Číslo: 7
17.02.1997
Článků: 40

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


REFLEXY
V pátek večer bylo všechno jinak
Retrorock 97 - aktuální situace
HOVORY O DROGÁCH
Problémy Pro Pana Petra Parmu

REFLEXY
Právě dnes na pultech!

Uherskobrodská skupina REFLEXY přináší právě dnes svým příznivcům 11 malých dárečků - 11 skladeb na novém albu, které vychází zároveň na kazetě i kompaktu u firmy White Music. Titulní píseň desky se zároveň objeví na videoklipu.
A na co se můžete těšit? Dvanáctku původních skladeb doplňuje coververze písně Karla Gotta Kávu si osladím. Nová deska bude spíše pomalejší, baladičtější, najdete na ní čtyři úplně nové pomalé písničky, výraznější posun oproti první desce ale nehrozí.
13. března se Reflexy ráno představí ve Snídani s Novou a odpoledne na televizi Prima v S.O.S.
Když přijde takové album a klip na svět, bývá dobrým zvykem čerstvě zrozené dílo pokřtít. Nejinak tomu v případě brodských Reflexů. Celá sláva se odehraje v sobotu 1. března 1997 v Březolupech od sedmi večer až do dvou do rána. A nebude u toho chybět ani kmotr z Prahy, zpěvák a kytarista Janek Ledecký, který se představí publiku v půlhodinovém vystoupení. Kromě toho se představí i další, zatím utajená místní kapela.
ivon

Zajímavou nabídku pro návštěvníky křtu nové desky Reflexů představují slosovatelné vstupenky - 1.cena je horské kolo! Abyste se i vy mohli zúčastnit slosování vstupenek, zkuste štěstí v dnešní soutěži. 1. cena je nové CD Reflexů a 1 vstupenka do Březolup, 2. cena kazeta a vstupenka a 3. cena 2 vstupenky na křest nové desky.
A soutěžní otázka? Ptáme se vás na název alba a nabízíme vám jako vždy tři možnosti:
a) Nové originály
b) Nové touhy
c) Staré originályV pátek večer bylo všechno jinak
Na sv. Valentýna se sešli příznivci kapel Generace a Wayn ve sportovní hale v Uh. Hradišti. Plakáty zvaly na křest desky Generace live, ale nakonec bylo všechno úplně jinak. Jak nám prozradil manažer Generací Jirka Bartoš, v průběhu ledna na osmi místech vznikaly podklady pro živou desku kapely. Plány na její vydání však zhatila velmi záhadná ztráta masteru, který obsahoval všechny připravené písničky. Členové kapely neoplakávali ztracenou nahrávku, ale pustili se do přípravy studiového alba. To by mělo být na světě asi za dva měsíce a bude obsahovat samé nové skladby od členů skupiny. V Generacích platí, že autor hudby je i autorem textu, takže se fandové kapely mohou těšit na vyjádření nejen hudebních názorů jednotlivých muzikantů.
Po stránce hudební se velká změna ve zvuku kapely neočekává, pouze díky osobě zpěváka Jirky Strážnického, který toho umí zazpívat opravdu hodně, můžeme sledovat příklon k větší melodičnosti. Za krokem žen - tak zní titul připravované desky i jedné z dosud posluchačům neznámé písničky. Jinak Generace hrají spolu v dnešním složení už od léta a změny nemají momentálně v plánu...
DítěRetrorock 97 - aktuální situace
31. květen - datum druhé přehlídky legendárních rockových a bluesových kapel ze Slovácka se nezadržitelně blíží. Proto se na polovinu března chystá schůzka zástupců těchto skupin (uskuteční se v Klubu kultury v Uh. Hradišti - tento klub celou akci pořádá a v jejím velkém sále se přehlídka uskuteční).
Pokud mají skupiny, které uvažují o účasti na Retrorocku 97, nějaké zvláštní technické požadavky včetně možností zkoušení na Klubu kultury, mohou se (co nejdříve) ohlásit paní Slováčkové na hradišťském telefonu 3232.
Dále prosíme o dodání historických materiálů o skupinách (fotek, plakátů, kuriozit, článků z tisku,...) - pro přípravu propagačních materiálů a výstavky, která se v den konání Retrorocku uskuteční v prostorách Klubu kultury. Dobrý den, Slovácko má zájem publikovat sérii rozhovorů s dnes již historickými postavami místní rockové a bluesové minulosti a zmapovat tak jejich tehdy strastiplnou cestu za posluchači, komplikovanou mimo jiné nesmyslnými a povinnými přehrávkami.
pjmHOVORY O DROGÁCH

Připravuje ve spolupráci s Dobrým dnem Mgr. Irena Pilařová, protidrogový koordinátor pro okres Uherské Hradiště. Dotazy pište na adresu redakce, heslo Drogy, nebo volejte přímo Poradnu pro drogově závislé, tel. UH 555 782 (Pondělí 15-17 hod).

Jaká je nejsilnější droga ? Slyšela jsem, že je to heroin. Je to pravda ?
Pokud rozdělíme drogy na měkké /cigarety, marihuana, alkohol,../../ a tvrdé /opiáty, stimulační drogy, těkavé látky, halucinogeny/, pak heroin musíme zařadit učitě mezi drogy tvrdé. Jeho tvrdost spočívá v rychlém vzniku závislosti a v poškození organismu. Ve skupině tvrdých drog však můžeme najít látky, které jsou ještě rizikovější než heroin. Jsou to např. těkavé látky /toluen,různá lepidla a rozpouštědla / a halucinogeny /LSD, psilocybin, mezkalin,../../. U těkavých látek dochází k výraznému poškození organismu /sliznice, mozku,../../, psychiky, k nečastějším úmrtím již při prvním experimentu. Rizikovost halucinogenů spočívá zejména v jejich nevypočitatelnosti a negativním vlivu na psychiku /objevují se poruchy myšlení, pozornosti, sebepojetí, deprese, vztahovačnost, pocity nejistoty, úzkost,.../../Problémy Pro Pana Petra Parmu

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.

Jak se dělá nedorozumění
Četl jsem v nějakých celostátních novinách článek ke konferenci o sexu a vztazích, kterou v dubnu spolupořádáte. Říkal jste v něm novinářům, o čem to bude a uváděl jste se tam jako soukromá psychiatrická poradna. Tomu nerozumím... (?, ze zdravotnictví, ?)
Já jsem tomu, když jsem se to dozvěděl ve Slováckých novinách, které ten článek přetiskly, také vůbec nerozuměl. O konferenci jsem do té doby s žádným novinářem nemluvil. Jedině redaktor redakce České tiskové kanceláře ve Zlíně, rodák z našeho okresu, který se těchto konferencí pravidelně zúčastní, dostal oficiální pozvánku, na které je samozřejmě soukromá psychosociální poradna. Zavolal jsem mu a rázem jsem porozuměl. Na základě pozvánky udělal tiskovou zprávu, spletl v ní název poradny, nabídl to tisku a nesmysl byl na světě. Pan redaktor mně slíbil, že v další zprávě o konferenci to napraví. O tomtéž mě ujistili i v celostátním deníku, ve kterém jste článek četl.

Cítím se osamělá
Velmi mě znepokojuje, jak se lidé k sobě škaredě chovají a jak vzrůstá násilí a kriminalita, hlavně mladých. Vidím to i ve třídě a ve svém okolí. Chodila jsem už se třema klukama, ale ani jeden nebyl dobrý. Za pár týdnů každý ukázal, že mu nejde o mě, ale jen o sebe. A moje kamarádky? Těm jde taky jen o sebe. Ráda bych měla někoho blízkého kromě své vlastní rodiny, ale jako bych byla sama. U nás doma jsme všichni věřící a snažíme se chovat podle Kristova učení. Bojím se, že zůstanu sama. Nevidím budoucnost moc růžově... (Ilona, v učení, 16 let)
Váš dopis, Ilono, je hodně smutný. Působí na mě dost pesimisticky. Na jedné straně tomu rozumím. Zřejmě jste velmi citlivá a vnímavá dívka, která ve vztahu k jinak citlivému a vnímavému okolí trpí a trápí se. Všechny vaše dosavadní zkušenosti vám asi naznačují, že ti kolem jsou takoví, jak je popisujete. Může být potom těžké ubránit se jisté zádumčivosti a nepříliš optimistickému pohledu do budoucna. Na druhé straně se mně však vnucují otázky: Máte už za svůj život tolik zkušeností, abyste mohla dělat takové závěry? Nemůže to být prostě jen pitomá náhoda, že se vám v životě do cesty připletli právě takoví lidé, jaké jste potkala? Je to tím, že ti druzí jsou špatní? Jste katolička, proto si poslechněte, jak se k obdobným problémům vyjádřil koncem roku 1996 kardinál Vlk, hlava naší katolické církve. Jeho slova budou možná zajímavá i pro nekatolíky, proto je uvádím v celém znění v zamyšlení na závěr.

K zamyšlení na závěr:
Na kvalitu společenského života mají vliv mezilidské vztahy. Co říkáte jejich současné úrovni?
Uzavřenost jednoho před druhým, monolog v politice a veřejném životě - to byla, zhruba řečeno, charakteristika minulé doby. V nové situaci je třeba se učit vést dialog, otevírat se spolupráci, nebát se spoluúčasti a spoluzodpovědnosti. Mezilidské vztahy - ty se nedají rychle naorganizovat. To je životní proces, který znamená růst a vyžaduje čas i trpělivost. Nechtít okamžitě všechno, a hlavně - začít hned a u sebe.
Jak si vysvětlujete narůstající násilí v naší společnosti a vysoké procento kriminality, především mezi mladými lidmi?
Je to známka, že lidé nejsou spokojeni se světem a že ho chtějí změnit. Často však nevědí jak. Mnozí by chtěli ten nevyhovující svět zničit a postavit nový, ale nevědí jak. Mladí lidé se mnohdy podvědomě mstí za to, že jim starší generace něco podstatného zůstala dlužna - a sice lásku, přijetí, domov, zájem. Jak řekl jeden vyléčený narkoman: Když mě nemají rádi, tak ať se mě aspoň bojí a mají respekt. S nedostatkem lásky jako zázemí, inspirace a motivace, je spojen nedostatek oběti, to znamená schopnosti přistupovat ke druhými láskou.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund