Číslo: 50
14.12.1998
Článků: 54

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn radí ženám
DNES RADÍ . . .
Cestování
Test
Recepty
Zimní novinový tábor v Karlově

Salon Valentýn radí ženám
Pleť v zimě
Je doba, kdy třeskutý mráz a vítr ohrožuje naši pleť. Klesá vlhkost vzduchu a sluneční paprsky sice nemají takovou sílu jako v létě, ale UV záření přesto útočí. Když všechny tyto faktory podceníme, nedivme se, že naše pleť je pak zarudlá a šupinatá, rty popraskané. Na obranu proti zimnímu nečasu vám tedy nabízíme škálu krášlících prostředků, které si vybíráme přesně podle potřeby naší pokožky.
1. Oleje - jsou tvořeny pouze olejovou složkou, neobsahují vodu. Dnešní pěstící oleje jsou moc příjemné, nepůsobí hutným dojmem. Většinou jsou rozpustné ve vodě. Na pokožku mají velmi příznivý účinek - okamžitě zjemňují povrch a také snadno pronikají do hlubších vrstev. Jsou vhodné pro péči o tělo i tvář. Olej používejte spíše při večerním ošetření nebo v kombinaci s nočním krémem.
2. Mastné krémy - z větší části jsou složeny z mastných komponentů, menší část tvoří voda. Pokožku doslova promašťují.
3. Lehké hydratační přípravky - na úvod vás zbavíme mýtu omrznutí hydratované pokožky. Buďte bez obav, když si přípravek nanesete na pleť, v okamžiku se vstřebá a stane se součástí vašeho těla s teplotou přibližně 36,5 0C. Do skupiny hydratačních krémů patří přípravky, kde větší část tvoří voda, mastné komponenty jsou zastoupeny v malém množství. Možná vás právě napadlo, proč není nejlepší ochranou před zimou hutný mastný krém. Vrstva tuku sice může být k užitku pleti suché, ale pro pleť smíšenou či mastnou to může být přímo pohroma. V každém případě bude pleť mastná, nikoliv však hydratovaná. Na některých místech může být pleť mastnotou přímo ucpaná, jinde šupinatá - dehydratovaná. Věřte, že lehké denní krémy či tekuté emulze jsou mnohem příjemnější. Není pravda, že lehké přípravky nejsou tak výživné jako hutné krémy. Konzistence pěstícího přípravku nemá nic společného s jeho výživnými či ochrannými schopnostmi. Navíc mají jednu velkou výhodu, že se snadno nanášejí a roztírají.
Máte-li pocit, že hydratační krém nestačí, použijte s klidem mastnější krém, zvláště je-li vaše pleť hodně suchá a tvoří se vrásky.
Nezapomínejte na pokožku celého těla. Protože ho chráníme teplým oděvem, není ohroženo tak jako tvář, ale i tak používejte tělové mléko či tělový olej (noc). Jednou týdně si dopřejte koupel obohacenou koupelovým olejem. Jaké přípravky jsou vhodné právě pro vás?
S výběrem vám určitě dobře poradí vaše kosmetička či dobrá prodavačka. Hlavně pozorujte a naučte se pleti naslouchat, pak snadno rozeznáte, co potřebuje.
Pleť suchá - den - ochranný hydratační krém, noc - výživný mastný krém.
Pleť normální - den - ochranný hydratační krém, noc - výživný hydratační krém, podle potřeby střídejte s krémem polomastným.
Pleť smíšená - den ochranná hydratační emulze (krém), noc výživná hydratační emulze - na celou tvář, na suché partie tváře a krku polomastný krém.
Pleť mastná - den - ochranná hydratační emulze, noc - výživná hydratační emulze nebo gel.

Salon Valentýn, ul. Hradební 1244, Uherské Hradiště, tel.: 0632/556 495DNES RADÍ . . .
Kosmetika ze zahrádky - aneb jak lze využít rostlin k výrobě masek, pleťových, vlasových vod a zábalů.
Použití
V péči o tělo se výtažky či extrakty z rostlin mohou používat rozličným způsobem. Pro jaký způsob použití se rozhodneme, závisí mimo jiné na tom, kolik času máme právě k dispozici. Některé způsoby jsou časově poněkud náročnější, jiné, např. masáž obličeje rozříznutým jablkem, zvládneme vlastně při pojídání tohoto plodu. Jedno však platí pro všechny způsoby péče za pomoci rostlinných přípravků: Žádné bleskové kúry. Výsledek se objeví až po pravidelném, dlouhodobém používání.

Obklady
Teplé a horké obklady podporují prokrvení pokožky a zvlhčují ji. Při tomto postupu se účinné látky z rostlinného extraktu snadno a rychle vstřebají do pokožky. Dříve než obklad přiložíme na obličej, krk nebo horní část hrudi (dekolt), ošetřované partie řádně očistíme. Pro obklad se hodí měkká savá tkanina, např. gáza nebo malý froté ručník. Do teplého nebo horkého odvaru ho nejdříve důkladně namočíme, mírně ho vyždímáme a přiložíme na obličej. Jakmile obklad vychladne, znovu ho namočíme. U citlivé pleti má být obklad raději vždy jen vlažný.

Masky
Maska podporuje prokrvení pokožky, oživuje ji a napíná. Zároveň pokožku čistí, rohové šupinky a špína se snadno uvolňují. Pro přípravu masky potřebujeme základní hmotu. K tomuto účelu se používá med, olej, bílek, smetana, jogurt, tvaroh, léčivé bahno nebo agar-agar získaný z mořských řas (dostaneme ho v lékárně). Do této hmoty přidáme jednu nebo více rostlinných přísad a vše promícháme na krémovitou kaši. Kaši naneseme na obličej, citlivé partie kolem očí zůstanou volné. Masku ponecháme na pokožce, dokud nezaschne, zpravidla asi půl hodiny. Pak ji pořádně teplou vodou smyjeme a obličej nakonec osvěžíme studenou vodou. Po tomto ošetření necháme pleť pomalu vychladnout, proto bezprostředně po aplikaci masky doporučujeme nepoužívat krém.

Zábaly
Účinek zábalu je zklidňující a je pro pleť celkově šetrnější než maska. K přípravě hmoty pro zábal můžeme použít stejné základní látky jako u masky. Zábal na pokožce nezaschne, zůstává prodyšný, necháme ho působit zpravidla půl hodiny na obličeji, krku nebo na horní části hrudi (dekoltu). Nakonec ho smyjeme teplou vodou a obličej opláchneme studenou vodou. Také po zábalu by měla mít pokožka možnost ještě chvíli dýchat, dříve než použijeme krém.

Pleťová voda
V každodenní péči o pleť je pro dočištění vhodná pleťová voda nebo tonikum pro tělo (také tehdy, není-li čas na náročnou péči). Pleťové vody osvěžují, regulují hospodaření kyselinami a povzbuzují funkci pokožky. Masáže vlasovou vodou působí příznivě na pokožku hlavy i na vlasy.

O pleti a vlasech
O tom, jaké rostliny se hodí k péči o naši pleť, rozhoduje její stav. U mastné pleti produkují mazové žlázy příliš mnoho tuku. Nemůže-li maz odtékat, ucpou se póry pokožky a tvoří se uhry a pupínky. Pleť působí nečistě. Zvláště nápadné je to u pleti s velkými póry. Mastná pleť se také zpravidla špatně prokrvuje.
Suchá pleť se naopak vyznačuje nízkou tvorbou mazu. Reaguje velmi citlivě, neboť má nedostatek tuku a vlhkosti. U suché pleti se pokožka snadno loupe.
Stárnoucí a ochablá pleť, odpovídá suchému typu. Ve stáří tvorba mazu slábne a snižuje se vlhkost pleti. Pokožka ochabuje.
Normální pleť, jak sám název napovídá, není ani mastná, ani suchá. Má jemné póry a je čistá. Působí hladce a růžově, nereaguje příliš citlivě a péče o ni je snadná. Pro vlasy platí totéž, neboť je vyživuje pokožka hlavy. V důsledku tvorby mazu na pokožce hlavy se mohou vlasy rychle mastit nebo jsou v opačném případě suché a lámavé. K tomu je třeba ještě přičíst kvalitu vlasů - od jemných až po silné a husté.Cestování
Ing. Vladimír Basovník popisuje svou cestu a pobyt v trnitém Mexiku (9. pokračování)
Při placení prodavač vytahuje ze zásuvky obřadně kalkulačku a počítá.
Sedmdesát pět pesos.
Nó, říkám. Dva krát čtyřicet osm je devadesát šest.
Nó, kategoricky vrtí hlavou prodavač a klepe na kalkulačku. Sedmdesát pět.
Snad je to množstevní sleva. S˙klobouky na hlavách vycházíme na ulici. A vypadáme mexičtěji.
Ve stínu stromů mají rozloženu svoji živnost čističi bot. Asi je potřebná. Ne všechny ulice jsou čisté a všudepřítomný prach cest ulpívá na botách. Pokud chce člověk vstoupit s˙čistou obuví do kostela nebo baru, čističi bot jsou po ruce.
Pavel určuje směr jízdy k˙nalezišti dalších turbinikarpusů. Kamenitou cestu plnou děr, bláta a těžko průjezných brodů nakonec zvládáme a blížíme se k nízkým kopečkům. Necháváme auto u cesty a prodíráme se hustým křovím na výchozy kopců. Tak tady by mě nenapadlo hledat kaktusy ani náhodou. Křoví je těžko prostupné a plné trní. Jak je rozrážíme rukama, sbíráme předloktími jejich slušnou nadílku. Jednu zajímavost má zdejší podnebí. Po trnech, které se zavrtávají do našich těl, zůstávají pod kůží jen černé tečky. Škrábance rychle zasychají a zacelují se, ani nevytahujeme lékárničku. Asi má na to vliv vysoká nadmořská výška a velmi suchý vzduch. V˙našich podmínkách trny pod kůží začnou za dva, tři dny svědit a hnisat. Tady ne. Když se jednou týdně ubytováváme v˙hotelu, napařujeme těla pod sprchou. Potom vymačkáváme trny bez jakýchkoliv následků.
Pavel je někde přede mnou a jen podle sluchu mu jdu v˙patách. Konečně se dostáváme na úpatí kopců, kde jsou kamenité plácky. A tady na kolena, protože to, co hledáme jsou malé rostlinky, často ukryté mezi kamením nebo pod malými keříčky akátovníků.
Turbinicarpus laui a Turbinicarpus pseudopectinatus. Jak napsal jeden náš známý biolog, rostou nedaleko od sebe a mezi nimi jím nově popsaný Turbinicarpus mombergeri. Ve skutečnosti rostou prvé dva jmenované na společném stanovišti a ten třetí mezi nimi coby přírodní hybrid. Takže žádný nový druh. Pan biolog to ve snaze být slavnější přepískl.
Když se vracíme zpět, u auta stojí odrostlejší tele, kost a kůže. Až mám chuť mu dát pár pesos, ať si něco koupí k˙snědku. Později míjíme skupinku dospělých krav ve stejném výživném stavu. Ač z˙dálky vypadají kopce zeleně, není tu nic než hechtie, agáve a akátovníky. Nic dobrého k˙pastvě.
Další stanoviště, kde roste Turbinicarpus laui je trochu odlehlejší. Projíždíme městečkem Villa Juarez a míříme na západ. Kamenitá cesta nám dovoluje jízdu na první, maximálně druhý převodový stupeň a je nekonečná . Auto je rozpálené sluncem, otevřenými okny dovnitř vniká nepříjemný vlezlý prach. Pavel vytahuje knížku a podle obrázku v˙ní určuje polohu stanoviště. Nakonec se to daří.
Opouštíme auto a scházíme po sádrovcovém svahu plném krásných vranečků. Terasovitý svah je jimy doslova poset. Jejich sytá zeleň kontrastuje s˙bělobou podkladu, jsou všechny natočeny směrem k˙východu.
Překonáváme hlubokou rokli nyní suchého potoka a šplháme do svahu směrem k˙vyhlédnutému sedlu mezi kopci. Společně s˙Turbinicarpusem laui zde roste nádherný žlutotrný Thelocactus hexaedrophorus, Ferocactus echidne a zvlášť hezké bílé koule Mammillaria candida. Mezi nepříjemně trnitým porostem Agave lechuguila nacházím svlečenou hadí kůži. Jediná stopa. Auto na protější straně údolí je jako malá tečka. Okolí je nádherné. Pestrá zeleň rostlin na sádrovcovém podkladě a nad tím sytá modř oblohy je dostatečnou odměnou pro naše oči.
V jednu se vracíme do Cerritos. Vzhledem k˙tomu, že nemohu najít doklady od auta, snažíme se dovolat známým do hlavního města, zda jsem je nenechal v˙jejich autě. Bohužel telefon vyzvání zbytečně. Rozhodujeme se pro přiblížení k˙silnici číslo 57 s˙tím, že ráno budeme telefonovat znovu.
Z˙Cerritos vede nízkým pohořím slušná asfaltová silnice. Někde uprostřed trasy jsme si vyhlédli polní cestu v˙hustém křoví a přímo na ní rozbíjíme tábor. Na kameny stavím ještě neposkvrněný kotlík, Pavel rozbaluje stan. Je nádherný nedělní podvečer. Sedíme na kamenech u auta a čistíme semena kaktusů. Pohoda, kterou by nemělo nic narušit.
A přece. Ze zákruty cesty mezi křovím se objeví Mexičan. Malý chlap. Bílá košile, šedé kalhoty a černá americká kšiltovka. Bueno! Zdravíme se navzájem. Ptám se jestli můžeme na téhle cestě parkovat. Mávne rukou, trochu má nakoupené. Říká, že jde od sestry z˙návštěvy. Zajímá se odkud jsme a co zde děláme. Těžce mu vysvětlujeme hlavně to první.
Zná jenom Německo a Francii. Na odpověď, že hledáme kaktusy nám sděluje, že je hlídá federální policie. Chce ať to sbalíme, že nás zve k˙sobě na večeři. Váháme. Tvrdí, že bydlí kousek odsud. Balíme v˙čemž nám pomáhá.
Z˙jeho lejos se vyklube patnáct kilometrů. Z˙hlavní silnice pak vyšplháme úzkou kamenitou uličkou do dvora. Terasovitá stavení, propojená uličkami a kamennými zídkami. Procházíme přes sousedův dvůr do domu našeho hostitele. Psi různých ras nás doprovází.Test
Potěšíte svými dárky?
Téměř každý by chtěl svým bližním udělat radost, dát jim pod stromeček všechno, co by chtěli. Je tu však jeden vážný problém, finanční možnosti. Ne každý si může dovolit sáhnout do peněženky a koupit, co si umane. O to větší umění je vybrat správný dárek s omezenými prostředky. Myslíte si, že se vám to podaří?

1. Poznáte na lidech, které máte rádi, že je něco trápí?
a) většinou ano 4
b) někdy 3
c) málokdy 2
d) ne 1

2. K čemu byste se partnerovi přiznávali jen velmi těžko?
a) žárlivosti 1
b) nevěře 4
c) závisti 3
d) podvodu 2

3. Jak dlouho jste spořili na Vánoce?
a) celý rok 4
b) jen krátce 1
c) poslední měsíce 3
d) pár týdnů 2

4. Kdy jste koupili první dárek?
a) v létě 4
b) před týdnem 2
c) minulý měsíc 3
d) včera 1

5. Komu z vašeho příbuzenstva se vybírá dárek nejhůře?
a) partnerovi 1
b) tchyni 4
c) dětem 2
d) tetě, švagrovi atd. 3

6. Vánoce budete trávit:
a) doma 4
b) u rodičů 2
c) na horách 3
d) ještě nevíte 1

7. Vracíte se ve vzpomínkách k Vánocům svého dětství?
a) velmi často 2
b) tak normálně 4
c) tu a tam 3
d) ani ne 1

8. Při výběru vhodných dárků se řídíte?
a) náznaky rodiny 4
b) intuicí 3
c) obsahem peněženky 1
d) náhodou 2

9. Jistě jste už někdy dostali něco, co vás nijak nenadchlo. Jak jste reagovali?
a) nijak 1
b) srdečně poděkovali 4
c) rozpačitě se usmívali 2
d) na oko jásali 3

10. Co by vám o Vánocích rozhodně nechybělo?
a) sentimentální atmosféra 2
b) honba za dárky a jídlem 3
c) láska a dobro na povel 4
d) návštěvy příbuzných 1

11. Máte alespoň matnou představu, co vám nadělí Ježíšek?
a) nechcete mít 3
b) naprosto přesnou 1
c) opravdu nejasnou 4
d) něco tušíte 2

12) Myslíte si, že jste mohli být štědřejší?
a) jistě ano 3
b) vyloučeno 1
c) těžko 2
d) možná 4

HODNOCENÍ:
12-24 bodů: Vaše obavy, zda jste vybírali dobře, jsou asi oprávněné. Víte, že jste všechno nechali na poslední chvíli a potom, vzhledem k nedostatku času a peněz, koupili, co vám padlo do oka. Pokud máte partnera a děti přečtené, nebude to tak hrozné, ale jinak žádná sláva.
25-37 bodů: Představy o tom, co všechno letos nakoupíte, jste asi měli trochu jiné, ale tvrdá realita rozhodla za vás. Na druhou stranu se zdá, že jste dárky vybírali o to pečlivěji a bedlivě naslouchali hlasu svého srdce. Můžete se spolehnout na to, že kolem vašeho stromečku bude skvělá nálada.
38-48 bodů: Jestli vy své miláčky tak trochu nerozmazlujete. Péče, jakou jste věnovali přípravě Vánoc a výběru dárků, je obdivuhodná. Vaše rodina bude nadšená a stejně nadšeni jsou majitelé obchodních domů, do kterých jste zavítali. Otázkou je, zda vás takové manévry neunavily a finančně nevyčerpaly.Recepty
Milé hospodyňky, pečete již na Vánoce? Dnes vám přinášíme několik receptů moučníků, které by na vánočním stole rozhodně neměly chybět.

Česká jemná vánočka

	1,5 kg polohrubé mouky
	250 g pískového cukru
	1 sáček vanilkového cukru
	kůra z 1 citrónu, lžička soli
	špetka muškátového květu
	60 g droždí
	350 g másla
	1/2 l mléka
	4 žloutky, 2 celá vejce
	100 g spařených loupaných mandlí
	100 g rozinek
	2 lžíce rumu
	2 lžíce oleje na potření plechu
Mouku prosijeme do zadělávací mísy a připravíme si kvásek, do vlažného mléka nasypeme 3 lžíce cukru a rozdrobíme droždí, dobře rozmícháme a necháme na teplém místě vykynout. Vykynutý kvásek vlijeme do mouky, přidáme zbytek cukru, citrónovou kůru, sůl, 4 žloutky, rozměklé máslo, muškátový květ, vanilkový cukr a zaděláme tužší vláčné těsto, které se nám nelepí na mísu a vařečku. Na vále do těsta zapracujeme rozinky a 50 g sekaných mandlí. Těsto poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a v teple necháme 3-4 hodiny kynout. Vykynuté těsto rozdělíme na 3 stejné díly a z každého dílu nakrájíme 9 stejných kousků. Tyto kousky vyválíme na delší pruhy (stejné délky) a můžeme plést vánočku: ze 4 dílů upleteme spodek vánočky, rukou trochu smáčkneme, na něj položíme díl upletený ze tří dílů, který opět přitlačíme a nakonec vršek bude ze dvou dílů. Takto postupujeme i u dalších dvou vánoček. Upletené vánočky přendáme na pomaštěný plech, necháme znovu alespoň hodinu kynout.
Vykynuté potřeme rozkvedlaným vejcem, posypeme zbytkem sekaných mandlí a vložíme do předehřáté trouby. Pečeme při teplotě 170 0C, 1 až 1/2 hodiny. Upečenou vánočku necháme dobře vychladit a sypeme ji moučkovým cukrem s vanilkou. Taková vánočka by měla vydržet 14 dní vláčná.

Štědrovečerní jablka

	8 větších jablek
	80 g lískových oříšků
	2 lžíce medu
	špetka mleté skořice
	2 lžíce rumu
	1 sáček vanilkového cukru
	2 lžíce moučkového cukru
	4 lžíce mletých vlašských jader
	2 bílky, 50 g másla
Jablka oloupeme a zbavíme vypichovátkem jadřinců, aby jablka zůstala celá, a naskládáme je do ohnivzdorného pekáčku vymazaného máslem, plníme ořechovou náplní: oříšky umeleme, smícháme s vlašskými sekanými jádry, medem, skořicí a rumem. Z bílků, moučkového a vanilkového cukru ušleháme pevný sníh a přidáme ho k oříškové směsi, vše lehce promícháme a plníme jablka. Než jablka vložíme do trouby, pokapeme je rozpuštěným máslem. Zapékáme v troubě při 160 0C 20-25 minut.

Medový vánoční koláč

	400 g hladké mouky (žitné)
	600 g medu
	6 vajec
	1 prášek do pečiva
	100 g spařených oloupaných mandlí
	špetka strouhané citrónové kůry
	3 lžíce rumu
	sáček vanilkového cukru
	olej na vymazání pekáče
	3 lžíce pikantní zavařeniny
	1/2 kávové lžičky:
	mleté skořice
	mletého hřebíčku
	mletého nového koření
600 g medu smícháme s pěti žloutky a jedním celým vejcem, jedním práškem do pečiva, vanilkových cukrem, citrónovou kůrou a veškerým kořením, dobře promícháme, přidáme mouku a rum, sníh z pěti bílků a znovu dobře propracujeme. Přendáme na vymazaný plech a pečeme při 1700C asi 1 hodinu. Vychladlý koláč vyklopíme, potřeme pikantní zavařeninou (např. meruňkovou, rybízovou apod.) a posypeme sekanými mandlemi.

Biskupský chlebíček

	100 g polohrubé mouky
	4 vejce
	80 g pískového cukru
	strouhaná citrónová kůra
	30 g rozinek
	20 g citronátu
	2 tabulky čokolády na vaření
	1 vanilkový cukr
	50 g másla
Žloutky oddělíme od bílků a z bílků a 40 g cukru ušleháme velmi pevný sníh. Žloutky utřeme s máslem, vanilkou, 40 g cukru a citrónovou kůrou, přidáme k nim sekaný citronát, rozinky a na drobno rozkrájenou čokoládu. Promícháme, přidáme mouku a sníh z bílků zlehka promícháme a vložíme do vymazané formy na srnčí hřbet. Upečeme při 170 0C dozlatova, necháme vychladnout, vyklopíme a polijeme druhou tabulkou rozehřáté čokolády.Zimní novinový tábor v Karlově
Redakce novin Dobrý den, Slovácko pořádá v období jarních prázdnin ve dnech 8.-13. 2. 1999 dětský zimní tábor. Ubytování s plnou penzí a svačinkami je zajištěno v malebné krajině Jeseníků - Karlově. V těsné blízkosti ubytování jsou dva vleky, které umožní dětem, které mají alespoň trošku základy lyžování, se v tomto sportu zdokonalit. V náplni tábora je taktéž plavání, hry a soutěže spojené se zimními radovánkami. Cena tábora činí 2.100,-Kč. Bližší informace v případě zájmu podáme přímo v naší redakci, Na Morávce 605, Uh. Hradiště, tel. 0632/540 777.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund