Číslo: 5
31.01.2000
Článků: 72

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valntýn ženám
Psí krmiva
Jsou pejsci inteligentní?
Debrujánské okénko
Vodnář
Soutěž

Salon Valntýn ženám
Čím se muži zdobí

Šperky - zde platí jedno nepsané pravidlo: Čím méně, tím lépe. Někteří muži nosí spoustu řetízků, náramků či náušnic a chtějí tím upozornit na svou výjimečnost nebo také na velikost svého konta. Jsou však na omylu, pokud si myslí, že tato vizitka je ta pravá. Pokud nosí prsteny, měly by se omezit maximálně na dva, a to snubní a řekněme na tzv. pečetní. Spony a jehlice se nosí podle toho, co právě diktuje móda. Medailonky, řetízky, kožené náramky patří spíše k neformálnímu a sportovnímu oblečení.
Hodinky - nejelegantnější jsou klasické číselníkové ciferníky s hladkým koženým řemínkem, případně s kovovým v co nejjednodušším stylu. Hledejte model, co má sklo v jedné rovině s rámem. Vyhněte se také velkým černým plochám jak u ciferníku, tak u řemínku. Vypadá to lacině.
Pera - pera a propisovačky na jedno použití by měl mít muž pouze u svého pracovního stolu. Na schůzkách s klienty, zákazníky, kolegy či nadřízenými by měl používat kvalitní kuličková a plnicí pera. I když plnicí pera mohou být noční můrou pro ty, kteří píší rychlostí světla, jsou známkou odhodlání a profesionality. Jsou tedy známkou těch dvou vlastností, které obchodní či jiní partneři velmi vysoce hodnotí.
Aktovky a kufříky - hned na druhém místě po oblečení říká aktovka, s kým máme tu čest. Pokud si muž nosí práci domů nebo hodně cestuje, zjevně potřebuje aktovku, do které se hodně "vejde". Naplněná aktovka k prasknutí totiž vůbec nevypadá stylově. Proto raději pořiďte svému muži aktovky dvě. Např. jednu velkou brašnovitého tvaru pro práci na víkend či na cesty, a jednu menší diplomatku na každodenní použití. Také tenké kufříky jsou přesně to pravé, co muži potřebují, protože se do nich vejde to základní - desky se spisy, noviny, diář, mobil, pera.
Nenosí se už staromódní aktovky se dvěma uchy. Dnes jsou také často k vidění různé ruksaky a batůžky, tašky přes rameno hlavně u mladých mužů, kteří dávají přednost pohodlí. Mohou je používat na cestu z práce a do práce, nikdy však na pracovní schůzky. I když aktovky a kufříky existují v nejrůznějších provedeních z umělých hmot, plátna, lehkého kovu a textilu, jediný přijatelný materiál, který patří ke statutu úspěšného muže, je kůže tmavé barvy, jako je např. černá, mahagonová, antracitová nebo modrá.


Muž jako celek
Doposud jsme si povídaly, jak našim mužským protějškům vybavit dokonalý šatník, ale pouze oděv, ať je jakkoli dokonalý, muže nedělá. Znáte určitě muže, kteří jsou elegantní, galantní, umí se pohybovat a chovat v jakémkoli prostředí nehledě na to, že jejich postava není ozdobena pivním pupíkem. Milé dámy, věřte nebo nevěřte, ale takto vypadat a působit na okolí není vůbec jednoduché a často je tomuto muži velkým pomocníkem žena, která mu dává prostor, inspiraci a pevné zázemí. Jak tedy na to? V první řadě si hlavně musíte s vaším partnerem popovídat o jeho snech, nesplněných přáních, a zjistit, v čem vlastně můžete být ku prospěchu věci. Dejte mu jasně najevo, že za ním stojíte a budete mu pomáhat, co bude ve vašich silách. Každému z nás se totiž lépe daří, když víme, že nám někdo fandí a drží palce. Je jasné, že to nebude lehké ani pro vás, ale za pokus to přece stojí, ne?
Studium - potřebuje doplnit vzdělání - v dnešní době velmi častá potřeba. Je důležité najít systém vzdělávání takovou formou, aby rodina nebyla příliš ohrožena. Je jasné, že společného času bude míň a vzrostou finanční náklady. Ale ty se vám vrátí v okamžiku, kdy muž díky svému novému vzdělání získá lépe placenou práci. Kultura těla - nemusí mít tělo jako Herkules, aby vypadal dobře, snad jenom na kráse nikomu nepřidá dvojitá brada a pneumatika na břiše. Kdo říká, že na cvičení nemá čas, tak lže, protože cvičit se dá všude. Stačí si jen najít pár cviků na partie, které nejsou zrovna nejhezčí a ty pak pravidelně procvičovat. Pokud bude chtít chodit do posilovny nebo se věnovat kolektivnímu sportu, podpořte ho v tom. Získáte tak volný čas i pro sebe a své koníčky a záliby.
Kosmetika a účes - i muži se musí starat o svou pleť. Proto jim kupte kvalitní pánskou kosmetickou řadu a nezapomeňte na příjemný parfém. Muž by dále neměl také zapomínat na své ruce a chodidla, aby vypadaly dobře. Pokud to nezvládne sám, ať navštíví manikúru a pedikúru. Velmi důležitá je také pravidelná péče o účes. Vlasy by měly mít perfektní střih, neměly by být mastné a plné lupů.
Zábava a relaxace - možná to bude pro některou z vás těžké, ale je nutné si uvědomit, že náš partner není náš otrok ani vězeň. Tím, že s námi žije v jakémkoli svazku, naznačuje, že nás má rád, ale i nadále je to člověk, který má své sny a představy. Proto místo někdy až nechutné buzerace se snažte být ženy milé a tolerantní. Když má potřebu jít si popovídat s kamarády, nedělejte mu doma kravál a raději si domluvte sedánek se svou nejlepší kamarádkou. Uvidíte, že oba dva prožijete hezký večer. A co říci na závěr? Je jasné, že tolerantnost a pochopení musí být na obou stranách, a také starost jak o děti, tak o domácnost. Pokud tohle všechno zvládnete, štěstí máte na své straně.Psí krmiva

Psí konzervy
- masová konzerva s˙vysokým obsahem bílkovin se většinou míchá s˙ostatním krmivem k˙vyvážení krmné dávky. Dejte ale pozor na konzervy s˙příliš tučným masem nebo s˙vysokým obsahem sádla. Vždy zjistěte složení na obalu konzervy, pokud tam není, raději ji nekupujte.
Kompletní suché krmivo
- má obvykle čtyřikrát více kalorií na rozdíl od konzerv masových, proto se krmí v˙menším množství, některé typy se musí předem zvlhčit vodou (to Vám poradí v˙každém dobrém obchodě s˙krmivem pro zvířata).
Kompletní polovlhké krmivo
- má třikrát vyšší obsah kalorií než konzervy, ale má obvykle vysoký obsah sacharidů, proto není vhodné pro diabetické hafany.
Zelenina a ovoce
- měla by být součástí výživné a vyvážené krmné dávky pro psa, obsahují vitamíny. Sekané maso - vysoký obsah tuku není pro psa tak škodlivý jako pro Vás lidi, ale pozor, je to energeticky velmi bohatá strava.
Těstoviny
- jsou bohatým zdrojem sacharidů a můžete je ochutit (ne kořením a solí!!!)
Játra
- mají vysoký obsah fosforu, ale málo vápníku, jsou bohaté na vitamin A a B1.
Kuře
- kuřecí a krůtí maso je dobře stravitelné a ve srovnání s˙jinými druhy masa má nižší obsah energie.
Ryba
- psovi dávejte rybu zásadně bez všech kostí a kostiček, má nízký obsah energie.
Rýže
- vařená rýže je snadno stravitelná a v kombinaci s˙nízko energetickým masem představuje výbornou stravu pro rekonvalescenty.
Cereálie
- různé obiloviny (vločky, kukuřičné lupínky) s˙mlékem jsou výborným zdrojem vitamínů a jsou lehce stravitelné (vhodné jako snídaně pro psa).
Míchaná vajíčka
- jsou jídlem lehkým a výživným, ideální pro štěňata a psi po nemoci.
Sušenky
- mají vysoký obsah tuku a sacharidů, takže obsahují stejné množství kalorií jako kompletní krmivo, ale nepoužívejte je jako hlavní krmení. Nezapomeňte tyto kalorie připočítat, když budete počítat celkovou denní spotřebu psa.
Žvýkačky (žvýkací kosti)
- umožňují psovi procvičovat dásně a zuby, obsahují málo kalorií a můžete jimi také předcházet okusování nejrůznějších předmětů v˙domácnosti. Pamlsky - jsou vhodné jako odměna, ale obsahují mnoho kalorií, musíte je také započítat do denní spotřeby psího žrádla. Pozor, mnoho pamlsků a málo pohybu může vést až k˙obezitě!
Zkrátka, naše strava má mnoho možností, a pokud to jde, nezařazujte nám o jídelníčku zbytky od Vašeho stolu, které obsahují knedlíky, kořeněné a slaná jídla a podobně. Budeme Vám moc vděční, to mi věřte. Mějte se pejskovatě, já se jdu nadlábnout a příště zase haf!
Váš Brit!Jsou pejsci inteligentní?
"Jsme sami, naprosto sami na téhle planetě, uprostřed všech forem života, které nás obklopují; jedinou výjimkou je pes, jenž s˙námi uzavřel spojenectví."
Maurice Maeterlinck

Milí přátelé pejskování, jistě už Vás někdy napadlo, jak jsme na tom my hafani s˙inteligencí a jaké je naše IQ. Já Vám dnes nechci ukazovat jak spočítat IQ zrovna tomu Vašemu hafanovi, chci jenom poukázat na to, že i obyčejný oříšek je docela chytrý a může mu to myslet.
Určitě jste obdivovali Vy nebo Vaše děti televizní kolii Lassi nebo komisaře Rexe. Jo, kdo by nechtěl tak chytrého pejska mít u sebe... Všichni televizní pejskové ale mají za sebou dlouhý výcvik, bez kterého by Lassie nebyla Lasií, zvláště když ji pokaždé "hrál" kluk. Tím ovšem nechci zapřít naši inteligenci. Je to podobně jako u lidí, některý pejsek je chytrý, jiný bohužel méně, to ale neznamená, že takový pejsek nemůže být výborný společník a kamarád. I obyčejný oříšek se může naučit Rexovým kouskům, nevěříte? Bystré naslouchání páníčkovým slovům s˙nakláněním hlavy doleva a doprava není žádný super cvik. Pokud na nás budete mluvit tichým a zpěvavým hlasem, pozorně budeme poslouchat, co nám to asi chcete říct a k˙tomu si pomáháme právě nakláněním hlavy na stranu. A uvolňovat pouta ? Není problém. Stačí vzít kousek provazu nebo pruh látky a naučit psa povel "chyť". Až pes povel bezpečně ovládá, přidejte k˙tomu povel "zatáhni" - zatřepte provazem, do kterého se pes zakousl. Samozřejmě ho pes pevně drží a nepustí ho. Po zvládnutí těchto kroků přivažte lehce provaz kolem nohy stolu, dejte psovi naučené povely a ukažte mu volný konec provazu. Když se mu to podaří několikrát rozvázat, už mu neukazujte, kde je třeba zatáhnout, zvládne to sám, je přece inteligentní. A nedivte se, když Vám pak začne rozvazovat tkaničky od bot... Ale víte, kterou hru mám já nejraději? Na schovávanou! Máme to s˙paničkou rozdělené, jednou se schovávám já a podruhé ona. Mám raději, když se schová panička, to je větší legrace. Polehoučku, potichoučku se plazím při zdi a ani nedýchám, prozkoumám každý koutek a když paničku objevím, radostně ji přepadnu a dostanu za to pochvalu. Jednou jsem chtěl hrát na schovávanou s˙babičkou, šla zrovna na onu místnůstku a nechala pootevřené dveře, myslel jsem si, že si hrajeme na schovávanou a tak jsem ji tiše přepadnul. Lekla se tak, že jsem z˙toho měl šok i já, a od té doby hraji raději na schovávanou jen s˙domácími.
Mnoho lidí si myslí, že jim rozumíme do slova a do písmene. Třeba starší paní tvrdí, že její fenka rozumí jejímu smutku, když jí vypráví svůj osud, protože fenka se na ni lítostivě dívá a je hodná. To je ale tím, že vidí a napodobuje výraz svého pána. Fenka na svoji paničku upřeně hledí, aby pochopila smysl, nerozumí slovům a nedostává žádné povely a ani si s˙ní panička nehraje, tak se přizpůsobí a svěsí uši. Podobně tomu tak je, když jdeme na procházku, je náledí, páníček uklouzne a zlomí si ruku. Pes najednou přestane dovádět a hrát si. Slyšel páníčka úpět bolestí, ale neví, co to znamená, ví jen, že se něco změnilo. Doma sedí u páníčka a je hodný. On ví, že mě to bolí, rozradostní se pán, ale pes jen instinktivně vytušil, že se šéfem není něco v˙pořádku, znejistí a má strach o páníčka, který najednou neplní svou vedoucí funkci a rozhodne se dělat poslušného, protože tak se na něj určitě nikdo nebude zlobit. Psi se řídí hlavně chováním lidí. Poznají, když se pán chová jinak než obvykle, a pes tomu nerozumí. Kromě vět si totiž všímáme intonace hlasu a pohybů těla. Ano, rozeznáme, kdy pán spěchá do práce a kdy se chystá na procházku s˙námi. Jak? Do práce máte připravenou obvykle tašku či kabelku, spěcháte, pobíháte po bytě a psa si moc nevšímáte. Když se jde ale ven, chybí taška, pohyby nejsou tak strnulé a naučené, obvykle jste klidnější, protože Vám neujede autobus, sem tam pokukujete na nás, jestli jsme to poznali, že se jde ven a to my už víme. Každý pán má své specifické pohyby a gesta, na které je jeho pes už zvyklý a podle nich se řídí, samozřejmě také povely, jakými psa oslovuje. Člověk si mnohdy své automatické chování a pohyby neuvědomuje, pes je ale velmi dobře rozezná a vnímá je. Důležitá je i intonace hlasu, vyzkoušejte si na psa zlostně křiknout "hodný pes" nebo naopak líbivým, sladkým hlasem pronést "darebáku". Uvidíte, co to udělá. Nebo zkuste na psa zavolat jiným, ale podobným jménem, avšak stejným tónem, jak na něj obvykle voláte. Zjistíte, že Brit slyší také docela dobře na Kryt apod.
O psí chytrosti a duši by se dalo napsat mnoho stránek. Vy, kdo doma máte psího společníka, víte, o čem byla řeč. Všichni ale mějte alespoň trošku úcty k˙pocitům nás pejsků, protože prožíváme všechno s˙Vámi, poznáme, kdy se Vám daří dobře a kdy špatně. Když porozumíte duši i způsobu myšlení svého psa, otevře se Vám obrovský nový obzor poznání, a tím, že pochopíte svého psa, přiblížíte se alespoň o kousek přírodě. Proto pokud dočtete tento článek, podívejte se svému psímu miláčkovi do očí a ty Vám prozradí, že pejsek je tvor inteligentní a má také duši.
Mějte se pejskovatě a příště zase!
Haf!Váš Brit.Debrujánské okénko
8. kolo soutěže "Věda hrou"

Dnes vám popovídáme o Vánocích debrujárů v Praze. Na konci tisíciletí vedla okresní debrujáry cesta za poznáním do předvánoční Prahy. Delegace OKMD, reprezentovaná dětmi ze ZŠ Ostrožská Nová Ves, byla pozvána na tradiční republikovou akci s názvem Vánoce debrujárů - Praha 00. Na začátku cesty si účastníci odzkoušeli drážní služby rychlíku Antonín Dvořák a anglickou konverzaci při vlakovém setkání se dvěma mladými americkými cestovateli. Brzký příjezd do Prahy a pěkné slunné odpoledne využili účastníci procházkou po Královské cestě, kterou zahájili na Malé Straně po Starých zámeckých schodech, přes hradní areál, Karlův most a s konečnou na Staroměstském náměstí. Pěkným zážitkem při této cestě byl bezprostřední přejezd vozidla s prezidentem republiky z jeho hradního sídla. Jízda metrem až na konečnou stanici Skalka a odtud kousek na ubytovací ZŠ Břečťanová v Zahradním Městě - Praha 10 končil první den pobytu v hlavním městě. Druhý den vedly kroky 150 dětí z celé ČR na dvě střední školy. Skupina našich debrujárů zhlédla zajímavý a svérázný program fyzikálně - chemických pokusů předvedený studenty Gymnázia Ch. Dopplera v Praze 5 - Smíchově. Program posloužil k inspiraci, a jak říkají debrujáři, k dobití baterií. Zbytek osobního volna znovu přivádí naši delegaci na působivě vánočně vyzdobené Staroměstské náměstí, odkud pokračuje poznávání Prahy včetně exkurze do technického zázemí Stavovského divadla.
Vánoce debrujárů v Praze skončily pěknými vzpomínkami všech účastníků. Dík si zaslouží paní učitelky Lukešová a Kubicová ze ZŠ Ostr. Nová Ves, které úspěšnou účast debrujárské reprezentace okresu vedly.

8. soutěžní úkol: Koruna na hrotu jehly
Pomůcky: dvě korkové zátky, láhev od limonády, mince, jehla, dva stejné kapesní nože (možno i vidličky), kleště. Postup: do korkové zátky udělejte opatrně nožem zářez a do něho zasuňte minci. Do téže zátky zapíchněte dva stejné kapesní nože. Do druhé zátky vetkněte pomocí kleští jehlu ouškem dovnitř. Zátku s jehlou zasuňte do hrdla láhve. Korunu nyní usaďte na hrot jehly. A hned uvidíte, zda se pokus podařil. Pokud ano, zkoušejte třeba se třemi vidličkami.

Soutěžní otázka
a) Popiš, jak se celá sestava chová. Co je příčinou tohoto jevu?
b) Jakou adresu má republiková Asociace debrujárů?

9. kolo soutěže "Věda hrou"
Nyní vás seznámíme s debrujárským zájezdem za vědou do Brna.Součástí putování debrujárů za vědou jsou pravidelně pořádané zájezdy. Loni v září to byla návštěva Mezinárodního strojírenského veletrhu Brno, letos v lednu jsme se vypravili na výstavu do Moravského zemského muzea v Brně na výstavu Hrátky s technikou, kterou jsme spojili s brněnským Planetáriem.
Výstava Hrátky s technikou vytvořila malý pařížský La Villette či londýnské Muzeum vědy. Autorům výstavy - VUT Brno, bratislavské nadaci Schola Ludus a a dětskému oddělení Moravského zemského muzea - se podařilo připravit dětským návštěvníkům to pravé debrujárské ořechové. Po odborném průvodcovském slově v každém ze tří oddělení nastala opravdová věda hrou. Děti si mohly každý exponát odzkoušet, předvést svou šikovnost a při hraní poznat některý fyzikální zákon. Taková být ve škole fyzika - to by bylo ono - vzdychaly nadšené děti.
Pracovníci brněnského Planetária připravili více než hodinový program pro 5. ročníky základních škol s tématikou Poznáváme hvězdnou oblohu a Přistání na Měsíci. Program byl pro účastníky příjemným zážitkem, ukázal jim bohatost vesmírného světa a krásy poznávání v oblasti astronomie.
Okresní klub malých debrujárů vybral na svou lednovou výpravu debrujáry ze ZŠ Dolní Němčí, Hluku, Ostrožské Nové Vsi a Starého Města. Víme, že o výstavu Hrátky s technikou projevilo zájem brodské Muzeum J. A. Komenského, a to bude příležitost pro ostatní zájemce poznat to, co my v Brně v Moravském zemském muzeu. A která bude naše další výprava za poznáním? Povede do Jeseníků na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Už se na ni těšíme.

9. soutěžní úkol: Popření Archimédova zákona?
Pomůcky: korková zátka, špejle, kartonový či plastový kotouč, drát, upravená plastová 2l láhev, voda. Postup: Provrtanou korkovou zátku navlékneme na špejli a drátem omotaným kolem dolního konce vše vyvážíme tak, aby špejle stála ve vodě ve svislé poloze a zátka plavala vyčnívajíc poněkud nad hladinou (viz. obr.). Kartonový či plastový kotouč navlékneme na horní část špejle (nad zátku). Nyní stlačíme špejli tak, aby se papír "chytil" hladiny a držení uvolníme.

Soutěžní otázka
a) Co se stane s ponořenou částí soustavy po uvolnění a proč?
b) Kde v Praze shlédli debrujáři pokusy při Vánocích debrujárů?

Odpovědi na všechny soutěžní otázky zasílejte na adresu OKMD při SSŠ, Na Morávce 1037, 686 01 Uherské Hradiště.
Vojtěch Ondrušek

Vyhodnocení soutěže
Z došlých odpovědí 6. kola byl vylosován Ladislav Šmigura z Gymnázia J. A. Komenského v Uherském Brodě. V naší redakci si může vyzvedout pěknou knížku. Blahopřejeme.Vodnář
21. 1. ledna - 19. 2. Února
Uvedené vzdušné znamení přitahuje své protějšky inteligencí a duchaplností. Nadevše mu je volnost, neboť jen tak může stále hledat a objevovat cosi nového, nevšedního. Muž ve Vodnáři si dává záležet, aby líbal zajímavě a originálně, což ho nutí střídat partnerky. Protože je velice impulsivní, nic v jeho životě nelze předem naplánovat. Podobné je to se ženou zrozenou ve Vodnáři - co polibek, to nová, zajímavější a romantičtější varianta předchozího.Soutěž
Smetanova skladba Má vlast má šest vět - Vltava, Vyšehrad, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník. Dr. Jan Janský, profesor University Karlovy a objevitel krevních skupin byl psychiatr.
Ročně se u nás vyrobí necelých 400 milionů nápojových lahví. To jsou správné odpovědi na otázky minulého čísla. Výherkyní se stává Petra Jandová z Uherského Ostrohu, která si může v naší redakci vyzvednout průkazku na zapůjčení čtyř videokazet zdarma ve Videocentru Alfa na Zelném trhu v Uherském Hradišti.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund