Číslo: 6
10.02.1997
Článků: 42

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Ledy se hnuly
Na Mír na Našrot
STARÁ DOBRÁ ROCKOVÁ MUZIKA SE VRÁTÍ 31. KVĚTNA!
HOVORY O DROGÁCH
Problémy Pro Pana Petra Parmu

Ledy se hnuly
Páteční vystoupení v uherskohradišťské hale bylo jedním z posledních pro několikaletý inventář skupiny Argema - basového kytaristu Pepu Holomáče. Ten se objevil v Argemě už v prvním roce jejího působení (1984), kdy vystřídal ing. Gistra a táhl to s kluky až do rozpadu v devadesátém roce. Pak rok a půl ležela celá Argema u ledu, aby v řervnu devadesát dva při jejím znovuzrození začalo býti srdce motýla naplno. To se muselo obejít bez Holomáče, který na svůj návrat čekal celý další rok. Tato jeho druhá jízda skončila až minulou neděli. Tvář usměvavého flegmatického rockera, který za týden oslaví své sedmatřicátiny, už na argemácké scéně nespatříte. Tu však výborně zastoupí jeden z největších sexy symbolů pro ženskou populaci - Luboš Šipka. Že vám to jméno něco říká? Ano, první kazeta s názvem Poprvé a roční působení v Argemě při jejím druhém rozjezdu v roce 1992.
Po pěti letech se vrací autor textu skladby Jarošovský pivovar mezi své - do Argemy. Mezi svými zvaný Šipák snižuje věkový průměr kapely a ohlašuje další příliv nových fans.
Co Argemě popřát? Ať další změna znamená přísun další životní a skladatelské energie, kterou osoba Šipáka určitě oplývá. A vy se můžete těšit v dubnu na novou desku plnou pomalých kousků Pomaláče II., na které se tato změna určitě příjemně projeví.
hPNa Mír na Našrot
Projekt 8x ROCK vstupuje tento týden do své druhé poloviny. V pátek 14. února se o půl deváté v Hradišti na Míru představí jedna z nejdivočejších českých hardcoreových part, přezídvaná řezníci z vysočiny: NAŠROT. Našrot kdysi vycházeli z punkových Dead Kennedys a The Who - výsledkem byl typicky český hardcore: velmi rychlé a krátké vypalovačky s hospodskou tématikou.
Výbušnost, agresivita a zběsile překotná tempa zůstávají, obohaceny o chytře barvité aranže, dynamiku a výrazové odstínění a napětí.
Doufejme, že Našrot prošpikují svůj set stabilně hranými coververzemi Jimiho Hendrixe (Purple Haze) a The Doors (Break On Through) či natlačí do vašich lačných hlav klipovou hitovku 21 Reasons Why White Man Cannnot Sing Rap nebo kyberpunkovou novinku No Way In This Reality.
REDSTARÁ DOBRÁ ROCKOVÁ MUZIKA SE VRÁTÍ 31. KVĚTNA!

Ozdobou prvního Retrorocku bylo vystoupení Bodláků v sestavě (na snímku zleva) Pavel Vráblík - basa, Ruda Sacký - zpěv a kytara, Waldimiro Miszák - bicí, Saša Babraj - kytara, harmonika, zpěv, Petr Foltera - kytara.
Pro příznivce dnes už legendárních skupin Bodláci, Invence, Gong, Reflexy, Madison a další máme dobrou zprávu. RETROROCK 97, představení starých kapel, hrajících rockovou a bluesovou muziku, zná už svůj přesný termín. 31. května se v Klubu kultury v Uherském Hradišti sejdou se svými fanoušky muzikanti, kteří váleli před deseti, dvaceti či třiceti i více lety. Pokud jako muzikanti, manažeři či posluchači máte strach, aby právě ta vaše oblíbená kapela nezůstala mimo, kontaktujte programovou pracovnici Klubu kultury paní Leu Slováčkovou (tel. 3232). O dalším průběhu příprav, předprodeji vstupenek a RETROROCKU 97 samotném vás samozřejmě budeme informovat!HOVORY O DROGÁCH

Připravuje ve spolupráci s Dobrým dnem Mgr. Irena Pilařová, protidrogový koordinátor pro okres Uherské Hradiště. Dotazy pište na adresu redakce, heslo Drogy, nebo volejte přímo Poradnu pro drogově závislé, tel. UH 555 782 (Pondělí 15-17 hod).

Je v našem okrese více závislých na pervitinu nebo na heroinu?
V okrese Uh. Hradiště, podobně jako i v ostatních okresech naší republiky, je mnohem více uživatelů pervitinu (snad pouze v Praze tento rozdíl není tak velký). Důvodem, kromě delší tradice, je také jeho snazší dostupnost, neboť se nemusí dovážet.

Moje kamarádka pěstuje a pak prodává marihuanu. Je to trestné?
Ano samozřejmě. Podle zákonů České republiky je trestné:
- pěstování rostlin pro výrobu drog
- výroba drog
- prodávání a distribuce drog
- dovoz a vývoz drog
- opatření drogy pro jiného
- nabízení drog
- svádění jiného ke zneužívání drog
- přechování drogy pro jiného
- přechování předmětu určeného k nedovolené výrobě drogProblémy Pro Pana Petra Parmu

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.Dokažte jí, že jste věrný...!?
Jsem takový věrný typ. Věrný, jak pes, dalo by se říct. Moje partnerka však žárlí. Mám povolání, kde se stýkám s hodně lidma a také dost jezdím a spím mimo domov. Přitom to mezi námi už dost dlouho neklape, takže je nám oběma jasné, že si musím sehnat bydlení a odstěhovat se (nemáme spolu děti). Přesto žárlí. Před pár dny jsem jel na služební cestu a vezl jsem kolegyni z práce. Potřebovala se někam dostat - nejely vlaky. Ona jela z práce a viděla nás. Když jsem se druhého dne večer vrátil, začal výslech. Odmítl jsem její hru a tak mě ze dne na den vyhodila (bydlím v jejím bytě). Snad ji to přejde, musel bych nouzově přespávat v práci a pěkně by mi to zkomplikovalo život. Přitom výsledky mé práce závisí na tom, v jaké jsem pohodě. Ona odmítá se svým žárlením cokoliv dělat - podle ní jen já zavdávám příčiny a nepodávám jí včasná a úplná hlášení o tom kdy, s kým, jak a proč se budu pracovně stýkat... Co dělat? (Pavel, personální manažer, 42 let)
No to jste mě, Pavle, trochu dostal. Moc teda nevím, co vy máte dělat. Asi by to bylo na dlouhý rozhovor. Pokusím se nad tím aspoň trochu zamyslet. Snad vám to bude něčím užitečné. Určitě se ale nevyhnu velkým zjednodušením, jinak bych problému žárlivost musel věnovat malou knihu. Nejprve se mi chce říct, že pocity ohrožení, nejistoty a bolesti nějak spojené s představami, že ten druhý svoji pozornost, city či tělo věnuje někomu jinému a přitom to přece patří nám, prožívá mnoho, velmi mnoho z nás. Žárlivost často prostupuje náš život. Naše kultura, ve které žijeme, náš převažující způsob myšlení a vztahů k druhým, je k tomu, podle mne, dobrou živnou půdou. Schválně, určitě znáte několik lidí, kteří dost žárlí. Zkuste se zamyslet třeba nad tím, co jiného je jim společné. V jaké rodině třeba vyrůstali. Jak jejich rodiče pěstovali odmalička jejich sebeúctu a vysoké sebevědomí. Jaké mezilidské vztahy v dětství poznávali, jestli spíš partnerské a plné vzájemné úcty nebo spíš vlastnické. A tak podobně. Zamyslet e se, jak jsou na tom se vztahem k sebe samým dnes. Jak vysoce si sebe sama váží, jak se sebou zacházejí, jak jsou sami sobě výtečným a plnohodnotným partnerem a jak jsou díky tomu vnitřně nezávislí na těch kolem... Nevím, jestli jsem dost srozumitelný, ale chci tím říci, že žárlivost většinou, podle mé zkušenosti, nemá nic společného s tím, na koho žárlíme, ale jen se vztahem k sobě samému, k sobě samé.
Vaše partnerka, Pavle, musí žít občas asi v pěkném pekle. Určitě za to nemůže. Snad měla dosud smůlu v lidech kolem sebe a nepodařilo se jí vybudovat láskyplné, přátelské a sebejisté JÁ. Určitě vás také pořád nějak potřebuje. Proto rozumím tomu, že ji pohled na spolupracovnici (zvláště byla-li hezká a mladá) ve vašem autě, jedoucím na služební cestu (a zvláště nebyla-li jí tato skutečnost předem hlášena), může pěkně rozhodit. Znejistěním už tak možná dost nejistého sebevědomí se může člověk slušně rozsypat. A pak dělá hlouposti. Umím to pochopit, ale to je tak asi všechno. Protože neznám způsob, jak takovému člověku nezavdávat příčiny k jeho žárlení. Protože on si je umí vyrobit sám. Bez ohledu na nás. Každý, kdo žije nebo žil se žárlícím protějškem, může říct, jak bylo užitečné, když vycházeli vstříc výslechům žárlivého, podrobně vysvětlovali, objasňovali, hájili se, přísně kontrolovali své vlastní chování a já nevím, co ještě. Proto, jestli vaše otázka, Pavle, znamená, jak pomoci vaší partnerce, vám můžu jen poradit, abyste jí všemožně nabízel a podporoval ji ve vyhledání profesionální pomoci. Protože ale asi bude přesvědčena, že to není její problém, ale že za to můžete jedině vy, tak s ní zkuste jít do nějaké rodinné poradny klidně pod záminkou, že tam jdete k vůli vám samotnému. Ale podpořte ji v jakékoliv snaze jít si třeba i postěžovat svému lékaři, klinickému psychologovi či psychiatrovi, a nebo i knězi, známé učitelce, sociální pracovnici a tak. To vše jí může pomoci si uvědomit, že klíč k žárlivému trápení leží jen v ní samotné. No a pokud je tato cesta pro ni nepřijatelná, jsem bezradný. Potom si budete muset, podle mě, poradit vy sám. Buď to dál snášet a doufat, že časem začne na sobě pracovat, nebo hold jít o dům dál. Jinou cestu, alespoň já, bohužel neznám.

K zamyšlení na závěr
Žárlivá žena jen dokazuje, že nezná svého muže natolik, aby věděla, že vlastně nemá nač žárlit...
(J. Hilton)www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund