Číslo: 31
03.08.1998
Článků: 59

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn radí ženám
DNES RADÍ . . .
CESTOVÁNÍ
Znáte svoji vesnici?
ANKETA

Salon Valentýn radí ženám
Stylistika vám pomůže najít váš osobní styl
Co to je vlastně stylistika a jak ji můžeme charakterizovat? Je to obor, který ženě pomáhá najít správnou cestu v oblasti odívání. Doporučuje ženě správné oblečení, jak střihově, tak i stylově. Styl šatníku je vypracován na základním tvaru postavy a také velkou roli hraje povolání, temperament i barevný typ ženy. V minulých vydáních seriálu o tvaru postavy jsme vám připravili průřez základními typy postav, které jsou pilíři oděvní stylistiky. Problém je v tom, že ne každá žena přesně odpovídá těmto vzorům (hruška, diamant, pravítko aj.) Často se stává, že postava je složena z různých kombinací těchto postav. Proto nalézt řešení, jak se správně odívat, patří do rukou odborníka.
Na pomoc vám v tomto případě přichází salón Valentýn, který naleznete v Uherském Hradišti na ulici Hradební č. 1244, telefonické spojení 0632/556495. Salón vám nabízí službu odborného poradce, na kterou je nutno se předem objednat. Poradce si zapíše velikost a tvar vaší postavy, také ho pochopitelně zajímají zájmy a povolání klientky, aby šatník co nejvíce odpovídal jejím potřebám. Výše uvedené informace pak zpracovává do detailního popisu všech oděvů od spodního prádla, halenky, šatů, kalhot a sukní až po kabáty. Popis je nejenom slovní, ale obsahuje i obrazovou přílohu, která zobrazuje tvary všeho ošacení, včetně tvaru límců, rukávů i výstřihů. Zkrátka nepřijdou ani doplňky, jako je obuv, šperky, kabelky. Také se dozvíte něco o nejvhodnějších materiálech, vzorech, které hrají v konečném efektu velkou roli. Když se tedy rozhodnete nahlédnout do tajů stylistiky, stačí kontaktovat salon Valentýn.
Stojíte tedy na prahu poznání svého odívání. Víte, že stojíte za ten čas i investice. Nyní se rozmazlujte a vyprovokujte se k vytvoření vašeho nového image. Skutečné ženy se totiž skrývají v každém tvaru postavy, velikosti i zabarvení osobnosti. Doufáme, že po přečtení tohoto článku zavrhnete sklon skrývat své tělo do neforemných oděvů. Nestarejte se o velikostní visačky uvnitř šatů, ale o střih, styl a materiál, aby byl dokonale padnoucí vaší postavě. Máte tedy šanci být sebevědomější a stylová žena, kterou ocení nejenom rodina, ale i široké okolí.DNES RADÍ . . .
Dnes vám, milí čtenáři, nabízíme několik výborných receptů na letní zeleninové saláty

Letní salát

	1 menší salátová okurka
	2 jablka
	1 hlávkový salát
	2 mrkve
	kelímek kysané smetany
	2 lžíce citrónové šťávy
	lžička cukru
	sůl
	lžíce oleje
Oloupanou okurku nakrájíme na nudličky, spolu s jablky a hlávkovým salátem. Očištěnou mrkev nastrouháme na jemném struhadle, přidáme k okurce a jablku, zakapeme olejem a přidáme kysanou smetanu, dochutíme citrónovou šťávou, solí a cukrem, promícháme, necháme vychladit a podáváme na listu hlávkového salátu.

Pampeliškový salát

	3 hrsti mladých pampeliškových lístků
	hrst potočnice nebo řeřichy
	2 vařená vejce natvrdo
	1 malý pórek
	sůl, šťáva z 1 citrónu
	2 lžíce oleje
	lžička moučkového cukru
	svazek ředkviček, snítka kopru
Opláchnuté pampeliškové lístky nakrájíme na nudličky, přidáme pórek nakrájený najemno, potočnici, olej, na plátky nakrájené ředkvičky a dochutíme citrónovou šťávou, cukrem a solí. Nakonec přimícháme natvrdo uvařená, rozsekaná vejce. Porce salátu zdobíme snítkou kopru.

Salát z brokolice

	4 ks brokolice
	2 lžíce nakládaných hub (sterilované žampiony)
	1 velká cibule
	lžička plnotučné hořčice
	2 lžíce octu
	lžíce cukru, sůl
	mletý pepř, lžíce majonézy
	lžíce kysané smetany
	hrst sekané celerové nati
	lžička rajského protlaku
Na salát použijeme pouze růžičky z brokolice, zbytek dáme do polévky. Růžičky z brokolice pokapeme olejem a necháme chvíli odležet v chladu, přimícháme žampióny a cibuli rozsekanou najemno. Majonézu promícháme s kysanou smetanou, hořčicí, rajským protlakem a dochutíme solí, cukrem, octem a pepřem, přidáme najemno usekanou celerovou nať a smícháme s brokolicí a houbami. Podáváme vychlazené.

Míchaný salát s brynzou

	1 salátová okurka
	4 rajčata
	4 papriky
	250 g brynzy
	sklenka mléka
	2 stroužky česneku
	2 lžíce rostlinného oleje
	sůl, mletý pepř
	kousek pórku
	špetka mletého kmínu
	špetka mleté sladké papriky
Očištěnou zeleninu nakrájíme na plátky, přidáme najemno nakrájený pórek, osolíme a zakapeme olejem, promícháme. Brynzu okořeníme kmínem, paprikou a přidáme česnek utřený se solí a rozmícháme s mlékem. Jednotlivé porce zeleninové směsi přeléváme touto sýrovou zálivkou.

Cibulový salát s řeřichou

	600 g cibule
	4 lžíce rostlinného oleje
	sůl, mletý pepř
	hrst sekané řeřichy
	2 papriky
	ocet, cukr
Oloupanou cibuli nakrájíme na plátky a na rozpáleném oleji necháme zesklovatět, dáme vychladit, osolíme a přidáme na nudličky nakrájenou papriku, řeřichu. Dochutíme octem, cukrem, promícháme a necháme vychladit. Tento salát je výbornou přílohou k masu.

Paprikový salát s česnekem

	600 g paprik
	4 stroužky česneku
	6 lžic vody
	4 lžíce octu
	3 lžíce oleje
	sůl
	mletý pepř
Papriky vložíme do rozpálené trouby, zprudka opečeme, vložíme do studené vody, oloupeme, zbavíme stopek a jadřinců a nakrájíme na jemné nudličky. Vložíme do misky, přidáme vodu, olej, se solí utřený česnek a mletý pepř, promícháme a necháme vychladit.

Celerový salát

	2 střední celery
	4 kyselá jablka
	4 lžíce octu
	2 lžíce oleje
	lžíce cukru
	sklenka vody
	sůl, mletý pepř, špetka kmínu, několik zrnek tlučeného koriandru
	2 bobkové listy
	4 zrnka nového koření
	1 cibule
	hrst řeřichových lístků
Očištěný celer nakrájíme na jemné nudličky, přendáme do misky, kde jej zalijeme marinádou: ocet s vodou, kořením a olejem smícháme s cukrem a solí, svaříme a přes cedník přelijeme nakrájený celer. Necháme vychladnout a vložíme přes noc do lednice. Druhý den přidáme k salátu neloupaná, jadřinců zbavená a na nudličky nakrájená jablka, najemno nasekanou cibuli a promícháme, na misce zdobíme řeřichou. Celer nevaříme, ochudili bychom se o důležité vitamíny a nerostné látky obsažené v zelenině.

Dobrou chuť!CESTOVÁNÍ
Singapur - pokračování
Oldřich Trnečka popisuje opět své zážitky a dojmy z cest po celém světě, které strávil na zámořské nákladní lodi ve třicátých letech

Kalkata - pokračování
Červená skvrna na tebe jaksi zapůsobí. Že by byl nemocen? Kdepak, to by jich tu bylo. V uličce vidíš ševce u svého kruhu, chvíli postojíš u dílničky kovotepců, pak obdivuješ práci trpělivých zákazníků. Nožíř prodává kinžále, šavle, nože, dýky, nůžky i jiné sečné nástroje. Pak se zase protloukáš divným štěbetáním a kdákáním. Na drůbežím trhu vykřikují domorodci jeden přes druhého, nabízejíce zákazníkům kohouty, slepice, kachny i jinou drůbež. S kupujícími se dohadují o cenu. Toto nekonečné smlouvání a hartusení, na které nejsi v Evropě zvyklý provází tvůj otupělý, unavený sluch. Obtížné dřevěné káry s rozviklanými koly stojí smutně při bocích vyprahlé kamenné dlažby a čekají na své majitele. Kdy je konečně zbaví nepřiměřeného nákladu. Na protější straně kopy kokosů , papájí podobné našim dyním, objemné plody chlebovníků, melounů, oříšků keši i nejrozličnější druhy zeleniny padnou ti lenivě do oka. Krok to poznenáhlu malátní a ty se žíznivě ohlížíš, kde by ses čeho napil.
Znaveně brouzdáš sem a tam, až přijdeš k shluku lidí. Tady vykladač karet provozuje u domovní zdi svou svobodnou živnost. Hlava na hlavě, a kde je tolik lidí, bývá v tropech obyčejně i nějaké to občerstvení. Za kupou zvídavých těl natahujících své čokoládově zbarvené krky, v těsné blízkosti na převrácené bedně prodává domorodec Coca-Colu. Sotva tě uvidí, již ví, co chceš. Plechová zátka cinkne o prázdné sklenice, ty uchopíš vychlazenou naději a vypiješ ji na ex... Při druhé pozoruješ vykladače a nestačíš se divit jeho umouněné výřečnosti, kterou upoutává nejen dav kolem sebe, ale i ostatní příchozí. Po dvou osvěžujících elixírech, které tě postavily znovu na nohy, improvizovaně vyrážíš opět vpřed. Po dlouhém bloudění unese tě proud živého mžení k okraji bazaru. Jenomže zdejší bazar je jakási rozměrná nízká čtvrť, křížem krážem protkaná uzoučkými chodbičkami s lákajícími výkladními skříněmi.
Ještě tě stín ani nezvlažil, vánek průvanu ani neovál, už se tě ujímá prohnaný průvodce, mazaný všemi mastmi, nabízející ti prvotřídní zboží svého pána. A kdybys jej neznal, špatně bys pochodil. Při pomalu už zapadajícím slunci vracíš se neznámým prostředím zastíněných uliček k středu města. A zase dav lidí. A zase zastavuješ a hledíš přes hlavy zahleděných zvědavců. Na zemi leží košík nízkého tvaru a z něho se pomalu zvedá kobra, za doprovodu dřevěné píšťaly, kterou dráždí pán její zrak. Domorodec hraje na tuto flétnu, kobra natahuje své tělo do značné výše jako v hypnotickém spánku. Po celém tomto vzdušném pozvolném tanci uléhá opět do koše a představení končí. Lidé se rozcházejí a po nedlouhé chvilce domorodec s turbanem na hlavě zahajuje další program. A tak zde můžeš chodit a obdivovat se všemu tomu, co u nás mnohdy vidíš jen v cirkuse. Protahující se stíny pomalu končí svoji denní hru.Přesto teploměr ve výkladní skříni ukazuje stále ještě třicet sedm stupňů Celsia.
A právě v tuto dobu začíná jako všude jinde na jihu kypět nový život. Život nastávajícího večera, který posune čas až dlouho do noci. Ještě více sílí hluk automobilů i uštěbetaných klaksonů, ještě více sílí a mohutní proud lidského mžení. Reklamy barevných neonů v pravidelných intervalech se rozsvěcují a zhášejí. Kameloti vykřikují nejnovější zprávy večerního tisku. Uniformovaní služebníci zvou kolemjdoucí na večerní představení, aby jejich podnik prosperoval a obstál v silné konkurenci. K půlnoci, když ruch pomalu ustává a jedni se vracejí do svých domovů, mnozí si přisunou svou proutěnou pryčnu někde ke stěně pod kamenná podloubí, aby se uložili ke spánku. Mnozí však obracejí své zraky k dobrým shovívavým schodům bank i jiných budov, které přijmou jejich znavená těla. Ty zase myslíš na jedno. Najít ulici vedoucí nejkratší cestou k přístavní bráně, která tě rychle zavede na kotvící loď.Znáte svoji vesnici?
Zlechov
Obec Zlechov leží 6 km západně od Uherského Hradiště u stejnojmenného potoka, na úpatí Chřibů. Je to obec starobylého původu, neboť se připomíná již při vzniku velehradského kláštera asi v roce 1207. Dne 6. července 1555 byla uzavřena smlouva o svobodách v buchlovských lesích. Podle ní měli poddaní ze Zlechova pást svůj dobytek jen na přesně vymezeném místě Hříběcích lesů, chytat ptáky a sekat dříví. Za tyto svobody pak byli ale povinni jak Zlechovští, tak i Tupeští odvádět plat na Buchlov. Chudé obyvatelstvo často hledalo obživu nejen v blízkém Uh. Hradišti, ale i ve vzdálené Vídni. V roce 1674 dal zhotovit klášterní převor Adam Mirandula boží muku při silnici vedoucí k Tupesům, socha Jana Nepomuckého je z roku 1733, boží muka z roku 1674 a smírčí kříž ze 17. století. V trati Valy vedle silnice na Staré Město se nachází slovanské sídliště - jedno z nejstarších u nás. V trati Za branou se dochovaly slovanské podzemnice, jinde v katastru obce se objevily stopy paleolitického člověka, neolitu a další.
Otázka:
Uprostřed obce je starobylá kaple, která se připomíná od 14. století. Napište nám, komu je kaple zasvěcena.
Správná odpověď z minulého vydání: Letecký souboj nad Žítkovou, kdy spadl na obec vojenský německý letoun, se odehrál 29. srpna 1944. Výhercem se stává Josef Otépka, Staré Město. Blahopřejeme a zasíláme cenu.ANKETA
Cítíte se na silnicích bezpečně?
Karel (44) podnikatel - Jako řidič ano, ale na kole bych jezdit nechtěl.
Jan (30) podnikatel - Já ano, ale nevím však, co říkají na můj styl jízdy ostatní řidiči a chodci.
Marie (72) důchodkyně - Jezdíja jak blázni, šak sa nedá kolikrát ani přejít přes silnicu.
Jindra (38) redaktorka - V žádném případě se necítím bezpečně. Přestože jezdím dvacet let, mám dojem, že silničních pirátů nejen v Uherském Hradišti, ale i jinde na silnici stále přibývá. Je to občas doslova o držku. Jako nejhorší mi připadají mladí, nezkušení kluci se silnými auty.
Mirek (26) údržbář - S malým autem bych si na silnici ani netroufl, nejhorší zkušenost mám s řidičkami a s řidiči v klobouku.
Václav (48) učitel - V Uherském Hradišti se na silnici bezpečně určitě necítím, protože když jedu předpisově 50, tak si připadám, že brzdím provoz. Nevím, co dělá naše policie.
Jarek (23) truhlář - Jelikož automobil nevlastním a jezdím jenom na kole nebo na motorce, cítím, že řidiči stále netolerují jednostopá vozidla.
Mirka (22) zaměstnankyně erotického klubu - U silnice se cítím celkem bezpečně, protože používám kvalitní kondomy značky Durex.
Jarmila (43) nezaměstnaná - V dnešní době všichni někam spěchají.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund