Číslo: 1
05.01.1998
Článků: 44

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Volejbal ve Slovácké Slavii Uherské Hradiště
Volejbal v Ostrožské Lhotě
Staří - Mladí 6:4 (3:2)
FC Synot zahájil zimní přípravu
Hokejový servis

Volejbal ve Slovácké Slavii Uherské Hradiště
Celky volejbalového oddílu TJ Slovácká Slavia Uh. Hradiště působí v letošní sezóně převážně v oblastních přeborech jihomoravského regionu. Jejich výsledky byly i přes velké problémy které zavinila stoletá voda většinou dobré, o čemž se mohli čtenáři Dobrého dne pravidelně přesvědčovat z referátů z jednotlivých utkáních v pondělním vydání. O souhrné zhodnocení jsme požádali na závěr roku 1997 předsedu volejbalového oddílu Františka Tejnila, který zná nejlépe výkonnost jednotlivých družstev.

Pane předsedo, jak všichni víme, tak sportovní hala v Uh. Hradišti byla při povodních zcela zničena, jak jste se s tímto vyrovnali?
Zničen byl skutečně nejen velký sál sportovní haly, ale povodeň vyřadila z provozu i antukové kurty a dvě hřiště na beach volejbal. Zprovoznění antukových kurtů se nám podařilo uskutečnit díky obětavosti hráček a funkcionářů oddílu. Hřiště na beach volejbal bylo nutno zbavit kontaminovaného písku, a v současné době díky sponzorům, jmenovitě firmy David s.r.o. navážíme nový čistý písek. Jaro tedy zahájíme na vlastním. Sportovní hala však vyžaduje podstatně vyšší investice. Vždyť podlaha velkého sálu bude stát nejméně 2,5 miliónu korun a další nezbytné úpravy (šatny, sociální zařízení, vnitřní úpravy) přijdou na téměř 4,5 miliónů Kč. Rádi bychom však zde již na podzim příštího roku zahájili provoz. Prozatím nám nejvíce vyšli vstříc ve Starém Městě. Volejbalisté VSK St. Město přizpůsobili své tréninky i utkání tak, aby volejbalistky Slovácké (ženy, starší dorostenky a žákyně) mohly plně trénovat i hrát svá mistrovská utkání ve sportovní hale na Širůchu. Vstříc nám vyšlo také ředitelství ZŠ St.Město (ředitel Jose f Jurnykl), které umožnilo v tělocvičně ZŠ hrát a trénovat jak dorostenkám, tak i žákyním. Volejbalová přípravka pak trénuje 2x týdně na ZŠ Východ. Na opravy našich sportovišť Městský úřad v Uh.Hradišti uvolnil půjčku ve výši 300.000,- Kč a firma Kabel Plus věnovala 42.000,- Kč. Ostatní finance jsou zatím ve stádiu jednání. Ze zdrojů ČSTV, ať popovodňových, nebo investičních, bylo k dnešnímu dnu uvolněno pro Slováckou Slavii 10.000,- Kč.

Nebylo by pohodlnější za těchto podmínek sportovní život přerušit a počkat až se vše opraví?
To jistě ne. I když tréninky jednotlivých mužstev jsou značně složité (dojíždění, materiální zabezpečení), přesto všechny celky Slovácké trénují a hrají, a troufám si říci, že úspěšně. Pokud bychom rytmus přípravy a utkání přerušili, zřejmě bychom za rok či více let, museli hledat děvčata po hernách, diskotékách a bůhví kde jinde. Vše bychom museli začínat znovu.

Za současných podmínek jsou výsledky jednotlivých družstev skutečně velmi dobré. Můžete nám je přiblížit?
Základnou veškeré sportovní činnosti ve volejbalovém oddílu Slovácké je příprava mladších žákyň. V tzv. přípravce se věnuje volejbalu asi 30 děvčat, která jsou rozdělena do dvou celků podle věku a výkonnosti. Obě skupiny vede Ing. Jana Kluková. Souběžně působí na ZŠ Východ skupina předžaček, kterou připravuje Ivona Brachtlová a další skupina mladších žákyň na ZŠ Mojmír pod patronací Pavla Jančáře. Rozhodující v tomto sportovním věku je zvyšování tělesné přípravy. Jedná se především o trénink rychlosti, obratnosti a ovládání míčů.

Starší žákyně jsou chloubou volejbalového oddílu. Jaké jsou cíle tohoto družstva?
Žákyně Slovácké hrály vždy významnou roli v okrese, oblasti i republice. V současné sezóně děvčata bez problémů zvládla postup do finalových bojů oblastního přeboru a ve vysoce prestižní soutěži a Český pohár se v prvním turnaji umístnila na výborném 3. místě. Družstvo vede velmi dobře pracující tým, jehož vedoucím je Pavel Jančář. Aktivní práci zde odevzdává Ing. Miroslav Vycudilík, Mgr. Anna Pavlíčková, MUDr. Jarka Miklova, Anna Vitásková, Miluška Skýbová, Mgr. Dana Vycudilíková a řada dalších, především rodičů, kteří pomáhají dle svých možností. Hlavním cílem družstva starších žákyň je získat vítězství v oblastním přeboru a postoupit do jednorázového přeboru České republiky. To by v dlouhodobé historii by již čtvrtý postup.

Jaké cíle mají v organizaci volejbalového oddílu Slovácké mladší dorostenky, jejichž jste trenérem?
Družstvo této kategorie vyslala Slovácká do oblastní soutěže poprvé. Děvčata hrála v předcházejících dvou letech pouze v okresním přeboru žákyň a díky věkovému posunu družstva se nabídla možnost hrát v oblasti v soutěži mladších dorostenek. Po ukončení kvalifikačního kola Slovácká skončila na nepopulárním čtvrtém místě , když družstvo KP Brno 3x za sebou porazilo do té chvíle bez porážky vedoucí Lokomotivu Břeclav. Mladší dorostenky Slovácké musí v této situaci úspěšně dohrát oblastní přebor a příště se pokusit oblastní přebor vyhrát a připravit se na působení ve vyšší kategorii.

V loňské sezóně starší dorostenky opustily dorosteneckou ligu. V oblastním přeboru si vedou velmi dobře. Kde jsou důvody?
Začátek úspěšné sezóny je nutné položit do srpna 97, kdy k družstvu nastoupil nový trenér Martin Zábranský a družstvo začalo solidně fungovat. Martin však byl povolán na vojenskou základní službu a děvčata znovu zůstala bez trenéra. Houževnatost a vůle děvčat hrát oblastní přebor se projevila především při zajišťování nového trenéra. V tuto chvíli se ukázala dorostenka Gábina Gabrhelová jako dívka na svém místě. Přesvědčila bývalého hráče Starého Města Libora Vaďuru, aby se osiřelého družstva ujal. A Liborovi se u družstva brzy začalo dařit. Upevnil kolektiv děvčat a postupně se Slovácká propracovala na 1. až 2. místo soutěže. Ve druhé polovině má navíc výhodu losu, neboť hraje většinu utkání na domácí palubovce. Cíl družstva je postoupit po roční přestávce opět do dorostenecké ligy.

V kategorii dospělých se Slovácká již několikrát pokusila postoupit do II. ligy, ovšem bezvýsledně. Proč?
Ve II. lize žen působila družstva Slovácké dvě sezóny v roce 1970 a 1971. Potom nastal klid a vedení Slovácké se soustředilo především na přípravu mládeže a celky žen v podstatě živořily. Až trenér Petr Pietropaolo svým příchodem zvedl razantně úroveň družstva žen. Od té doby Slovácká začala bojovat o postup do II. ligy. Vždy však scházel onen pověstný krůček a Slovácká zůstala v oblastním přeboru. Petr od družstva po čtyřech letech však odešel a ženy Slovácké od té doby bojují v mistrovských soutěžích samy. Každý rok však do finále postoupily, ovšem vždy jim scházel ten nepatrný krůček.

V letošní sezóně si ale družstvo žen Slovácké Slavie, která trénuje a hraje na Širůchu ve Starém Městě, vede více než dobře. V kvalifikační skupině získaly ženy první místo a pokusí se tak znovu o postup do II. ligy.
Problémem však zůstává nepřítomnost kvalifikovaného trenéra, který by se družstvu věnoval. Prozatím celek Slovácké vede velmi dobrá hráčka Martina Taftová, ale něco jiného je vést družstvo z trenérské lavičky nebo ze hřiště. Snad se najde trenér, kterému by se podařilo s děvčaty opět vybojovat pro Slováckou II. ligu.

Co by volejbalové Slovácké nyní nejvíc pomohlo?
Přichází v potaz otázka financí. Z čeho zaplatit nejen kvalifikovaného trenéra, ale i ostatní provozní náležitosti. Dotace pro družstva dospělých ČVS nedává, a tak kolektivy dospělých celků si zajišťují sponzory, speciálně na dopravu a na vybavení. Na plat trenéra však již finanční zdroje nestačí. Kde vzít a nekrást? Případní trenéři, se kterými jednáme jsou buď zaměstnaní tak, ža nezaručí svoji pravidelnou účast na tréninkovém i zápasovém procesu, anebo vysloví takové finanční požadavky, které oddíl nemůže zajistit. Chtěl bych při této příležitosti vyzvat bývalé volejbalisty, aby si vzpomněli na své sportování a přišli nám pomoci, aby volejbal Slovácké zaujal takové místo, které mu právem náleží.

Je známo, že volejbalový oddíl Slovácké má k dispozici dva kurty pro beach volejbal. Jaké máte plány pro příští rok?
Máme díky povodním nový písek, který musel být kvůli kontaminaci vyměněn. V dubnu a květnu dáme do pořádku pískovou plochu a přilehlé okolí a věříme, že od června se bude zde moci hrát. V první řadě zde bude probíhat příprava kmenových družstev Slovácké. Dále chceme umožnit sportování také veřejnosti. Školy v dopoledních hodinách budou využívat celého volejbalového areálu podle smlouvy s TJ a ostatní kolektivy v odpoledních či večerních hodinách mimo řádné tréninky oddílu za určenou cenu, která bude stanovena v květnu.

O sobotách a nedělích bude náš volejbalový oddíl organizovat turnaje pro všechny kategorie. Jedná se i o tom, aby některý z turnajů byl součástí většího beach volejbalové akce. Jistě by bylo ještě mnoho dalších otázek. Ale to snad až příště. Jménem redakce i čtenářů vám přeji aby všechna družstva volejbalistek Slovácké Slavie hrála i nadále s chutí a dobře, a aby všechny obtíže, které oddíl řeší byly zvládnuty právě ve prospěch volejbalu.
Naše odhodlání je volejbal hrát, a to pokud možno dobře. Potřebujeme především klid k práci, vlastní sportoviště a nezbytnou podporu TJ, vyšších sportovních orgánů, případných sponzorů, ale také především od našeho města, které reprezentujeme.

Díky za rozhovor. Vojta JohaníkVolejbal v Ostrožské Lhotě
Ostrožská Lhota (OJ) - V neděli 21. prosince 1997 se v Ostrožské Lhotě uskutečnil první ročník Vánočního volejbalového turnaje v kategorii mužů, kterého se zúčastnily týmy z našeho okresu. Po velikém boji skončilo na stupni vítězů mužstvo Březolup, na stříbrném místě tým Tupes a na bronzovém Uherský Ostroh. Pořadatelé TJ Uherský Ostroh děkují touto cestou sponzorům, kterými byli Stolařství FAMI a Pohostinství Vaněček. Již dnes je jasné, že se v založené tradici bude pokračovat a všichni volejbaloví nadšenci se na druhý ročník velmi těší.Staří - Mladí 6:4 (3:2)
Uh.Hradiště (JOH) - Ke svému tradičnímu silvestrovskému derby nastoupili bývalí i někteří současní fotbalisté Slovácké Slavie na škvárovém hřišti v Uherském Hradišti. Bylo to vlastně vůbec první utkání, které se zde od povodní bylo sehráno. V utkání, jež se hrálo před asi desíti spokojenými diváky, mělo velmi dobrou úroveň a mládí tentokráte mělo více ze hry. V sestavě mladých nastoupil i bývalý reprezentant a současný hráč vedoucího mužstva německé bundesligy FC Kaiserslautern Miroslav Kadlec, který svou brankou v poslední minutě uzavřel celkové skóre na 6:4 pro mladé. Jak po utkání prohlásil rozhodčí zápasu Václav Bednařík: Skóre bylo vyrovnané jen díky tomu, že těm starým se branka počítala vždy za dva body. Na výkon rozhodčího, i když dle názoru diváků pískal velmi dobře, si během zápasu starší hráči často stěžovali a zvláště pak Pavel Bohun jej několikrát nazval Šimonem a dožadoval se pokutového kopu, který však odpískán nebyl.FC Synot zahájil zimní přípravu
Staré Město (Mil) - Na svátečně prostřené stoly museli velmi rychle zapomenout fotbalisté Starého Města, protože už v pátek, druhý den nového roku, zahájili tréninkem zimní část přípravy. Prvnímu výklusu předcházelo krátké posezení celého kádru s vedením klubu v salonku hotelu Synot, kde manažer klubu Jaroslav Hastík popřál všem pevné zdraví a spolu s trenérem Františkem Komňackým seznámili hráče s celkovým plánem přípravy. Víceprezident klubu Miroslav Valenta st. pak svými slovy ujistil o finančním zabezpečení sezony, což se nedá tvrdit o řadě druholigových klubů, které mají velké ekonomické problémy (Chrudim. Česká Lípa, Ústí nad Labem a řada dalších). Přes zimu v hráčském kádru Synotu nedojde k žádnému zemětřesení. Hostování z Boby Brno skončilo Vaculovi a z pracovních důvodů opustí kádr obránce Palčík. Do přípravy se zařadili na podzim hostující brankář Malina (Dolní Němčí), Chlachula (Uh. Brod), po roční pauze zaviněné zdravotními problémy se vrací útočník Bouřa a do přípravy se zapojil i dorostenec Zajíc. Pro nově získaného jugoslávského hráče Ljuana Poteru zbývá vyřídit pracovní povolení a v přípravě bude dále zkoušeno několik mladých hráčů z blízkého okolí. Už v neděli sehrál FC Synot první zápas (píšeme o něm na jiném místě) zimního turnaje Radegast Cup na umělé trávě Boby centra v Brně, kde v měsíci lednu odehraje řadu dalších utkání s kvalitními soupeři. Během příštího víkendu (9.-11. ledna) se Synot představí v halovém turnaji Bernard Cup v Brně a v únoru bude hlavní zápasovou náplní turnaj na škváře Viktorie Otrokovice. Mužstvo dále absolvuje dvě soustředění, lednové zaměřené na fyzikou kondici v Rajnochovicích a únorové v Nymburce poslouží k her nímu doladění. V jarní druholigové premiéře pak zavítá Staré Město 7. března do Vítkovic.Hokejový servis
HC Uh.Hradiště - HC Frýdek-Místek 0:8 (0:2, 0:3, 0:3)
Uh.Hradiště (JOH) - Hokejisté HC Uherské Hradiště nastoupili ke svému prvnímu utkání v roce 1998 proti favorizovanému druhému celku druholigové tabulky Frýdku-Místku, bez nemocného golmana Nečase, kterého v brance nahradil junior Tuček. Utkání se začalo hrát oboustranně obezřetně a více se bránilo než útočilo. V první desetiminutovce si přesto více šancí připravili domácí borci, kteří však ani jednu nedokázali dotáhnout do gólového konce. Diváci tak museli čekat až do 17. minuty, kdy byli však střelecky úspěšní hosté, když po samostatném nájezdu frýdecký Kotala nedal domácímu Tučkovi šanci a dostal tak hosty do vedení - 0:1. Od této branky začali hosté přebírat iniciativu a v čase 19:04 se jim podařilo skórovat podruhé, když lehký kotouč vystřelený Nevrlým prošel k všeobecnému překvapení až do branky domácích - 0:2. Ve II. třetině domácí přidali na důrazu, ovšem byli to opět hosté, kteří ve 24. minutě Nevrlým zvýšili své vedení na 0:3. Ve 25. minutě se dostal do velké šance domácí Tkadlčík, který po špat ném střídání hostů postupoval sám na golmana, ten však stačil jeho střelu vytáhnout nad branku. Ve 26. minutě hostující Stránský přidal další branku Frýdku, když se mu podařilo ve skrumáži protlačit puk za Tučkova záda. Po této brance domácí trenér Vodák stáhl z branky Tučka a nahradil jej Bříštělou. Ani ten však neodolával dlouho, a již v 30. minutě kapituloval, když po vyšachování domácí obrany skóroval popáté hostující Klár - 0:5. I když ve druhé třetině měli častěji puk na svých holích domácí borci, přesto na ukazateli svítilo po II. třetině hrozivých 0:5.
V úvodu třetí třetiny hosté již značně zmírnili své nasazení a v utkání se více bruslilo, než hrál pohledný hokej. Branky začaly padat až v 55. minutě, kdy hosté hráli přesilovku 5:3. Po ukázkové akci zvýšil Hrubý na 0:6. Než se domácí z této branky vzpamatovali, hosté jim po 20 vteřinách přidali Kubíkem ještě jednu - 0:7. V 17. minutě pak uzavřel skóre na snad až moc krutých 0:8 opět Hrubý. Domácí střelci se sice ještě pokusili v poslední minutě, kdy hráli 41 vteřin přesilovku 5:3, alespoň o čestný úspěch, jenže v sobotu jim nebylo přáno a stav se již nezměnil.
Sestava Uh.Hradiště: Tuček (25:40 Bříštěla) - Svoboda, Pasmínka, Ševců, Čech, Holík - Sladký, Albrecht, Valuch, Žiška, Němčický - Boček, Honysz, Tkadlčík, Morys, Janík - Kašný. Trenér Jiří Vodák, asistent Radek Pšurný. Diváci 250, vyloučení 4:3.
V příštím utkání zajíždí hokejisté HC Uh. Hradiště ve čtvrtek 8.1.1998 na led posledního Kolína a v sobotu pak přivítají na zimním stadionu v Uh. Hradišti od 17.00 hodin Žďár nad Sázavou.

HC Uh. Hradiště - Bulldogs Brno 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Na úvod druhé poloviny krajského hokejového přeboru juniorů na sebe narazila mužstva z čela tabulky. Hosté přijeli do Uh. Hradiště značně posíleni s cílem zvítězit a smazat dvoubodové manko, které mají na domácí. Obě mužstva se netají tím, že by ráda postoupila do 1. juniorské ligy ČR. Úvod zápasu se vyznačoval vysokým tempem a lépe se vydařil hostům, kteří byli až do poloviny úvodní třetiny lepším mužstvem. Hradiště bylo sice zaskočeno hrou soupeře, ale od 10. minuty se vývoj zápasu odvíjel v režii domácích. Nejdříve v 15. minutě srovnal Šuráň a ve druhé třetině přidal důležitou branku Uherek a Burián. Hostům se podařilo v poslední třetině snížit na jednobrankový rozdíl, ale poslední slovo měl zkušený Šuráň, který svojí druhou brankou stanovil konečné skóre a rozhodl o čtyřbodovém vedení v tabulce. Kvalitní výkon podal brankář Hrazdíra.
Znojemští Orli Znojmo - Sp. Uh. Brod 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Junioři Spartaku přijeli do Znojma s cílem udržet třetí příčku v tabulce. Ujali se sice vedení, ale domácím se podařilo 2 brankami v poslední dvouminutovce otočit stav. Průběh dalších třetin byl vyrovnaný o čemž svědčí počet vstřelených gólů.
ŠČ

Lokomotiva Uh. Ostroh - HC Břeclav 1:4
Uh. Ostroh (RP) - V prvním letošním zápase nastoupila Lokomotiva proti soupeři, který nemá doposud vybojované postupové místo do finálové části krajského přeboru. Úvod zápasu se posunul o 20 minut, až po ruční úpravě ledové plochy, důvodem byla porucha rolby. Dvě třetiny se hrál vyrovnaný hokej s množstvím šancí na obou stranách. Branka padla pouze v 16. min. do sítě brankáře Hříbka po teči jednoho z domácích obranců. Domácí byli stále ve hře, ale brzký gól v úvodu poslední časti hry a následně další dvě branky v jejich síti během deseti minut rozhodly o výsledku. Čestný úspěch zaznamenal až v 58. minutě za stavu 0:4 ze skrumáže Větříšek.
Trenér Kučera po utkání: Dvě třetiny jsme hráli vyrovnanou partii, ale bohužel jsme nebyli schopni skórovat. Hosté využili našich chyb a zaslouženě zvítězili.
Sestava: Hříbek, Miklenda - Klauda, Korbel, Větříšek, Vodný, Zalubil, Mika, A. Lekeš, Foret, Tureček, Polehňa, Dobřecký, Kroča.
Třetiny: 0:1, 0:0, 1:3. Vyloučení: 6:5 - Malina 10 min. (O) a Sedlář (B) 5 min + do konce utkání. Využití: 0:0.
V dalším kole hostí Lokomotiva na svém ledě ve čtvrtek 8.1. od 18.00 hod. Tetčice.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund