Číslo: 3
19.01.1998
Článků: 43

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Lenin bude v Kunovicích
FÓR TÝDNE

Lenin bude v Kunovicích
Jak se nám podařilo zjistit z dobře informovaných kruhů, tak na 8. březen se připravuje do Kunovic skutečně unikátní výstava. Nejen občané města Kunovic, ale i celého regionu, a dá se jistě říct, že i celé naší republiky, budou mít možnost zde uvidět nejslavnější mrtvolu celého světa - Vladimíra Iljiče Lenina. Jistě se ptáte, jak je to možné, že výstava se uskuteční právě v Kunovicích? Tato myšlenka vznikla vlastně v samotném Rusku, kde se v poslední době rozpoutala velká vlna odporu proti vystavování Leninovy mumie v mauzoleu na Rudém náměstí. Koncem roku bylo v referendu rozhonuto, že Lenin bude pohřben v jeho rodinné hrobce. Dříve však, než k tomuto aktu dojde, tak si jej budou moci prohlédnout případní zájemci ve všech postkomunistických zemí na putovních výstavách, které se budou konat vždy ve vybraných městech jednotlivých zemí.
V České republice tato volba připadla na město našeho regionu Kunovice. Proč právě Kunovice? Tato otázka se v poslední době velmi často vyslovovala ve všech politických kruzích. První verze praví, že se o to zasadil významný ruský podnikatel, obchodník se salátem, Josef Ivanovič Malinov, bývalý rodák z Kunovic, který zásobuje ruský Kreml pravým čerstvým kunovským salátem.
Druhá verze říká, že volba padla na Kunovice proto, že jsou v naší republice nejmladším městem a tato výstava by mu mohla pomoci k většímu zviditelnění.
A nyní se objevila i verze třetí, hovořící o tom, že Kunovice byly vybrány právě proto, že Iljič Lenin v Kunovicích pobýval po dobu 14 dnů na dovolence krátce před Říjnovou revolucí. Která verze je však pravdivá, to se nám bohužel nepodařilo zjistit.
Já vím pouze to, řekl nám tajemník města Uh. Hradiště František Rochovanský, že se o výstavu zajímalo i Staré Město, které bylo také nedávno jmenováno městem. Bohužel, ale nemá náměstí, což zřejmě rozhodlo.
Jsem rád, že Lenin bude vystaven právě u nás, konstatoval starosta Kunovic Deml a dodal: Doufám, že nám to pomůže i k tomu, aby se Kunovice konečně staly okresním městem, místo Uherského Hradiště.
Starosta Starého Města Slavík údajně měl o výstavu Lenina ve svém městě taky velký zájem, a proto nabídl Kunovicím výměnou za Lenina tři fotbalisty FC Synot. Kunovská radnice však na tuto transakci nepřistoupila.
Dle našich informací, budou u příležitosti výstavy v Kunovicích dodrženy i ruské tradice, kdy se tomuto slavnému bolševikovi přijdou poklonit v den své svatby novomanželské dvojice. Jako první se přihlásili Jitka Bělešová a René Grebeníček z Míkovic, kteří právě v době výstavy vstoupí do svazku manželského. Další zájemci dle slov pořadatelů se mohou přihlásit ještě do konce ledna přímo na kunovské radnici.
Jelikož se očekává o výstavu velký zájem, proto pořadatelé upozorňují všechny zájemce na to, že je dobré si zajistit vstupenky na výstavu již dnes, na tel. čísle 0632/512030. Výstava v Kunovicích potrvá celý týden a bude přímým přenosem přenášena televizí NOVA. Z Kunovic se pak výstava přesune do maďarského Kezckemétu.
Pavel SlavíkFÓR TÝDNE

V Hradišti v porodnici sa narodíl malý chlapeček a hneď po tom, co otevřél oči, začál ze sebe sypat matematické vzorce. Doktoři sa různě škrábali na různých místech a nakonec konstatovali, že neco néni v pořádku. Rozhodli sa teda chlapca operovat a vybrat mu kus mozku, aby sa jeho inteligence dostala na úroveň normálních lidí.
Když po operaci chlapec otevřél oči, začál všeckým vykládat různé vzorce z fyziky. Doktorom to zas nedalo a vyoperovali mu další kus mozku.
Situace sa ale zas opakovala. Tentokrát chrlíl ale chemické vzorce. Doktoři sa znova radili, včíl ale pěkně dlúho a nakonec mu teda vyoperovali celý mozek.
Po operaci sa sešli všeci okolo postele, na keré ležál ten chlapeček a s napětím čekali. Chlapeček po chvilce otevřél oči, všecky si jich prohlédl chladným pohledem a nakonec vykřikl:
Vaše občanské průkazy, vy všiváci!

SBÍRKA MOTÝLŮ
Maňo, mám doma krásnú sbírku motýlů, pravíl Jura Klobáskú a dodál, nechceš sa na ňu jít podívat? Tož si hlúpý, včíl v noci? A proč né, šak sú to noční motýli!

VOJENSKÝ
Když sem býl malý, tož mně mamička říkala, papej, papej, aby tě vzali na vojnu. A já blbec jedl a jedl.

MORAVÁK NA ZKÚŠCE
P-p-pán p-pro-pro-fesor, mo-mo-že štude-štu-dent, dě-dě-lat zkou-zkoušku, když je-je o-o-o-pilý? No, v podstatě može? Cha-cha-lani, to-tož ho při-při-neste!

SVĚTLO ŽIVOTA
Růžo, ty si světlo mojého života, pravíl Janek Búřkú. Tož na mě tolik neprskaj, lebo ti zhasnu!

DVĚ SOVY
Seděly tak jednú dvě sovy na větvi. První sa otočila a udělala: Húúúúú húúúúúú ...! A tá druhá: Joj, hergot to sem sa lekla!!!

DOBRÉ OČI
Podívaj sa Matúšu, zas letí tá eroplána! To přeca néni eroplána, ale eroplán! Bože Matúšu, ty máš ale dobré oči!

LACINÁ KOBYLA
Strýc Kráčalík si kupovál na trhu v Hradišti koňa. Snáď dvě hodiny hledál toho pravého. Všecky byli sice dobří, ale také velice drazí. Potom konečně uviděl v jednom kútě stát takovú starú herku, kerá mu lidským hlasem říkala: Kup si mě, já ti vyhraju všecky dostihy! Strýc sa nechál teda ukecat a kúpíl ju. Hneď o víkendu sa konali v Napajedlách veliké dostihy a strýc ju teda do nich nasadíl a také na ňu vsadíl celé svoje úspory. Ale co sa nestalo. Všecky koně už byly dávno v cíli a kobyla sa teprú objevila na cílové rovince. Když došla v pohodě do cíla, tož jí strýc pravíl: Tož si blbá nebo co, dyť si mně přeca říkala, že vyhraješ všecky dostihy! A to sa mám zbláznit, když už nemožu?!

HOŘÍCÍ LETADLO
Letí si tak jednú letadlo a je řízené dvěma koktavýma pilotama. V tom najednú začne hořat levý motór. První pilot povídá: - He-he-hele, ho-ho-hoří nám mo-motór. A druhý na to: - T-t-tak to b-b-běž ř-ř-říct-t ce-ce-cest-tu-cestujícím. - N-n-ne, b-b-běž ty, t-ty m-m-míň ko-ko-koktáš, na to ten první. - N-n-n-n-ne, b-b-b-b-běž ty, t-t-t-ty t-t-to u-u-u-umíš za-zaz-zaz-zazpívat. Zas ten druhý. - T-t-t-tak d-d-dobře, pravíl ten první a vylézl z kabiny mezi ludi. Pěkně si to v duchu rozpočítál a začál hlubokým hlasem zpívat: - Hooooořííí náááám letadlóóóó! A všeci cestující sa přidali: - Hyja hyja hou!

MODLIDBA K JEŽÍŠKOVI
Malý Jožka sa modlíl na Vánoce k Ježíškovi a na konci té modlidby zařvál: Ježíšku a dones mně kolo! Co tak řveš, šak Ježíšek néni hluchý, domlúvá mu sestra. To vím aj já, ale babka je hluchá!

BLÁZEN V MLÉČNÉM BARU
Utékl blázen z blázinca v tom Kroměříži a dostál sa do mléčného baru až do Hradišťa, kde si objednál loupáček a mléko. Prodavačka mu ale na to pravila: Loupáček nemáme. Tož mně teda dajte loupáček a kávu. Dyť sem vám říkala, že loupáček nemáme! Dobrá, vezmu si teda loupáček a sodovku. Prodavačka hneď pochopila, že to bude asi blázen, a proto brnkla do blázinca, ať si pro něho přijedú. Když ho odváďál samotný ředitel blázinca, tož sa eště ve dveřách otočíl na prodavačku a říkál: To je blázen co? Měla ste vzít ten loupáček a vypráskat mu po ušiskách!

RYBÁŘI
Bavili sa třé rybáři z Nedakonic. Ten první pravíl: Já sem chytíl pětikilového kapra. Ten druhý přidál: Já sem chytíl desetikilovou štiku. A třetí pravíl: To já sem chytíl dvacetikilového sumca. První to uzavřél: Že já vůl dycky mosím začínat sa chválit první!

KLIDNÁ SMRT
Děcka sa mezi sebú bavily jak by chtěly umřít. Najlepší sa v tom vyznál malý Toneček, kerý pravíl: Já bych chtěl umřít pěkně ve spánku jak můj strýc Ruda a né jak ti ustrašení a vřískající ludé, keré vézl!

SETKÁNÍ
Nazdar Karle, kdes býl tak dlúho, že sem ťa neviděl? Ále v kriminále. A za co prosím ťa? Kvúli slépkám. Šak to přeca néni možné, dostat kvůli slépkám 20 roků? No ja, ale když ty mrchy vyhrabaly moju starů!

TRPASLÍKOVY RADY
Došél strýc Puténkú k doktorovi a pravíl: Čujte doktore, mám takový problém. V noci když usnu, tož sa ně zjeví takový malý trpaslík a říká ně: Čůůůreeej, no a já sa potom dycky počůrám. Co mám s tým dělat? Doktór sa zamyslél a radíl: Vyzkúšajte řéct tomu trpaslíkovi, že už ste čůrali, třeba dá pokoj. Za týdeň strýc došél zas k doktorovi a ten sa ho hneď ptál: Tož co funguje to? Ále, je to eště horší, pravíl strýc Puténkú. Trpaslík zas přišél a říkál: Čůůůreeej, čůůůůreeeej, a já sem mu na to řekl: Já už sem čůral. Ale on pravíl: Tak kááááákeeeej, kááááákeeeeej.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund