Číslo: 30
27.07.1998
Článků: 60

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn radí ženám
DNES RADÍ . . .
CESTOVÁNÍ
Znáte svoji vesnici?
ANKETA

Salon Valentýn radí ženám
Nejste spokojené s tvarem své postavy?
Tvar diamantu
Tvar postavy: nesete svou váhu od střední po dolní část těla. Vaše ramena jsou zřetelně užší než vaše boky. Plnost začíná u pasu, rozšiřuje se přes boky, hýždě a stehna a pak se ke kolenům zmírňuje. Od samého začátku se soustřeďte na volné a nevypasované modely. Nakupujte blůzy, saka, vesty a svetry, které buď splývají přes boky a zadek nebo mají rozparky na stranách.
Velmi důležitým prvkem je rozšíření linie ramen, což pomůže vyvážit celou postavu. Zkuste vrstvené oblečení: halena T tvaru s širokým límcem a nebo se špíčatými klopami, takže hned máte pár detailů, které vašim ramenům přidají do šířky. Nutností jsou i vycpávky na ramenou.
Saka, kabátky: měly by mít jednořadové zapínání. Vyvyrujte se kapes na bocích, které by vás zbytečně rozšiřovaly, můžete si dát barevný šáteček, jsou pro vás velmi vhodné. Délka vašeho saka musí být dokonalá. Cokoliv příliš krátkého, co končí právě v místech, kde jste nejširší, by vám na kráse nepřidalo. Nejlepší je pro Vás kardigánový styl ze zpevňeného úpletu nebo ze žerzeje, který bude měkce splývat.
Sukně: diamantový tvar těla mívá hezké nohy, zvlášť od kolen dolů. Dávejte proto přednost sukním, které končí těsně pod kolenem.
Kalhoty: vaše jediná možnost je elastický pásek a střih, který zaručí dostatečnou volnost přes zadek a stehna - lehce splývavý materiál.
Šaty - vaším nejslušivějším stylem jsou modely zvonového střihu. Lem vašich šatů by měl končit v nejatraktivnějším bodě vaší nohy.
Barvy a vzory: halenky by měly být ve vaších nejslušivějších barvách a výrazných potiscích.
U sukní a kalhot se držte středních až tmavých barev.
Náhrdelníky: délky 45 - 75 cm dlouhé, abyste upoutaly pozornost k výstřihu.
Šály, šátky: vyvarujte se šátkům kolem krku, ale noste široké barevné šály přehozené přes ramena.
Pásky: jsou u tohoto typu nevhodné.
Obuv: vybírejte takovou, která zvýrazní vaše kotníky. Zapomeňte na těžká kopyta.
Přikloňte se k dlouhému a úzkému tvaru, který ukáže maximum z vaší nohy. Žádné jehlové podpadky ani ploché podrážky. Potřebujete trochu nadnést, abyste vytvořily linii nohy delší a toho dosáhnete v podpatku do 4 až 5 cm.
Kabely, kabelky: vybírejte si kabelky střední velikosti do ruky nebo na oušku.
Častá vlastnost těchto žen: veselé, společenské a temperamentní.
Známá osobnost tohoto typu: Helena RůžičkováDNES RADÍ . . .
Dnes jsme dali opět slovo Elen Sladké, která radí, jak správně sbírat a sušit léčivé rostliny.
Až se zima zeptá, co jste dělali v létě...
Proč zavařujeme a konzervujeme? Nad touto otázkou se jistě pousměje každá hospodyně našeho kraje. Odpověď je velmi jednoduchá. I když je na trhu po celý rok dostatek čerstvého, zmrazeného i kompotovaného ovoce a zeleniny, v době sklizně si je přece jen opatříme levněji. Nebo si je sami vypěstujeme na zahrádce či dostaneme od příbuzných a sousedů. Stále více lidí konzervuje potraviny doma především z hlediska zdravotního a snaží se uchovat co nejvíce vitamínů a výživných látek konzervovaných potravin při co nejmenším použití cizorodých látek. Čím dál více si zejména ženy uvědomují, že i když je povoleno používání některých chemických konzervačních prostředků, není vhodné vlastním přičiněním obohacovat naše těla o jedy, které stejně přijímají ze vzduchu, vody a průmyslově vyráběných potravin. Konzervace v domácnosti přináší i další výhody. Různá hotová jídla zhotovená ve větším množství uspoří čas i práci.
Stále více žen zjišťuje, že čas potřebný na přípravu více porcí není matematickým násobkem času potřebného na přípravu porce jedné, ale je podstatně kratší. Odborníci rozdělují konzervační metody na ty, které usmrcují mikroorganismy a rozkladné enzymy a metody, které pouze pozastavují jejich činnost. Z hlediska použitých prostředků je můžeme rozdělit na fyzikální, chemické nebo biologické. Přímé usmrcování mikroorganismů se při domácí konzervaci uplatňuje při tepelné sterilizaci. Vysokou teplotou /80-100stupňů Celsia po určenou dobu se ničí choroboplodné zárodky, takže si výrobek zachovává kvalitu, chuť i barvu. tepelnou sterilaci používáme tam, kde chceme potraviny uchovat delší dobu bez změn jejich konzistence a výraznějšího přídavku jiných látek. Ke sterilování je vhodné všechno dostupné ovoce: jahody, třešně, angrešt, rybíz, maliny, mirabelky, meruňky, broskve, hrušky, jablka, trnky. Jahody a maliny dobré předem rozmačkat či rozmixovat, broskve krátce povařit a sloupnout.
Doby sterilizace předepsané pro jednotlivé druhy ovoce najdeme v každé podrobnější kuchařské knize.
Nejstarší metodou konzervace je sušení. Podstatou tohoto způsobu je snížení poměru vody k ostatním látkám. Patří sem i vysušování s přídavkem látek, které na organismy působí vysušujícím způsobem, jako např. cukr nebo sůl. Sušit se dá opět široký výběr domácího ovoce, ale i jižní plody, pokud je dostaneme i v levnější nabídce. I když nemáme elektrickou sušičku, můžeme sušit úspěšně na slunci i houby a bylinky: pažitku, petrželku, nať z podzimní sklizně celeru a petržele, majoránku aj. Cukr má ve velkém množství poměrně vysoké konzervační účinky a používá se především k proslazování kandovaného ovoce. Sůl se uplatňuje při konzervaci zeleniny, hub a masa, které potom používáme jako polotovary k dalšímu zpracování.
Nejrychlejším a velmi šetrným způsobem uchování potravin je zmrazování. Hlavně v poslední době se tato metoda velmi rozšířila. Pro dostatečné potlačení mikrobiologické a enzymatické činnosti potřebujeme teploty nejméně - 18 stupňů Celsia, které dosáhneme jedině v mrazničce. Musíme ale myslet na to, abychom potraviny uložili v množstvích, která stačíme najednou spotřebovat, protože opětovné zmrazování není ze zdravotního hlediska možné. Zmrazujeme téměř všechno ovoce, ze zeleniny jsou vhodné zelené fazolky, brokolice, celer, karotka, květák, mangold, špenát, paprika, rajčata, ředkve, zelí, hrášek apod. Tvrdší zeleniny je vhodné po očištění krátce povařit /blanšírovat/ a zmrazit až po propláchnutí studenou vodou a dokonalém ochlazení.
Konzervace biologická vzniká postupně činností bakterií nebo kvasinek, které nakonec zastaví rozmnožování všech mikroorganismů, včetně sebe. Patří sem alkoholové kvašení, mléčné kysání i příprava octa z ovocných vín. Biologicky vzniklé konzervující látky jako líh či ocet můžeme přidávat do potravin i izolovaně. Tento způsob konzervace používáme při výrobě alkoholizovaných moštů a likérů nebo v případě octa do kečupů, čatní a různých zeleninových omáček.CESTOVÁNÍ
Singapur - pokračování
Blížíme se k pobřeží. Pak nasedneš do taxíku, vystoupíš v hlavní ulici a už opět v shonu a mraveništi nám nezvyklém slyšíš change money. To domorodí obchodníci chtějí vyměnit s tebou cizí peníze, z čehož opět těží. Evropské domy, v nichž sice platíš dráže, ale nesmlouváš, jsou moderně zařízeny a klimatizovány. V uličkách v nichž znovu bloudíme, se o tebe přímo perou rodavači se svými tretkami a hloupostmi, aby jen prodali. Sotva Tě jeden opustí, už jsou u Tebe dva se vším možným. Těžko je vy světlovat že nepotřebuješ to nebo ono, nabízejí k roztrhání. Vysvobodí Tě z těchto spárů, do kterých jsi upadl, klidné I have no money, nebo sednout do taxíku a odjet někde do boční ulice. V ten okamžik se Ti zdá, že je ti jaksi volně, než Tě osloví opět noví zdatní obchodníci se stejným úmyslem něco nabídnout a prodat. Po uniknutí tohoto mraveniště sedíme ve stinném parku pod palmami, vzpomínáme na residence, krásné a památné stavby, ale i na chudé lidi žijící v ústraní někdena džunkách pod širou oblohou.
Uplynul den, slunce se chýlí za obzor. Nastává dusný rovníkový večer. V pozních hodinách, kdy obloha inkoustově tmaví, vracíme se do přístavu, kde čekáme na féru, aby nás odvezla z pevniny na loď. Rušno je i zde. Banány, annanasy, pomeranče, mandarinky, kokosové ořechy a všechno jižní ovoce, na které jen pomyslíš, můžeš mít. Dostaneš limonádu vzorně vychlazenou. Před tebou nastrouhá Ti do sklenice čerstvého ledu, pak namísí limonádu nebo jiný přípravek dle chuti, jaký sis již předem vybral. Čas letí. Člun přijíždí a odváží nás tichou nocí kolem ostrůvků a domků postavených ve vodě na kůlech z lehkého bambusového materiálu, které si zde při kraji zhotovili domorodci tím nejprimitivnějším způsobem, jen aby mohli žít pod vlastní střechou.

Kalkata
Z Bombaye, Arabským mořčm přes Indický oceán do Bengálského zálivu pluje loď za klidného počasí pár dnů. Až téměř na severu východního pobřeží, širokou kalnou řekou připlouváme k jednomu z největších měst Indie - Kalkatě. Toto město, rozkládající se po obou stranách ploužícího se veletoku, pojí grandiósní most ocelové konstrukce. Před tímto dílem moderní techniky přistávají zaoceánské lodě ze všech koutů světa. To je výhodička - k bráně máš jen pár kroků. Za ní tě uvítá hluk nakupených automobilů, táhnoucích se povozů nebo belhavších se rozviklaných dvoukolých kár. Tento plynoucí pouliční šum i hovorný flašinet lidí jdoucích za svou prací jak příležitostných obchodníků, toulajících se po chodnících, tak i turistů nebo nahodilých žebráků, zaregistrují hned v prvním okamžiku tvé udivené uši. Abys mohl vůbec dál, postavíš se trochu bokem plynoucí řeky, rozhlédneš se a pak improvizovaně cáráš tímto indickým bludištěm. Přelidněné a uspěchané ulice jsou vlastně únava sama o sobě.
Stále jsi ve střehu. Stále uhýbáš protijdoucím, a tak jdeš do neznáma, které tě táhne vpřed svou nezměrněnou zvědavostí. Kráčíš kolem obchodních domů, bank, kaváren, kolem drobných obchůdků s lákajícími suvenýry, i kolem sem tam roztroušených ušvitořených klícek s malými zpěváčky. Hned ti domorodec nabízí to, jiný hned ono, a ty abys měl kačení žaludek a trávil tyto zákonitě dotěrné řeči, kterým mnohdy stejně nerozumíš. Uhneš se bokem do postranní uličky a myslíš si, že jsi unikl zvědavým očím. Kdepak, znovu tě objeví zase jiní, znovu podrážděnou myslí ohmatávají tvou peněženku, neboť dolar, to je slunce Západu. současně jsi upadl do atmosféry čpící prostě orientem. Ulepkaný vzduch táhnoucí se z domorodé jídelny, prosycený spálený olejem i dusivý kouř obepíná tvé ochablé bytí.
Před sebou na každém kroku tohoto nepřehledného jeviště vidíš nejrůznější lidi, zvířata i věci, všemu se podivuješ, všechno je pro tebe. Hned se zastavíš u mešity, kterých je tady na sto, hned zase u hinduského chrámu, kterých je zde dvakráte tolik. Pak se zase prodíráš tržištěm, kde kopy čerstvých banánů, pomerančů, mandlí, ananasů, manga, jednoho z nejchutnějších druhů ovoce i jiných laskomin je zde tolik atakových o kterých jsi ani neslyšel. To by byla pastva pro oči našich dětí. Řekne se jablko, ale tady na jihu je takovou vzácností jako u nás jejich ovoce. A zase jdeš a jdeš. Domorodec belhající se před tebou s chutí si odplivne na prašnou zem, že se zalekneš.
Pokračování příště
Oldřich TrnečkaZnáte svoji vesnici?
Pod tímto názvem otevíráme novou poznávací soutěž o historii obcí v našem regionu. Po krátké zajímavosti o určité obci najdete na konci textu otázku. Po jejím správném zodpovězení bude výherci zaslána cena.

Žítková
Název této obce je odvozen od Židkova. Ves se rozkládá roztroušeně v délce 7 km na Moravských Kopanicích v pomezí Bílých Karpat na svazích Žítkovského vrchu. Obec byla původně součástí Starého Hrozenkova jako samota. Osamostatnila se teprve 15. června 1919. Bohatství dřeva dalo podnět k domácké výrobě dřevěného nářadí, žebříků a dalšího zboží, které místní prodávali po okolních vesnicích. Z celého moravsko-slovenského pohraničí se tu nejdéle uchovala víra v moc magie a bylinářek, tzv. bohyň, které vykonávaly magické úkony, jako je věštění, zaříkání a léčení. Známé žítkovské bohyně zůstávají již však jen v písemných památkách a ve vzpomínkách pamětníků.
Otázka: Na konci druhé světové války se odehrál v prostoru Bílých Karpat letecký souboj. V Žítkové spadlo hořící letadlo na stodolu, která plná sklizně lehla popelem. Napište přesný datum a rok havárie.ANKETA
Navštívili byste nudistickou pláž
Pavla (25) účetní - Nudistickou pláž navštěvuji pravidelně. Nahota mi vůbec nevadí.
Petr (27) číšník - Ano, v každém případě, věřím, že bych se tam určitě nenudil.
Ivana (34) prodavačka - Ne, v životě bych na takovou pláž nešla. A vůbec nechápu ty, co tam chodí, jak se můžou tak vystavovat.
Mirka (19) studentka - Ne, rozhodně ne. Vzhledem k mé postavě si to nemůžu dovolit.
Honza (40) podnikatel - Samozřejmě navštívil, ale žádná baba se mnou nechce jít.
Jana (20) manažerka - Ne, v žádném případě. Bylo by mi líto lidí, kteří by se na mě museli dívat.
Jitka (23) sekretářka - Proč ne? Je to normální, nic na tom není.
Pavel (20) mechanik - Možná ano, ale nemám rád lidi, kteří chodí nahatí na normální pláži.
Lenka (26) asistentka - Nudistickou pláž navštěvuji a líbí se mi tam.
Mirek (30) technik - Zrovna včera jsem si udělal malou soukromou nudistickou pláž na přehradě a bylo to fajn.
Marta (31) úřednice - Navštívila, ale jenom v případě, že by se mnou někdo šel. Sama bych se asi styděla.
Petr (46) elektrikář - To je spíš pro mladší. Já bych tam nešel.
Helena (19) nezaměstnaná - Ještě jsem nudistickou pláž nenavštívila, ale docela mě to láká. Kdyby se našel někdo, kdo by tam šel se mnou, no problem.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund