Číslo: 51
21.12.1998
Článků: 56

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Zimní sezóna v našem šatníku
Pokoj lidem dobré vůle u nás i ve světě
Uspávanka mezi linkami
Mlsy na vánoční svátky
V Nedakonicích voněl perník
Nepečené vánoční cukroví

Zimní sezóna v našem šatníku
Ve dnech, kdy se choulíme do teplých kabátů či kožichů, určitě nejednu z nás svádí myšlenka pod tuto slupku dát ošacení, které zrovna nepatří do skupiny nej z naší garderoby. Ale dámy pozor, je to velká chyba, i v tomto ročním období by nás mělo naše ošacení reprezentovat, proto vám nabízíme zaručené typy, jak být v letošní zimě in. Žena pracující v kanceláři či ve vedoucí funkci má jasný diktát klasického oblečení do kostýmu s kalhotami či sukní (délka v tomto roce je velmi módní lehce pod koleno, ale pokud se cítíte lépe v té své, vše je dovoleno), kalhoty se nosí spíše úzkého střihu, sáčko může být lehce projmuté. V tomto roce je hitem sako s lehce zdviženým prostřihnutým pasem, to vše doplníme halenou či uvázaným šátkem či šálou.
Pokud naše oblečení si může dovolit být tzv. ležérní, zde v letošním roce hrají prim sukně zavinovací, velkou výhodou těchto sukní je schopnost schovat všechny nedostatky a opticky postavu zeštíhlovat. Musí to však být střih dokonale padnoucí. Velmi hezky vypadají tyto sukně s botami na nízkém podpatku. Jako horní díl tohoto ošacení volíme huňaté či žebrové svetry, vlněné topy, roláky. Co se týče materiálu, vítězí vlněná a úpletová či elastická vlákna. Barevnost je věrná klasice - bílá, černá. Různé odstíny šedé a tmavě hnědé barvy. Kabáty, které jsou tečkou za naším oblečením. Jsou v klasickém rovném provedení s propracovanou fazónkou. V dvojřadém zapínání a v délce nad kotníky. Máme také možnost vybrat si sportovnější kabátek, který má kratší střih - velmi módní do půli stehen, prostřihnutý zvednutý pas a jednořadé zapínání. Barevnost odpovídá opět již zmíněné klasice. Pokud, milé dámy, je vám již jasno, v čem budete v letošní zimě vypadat módně ,je nezbytné, aby se teorie přenesly do praxe.
Tak vám přejeme příjemné nákupy a ať se v letošním sezónním oblečení dobře cítíte.Pokoj lidem dobré vůle u nás i ve světě
Ve středoevropských zemích se oslava vánočních svátků příliš neliší od našich. Všude ovšem mají některé lidové zvyky a pověry odlišující se od našich.
* V POLSKU se třeba má u štědrovečerního stolu sejít za všech okolností celá rodina. Večeře má mít dvanáct chodů - jako je měsíců v roce. Polévkou je boršč a po rybích jídlech se podávají především buchty a mákem a ušky plněné kapustou a houbami.
* V MAĎARSKU jsou středem vánočních lidových zvyklostí žertovné písně a hry betlémských pastýřů, nastrojených do kožichů obrácených naruby a obcházejících stavení. Nosí přitom domácky vyrobené jestličky nebo kostelík, znázorňující Betlém. K Vánocům zde patří i pověst o zázračném jelenu, na jehož rozvětveném paroží se rozsvěcují a zhasínají svíce.
* V SEVERSKÝCH ZEMÍCH je symbolem Vánoc světlo. Proto se domy zdobí rozžatými svíčkami a zelenými větvičkami.
* Ve ŠVÉDSKU si nedovedou představit vánoční stůl bez horké rýže polité studeným mlékem a šunky potřené hořčicí a posypané cukrem.
* Ve FINSKU by měl každý člen rodiny dostat nový tkaný vlněný oblek.
* Ve VELKÉ BRITÁNII a SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH oslavují vánoční svátky hodně podobně. Stromky někdy stavějí do zahrady nebo zdobí hlavně svíčkami ty, které tam rostou, a na stěny či nad dveře věší větvičky jmelí. Obrovskou jedli, kterou tradičně Anglii věnuje Norsko, rozsvěcuje na Trafalgarském náměstí v Londýně některý člen královské rodiny, zatímco vánoční strom ve Washingtonu zažehne stlačením vypínače americký prezident.
Všude se samozřejmě rozdělují dárky. Ale způsoby a tradiční postavy, které je přinášejí, jsou různé:
V bývalém Sovětském svazu je to děda Mráz, v USA Santa Klaus, také vousatý dědeček, v Polsku Matka Hvězda a v Maďarsku andělé. Dobrotivý kmet je rovněž francouzský Pere Noel, který přichází komínem a dárky klade do krbu, ztímco italské děti s napětím čekají čarodějnici Donnu Brutu, jež je obdarovává. Ve Skandinávii mají tento pěkný úkol skřítkové a kozy, ve Švýcarsku jezdí na saních tažených jelínkem Ježíšek.

Z notových osnov
K nejstarším koledám patří píseň Narodil se Kristus Pán, pochází z 15. století. Nejkrásnější koledy jsou z doby českého baroka.
Od poloviny 18. století patřily k vánoční hudbě pastorely - pastýřské zpěvy, skladby pro zpěv s doprovodem varhan, dechových a smyčcových nástrojů, ve kterých se někdy ozvou i jasné hlasy rolniček a zvonků. Byly to pseudolidové vánoční písně oslavující Kristovo narození. Pastorely většinou skládali vesničtí kantoři buď na lidové, nebo vlastní texty.
Nejvzácnější vánoční hudbou vedle pastorel jsou vánoční mše a oratoria skladatelů 17. až 19. století. U nás to byl například na přelomu 18. až 19. století český vlastenecký kantor z Rožmitálu Jan Jakub Ryba. Napsal mnoho pastorel a 19 vánočních mší, z nichž je nejznámější Česká mše vánoční.

Čarujte s námi
Sváteční nálada je jako stvořená pro provozování nejrůznějších kouzel, čar a pověr. Je jich nepočítaně. Tak například se říká, že před večeří je třeba bezovým koštětem vymést dům, aby se v něm nedržely myši.
* Stůl se má obtočit provazem, aby do stavení nevnikli zloději.
* Kosti z ryby se měly usušit a když později někdo omdlel nebo byla uhranuta kráva, bylo je nutno tlouci, smíchat s kořením a postiženého tím podkuřovat.
* Skráně se měly natřít medem. Tak pomazaného člověka měli všichni lidé celý rok rádi.
* Do rozpůlených skořápek vlašských ořechů se dala svíčka a pak se toto plavidýlko spustilo na vodu, nalitou do umyvadla. Komu se skořápka vzdálila nejdál od kraje, ten se dostal do světa.
* V kterém stavení se na Štědrý večer nejdříve rozsvítilo, zaručeně tam brzy někdo skonal.
* Kde se na Štědrý den v příbytku objeví moucha, tam během celého roku rozhodně nikdo neumře.
* Kdo měl při večeři pod talířem peníz, toho se celý rok držely peníze.
* Aby nebolely nohy a nedělaly se na nich boláky, dávala se při večeři pod nohy sekera.Uspávanka mezi linkami

	Uprostřed noci hvězda jasná
	rozlila světlo po kraji.
	Nad zasněženou, chladnou zemí 
	andělé šumí perutěmi, 
	radují se a zpívají.

	Tož, vítej na svět, nemluvňátko. 
	Málo jsme toho donesli. 
	Když jsme Tě dárky neuctili, 
	než probudí se zas den bílý, 
	zahrajeme Ti u jeslí.

	Pro krále hudba z magneťáku 
	znamená špatnou náhražku. 
	Na nejkrásnější uspávanku 
	sám Pavluš vede Mistříňanku 
	a Vašek Maňas Valašku.

	Burčáky pozval Míra Horsák, 
	Hradišťan Juru Pavlicu. 
	Jenže zatím, co Hradišťáci 
	ve sklepě chytli inspiraci, 
	Burčáci střetli opícu.

	Kája Gott zpívá jako Pán Bůh. 
	Lucka je trošku při těle, 
	ale když zmáčkne fortissimo, 
	odborník může říci přímo: 
	Kampak se hrabou andělé!

	Pepíka Zímu pošlem domů. 
	A kdyby mrzlo, sněžilo, 
	tak Vojta Horký pro zahřátí 
	se Stříbrňankou zazpívá Ti, 
	aby Ti zima nebylo.

	Pěsnička jistě potěší víc, 
	než drahé dárky od lidí. 
	I se Šohajky chlapci známí 
	shánějí sáně s rolničkami. 
	Sám Ducháček to zařídí.

	Frajárka už je u jesliček - 
	tož zavři očka nevinná. 
	Vždyť při koledě věhlasného 
	Jakuba Jana Smišovského 
	se jistě dobře usíná.

	Až přijdou svatí s černým vzadu 
	a zabouchají na vrata, 
	tož řekni: Už tu byli králi. 
	Uměli zpívat, krásně hráli. 
	A trubky měli ze zlata!Mlsy na vánoční svátky
Potěšíte svými dárky?
Hospodyňkám, které si dělají hlavu z toho, že Štědrý den je za dveřmi a ony nemají v krabici dostatečné množství vánočního cukroví, přinášíme několik receptů nepečeného vánočního cukroví. Nejen, že dobře vypadá, ale i dobře chutná. A co je nejdůležitější, dá se zhotovit doslova na poslední chvíli.

Rumové špičky
150 g rozemletých piškotů, 50 g mletých ořechů, 100 g másla, 100 g práškového cukru, 2 lžíce rumu, 2 lžíce kakaa, vanilkový cukr a asi 20 kulatých piškotů
Náplň: 2 vařené žloutky, 2 lžíce rumu, 40 g práškového cukru - žloutky vaříme ve vymaštěném šálku ve vodní lázni. Pak je prolisujeme. Utřeme máslo s prolisovanými žloutky a cukrem a přidáme rum. Dáme do ledničky ztuhnout. Máslo utřeme s cukrem a kakaem do pěny, přidáme mleté ořechy a rumem pokropené rozemleté piškoty, vanilkový cukr a dobře promícháme. Necháme asi hodinu odpočinout. Vyválíme váleček a krájíme z něho kousky, které vtiskneme do formičky vosí hnízdo, vysypané cukrem. Do středu uděláme obrácenou slabou vařečkou otvor, který plníme náplní a uzavřeme piškotem. Pak vyklopíme. Hotové poléváme kakaovou polevou.

Kuličky z tatranek
250 g práškového cukru, 130 g ztuženého tuku, 50 g kakaa, 5 ks tatranek, 1 vejce, 2 lžíce rumu.
Tatranky nastrouháme a spojíme s ostatními přísadami. Z takto vzniklého těsta utvoříme kuličky, které obalíme v kokosu.

Nugát s piškoty
250 g rostlinného tuku, 220 g moučkového cukru, 50 g kakaa, 2 vejce, 100 g ořechů, piškoty.
Na mírně rozehřáté plotýnce rozehřejeme tuk, do kterého pomalu přidáváme moučkový cukr a kakao. Dobře promícháme, necháme vychladnout a pak postupně vmícháme vejce. Ještě chvíli mícháme, aby nám vznikla lesklá hmota, do které přidáme nadrobno pokrájené ořechy. Do formy srnčího hřbetu vložíme pergamenový papír, do kterého nalijeme asi třetinu hmoty. Pak poklademe piškoty a nalijeme zbytek hmoty. Takto připravené dáme ztuhnout do chladna, nejlépe do druhého dne. Pak vyklopíme, odstraníme pergamenový papír a krájíme na řezy.

Čokoládové hrudky
80 g másla, 80 g práškového cukru, 1 lžíce kakaa, 1 lžíce škrobové moučky, 1 lžíce mléka, 50 g nadrobno pokrájených ořechů.
Máslo, cukr, mléko a kakao nahříváme za stálého míchání, ale nepřivedeme k varu. Pak sejmeme z ohně, přidáme škrobovou moučku a mícháme do vychladnutí a zhoustnutí. Přimícháme ořechy a lžičkou vykrajujeme hrudky, které necháme ztuhnout na pergamenovém papíru.

Pokud chcete rodinu o vánočních svátcích hýčkat, je pouze na vás, zda svým nejbližším upečete (neupečete) dort. Několik receptů na lehké nepečené dorty najdete na následujících řádcích.

Dort Malakov
100 g másla, 100 g cukru, 50 g mandlí, 3 žloutky, 1/4 l sladké smetany, dětské piškoty
Do mixéru dáme tolik smetany, aby nože byly potopeny. Přidáme cukr a spařené, oloupané a na kousky pokrájené mandle. Mixujeme několik minut, až jsou mandle zpracované. Pak po částech přidáváme máslo, žloutky a zbytek smetany. Dortovou formu vyložíme piškoty, po dně i kolem stěn. Spojujeme je trochou krému, pokládáme další piškoty a opět lijeme krém. Když je forma plná, zatížíme ji a uložíme v chladu. Druhý den sejmeme dortovou formu a dort zdobíme šlehačkou.

Tvarohový dort
2 balíčky měkkého tvaru, 2 lžíce želatiny, 1/2 l mléka, sklenička cukru, 3 žloutky, 1 Hera, 1 vanilkový cukr, balíček dětských piškotů, ovocný kompot.
Želatinu si předem namočíme do šálku studeného mléka na dvě hodiny. Pak zbytek mléka ohřejeme, teplé vlijeme do mixéru, přidáme namočenou želatinu, žloutky, cukr a mixujeme. Přidáme rozehřátý tuk, vanilkový cukr, tvaroh a rozšleháme na řídkou hmotu. Dortovou formu poklademe piškoty (na dno i strany), poklademe ovocem z kompotu a vlijeme rozmixovanou hmotu. Necháme do druhého dne ztuhnout v ledničce.V Nedakonicích voněl perník
Nedakonice - posledních14 dnů se v MŠ Nedakonice peklo a zdobilo. Ze všech koutů se linula vůně perníků, které učitelka Brunclíková připravovala na třídní schůzku. Rodiče si sami, pod jejím vedením, mohli vyzkoušet zručnost a fantazii při zdobení tohoto vánočního pečiva. Pro velký zájem mateřská škola celou akci zopakovala pro veřejnost ještě 15. prosince v kavárně U Hlaváčků. Každý z příchozích si kromě krásně nazdobených perníčků a receptů na ně odnášel i vánoční náladu.Nepečené vánoční cukroví
Jelikož předpokládáme, že klasické vánoční cukroví je již napečeno, nabízíme Vám dnes několik receptů na nepečené vánoční cukroví.

Nugátový závin
250g kávových oválků, 150g práškového cukru, 3 lžíce kakaa, 3 lžíce rumu.
Náplň: 200g práškového cukru, 150g másla, 1 žloutek - utřeme.
Nejprve si na masovém strojku umeleme oválky. Přidáme ostatní suroviny a vypracujeme těsto, které vyválíme na pergamenovém papíru. Potřeme je náplní a srolujeme. Dáme ztuhnout do lednice.

Ořechový salám
150 g práškového cukru, 110 g strouhaných ořechů, 60 g strouhaných mandlí, 1 vejce, 1 až 1/2 tabulky čokolády, 100 g kandovaného ovoce, cukr na vál, citronová kůra, na špičku nože tlučené skořice.
Cukr, skořici, citronovou kůru, strouhané ořechy, čokoládu, oloupané nastrouhané mandle a krájené kandované ovoce dáme do kastrolu na plotýnku. Směs mícháme a nahříváme, až je teplá. Pak přidáme vejce a mícháme těsto tak dlouho, až zvláční. Na vál si dáme prosátý cukr, těsto na něm vyválíme, sbalíme do pergamenového papíru a necháme vychladnout a ztuhnout.

Vánoční nugát
70 g rozemletých piškotů, 1 vejce, 50 g práškového cukru, 1 lžíce kakaa, 2 lžíce rumu, 50 g tuku, 50 g kandovaného ovoce, 20 g nadrobno posekaných rozinek.
Utřeme tuk s cukrem a vejcem, přidáme polovinu piškotů, rum a kakao. Kandované ovoce nadrobno pokrájíme a promícháme s druhou polovinou piškotů. Pak vsypeme vše do jedné misky a přidáme nadrobno posekané rozinky. Vše smícháme. Z tohoto těsta uděláme váleček, který zabalíme do celofánu nebo pergamenového papíru a dáme uschnout do chladu. Pak krájíme kolečka.

Čokoládové hrudky
80 g másla, 80 g práškového cukru, 1 lžíce kakaa, 1 lžíce škrobové moučky, 1 lžíce mléka, 50 g nadrobno pokrájených ořechů.
Máslo, cukr, mléko a kakao nahříváme a za stálého míchání, ale nepřivedeme k varu. Pak sejmeme z ohně, přidáme škrobovou moučku a mícháme do vychladnutí a zhoustnutí. Přimícháme ořechy a lžičkou vykrajujeme hrudky, které necháme ztuhnout na pergamenovém papíru.

Vosí hnízda
160 g dětských piškotů, 160 g práškového cukru, 2 lžíce mléka, 2 lžíce rumu, 60 g másla, 2 lžíce kakaa, celé piškoty.
Náplň: 100 g másla, 100 g práškového cukru, 1 žloutek, trochu rumu - utřeme.
160 g piškotů rozemeleme. Přidáme ostatní suroviny a utvoříme těsto. Formičku vosího hnízda vysypeme práškovým cukrem a plníme těstem a náplní. Pak přitiskneme piškot a vyklopíme.

Tak a teď už do jídla!!! Šťastné a veselé!!!www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund