Číslo: 6
08.02.1999
Článků: 58

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn ženám
Test pro volnou chvíli
Rostliny kolem nás
Cestování
Dnes radí

Salon Valentýn ženám
Chodíte ráda do společnosti, ale občas přece jenom přemýšlíte, co na sebe a jak se správně chovat. Možná vám právě naše typy příjdou vhod.
Banket - je velmi slavnostní záležitost. Přivítá vás aperitiv, který se obvykle pije mimo stůl, a ihned pak vás hostitel pozve ke stolu. Počet hostů a zasedací pořádek je přísně stanoven předem. Hosté by měli zasedat ke stolům všichni najednou. Nedivte se, když váš partner bude sedět jinde než vy. Manželské páry totiž velmi často vedle sebe nesedí. Vstávat od stolu až na nevyhnutelné výjimky není zdvořilé. Na banketu si člověk s více lidmi prostě nepopovídá. Menu - sestava jídel a nápojů je dohodnutá předem a vše se servíruje ke stolu. Až zase sklenka na závěr se často i s kávou podávají opět mimo stůl. Máte-li milé sousedy u stolu, pak tři, čtyři hodiny, které strávíte u stolu, mohou být pro vás příjemné.
Raut - je forma slavnostního občerstvení, při němž se stojí. Obvykle se zde najde i několik míst k sezení. Při příchodu na vás obvykle čeká aperitiv jako uvítací drink. Hostitel osobně nebo někdo jiný jeho úst y raut zahájí, přivítá přítomné a pozve je ke stolům. Labužníci si zde obvykle přijdou na své. Jídlo si mohou dobře prohlédnout a vybrat podle vlastního uvážení. Studium gastronomických pochoutek by se nemělo stát jedinou náplní večera. Cinkat vidličkou o talír během vítací řeči hostitele se skutečně nehodí. Proto je dobré ovládat své chutě a vydržet s konzumací, pokud k ní nejsme vyzváni. Slušností je odejít po hromadném servírování kávy. Výhody rautu: Přijdete-li o něco později, nic se neděje: Potřebujete-li odejít dřív, nic se neděje. Kontakt s přítomnými je zcela neomezený. Proto je raut velkou příležitostí k navázání známostí a pracovních kontaktů.
Garden party - je formou rautu, který se obvykle koná v hezkém prostředí zahrady paláce, zámku či hotelu. Důležité je hlavně zvolit správnou obuv, protože budete korzovat po nerovném terénu. Oblečení zvolte s ohledem na počasí.
Vernisáž - se koná při příležitosti zahájení výstavy. Odehrává se v různou denní dobu. Při této příležitosti se podává menší občerstvení.
Slavnostní premiéra - se po skončení filmu či divadelního představení koná většinou v prostoru toho či onoho kulturního stánku. Probíhají zde diskuse o právě zhlédnutém díle. Je podáváno většinou víno a malé občerstvení.
Pár důležitých rad na závěr: Jděte pouze tam, kam jste zváni. Pokud se nemůžete zúčastnit - sluší se pár dní dopředu písemně či telefonicky omluvit. Jdete-li na společenskou akci s partnerem, představte mu své obchodní přátele a nechte se představit jeho přátelům. Pravidla představování jsou velmi jednoduchá - pokud budete fungovat jako prostředník, pak představujete mladšího staršímu, muže ženě, podřízeného nadřízenému.
Dnes jsme vám, milé čtenářky, představili několik kulturních akcí, na které můžete být pozvány. V příštím sloupku naleznete návod, jak se správně na tu kterou akci obléci. Do té doby nashledanou.Test pro volnou chvíli
Znáte se ?
Podle chování v určitých situacích můžete poznat svou povahu. Při odpovědích na naše otázky si vždy napište dosažený počet bodů. Z jejich součtu zjistíte, jaká skutečně jste.

1. Máte někdy nepříjemný pocit, že jste zapomněla zamknout byt?
ano 17 - ne 3
2. Stane se vám, že zapomenete dát dopisy do poštovní schránky?
ano 14 - ne 7
3. Musíte na cestách neustále kontrolovat zavazadla?
ano 16 - ne 4
4. Považujete se za naprosto spolehlivé?
ano 15 - ne 3
5. Trpíte tím, že na vaše okolí není spolehnutí?
ano 19 - ne 6
6. Stane se vám často něco nepředvídaného?
ano 15 - ne 7
7. Přepočítáváte různé výpočty z obavy, že jste se zmýlili?
ano 20 - ne 9
8. Zkazí vám nepříjemná zpráva náladu na celý den?
ano 12 - ne 6
9. Říkáte někdy: Vím určitě, že jsem tu věc položila sem, proč tu není?
ano 20 - ne 3
10. Pokládají vás lidé za náladové?
ano 20 - ne 4
11. Myslíte, že je nejlepší spoléhat jen na sebe?
ano 16 - ne 6
12. Zklamali vás lidé, kteří se vám zprvu zdáli sympatičtí?
ano 19 - ne 2
13. Dáváte slib, který nemíníte dodržet?
ano 11 - ne 1
14. Máte zálibu v nových lécích?
ano 20 - ne 9
15. Zastáváte názor: Teď se mi nemůže nic stát, mám krytá záda?
ano 18 - ne 4
16. Máte odpor se k něčemu zavázat?
ano 15 - ne 8
17. Baví vás začínat novou práci, když stará není ještě dokončená?
ano 14 - ne 7
18. Hledáte postranní cestičky a výmluvy?
ano 12 - ne 2
19. Myslíte, že neškodí nechat věc uležet?
ano 17 - ne 2
20. Potřebujete pro svou práci tlak posledních minut?
ano 16 - ne 9
21. Umíte mlčet o svěřené důvěrnosti?
ano 1 - ne 17

Součet bodů pod 180:
Všude vás asi znají jako vzor spolehlivosti. Na druhé straně vám patrně připomínají nedostatek smyslu pro humor. Berete život jako hluboce vážnou záležitost, ve které nemá místo smích, veselá mysl a zábava. Jestli opravdu nedokážete brát život lehčeji, snažte se aspoň posuzovat lidi ve svém okolí s vlídnějším porozuměním.
Součet bodů 180 až 270:
Pohybujete se mezi dvěma extrémy - pedantickým člověkem, který zná jen povinnosti, a člověkem se sklonem ke kompromisům. Máte schopnost říci ano tam, kde uznáte něco za důležité, a budete ochotni učinit pro to vše. Povolíte však uzdu tam, kde na tom podle vašeho názoru mnoho nezáleží. Přemýšlejte o tom, jak lidé okolo vás posuzují vaše chování. Vždyť i v menších věcech je spolehlivost důležitá.
Součet bodů nad 270:
Patrně sami zastáváte názor, že na vás není zvláštní spolehnutí. Pracujete příliš nestejnoměrně a nejistě, takže máte nedostatek času a leckdy nedodržíte lhůtu. Často se odvoláváte na smůlu a slabé nervy. Myslíte si, že vás to omlouvá. Pravým důvodem je však slabá vůle. Zkuste především nehledat štěstí jinde. Dokážete mít úspěch i na nynějším působišti.Rostliny kolem nás
Gardenie - Gardenia jasminoides
Stříbrně kovaná hůl, lesknoucí se lakovky a a little white gardenia v knoflíkové dírce. Tak vypadali kavalíři našich babiček - módně oblečeni a připraveni dobýt svět.
Za dobrých podmínek může gardenie dosáhnout výšky 90 až 120 cm. Za rok naroste o 10 až 15 cm.
Květ a vůně - jsou rostliny, které kvetou v létě, a jsou takové, které kvetou v zimě. Bílé květy vydrží několik dní. Jejich vůně se podobá jasmínu. Během květu mají být rostliny umístěny na plném slunci při teplotě asi 20 oC. Gardenie, které kvetou v létě, přezimují při 12 - 15 oC, ty, které kvetou v zimě, při 16 - 17 oC. V době, kdy se tvoří poupata, potřebuje nutně noční teplotu nižší než 18 oC, jinak poupata opadají. Za pěkného léta může být gardenie umístěna venku. Miluje vysokou vlhkost vzduchu, musí se proto často mlžit. Během květu je zálivka hojná, v době klidu úsporná. V létě je nutno týdně přihnojovat.
Přesazuje se na jaře (březen - duben) zhruba každé dva roky. Rostlina nesnese půdu bohatou draslíkem. Použijte směs rašeliny, hrubého písku, humusu.
Po odkvětu nebo přesazování je možno rostlinu seříznout, abychom dosáhli hustého obrostu. Gardenie se množí řízky, někdy také semeny. To je však obtížné.
Když se dobře ošetřuje, je gardenie dost odolná a zřídkakdy onemocní.
- mšice však mohou být v létě na obtíž. Je-li rostlina napadena slabě nebo je-li napadení čerstvé, stačí většinou jen studená sprcha. Proti větším koloniím mšic musíte bojovat pomocí přípravků, které mšice zahubí.
- i svilušky někdy rostlinu napadají. Musíte proti nim zakročit co nejdříve chemickým prostředkem.
- když listy žloutnou nebo opadávají, jde často o nedostatek vody nebo o vodu tvrdou.
- poupata jsou žlutá a opadávají. Rostlina má přílišné teplo. Gardenie s poupaty snášejí jen 18 oC, ne víc.Cestování
Ing. Vladimír Basovník popisuje svou cestu a pobyt v trnitém Mexiku. (15. pokračování)
Na zpáteční cestě narážím na kolonii hledaných ariocarpusů. Jsou maskováni jílem, který pokrývá jejich temena po poslední bouřce. Museli být úplně zaplaveni vodou. Zcela přehlédnutelné. Snažím se je nafotit a spěchám k autu, protože mám velké zpoždění.
Pavel již sedí u něj, spokojený, protože se plácal celou dobu v rovině a našel, co potřeboval.
Vracíme se k Saltillu. Cestou stavíme na kávu a pivo. Trucky, které stojí na parkovišti, jsou několikrát větší než restaurace, do níž vcházíme.
Pod bambusovým stropem vidím poprvé v Mexiku sklípkana. Bohužel vysušeného. Ale úctyhodných rozměrů. Takový pavouk kdyby na mě v noci vlezl, tak si myslím, že mám na sobě chobotnici.
Další místo zájmu nám zabrala narkopolicie. V místě, kde jsme chtěli hledat lophophory, měli kontrolní stanoviště. Prodělali jsme proceduru kontroly a opětovného upozornění na peyotl a popojeli o kilometr dále za první zatáčku. Auto jsme zaparkovali pod osamělý akátovník, prolezli ostnatým plotem a hybaj zpět, za záda policajtů.
Zpočátku nemůžeme najít hledané rostliny, nakonec jich máme v zorném poli spousty. Poslední déšť na ně nanesl písek a jíl a jen pozorné oko je zaostří. Je to jako hledání hub v listnatém lese. A k tomu nádherné rostliny Coryphantha poselgeriana var. valila a Ancistrocactus scherii.
Jedeme o pár kilometrů dál k osadě El Chiflon. Snažíme se dojet k úpatí strmých kopců, které vystupují z roviny.Několikrát cesta, kterou jsme zvolili, končí u ohrad políček domorodců, ale nakonec nám sami poradí, abychom jeli cestou, kde jsme dříve váhali, protože tam byl nápis PRIVADA.
Dostáváme se do nádherného zákoutí přírody. Cesta, kterou přijíždíme, je asi dost používaná. Stavíme se raději stranou. Nad námi je rozvalina kostelíku. Pod námi teče malý potůček s nádherně modrou vodou. Do tmy je ještě kousek, tak vybíháme do okolí. Pavel tentokráte do kopce, já s ručníkem proti proudu potůčku. Cestou si dělám laskominy na jeho průzračnou vodu a už ji cítím na svém těle, jak osvěžuje a smývá prach a pot. Narážím na nádherné rostliny Mammillaria chionocephala a celou baterii Thelocactus bicolor. Pěšina stoupá a klesá úbočím kopců podél potůčku. Zaslechnu šumění vodopádu. Tak to bude s romantikou. Přírodní sprcha. Scházím dolů k potoku s úmyslem přejít na druhou stranu, kde je schůdnější terén, pod samý vodopád. Stojím na druhém kamenu sotva znatelného přechodu, když se ozve mohutné hřmění. Jediný pohled stačí k tomu, abych se rychle otočil a vyběhl na stráň. Přes česlo vodopádu se řítí několikametrová přívalová vlna kalné vody a s ohlušujícím rámusem se valí dolů. Doslova za patami se mně valí proud vřící vody. A je po sprše. Nad hlavou modrá obloha a pode mnou proud kalné vody, jako by několik dnů pršelo.
Stoupající pěšinou se dostávám kousek od vodopádu, do poloviny jeho výšky.Vedle něj je jeskyně a v ní komín mizící ve tmě. Lituji, že nemám s sebou baterku. Slunce se dotýká obzoru, troubím na ústup. Rychle se vracím dolů na cestu, protože pěšina úbočím je náročná.
K večeři vaříme polévku ze sáčku, k tomu chléb a jalpaňosky. Naše vydatná strava. Za deset dnů jsem potáhl řemen o dvě dírky, ale pohoda.
Začíná pršet, takže volíme nocleh v autě. Než povečeříme a uvelebíme se v autě, lije jako z konve. Otevřenými okny na nás doráží mexičtí komáři. Jsou jako zdejší domorodci. Malí a houževnatí. Ráno nás čeká nedělní mše v chrámu okolní nádherné přírody. Chystáme výstup na vrcholky pohoří, které nás obklopuje.Dnes radí
Loupežení včel
Přírodní zákony v˙boji o existenci se zdají být na první pohled velmi nemilosrdné. Všechno, co se v˙přírodě odehrává, je však řízeno zákonem směřujícím k˙přirozenému výběru silnějších jedinců a zániku jedinců slabších. Boj o holou existenci můžeme spatřit i u hmyzu žijícího v sociálním společenství, kde všechno, co jedinec koná, podléhá vždy společnému zájmu. Včely vedou také existenční války. Ve včelařské terminologii mluvíme o loupežení včel. Je to stav, kdy včelstvo nebo včelstva odebírají medné nebo cukerné zásoby jiným včelstvům. Loupež je pak hromadný nálet létavek k˙těmto zdrojům sladiny a bývá někdy lavinovitý. To znamená, že loupežící včelstvo vyloupí jiné, po jeho vyloupení přejde na další úl. K˙obraně před loupeží se proto ve včelstvu vyvinul a dosáhl vysoké dokonalosti i systém obrany úlu.
Mechanismy obrany obydlí, jejichž prostřednictvím mohou včely neomylně rozeznávat jedince vlastního včelstva od cizích, jsou založeny na vysoké schopnosti včel rozlišovat nepatrné koncentrace specifických vonných látek. Kromě toho strážkyně reagují i na pohybující se objekty a rozpoznávají cizí včely podle jejich chování při přiblížení se k˙česnu. Každý včelař pozoroval, jak včely, které se vracejí z˙pastvy, volně přilétají ke svému úlu, s˙jistotou a bez obav vnikají dovnitř, přestože je strážkyně ohmatávají tykadly. Zlodějky, dříve než se pokusí vniknout do cizího úlu, dlouho zkoumají situaci # opakovaně k˙česnu přilétají a hned zase odlétají. Příznaky loupeže lze snadno zpozorovat na chování včel na česně a letáku. Zlodějky nalétávají intenzivně na česno a u česna se pronikavě změní chování včel plnících funkci stráží. Při zesílení nebezpečí loupeže velmi rychle zmobilizují na obranu česna množství dalších včel a jejich počet se proti normálnímu stavu prudce zvýší.
Je zajímavé, že zaujímají vždycky se opakující pózu: zvedají zadečky, vysouvají žíhadla, intenzivně mávají křídly a svými těly úplně uzavírají česno. Létající včely nalétávají znovu a znovu, až se jim podaří vniknout česnem do úlu. Je to podobné jako dobývání hradu. Tam se všechno odehrává na hradbách, u včel, jak je vidět, se hlavní boj odehrává u česna. Tato fáze probíhá, pokud včelstvo je schopno se ještě náletu zlodějek bránit. Projevuje se to častými souboji mezi zlodějkami a strážkyněmi na česně. Po vniknutí zlodějek do úlu již není boj uvnitř úlu tak urputný. Po smrti matky, kterou cizí včely ubodají, obrana úlu již slábne, až úplně skončí. Domácí včely pak pomáhají ve vybírání medu z˙buněk plástů a potom se rozlétají do plnohodnotných včelstev s˙matkou, spolu se zlodějkami. Vylupování bezmatečných včelstev a slabých včelstev v˙bezsnůškovém období je užitečné opatření pro zachování druhu, neboť taková včelstva jsou v˙nepříznivých a zimních obdobích v˙převážné většině odsouzena k˙smrti.
Slétání včel vylupovaných včelstev a přenos medu do plnohodnotných silných včelstev jim zajišťuje lepší možnosti výživy a zvyšuje jejich životaschopnost.
Je dobré loupeži předcházet. Proto včelař musí znát nejčastější příčiny loupežení. Může jich být celá řada. První zásada je nemít na včelíně slabá a bezmatečná včelstva. Ta jsou nejčastěji napadána. V˙kritickém období nejsou schopná dostatečně chránit česno. Bezmatečná včelstva jsou málo ostražitá a jsou neklidná. Jejich pohyb je chaotický, těžko se orientují, strážkyně často napadá svou vlastní včelu. Tím je usnadněno proniknutí cizích včel do úlu. Loupežení včel ale obvykle vyprovokuje při podzimním krmení včelař neopatrným zacházením s˙cukerným roztokem. (Je účelné dávat krmné dávky cukru v˙podvečer). Loupež vyvolají také nepřiměřeně dlouhé prohlídky včelstev nebo umožnění volného příletu včel k˙pomůckám potřísněným medem, v˙neposlední řadě k˙souším po vytočení medu. Není-li snůška, slídilky velmi rychle objeví laciný zdroj sladiny. Na závěr je potřeba uvést, že zdravá a silná včelstva se loupeži ubrání.
František Nešporwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund