dědictvím zbohatlí Mikuláš k jejich příbytku a do ložnice každé z nich vhodil po pytlíku zlata. Mnohokrát byl pak později zobrazován právě se třemi měšci.
Mikuláš je uctíván jako ochránce dětí a manželství a protože sám byl vzorem nevinnosti, je i patronem žáků. Kromě dobročinnosti a výuky činil prý Mikuláš také zázraky a nakonec se v maloasijském městě Myra stal biskupem. Tím si však pohněval césaře Diokleciána, který jej uvrhl do žaláře. Po smrti, která jej údajně stihla 6. prosince 327 v Myře (uvádějí se však i další data v období let 345 až 352), byl Mikuláš prohlášen za svatého.
Z Myry, jíž hrozila invaze bezbožných Saracenů, převezli v roce 1087 jeho ostatky námořníci do italského města Bari, a Mikulášovi tak připadla i ochrana námořníků a poutníků. Právě proto můžeme najít nejvíce kostelů sv. Mikuláše v přístavních městech.
V červenobílém biskupském rouše chodívá Mikuláš především v katolických zemích. V protestantských oblastech Evropy a evangelických obcích převažují v předvánoční době v lidové tradici průvody s postavou Ruprechta, který nijak nepřipomíná kult katlických světců a podobá se spíše čertu. V řadě především nekatolických zemí přináší Mikuláš dárky ažv den, kdy je jinde oslavováno zrození Ježíška.
V České republice se podle mluvčího biskupů nachází 144 katolických kostelů zasvěcených sv. Mikuláši, přičemž nejznámější z nich stojí v Praze na Malé Straně a v Českých Budějovicích.Mimo zákon
Uh. Hradiště - 28. 11. 1998 v poledních hodinách odcizil neznámý poberta na parkovišti v Uherském Hradišti před obchodním domem Centrum z neuzamčeného nákladního vozidla pánský kabát, ve kterém byla uložena finanční hotovost 95.000,-Kč, dále mobilní telefon a různé druhy uzenin. Nešťastný řidič našel alespoň svůj kabát, a to v nedalekém keříku. Způsobená škoda činí 103.000,-Kč.

Popadl tašku a utekl
Uh. Hradiště - První prosincový den v poledních hodinách ukradl neznámý lapka v kanceláři Sazky-Fortuna v Uh. Hradišti vedle restaurace FOJTA tašku, kterou nechal její majitel mimo svůj dosah. Zda byl pachatel s lupem spokojen, kdoví! Nacházelo se v ní totiž na 700 kusů losů Planety štěstí, Las-Vegas, Poklad, Globus a BumBum. Celková škoda činí 16.420,-Kč.

Borýsek okraden
St. Město - Ani pro řidiče Borýska nebyl první prosinec šťastný. Při čerpání benzinu do svého vozu zn. AVIA na čerpací stanici OMV ve Starém Městě mu z neuzamčeného auta odcizil neznámý pachatel černou tašku s občanským a řidičským průkazem, cestovním pasem, doklady od vozidla, emisní kartou, kartou VZP a finanční hotovostí ve výši 5.460,-Kč.

Místo praní sebral, co se dalo
Uh. Hradiště - Za účelem vyprání svých svršků se zřejmě 2. 12. nevloupal do prádelny v Uh. Hradišti dosud neznámý pachatel. Místo praní tady totiž ukradl, co se dalo: příruční pokladnu s hotovostí ve výši 11.800,-Kč, 2 ks kalkulaček, kávovar a ze šatny el. varnou konvici. Celková škoda činí 18.000,-Kč.

Když dáš cihlu k cihle...
St. Město - Když dá cihlu k cihle pachatel, který v době od 10. do 27. 11. 1998 ve Starém Městě ukradl komínové tvárnice, jistě někde brzy vyroste pěkný komín. Firmě PSG-MSI a.s. Zlín způsobil kominík škodu ve výši 31.500,-Kč.

Druhý Žižka
Uh. Brod - Zřejmě nadšenec doby husitské se vloupal druhého prosincového dne do domku 66-ti letého majitele v Uherském Brodě. Odcizil zde totiž nejen dva tresorky s osobními doklady, šperky a finanční hotovostí, ale také dvě pistole a jeden kus palcátu. Druhý Žižka tak způsobil majiteli škodu ve výši 60.000,-Kč.

Krade se všude, i v Synotu
Uh. Hradiště - Na začátku tohoto měsíce v odpoledních hodinách odcizil neznámý pachatel v Uh. Hradišti ve firmě Synot z volně odložené kabelky 28-mi leté majitelky peněženku s finanční hotovostí 22.000,-Kč a osobními doklady.

Informace ze silnice
V době od 26. 11. do 2. 12. 1998 došlo na vozovkách našeho regionu k téměř čtyřiceti dopravním nehodám, při nichž vznikla škoda ve výši 1.240.000,-Kč.Zimní novinový tábor v Karlově
Redakce novin Dobrý den, Slovácko pořádá v období jarních prázdnin ve dnech 8.-13. 2. 1999 dětský zimní tábor. Ubytování s plnou penzí a svačinkami je zajištěno v malebné krajině Jeseníků - Karlově. V těsné blízkosti ubytování jsou dva vleky, které umožní dětem, které mají alespoň trošku základy lyžování, se v tomto sportu zdokonalit. V náplni tábora je taktéž plavání, hry a soutěže spojené se zimními radovánkami. Cena tábora činí 2.100,-Kč. Bližší informace v případě zájmu podáme přímo v naší redakci, Na Morávce 605, Uh. Hradiště, tel. 0632/540 777.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund