Číslo: 8
22.02.1999
Článků: 53

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn ženám
Test pro volnou chvíli
Rostliny kolem nás
Cestování
Únor na včelíně

Salon Valentýn ženám
V roli hostitelky
Určitě to všechny dobře znáte. Čekáte hosty a určitě si přejete být tou nejlepší hostitelkou. Jak se vyvarovat určitých trapasů a jak pečovat o návštěvu tím správným způsobem, vám dnes osvětlíme v tomto článku.
Jako organizátorka večírku pro přátele se rozhodněte, kdy ho chcete pořádat. Nejlepším dnem pro návštěvy je pátek nebo sobota. Druhý den totiž nemusíme jít do práce. Hosty pozvěte nejlépe telefonem či osobně - dopis či pozvánka je vhodná pro slavnostnější příležitosti. Hosta informujte o dnu, hodině i místu konání. Večírek hodnotí hosté podle úrovně zábavy a občerstvení. Jídlo by mělo být chutné, originální. Nejjednodušší a nejobvyklejší je studené občerstvení, kdy si každý bere to, na co má zrovna zálusk. Nápojů mějte dostatek včetně minerálek a ostatních nealkoholických nápojů. Nezapomínejte na dostatek ledu a vhodných skleniček. Velmi důležité je mít dostatek jídla a pití v poměru k počtu hostů.
Promyslete si předem také zasedací pořádek. Osobu, kterou považujete za významnou, posadíte vedle sebe. Hostitel naopak sedí vedle manželky důležitého hosta. Manžele neposazujte vedle sebe. Pokud máte zahraniční hosty, pamatujte na to, abyste je obklopila společníky hovořícími jejich jazykem. Předem se také rozhodněte, zdali budete své hosty zouvat či nikoliv. Trváte-li na přezutí, měla byste mít nachystány hezké pantofle.
Někdo neovládá umění odejít včas. Je tedy na vás, abyste návštěvu zdvořile vystrnadila. V nejhorším případě nasadíte zbraně nejtěžšího kalibru - rodinná alba, video z vaší báječné dovolené či pozvolné dřímání v křesle.

Nečekaný host
Přišla-li k vám nečekaná návštěva, pokuste se tuto situaci zvládnout. Jde-li o něco vážného, snažte si udělat čas. V opačném případě po chvíli návštěvě vysvětlete, že máte neodkladnou práci, a nabídněte jí náhradní termín setkání.
Doufáme, že výše uvedené rady vám, milé čtenářky, budou k užitku a pomohou vám se lépe orientovat v roli hostitelky. Nezapomínejte však, že nejhezčí vaší ozdobou, která potěší všechny bez rozdílu, bude příjemný a milý úsměv.Test pro volnou chvíli
Ve spleti problémů
Každý člověk mívá problémy v práci i v soukromém životě. Řeší je a má horší nebo lepší výsledky. Jak si dovedete poradit ve složité situaci vy?

1. Co děláte dříve, než rozhodnete o nějaké důležité záležitosti?
a) rozhodování mi problémy nedělá
b) snažím se opatřit si o věci co nejvíce informací
c) poradím se s přáteli

2. Jak se chováte, když máte odpovědět na obtížnou a složitou otázku?
a) dlouho přemýšlíte
b) přijde na to, o jaký druh otázky jde
c) odpovíte okamžitě, bez dlouhého váhání

3. Zvýšíte hlas, když máte někoho o něčem přesvědčit a jste si jista, že máte stoprocentní pravdu?
a) ano
b) nikdy se mi to nestává
c) jedině tehdy, když jsem opravdu rozčílená

4. Jak si počínáte, když máte vyřídit mnoho záležitostí v jednom dnu?
a) snažím se za každou cenu všechno vyřídit
b) jsem nervózní a toho dne se vzbudím velmi brzy
c) vždy na něco zapomenu

5. Jak čtete?
a) často se stává, že nedočtu knihu
b) jakmile začnu číst, dočtu vše až do konce, i když to příliš zajímavé není
c) ráda čtu pomalu, četba jedné knihy mi zabere i dlouhý čas

6. Často začnete něco dělat, ale nedokončíte to?
a) nestává se mi to
b) načatou práci může přerušit jen něco důležitého
c) často začínám několik prací současně

7. Co děláte, když si nemůžete na něco vzpomenout?
a) přestanu na to myslet
b) lámu si hlavu tak dlouho, dokud si nevzpomenu
c) jsem klidná, protože vím, že se mi to po nějaké chvíli vybaví samo

8. Který z níže uvedených výroků promlouvá vašimi slovy?
a) abychom mohli diskutovat o vědeckých problémech, musíme mít nejprve dobré odborné znalosti
b) ať se člověk snaží sebevíc něčeho dosáhnout, většinou se mu to nepovede
c) chce-li moderní člověk uspět, musí mít základní znalosti ze všech oborů

9. Býváte tak rozčilená, že nejste schopna vůbec nic dělat?
a) často
b) nikdy
c) jen tehdy, když jde o něco neobyčejně důležitého

H O D N O C E N Í
	1	2	3	4	5	6	7	8	9
-------------------------------------------------------------------------
a	1	3	1	3	1	3	1	3	1
b	2	2	2	2	2	2	2	2	2
c	3	1	3	1	3	1	3	1	3
9 až 14 bodů: Jste iniciativní, máte mnoho nápadů. Velmi rychle dovedete vyřešit každý problém, ovšem stává se vám, že často něco přehlédnete nebo zanedbáte, protože jste zbrklá a neuvědomujete si všechny okolnosti situace. Problémy řešíte příliš citově, a proto se někdy mýlíte.
15 až 21 bodů: Dovedete si plně uvědomit velikost úkolů, které máte řešit. Ty nejdůležitější řešíte beze spěchu, promyšleně, tak, abyste se nedopustila omylů. Malichernostmi se nezabýváte. V obtížných situacích pracuje váš rozum, ale neopomíjejte ani cit. Není mnoho problémů, s nimiž byste si nedovedla poradit.
22 a více bodů: Lze říci, že jste vzorem solidnosti a puntičkářství. Při řešení problémů máte více uspokojení z řešení samotného než z jeho výsledku. Jste zodpovědná, vaše úsudky jsou promyšlené.Rostliny kolem nás
Begónie - Begonia - Elatior hybridy
Begónie nazývané též kysala jsou pěkné květiny, které kvetou při troše štěstí po celý rok. V létě je můžeme dát v truhlících ven. Trochu čistit, zalévat a hnojit - to je veškerá práce, kterou vyžadují.
Rostliny jsou husté a kompaktní. Starším sestřiháváme vrcholky, aby nerostly příliš do výše. Jejich velikost se pohybuje mezi 30 až 40 cm, u minibegonií 15 cm. Květy jsou jednoduché nebo plnokvěté, mají mnoho barevných odstínů, ale bohužel nevoní. Hybridy Begonia-Elatior kvetou většinou po celý rok. Zemina by měla být stále vlhká, nikoli však mokrá. Používejte vždy měkkou, vlažnou vodu. Begónie nemají rády vápník. Během růstu se hojí jednou týdně. Rostlina vyžaduje mnoho světla, ale nikoli přímé slunce. Je-li tepleji než 21 oC, může se stát, že poupata opadnou. V zimě by teplota neměla být vyšší než 15 - 18 oC. Větrání je celkem účinnou obranou proti padlí. Větší druhy se musí několikrát do roka přesazovat. V příliš malých květináčích rostliny snadno onemocní. Vhodné jsou umělohmotné květináče a normální zemina s trochou rašeliny. Tu se rostlina sestřihne. Před novým kvetením zaštípněte několikrát výhonky, aby rostla keřovitě. Množí se nejlépe pomocí vrcholových řízků, méně vhodné jsou listové řízky.
Hnědé skvrny na listech - svědčí o tepelném poškození. Rostlina stála na slunci s mokrými listy.
Zvadlé a žluté listy ukazují na to, že je rostlina v přílišném chladu a vlhku. Dejte ji do většího tepla.
Měkká, bílá místa na listech je padlí. Objevíte-li nákazu včas, můžete nemocné listy odstranit. Objeví-li se padlí opět, musíte rostlinu zlikvidovat.
Svilušky - připomínají malé tečky na rubu listů. Je-li rostlina napadena silně, musíte ji zlikvidovat, při slabším napadení ji izolujte a ošetřete ochranným prostředkem.
Mšice na rubu listů najdete většinou venku. Postříkejte rostlinu insekticidem.Cestování
Ing. Vladimír Basovník popisuje svou cestu a pobyt v trnitém Mexiku. (17. pokračování)
Opět a naposled projíždíme Saltillem. Míříme na jihozápad do státu Zacatecas. Na východ od Saltilla řádí bouřka a záclony deště se snáší na pohoří za městem. Opouštíme třetí největší stát Mexika Coahuilu, která má 149 982 kilometrů čtverečních. Naše republika by se do ní vešla téměř dvakrát. Mexiko má třicet dva státy, rozlohu 1 958 201 kilometr čtvereční a téměř devadesát pět milionů obyvatel. Na jednom kilometru čtverečním žije 48,5 obyvatel. Pro srovnání, u nás je to 132 obyvatel, což je téměř třikrát více. Navíc Distrito Federal, stát hlavního města, má na ploše 1 479 kilometrů čtverečních dvacet pět milionů obyvatel.
Pavel vedle mne začíná hlasitě snít o kvalitní večeři. Nejsem proti a na okraji malé vesnice zajíždím k restauraci. To nás již dohnal déšť a začal smývat zaprášenou silnici. Vcházíme do místnosti, která je vlastně zasklenou terasou. Z ní je hezký výhled na točící se silnici táhlým údolím. Žárovka visící na sporých drátech slabě osvětluje prostor. Přesto škrábeme do svých sešitů další zážitky.
Majitel nás překvapil. Perfektní jídlo. Maso na cibulce, tortilly, salza. Na to tři corony a popouštím opasek. Muy bueno.
Mexičan nás má za studenty ze Států /vřelé díky, pane/ a nabízí nám zkamenělá dinosauří vejce. Má je uložená vedle restaurace v trávě. Říká, že v okolí se stále nachází. Jsou to kamenná srdce z geologických útvarů, která mohou vážit kolem třiceti kilogramů. Musí mít Američany za pěkné blbce. Vysvětlujeme mu, že jsme z Evropy a nemáme zájem.
Za mírného deště kroužíme zatáčkami k městečku Conceptión del Oro. Přijíždíme sem již za tmy. Název města se dá přeložit jako Početí ze zlata. Přitom se zde v několika dolech těží, v hloubce až čtyři sta metrů, malachit. Kopce kolem jsou prošpikované štolami a do údolí se rozlévají haldy červené hlušiny.
Město je krásně osvětlené, náměstí plné lidí. Proplétáme se mezi nimi dlážděnou silnicí, připomínající středověk. Rychlost je hlemýždí, když trochu přidám, mám obavu, že se auto rozsype. Cesta stoupá prudce do hor. Mírně prší, točíme se kolem kopců stále výš. Městečko záhy svítí hluboko pod námi a cesta bez svodidel nahání hrůzu. Dláždění mizí a zůstává štěrkový povrch, časté výmoly a krajnice smetená vodou do propasti.
Projíždíme ruinami starého sídla. Kamenné zdi jsou úctyhodných rozměrů. Výškoměr ukazuje 2 700 metrů nad mořem. Přehoupneme se přes vrchol a začínáme klesat. Jak světlomet olizuje protější strmé kopce, kudy se klikatí silnice, mráz přechází po zádech.
V malém městečku Salavernu začíná opravdová, zbrusu nová asfaltka. Ševynek vyráží na vyšší rychlostní stupeň. Radost však trvá do příští vesnice. Těsně před Mazapilem končí středová čára v blátě a z asfaltky se rozdělují dvě polní cesty. Že jsme v Mazapilu, zjišťujeme až po komunikaci s domorodci. Ukazatele směru a názvy obcí se na takových silnicích nevedou. Za vesnicí vjíždíme mezi křoví a ukládáme se k spánku.Únor na včelíně
V˙únoru sníh a led - v˙létě nanesou včely med. V˙moudrosti našich předků lze vysledovat, že po chladném únoru by se měl vydařit včelařský rok. Únor jako druhý zimní měsíc bývá ještě velmi studený, zvláště ve své první polovině, kdy často přichází tzv. hromniční zima. Jakmile se však začnou koncem měsíce s˙blížícím se jarem dny prodlužovat a přes den se v odpoledních hodinách oteplí aspoň na 10o C ve stínu, můžeme očekávat očistné prolety včelstev. Je to velká úleva pro zimující včelstva, když si můžou vyprázdnit výkalový váček. Horší je včelstvům, když opožděné únorové mrazy nedovolí vyprášení a tato životní potřeba včel se oddálí až do březnových dnů. V˙té době již dochází u včel k˙značnému nahromadění výměšků ve výkalovém váčku a stoupne-li objem výkalů nad mezní hranici, dostavuje se u včel úplavice, při které včely kálí v˙úle. Z˙včelařových záznamů ale zjistíme, že nejčastěji dochází k˙prvnímu proletu v˙třetí dekádě února.
Má-li včelař možnost být při tom, bývá to jeho první jarní nebo vlastně ještě předjarní radost. Sleduje, jak začnou nejprve jednotlivé včely vyletovat, pak jich postupně přibývá, až dojde k hromadnému proletu. První prolet včelaři i mnoho napoví o stavu včelstev a dobrý pozorovací talent mu může v˙pozdějším čase ušetřit mnoho práce. Po proletech můžeme v příhodnou dobu zevrubně prohlédnout včelstva, u nichž nebyl prolet spontánní a máme podezření, že není všechno v pořádku. U včelstev, u kterých zjistíme nepřítomnost matky, se pokusíme o nápravu přidáním rezervní matky, spojením s˙jiným včelstvem nebo připojením záložního včelstva s˙matkou. Jarní prolet včel můžeme hodnotit jako přelom mezi jarem a zimou. Matka sice začíná klást vajíčka již koncem prosince, jsou to ale jen malé plochy plodu uvnitř zimního chomáče. S postupem času i přes mrazivé a studené počasí plodu přibývá. Až prolet vyvolá ve včelstvech zvýšenou intenzitu svého rozvoje, protože je vždy podmíněn oteplením, a matka se rozklade.
Přijde-li pak, a přichází téměř pravidelně, vlna ochlazení, musí včely pro normální vývoj plodu zmobilizovat své životní síly a udržovat uvnitř zimního chomáče stálou teplotu. Neobsednou-li dokonale plochu, plod se nachladí, nevyvíjí se dobře a včelky mají ještě práci s˙jeho odstraněním. Pro výživu plodu spotřebovává včelstvo již ve zvýšené míře i zásoby. Med a pyl je v˙úle, k výchově plodu spotřebují včely ale i velké množství vody. V˙létě ani nepostřehneme, kde si najdou vodní zdroj. Zjara, obzvláště v únoru, není voda pro včelstvo v úle dostupnou, a proto musí pro ni vyletět i při nepříznivém počasí. Mnoho včel se do úlu pak nevrátí a včelstvo může hodně zeslábnout, což poznamená jarní rozvoj včelstva s˙konečným důsledkem sníženého ročního medného výnosu. Je tedy povinností včelaře vodu včelstvu připravit.
K˙podávání vody si téměř každý včelař volí svoji metodu a co včelař, to také jiné napajedlo. Protože včelařím v nízkonástavkových úlech, nejlépe se mi osvědčilo podávání vody prosakovacím krmítkem. Je to zařízení velmi jednoduché, ale velmi účinné. V˙úlovém víku mám kruhový otvor o průměru asi 10 cm. Na tento otvor postavím dnem vzhůru čtyřlitrovou sklenici uzavřenou polyamidovým víčkem (kupuje se ve včelařských prodejnách), v˙kterém jsou navrtané malé otvory. Ty pak plní funkci kapilár a rozdíl atmosférického tlaku a podtlaku vznikajícího ve sklenici zabraňuje protékání vody do úlu. Včely vodu odsávají. Tou největší výhodou prosakovacího krmítka je, že včela nemusí za vodou mimo úl. Téměř v˙každé základní organizaci bývá únor měsícem, kdy se posílají vzorky měli (voskové šupinky z˙dna úlů vznikající odvíčkováním zásob) k˙veterinárnímu vyšetření. Každý včelař se zpětně dozví, jak účinné byly jeho léčebné postupy použité k˙potírání roztoče.
Výsledek je obsažen v˙čísle, které stanoví, kolik roztočů bylo ve směsném vzorku měli z˙jednoho stanoviště. Stále kontrolujeme úlové podložky. Podle měli a jejího rozložení na podložce poznáme sílu včelstva, zjistíme přesuny včel za potravou, podle obsazených uliček i sílu včelstva. V˙domácí dílně pokračujeme v˙údržbářských pracích na zařízení. I na včelařskou literaturu máme v˙očekávání jara dost času.
František Nešporwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund