Číslo: 5
01.02.1999
Článků: 57

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Tenisté Uherského Hradiště se připravují na jarní sezonu
Squashové centrum od pátku v provozu
Hokejový servis
Lucka Honsová vyučovala
Fotbalová příprava FC Synot v plném proudu
Okresní zimní fotbal
Kerametal Dubnica n. V. - FC Synot 1:2 (1:1)

Tenisté Uherského Hradiště se připravují na jarní sezonu
Tenisový klub v Uherském Hradišti a jeho sportovní areál u řeky Moravy je sice ještě uložen k zimnímu spánku, avšak vedení klubu již nyní zahájilo přípravu na novou sezónu. Jaká je současná situace v klubu, na to jsme se zeptali sekretáře oddílu Jiřího Vyorala (na snímku):

První důležité rozhodnutí jsme přijali již koncem loňského roku, kdy na Valné hromadě bylo rozhodnuto, že Tenisový klub Uh. Hradiště od nového roku založil společnost s ručením omezeným Tenis Slovácko, jejímž je stoprocentním vlastníkem. Předpokládáme, že budeme podnikat v činnostech hostinské, ubytovací, koupi a prodeji zboží, provozování tělovýchovných zařízení a zařízení sloužící k regeneraci a rekondici, a také v pronájmu reklamních ploch.

Všechna sportoviště přechází pod město, jak tomu bude u tenisu?
My o tomto kroku zatím neuvažujeme, avšak věříme, že změny na radnici povedou k podpoře všech sportovních oddílů, a tedy i tenisu.

Došlo přes zimu k posílení jednotlivých družstev?
Do družstva dospělých se opět vrací Tomáš Pindur a na přestup přichází také Dominika Walterová ze Zlína. Na hostování k nám přijde i David Vychodil (Zlín). Dorostenecké kategorie budou posíleny o Jiřího Sokoláře (Hodonín) a Kláru Jagošovou. Do staršího žactva přichází Michal Rak (Veselí) a do mladšího žactva Jiří Šťastný a Zuzana Komlošová (oba Hodonín). Z oddílu naopak odešli: Tomáš Macharáček do Zlína a František Lancůch do Veselí. Na hostování do družstva dospělých Veselí jde také Zuzana Hudečková.

Jaké jsou plány u jednotlivých družstev pro příští rok?
První družstvo v loňském roce skončilo na 4. místě Jihomoravské divize. V letošní sezoně, jelikož celek bude posílen příchodem Tomáše Pindura a Davida Vychytila, tak bychom chtěli bojovat o postup do II. ligy. Myslím si, že naši největší soupeři budou Hodonín a Napajedla. Sestava I. mužstva by měla vypadat následovně: Tomáš Pindur, Martin Fusek, Jan Svoboda, David Vychodil, Zdeněk Gaďourek a na svou šanci čekají mladí, Bulejka, Jureček a Kožuský. V ženách to bude Martina Pospíšilová, která však studuje ve Spojených státech, ale přesto věříme, že nám ve studijním volnu vypomůže. Dále Lenka Vlachynská, Dominika Walterová a Monika Večerková. Béčko dospělých má pro tento rok za cíl postoupit do krajských soutěží. Družstvo by měli tvořit převážně dorostenci: Bulejka, Jureček, Kožuský, Kavalec, Juřík, Večerková, Bočková, Jagošová a další mladí hráči. Áčko dorostu postoupilo do Jihomoravské ligy. Zde jsme se domluvili s Hodonínem, že my jim dáme žákovskou ligu a jejich hráči nás zase posílí v dorostenecké lize. Úk olem tohoto družstva bude hlavně se udržet v této náročné soutěži. Zde by měli nastupovat tito tenisté: Sokolář, Bulejka, Jureček, Kožuský, Walterová, Večerková. Druhé dorostenecké družstvo, které také postoupilo, bude hrát krajskou soutěž I. třídy v sestavě: Juřík, Kavalec, Zimčík, Slanicay, Janík, Bačo, Bočková, Jagošová, Hudečková a jedna z dvojice Vránová a Trubačíková. Družstvo staršího žactva A skončilo vloni na 4. místě v Jihomoravské lize, ovšem jelikož v ročníku 85 nemáme dobré hráčské zastoupení, byla tato soutěž přenechána Hodonínu a naše žákovská družstva A i B budou hrát Krajskou soutěž I. třídy. Áčko by se mělo pohybovat v horní polovině tabulky a béčko bude zřejmě bojovat o záchranu. Mladší žactvo pak čeká především sbírání zápasových zkušeností a snaha o udržení Jihomoravské žákovské ligy i pro příští rok.

Má tenis v Uh. Hradišti nějaké výrazné talenty v žákovských kategoriích?
Velmi slušné výsledky dosahují především u dorostu Martin Jureček, Monika Večerková a Ema Bočková. U žákovských kategorií je to pak Martina Vidrmanová, Silvie Štěrbová a velmi perspektivně se jeví Eva Kadlecová a Michal Tyml.

Jaká je situace na samotných kurtech?
V letošním roce máme v plánu dokončit svépomocí celkovou rekonstrukci kurtů 3 a 4, v příštím roce pak kurtů 1 a 2. V roce 2 001 se připravujeme na oslavy 100 let tenisu v Uh. Hradišti. Letos máme také naplánovánu výstavbu objektu správce tenisových dvorců, který by měl být na místě bývalých mobilních buněk, jež byly zničeny povodněmi.

Nepředpokládáte výstavbu tenisové sportovní haly?
V současnosti všechny peníze, které do tenisu přicházejí, stačí jen na udržení chodu klubu a údržbu stávajícího tenisového areálu. Na výstavbu tenisové haly bohužel nemáme finanční prostředky, a proto jsme nuceni využívat sportovních hal v Uh. Ostrohu, v Uh. Brodě a Ostrožské Lhotě.

Bude letos otevřena tenisová škola?
Počítáme, že bychom na konci dubna otevřeli tenisovou školičku pro děti od šesti let. Pokud bude zájem, otevřeme školu i pro děti starší a i pro dospělé.

Mohou se zájemci z řad rekreačních hráčů přihlásit ještě do Tenisového klubu?
V minulých letech jsme zaznamenali pokles členské základny, kterou bychom chtěli stabilizovat na počtu asi 250 členů. Proto bychom přivítali nové členy z řad mládeže i dospělých. Podmínky členství v klubu budou zveřejněny před zahájením sezony přímo v areálu TK. Koncem února by měla proběhnou Valná hromada Tenisového klubu, na které budou tyto podmínky stanoveny.

Co říkáte vstupu squashe do Uh. Hradiště?
Vítáme každý raketový sport a necháme se překvapit. Věříme také, že když mohly být v Uh. Hradišti zbudovány squashové kurty, tak doufáme, že se jednou halových tenisových dvorců dočkáme i my.

Vojta JohaníkSquashové centrum od pátku v provozu
Uh. Hradiště (mat) - Jak jsme již v předcházejících vydáních našeho týdeníku avizovali, zahájilo v pátek 29. ledna v prostorách uherskohradišťské sportovní haly svoji činnost squashové centrum. Firma Tennis Zlín, jež je jeho provozovatelem, tak završila své několikaměsíční úsilí. Nejzajímavějším bodem páteční sportovní vernisáže byla ukázka squashe samotného. Že se v žádném případě nejedná o hru jednoduchou, dokazovaly jak udivené pohledy většiny přítomných, tak jejich dotazy týkající se pravidel. Squash skutečně není zrovna lehkým sportem. Je třeba, aby hráči byli k sobě ohleduplní, protože v opačném případě by mohlo dojít k jejich zranění, uvedl pro DDS jeden z aktérů. Jeho další slova byla už povzbuzující. Pokud překonáte počáteční nesnáze, hra se vám zalíbí a určitě jí propadnete.
Že takové propadnutí není zrovna lacinou záležitostí, dokazují i ceny za pronájem squashového kurtu. Ve všední dny v době od 12.00 do 16.00 zaplatíte 160,- Kč za hodinu, v době od 16.00 do 23.00 pak téměř dvojnásobek - 270,- Kč. V sobotu a neděli je centrum v provozu od 8.00 do 22.00 a cena za jednu hodinu hry činí 220,- Kč. Náruživým hráčům vychází provozovatel vstříc permanentkami. Za 100 x 30 minut hry tak zaplatíte 8 000,- Kč, 60 x 30 minut vás vyjde na 3 600,- Kč a cena za 20 x 30 minut je 2 000 Kč. Na své si přijdou i studenti, kteří mohou ve všední dny v době od 12.00 do 16.00 hodin využívat padesátiprocentní slevu.Hokejový servis

	Liga dorostu - tabulka skupiny B po I. části

	1.	Třinec		25	1	2	168:51	51
	2.	Třebíč		17	2	9	103:103	36
	3.	Přerov		13	6	9	122:109	32
	4.	S. Ostrava	10	5	13	92:86	25
	5.	Uh. Hradiště	8	8	12	87:117	24
	6.	Prostějov	10	2	16	93:121	22
	7.	Fr. Místek	7	6	15	82:113	20
	8.	Kroměříž	4	6	18	74:121	14
Ve II. části budou družstva na 1. - 4. místě hrát čtyřkolově o postup do extraligy juniorů. Družstva na 5.- 8. budou čtyřkolově bojovat o udržení. Body a skóre se počítají z I. a II. části. HC Uh. Hradiště chyběl jeden bod (vzájemná utkání se Sareza Ostrava měl lepší) k postupu do finálové části. I. a II. část odstartuje v pátek 5.2.1999.

Jihomoravský přebor - junioři
Uh. Hradiště - Břeclav 9:0 (1:0, 4:0, 4:0). Králík 3 (hattrick), Nevídal, Zahradnický, Slezák, On. Radkovič, Stýskal - Stýskal 2, Slezák 2, Králík, Zahradnický, Hofrichter, Lysák a P. Sakrajda. Navíc Slezák v úvodu I. a II. třetiny nastřelil 2 tyčky. Domácím trvalo dlouho, než se v koncovce střelecky prosadili a zlomili dobrého soupeře. Vedoucí gól dali až 6 sekund před koncem I. třetiny. Čisté konto udržel brankář Vybíral a P. Černý, který do hry nastoupil v 51. Výrazné vítězství bylo zasloužené.

Liga starších žáků 8. tříd, sk. E
Třebíč - Uh. Hradiště 2:2 (1:1, 0:0, 1:1). Michal Pšurný a Novotný - Ungerman a Obadal.
Žďár n. Sáz. - Uh. Hradiště 4:7 (1:0, 1:2, 2:5). Ungerman 3, M. Pšurný 2, Roman Pšurný a Ťok - Ungerman 2, M. Pšurný, R. Pšurný a Ingr.

Liga starších žáků 9. tříd, sk. E
Třebíč - Uh. Hradiště 10:2 (4:0, 2:2, 4:0). Malíček 2 - V. Kartusek a Daněk.
Žďár n. Sáz. - Uh. Hradiště 3:1 (2:1, 0:0, 1:0). Končetík - R. Pšurný.

Jihomoravská liga starších žáků 6. a 7. tříd
Uh. Hradiště - Třebíč a Uh. Hradiště - Žďár n. Sáz. odloženo z důvodu onemocnění domácích i hostujících hráčů chřipkou.

Jihomoravský přebor žáků 4. a 5. tříd
Uh. Hradiště - Prostějov nehráno pro chřipkovou epidemii hráčů družstev.

Kdy na hokej?
ZSM v Uh. Hradišti - čtvrtek 4. 2. v 18.00 hod.: HC Uh. Hradiště - Ytong Brno, utkání II. ligy mužů.
Pátek 5. 2. v 17.00 hod.: HC Uh. Hradiště - Kroměříž, liga dorostu ČR o udržení.
Sobota 6. 2. v 17.00 hod.: HC Uh. Hradiště - Nový Jičín, II. liga ČR mužů.
Neděle 7. 2. v 11.00 hod.: HC Uh. Hradiště - Prostějov, liga dorostu ČR.
HC Uh. Hradiště - Kroměříž, liga st. žáků 8. a 9. tříd od 13.30 hod. do 17.45 hod. JB

Bruslení veřejnosti
na ZSM v Uh. Hradiště - pondělí 1. 2. od 13.30 do 14.55 hod.
Středa 3. 2. od 16.45 do 17.55 hod.

JBLucka Honsová vyučovala

Uh. Hradiště (rub) - Výborného výsledku dosáhla členka oddílu šermu Slovácké Slavie Lucie Honsová na kvalitně obsazeném turnaji v šermu fleretem žen v Brně na 31. ročníku Moravanky. Turnaje se zúčastnilo 22 závodnic, téměř celá kompletní česká šermířská špička včetně slovenské reprezentantky Idy Švitelové, která skončila v loňském roce na 58. místě ve světě. Ač patří do kategorie kadetek poradila si se všemi staršími, zkušenějšími soupeřkami a zcela zaslouženě zvítězila. Nejdříve porazila Flor Noubei (SBI) 15:3, pak si lehce poradila s Marií Mafkovou (Jiskra Havl. Brod). V boji o postup do finálové dvojice jí čekala právě slovenská reprezentantka Švitelová, ale po vynikajícím výkonu zvítězila 15:11 a ve finálovém souboji dotáhla své tažení do vítězného konce. Po dobře vedeném taktickém boji zvítězila 15:11 nad Kamilou Bímovou (USK Praha). Co tomu říká trenér Michal Trubačík: Lucka podala vynikající výkony zvláště se Slovenkou Švitelovou, s ní jsem čekal stop, ale podařilo se.
Ve finále už to nebylo tak dobré, ale Lucka zvládla střetnutí dobře po taktické stránce. Překvapila nejen mne ale i přítomného taťku. Myslím si, že v patnácti letech porazit tak kvalitní soupeřky je vynikající. Lucka má za sebou už i Světový pohár v Budapešti a v nejbližší době jí čeká kvalifikační turnaj v rakouském Linci a Bratislavě. Pokud by všechno dobře dopadlo přepodkládám nominaci do reprezentace a následně Mistrovství světa v Maďarsku.Fotbalová příprava FC Synot v plném proudu
St. Město (Mil) - Po návratu z kondičního soustředění mělo druholigové mužstvo FC Synot opět nabitý týden, během něhož sehrálo další dva zápasy zimního turnaje Radegast Cup na umělé trávě. I přes nepříznivé povětrnostní podmínky pak v sobotu odehrál Synot utkání na hřišti slovenského prvoligového celku Kerametal Dubnica n. Váh. Je potěšitelné, že lavice marodů se pomalu vyprázdňuje, proto může trenér Fr. Komňacký vyzkoušet všechny adepty na druholigový dres. Po neúspěšných testech v Řecku nastoupil v přípravných zápasech i Miloslav Kufa, doposud hráč prvoligových Drnovic, který svými výkony naznačil, že by byl pro Synot vítanou posilou.

FC Synot - LeRK Prostějov 2:1 (0:1)
V souboji druholigových celků se lepší FC Synot dokázal střelecky prosadit až ve druhé půli. Prostějovští vyráželi do rychlých protiútoků a jeden z nich zúročili vedoucím gólem, jehož autorem byl Gába. Vyrovnávací branka padla po akci Vajdy, když jeho přihrávku usměrnil do sítě Kowalík. V dresu Synotu se poprvé představil Kufa a svůj výkon korunoval vítěznou trefou.
Branky: 45. Kowalík, 64. Kufa - 19. Gába
Sestava: Ondrůšek (41. Krabec) - Soldán - Vojtěšek (60. Videman), Veselý - Abrahám (41. Kowalík), Kufa, Hlahůlek, Lysáček (41. Zapletal), Vajda - Malár, Došek.

FC Synot - Spartak Jihlava 4:0 (1:0)
Fotbalisté Synotu ve svém posledním turnajovém vystoupení na umělém trávníku v Brně porazili celek MSFL a zajistili si tak minimálně třetí příčku. Celý zápas se hrál pod taktovkou zkušenějšího druholigového celku a všechny góly se zrodily po hezkých kombinačních akcích.
Branky: 42. a 49. Došek, 12. Kowalík, 71. Malár z penalty
Sestava: Krabec (41. Ondrůšek) - Soldán - Bužek (41. Abrahám), Vojtěšek (41. Veselý) - Malár, Videman (41. Hlahůlek), Kufa, Lysáček (41. Zapletal), Vajda (60. Stýskal) - Holomek (41. Došek), Kowalík.

Průběžná tabulku Radegast Cupu:

	1.	FC Synot	4	1	1	15:5	13
	2.	BOBY Brno	4	0	1	11:5	12
	3.	Olomouc		3	2	0	9:3	11
	4.	LeRK		1	0	2	3:4	3
	5.	Jihlava		1	0	2	3:9	3
	6.	D. Kounice	0	0	3	0:10	0
	7.	Zeman		0	0	3	0:10	0


Otázky pro Miroslava Valentu

St. Město (JOH) - Přípravné období je také období mnoha změn. Nejinak je tomu také u mužstva FC Synot, a proto jsme se na tyto změny zeptali viceprezidenta klubu Miroslava Valenty.

Jaká je situace ohledně Miloslava Kufy?
Dnes můžu říct, že máme dohodnuto, že Kufa bude u nás hostovat do konce jarní sezony. Jeho další zkouška v Číně se pravděpodobně již konat nebude.

V tisku se psalo o zájmu o Martina Hyského?
Někteří novináři o tom psali, ale já musím prohlásit, že tomu tak není.

Je pravda, že byla vypsána prémie milion korun za postup do I. ligy?
To byste se měl zeptat mého syna, ale psalo se o tom v novinách. Prémie nějaká vypsaná byla, ale já jsem to neřekl.

Bude hrát FC Synot určitě na Slovácké?
Ano, tak to je jisté. Nyní se domlouvá jen konečné znění smlouvy a pořadatelské povinnosti. Na Slovácké máme domluveno 8 tréninků plus 8 zápasů.Okresní zimní fotbal
FC Kunovice - FC Polešovice 1:2 (1:1)
Kunovice (FŠ) - V dalším pohárovém utkání na umělé trávě v Kunovicích zkoušel domácí trenér Lubomír Blaha tentokráte všechny své hráče. V prvním poločase byla hra obou mužstev značně nepřesná. Kunovice se ujaly vedení již ve 3. minutě, když M. Suchý překvapil hostujícího gólmana střelou z hranice velkého vápna. Hosté vyrovnali pět minut před přestávkou M. Kmentem. Ve druhém poločase se hrál podprůměrný fotbal, když rozhodující vítěznou branku Polešovic zaznamenal v 72. J. Červinka. Kunovice již jen pohrozily střelou M. Otta do tyčky. Sestava Kunovic: Skovajsík - Žák, Svoboda, Gabriel - Kučera, Zubatý, Malůš, Kopčil (46. Vlk) - Suchý, Otto, Omelka. Rozhodčí: Martykán - Valouch a Hlaváč. Diváci: 50.

Luhačovice - ČSK Uh. Brod 2:3 (1:1)
Luhačovice (MaŇ) - K dalšímu přátelskému utkání si zajeli hráči Uh. Brodu do sousedních Luhačovic. Z úvodní převahy vytěžili hosté první branku, když se k míči dostal Vystrčil a chytrou technickou střelou skóroval z hranice velkého vápna - 0:1. Obrat v utkání přinesla 40. minuta, kdy vyrovnal domácí Ciesar, a 55., ve které nestárnoucí Laďa Durďa krásnou střelou ze třiceti metrů přímo do šibenice strhl vedení na svou stranu. Hráči Uh. Brodu odpověděli v 60., když odraženou střelu Bodi dorážel Mahdalík - 2:2. Vítěznou branku hostů vstřelil Ondřejka po centru Slováka. Sestava Uh. Brodu: Trtek - Němčický (Bílek), Hrabalík, Ferenc, Kociňák - Lux (Dobiáš), Boďa, Vystrčil, Kopták - Ondřejka (Slovák), Mahdalík. Trenér: Ladislav Janský.

FC Hluk - O. N. Ves 5:2 (2:1)
Kunovice (FŠ) - Mužstvo Hluku bylo po celý zápas lepším celkem, lépe kombinovalo a své akce také s přehledem zakončovalo. Branky: Kaštánek 2, Soviš, Pinkava, Vaculík - Zálešák a vlastní. Rozhodčí: Hlaváč - Martykán, Valouch.

Hradčovice - Prakšice 2:1 (1:1)
V přípravném utkání zvítězily důraznější Hradčovice po dvou brankách Hořáka, za hosty střílel Jurák.

Hluk - Napajedla 1:3 (0:1)
V dalším přípravném zápase favorit nezaváhal a zvítězil. Branky: Janík - Racek, Hubáček a P. Sedláček. Rozhodčí Chramcov.

Kunovice - D. Němčí 2:1 (1:1)
Příprava dorostu, branky Kunovic Cochlar, Ondra.

Buchlovice - Zlechov 4:2 (3:0)
V přípravném zápase hraném na škváře v Uh. Hradišti za silného mrazu a větru se ve vyrovnaném utkání prosadili střelci Buchlovic. Branky: Březina 2, Šproch, Surový - Velcr, L. Machala.Kerametal Dubnica n. V. - FC Synot 1:2 (1:1)
Dubnica (Mil) - Namrzlý trávník silný nárazový vítr znemožňovaly kombinační hru, takže se na nerovné ploše více bojovalo. Účastník slovenské I. ligy kapituloval po dvou úspěšných trefách Kowalíka. Trenér Komňacký se v zápase musel obejít bez dlouhodobě zraněného Trousila, chřipkou postiženého Veselého a také Patrika Holomka, jehož trápí nakopnutý kotník.
Branky: 4. Polák - 28. a 52. Kowalík.
Sestava FC Synot: Ondrůšek (46. Krabec) - Soldán - Abrahám (46. Videman), Vojtěšek - Malár (46. Zapletal), Bužek, Hlahůlek, Kufa, Vajda (73. Stýskal) - Došek (46. Lysáček), Kowalík. Trenér František Komňacký.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund