Číslo: 1
06.01.1997
Článků: 34

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Tomáš Sadílek - tenista z Hluku
KUNOVJANKY NA ČELE II.LIGY
Šachový servis
V derby lepší Slovácká
Hokejisté Uh. Brodu do druhé poloviny krajského přeboru mužů

Tomáš Sadílek - tenista z Hluku
Stolní tenis má v Hluku svou dlouholetou tradici a z místního oddílu vyšla již celá řada tenistů, kteří se tímto sportem živí profesionálně. Jedním z nich je i odchovanec hluckého stolního tenisu jednadvacetiletý Tomáš Sadílek, který v současné době hraje III. ligu v Německu v mužstvu SV Darmstadt. U příležitosti jeho návštěvy u svých rodičů v Hluku jsme jej požádali o krátký rozhovor.

Tomáši, jaké byly tvé tenisové začátky?
S tenisem jsem začínal již v pěti letech, neboť jsem měl k němu doma velmi dobré podmínky. Můj starší bratr v tu dobu hrával tenis již velmi dobře a jelikož jsme měli pimponkový stůl doma, tak jsme spolu také často hrávali. Když pak byl v Hluku založen tenisový oddíl, který v tu dobu tvořili otec a synové Halovi, pan Fanta, pan Jurča a další, tak jsme začali hrávat s nimi.

Kdo se stal tvým prvním trenérem?
Nejvíce se mi věnoval můj otec a pan Jaroslav Hlošek. Ti se mnou vlastně dělali až do doby, kdy jsem nastoupil do učiliště v Havířově.

Jak se ti dařilo v Havířově?
Já jsme se v Havířově vyučil v oboru elektro s maturitou, ale hlavně jsem měl velké štěstí, že se tam hrál velmi dobrý stolní tenis. Byla zde možnost si zahrát se spoustou velmi kvalitních hráčů a postupně jsem si zahrál divizní soutěž, pak druhou ligu, I. ligu a nakonec i Extraligu.

Pak ses dostal do Německa?
Když se otevřely hranice, využil jsem této možnosti, neboť bylo vždy mým snem, zahrát si stolní tenis v Německu. Takže nyní hraji III. ligu v SV Darnstadt 1898.

Jak si tam stojíš?
V posledním období se mi daří a nastupuji jako oddílová jednička, z čehož mám radost.

V Německu jsi spokojen?
Ono život v Německu je trochu jiný než u nás, neboť žít se začíná vlastně až večer. Všechny tréninky jsou také až večer, takže se všechno protáhne až do pozdních večerních hodin. No a pak se také ráno později vstává.

Jak se ti nyní líbí v Hluku?
Velmi smutně na mne dolehla zpráva o smrti pana Hloška. Byl to člověk, který pro stolní tenis obětoval mnohé a také nevychoval pouze mne, ale například i Vítka Ratajského, či Andreu Botkovou. Proto jsem rád, že byl nyní v Hluku sehrán I. ročník memoriálu pana Hloška, na kterém se sešla celá řada předních stolních tenistů z celého okolí.

Za rozhovor poděkoval a hodně štěstí v novém roce popřál Jaroslav Hrabovský.KUNOVJANKY NA ČELE II.LIGY
Po polovině druholigové soutěže v házené žen jsou na prvním místě zcela jednoznačně házenkářky z Kunovic. V devíti odehraných zápasech ani jednou Kunovjanky neokusily hořkost porážky a před druhým celkem Olomouce mají náskok pěti bodů. V posledních zápasech scházely pro zranění Helena Lahodná, Jarmila Štěrbová a Lenka Lahodná. Vzhledem k tomu, že mužstvo má velmi úzký kádr, bylo nutno využít na výpomoc dorostenek z Hluku, a proto také po posledním zápase doma s Karvinou (24:15) řekla úspěšná trenérka Kunovic Věra Tománková: Již jsem ráda, že je konec, protože se potřebujeme dát trošičku dohromady a připravit se na příští sezónu. Kunovjankám v minulém ročníku unikl postup do první ligy jen díky vyšší moci z Prahy. Letošní podzimní část mají tedy za sebou, a navíc bez ztráty kytičky. Jaká je spokojenost se hrou, ale i s umístěním, nám trenérka Věra Tománková řekla: Na začátku soutěže jsme předpokládali, že když budeme do druhého až třetího místa, tak budeme spokojeni. Mužstvo bylo totiž ze šedesáti procent vyměněno, takže jsme jej museli začínat budovat odznovu. Důležitým momentem bylo zahájení soutěže, kdy jsme vyhráli dvě utkání venku, a tím pádem jsme se chytli. Druhý klíčový moment byl v tom, že se nám vydařila utkání s Pardubicemi a vzápětí s Ostravou. Jinak si myslím, že se potvrdilo, že příprava, kterou jsme absolvovali, byla správná. Kondiční přípravu jsme zahájili již 10. června, kdy jsme dělali obecnou vytrvalost, po níž následovala rychlostní vytrvalost. Nyní se to v soutěži plně projevilo, neboť jsme ve druhém poločase zcela jasně všechny soupeřky přehrávali. V závěrečném 9. kole podzimní části bylo dosaženo těchto výsledků: Prior Olomouc - Hradec Králové 26:20, Kunovice - Karviná 24:15, Bohunice - Velké Meziříčí 22:12, Dukovany - Nový Jičín 16:12, Pardubice - Ostrava B 13:13.

Tabulka po 9. kole:

1. Kunovice	9	0	0	196:145	18
2. Olomouc	6	1	2	197:152	13
3. Ostrava B	6	1	2	160:145	13
4. Pardubice	5	1	3	183:160	11
5. Hr.Králové	5	0	4	147:140	10
6. Karviná	4	0	5	162:163	8
7. Bohunice	3	1	5	153:156	7
8. N.Jičín	2	0	7	136:172	4
9. V.Meziříčí	2	0	7	136:185	4
10. Dukovany	1	0	8	128:176	2
JOHŠachový servis


Ze světa šachů
Tři hráči našeho okresu hrají slovenskou ligu v Rajeckých Teplicích a všichni se zúčastnili silvestrovského přeboru tohoto oddílu. Do celkového pořadí Buchníček - Vrána - Sluka promluvil ještě šachový počítač Mephisto Vancouver 16, kterého Fera Vrána nasadil mimo soutěž.

Nejlepší rapid turnaj Slovenska
uspořádali v Podbrezové. Turnaj bez vkladu byl dotován 20 000 Sk a stal se jasnou záležitostí trojice havřických šachistů - Sluka zvítězil 8,5 bodu z 9, Buchníček skončil druhý 7,5 bodu, Vrána s 6 body pátý.

Listina ELO k 1.1.1997
Na nové listitě FIDE se mezi Kasparova 2795 a Karpova 2760 dostal Anand 2765. Z českých hráčů je na 39/40. místě dvojice Movsesjan a Hráček 2630. Do stovky se vešla ještě dvojice slovenských hráčů Ftáčník 2595 a Štohl 2580. Hráči našeho okresu: Babula 2540, Zpěvák 2370, Chytílek 2355, Sluka 2345, Bažent 2310, Ramík 2305, Pisk 2305, Jurásek 2305, Kňazovčik 2295, Hudeček 2275, Buchníček 2270, Vrána 2240, Buráň 2240, Vavruška 2225, Zapletal 2175, Omelka 2150.
F.V.V derby lepší Slovácká
Slovácká Slavia - FC Synot 1:0 (0:0)
Brno (Mil) - V nefalšovaných zimních podmínkách vstoupili v pátek 3. ledna i dva zástupci našeho okresu do brněnského fotbalového turnaje Wilkinson Cup, který se hraje za účasti čtrnácti mužstev rozdělených do dvou skupin na umělé trávě v areálu Boby centra. Shodou okolností los skupiny B určil proti sobě dva odvěké rivaly, kteří se tak střetli ve své novoroční premiéře. Domácím týmem v tomto duelu byla Slovácká Slavia, která představila novou trenérskou dvojici Petr Vařecha a Jaroslav Kusák, jež na podzim působil v Břestku. Z nových hráčských akvizic se na hrací ploše objevili Kučera (přichází z Polešovic), Minář (skončil hostování v Uh. Brodě), Buchta (skončil hostování v Kunovicích) a útočník Sedlář (přestup z NH Ostrava je v jednání). Na druhé straně FC Synot nastoupil ve starém složení, v jehož řadách chyběli z různých důvodů Klvaňa, Zapletal, Bílek a Martínek. Samotný zápas se nesl ve znaku úvodu přípravy, když na kvalitě výkonu se projevila vánoční tréninková přestávka.
Během celého utkání byla Slovácká aktivnější a její hráči se častěji pokoušeli o střelecké zakončení svých akcí. Jediný gól zápasu padl v 63. minutě po chybě staroměstského gólmana Ondrůška, který místo vyběhnutí zůstal přišpendlen na čáře, čímž umožnil novici Sedlářovi pohodlně skórovat. V dresu Slovácké Slavie hrál suverénně Soldán, přehledem a aktivitou oplýval Minář, dařilo se Malůšovi a své ambice naznačil i Sedlář. Na staroměstské straně přesvědčili o svých kvalitách Strakáč, Vojtěšek a bojovný Hlahůlek. Před zhruba 50 diváky rozhodoval brněnský sudí Kolev.
Sestavy: Uh. Hradiště: Krása (41. Zubík) - Vaverčák, Kučera, Řezník - Lamáček (67. Mikulášek), Nociar, Soldán, Minář, Malůš - Sedlář (64. Brnka), Matušek (50. Buchta).
Staré Město: Ondrůšek - Palčík, Strakáč, Vojtěšek - Štěrba, Bičánek (41. Kment), Hlahůlek, Kaizar (41. Duchtík) - Racek, Antl (41. Chlachula), Bouřa.
Trenéři po utkání - Petr Vařecha (Uh. Hradiště): Zápas nesl všechny znaky začátku přípravy. Soupeře jsme předčili lepším pohybem a naše výhra je vzhledem k průběhu utkání zasloužená.
Jiří Nevrlý (Staré Město): Dnešním zápasem jsme prakticky zahájili přípravu na jarní sezónu, takže jsem žádnou kvalitu neočekával. Jediná branka padla po kiksu našeho brankáře, ale musím přiznat, že Uh. Hradiště bylo právě o ten gól lepší.Hokejisté Uh. Brodu do druhé poloviny krajského přeboru mužů
Krajský přebor mužů v ledním hokeji se svým posledním předvánočním 14. kolem přehoupl do druhé poloviny. V čele obou skupin jsou překvapivě družstva, se kterými jen málo hokejových odborníků i samotných příznivců hokeje počítalo. Ve skupině A jsou to HC NEDVĚDICE a ve skupině B SPARTAK UH. BROD. V této skupině se více čekalo od družstva HC Břeclav, které po jednoročním působení sestoupilo z II. NHL. Že Uherský Brod vede svoji skupinu snad ani není tak velkým překvapením. Z družstva Břeclavi odešlo několik dobrých hráčů, kteří našli uplatnění v jiných druholigových oddílech.
Naopak Spartak Uh. Brod pod vedením trenéra Mir. Bezděčíka a jeho asistenta F. Vaňka doplnil družstvo o několik mladých talentovaných hokejistů ze Zlína i vlastních odchovanců, kteří ve Zlíně působili v lig. dorostu - Libor Masař a Libor Obadal. Ze Šumperka přišel zlínský odchovanec Jiří Šolc a z Uh. Hradiště ing. T. Svoboda a brankář Michal Králík. Na hostování během sezony přišli hráči Janeba a Novotný. Ze staršího dorostu naskočil M. Kubiš. Doplnění družstva se projevilo jako správné a účelné. Dobrý přístup k tréninkům včetně letní přípravy se brzy začal projevovat i na výsledcích. Ze čtrnácti dosud odehraných utkání dosáhli hráči deset vítězství, dvě remízy a dvě prohry. Získali 22 bodů a skóre 77:40. Nejlepšími střelci jsou: Jiří Šolc 13 branek, Kostelecký a Hasoň 9, Martinec 8, Holík 7, Kouřil 6, Obadal 5 a Janeba 4 branky. Nejlepší nahrávači jsou: Kostelecký, Obadal, Šrámek, Hasoň, Novotný, Martinec a Šolc.
Druhou polovinu soutěže začínají hráči Spartaku 5. ledna u vedoucího celku skup. A v Nedvědicích. Na domácím ledě se svým divákům představí ve čtvrtek 9. ledna v okresním derby s Uh. Ostrohem. Hráči Spartaku se netají tím, že by chtěli své první místo ve skupině udržet až do konce základní části a pak hrát finále s vítězem skupiny A o titul přeborníka Jihomoravského kraje. Byl by to velký úspěch Spartaku a tento kolektiv hráčů si ho jistě zaslouží. Konečný úspěch však přece bude záležet na samotných hráčích.
Finále by bylo odměnou brodským fanouškům i poděkováním sponzorům, bez kterých by se tento úspěch nemohl uskutečnit. Za dosavadní sponzorskou spolupráci je třeba poděkovat Tech. službám Měst. úřadu Uh. Brod, firmě RUMPOLD s.r.o. Uh. Brod, POSAD-TECH-MONTAGE bratřím Posádům z Val. Meziříčí, Lidové tvorbě Uh. Brod, B-J-R Ing. Bublík Uh. Brod, KOOPERATIVĚ - družstev. pojišťovně Uh. Brod, Obchodní společnosti Struhař a Matoušek Zlín, INFOSERVIS Ing. Sára Zlín, Kůdela Zbyněk Uh. Brod, Miroslav Huráb Uh. Brod, TEXTIL Bouda Uh. Brod, Slovácké strojírny a.s. Uh. Brod, LOCAR - service V. Lovecký Uh. Brod, Drogerie Drábeček Uh. Brod a DESA J. Misař Dolní Lhota.
V oddíle by rádi uvítali i další podnikatele, živnostníky či podniky, kteří by byli ochotni finančně nebo materiálně pomoci. V následujícím období má vedení oddílu zájem zlepšit spolupráci se školami na úseku mládeže, a proto by chtělo oslovit představitele brodských základních i středních škol. S žádostí o spolupráci se také obrací na rodiče a bývalé hráče hokejového oddílu.
Václav Gajdošwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund