Číslo: 12
24.03.1997
Článků: 42

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Dostihová sezóna za dveřmi
Jarní prázdniny ve znamení fotbalu
TJ Traplice slaví 65.výročí založení fotbalového klubu
V Uh. Brodě skončila úspěšná hokejová sezona
FC Sl. Slavia - FK Ústí n. L. 1:1 (0:0)
SK Hranice - ČSK Uh. Brod 0:1 (0:0)
Tie breaková dramata rozhodla o postupu volejbalistů SAS
FC Synot - FC Boby Brno B 2:2 (2:1)

Dostihová sezóna za dveřmi
Slušovice jako první prověří přípravu trenéra Pindura

V minulé sezóně se v silné konkurenci koní z celé ČR neztratil Epitaf z TJ MONTY - na fotografii uprostřed.
Horní Němčí - 20. dubna zahajuje dostihová sezóna 1997 prvním dostihovým dnem ve Slušovicích. V našem okrese se na tuto událost všech koňařů chystá i stáj TJ MONTY sídlící dnes po řadě peripetií v Horním Němčí.
#Pro letošní sezónu počítáme se starty tří koní, prozradila v rozhovoru pro Dobrý den, Slovácko majitelka stáje Světlana Mazáčová.
Trenér Evžen Pindur přichystal do rovinových dostihů dva čtyřleté koně Epitafa (původ: Patcher-Efedra, línie Masis-Elegance) a Bernu. Právě tito dva by se měli 20. dubna objevit na startu ve Slušovicích. Pro překážky (steeple-chasse) se počítá s pětiletým Bendžem.
V loňském roce zaznamenal výraznějšího úspěchu právě Epitaf, když v chovatelském dostihu ve Slušovicích obsadil mezi těžkou konkurencí - např. svěřenců trenéra Holčáka z Velkých Karlovic (mimo jiné trenér vítězů Velké Pardubické a loňského Českého derby - pozn. red.) třetí místo. Sponzorem tohoto koně je Ing. Leoš Novotný, ředitel Hamé Babice. Berna (původ Neman-Bellevue), patřící firmě Impost Bohumila Píšťka, běhala v loňském roce celkem devětkrát a při každém startu přišla #za peníze, tj. do pátého místa.
Jediným zástupcem ve #štýplech bude pětiletý Bendžo (původ Donegal-Bellevue), pro kterého bude letošní sezóna premiérovou. #Tohoto koníka provázel podivný osud, který mu vlastně nedovoloval se na dostihové dráze dosud projevit. Než jsme ho koupili, byl v tak katastrofálním stavu, že doslova neuměl ani chodit, vzpomíná Světlana. Dnešními majiteli koně jsou MUDr. Petr Kavalec a Marcela Brázdová.
V sedlech všech závodních svěřenců stáje TJ MONTY se vystřídají #přespolní jezdci Roman Tůma a Petr Florián, protože si stáj nemůže držet svého profesionálního jezdce. Kromě obsazování dostihů se ovšem stáj z Horního Němčí orientuje na pomoc postiženým lidem, především pak dětem. Léčba tzv. hypoterapií není už ani u nás několik let neznámým pojmem. Všechny děti se zde společně učí vztahu a lásce k nejkrásnějšímu a nejušlechtilejšímu zvířeti. Pomáhají ve stáji, ošetřují své svěřence a samozřejmě jezdí. Proto pokud chcete i vy umožnit svým dětem tuto zálibu, kontaktujte se na tel. 0632/556788 nebo 0633/93838 - paní Mazáčová.Jarní prázdniny ve znamení fotbalu
Ani o jarních prázdninách nezaháleli nejmladší fotbalisté FC Synot Staré Město. Už 11. 3. se zúčastnili halového turnaje v Uherském Brodě, když v silné konkurenci nejlepších celků uherskohradišťska získali cenný skalp mužstev, jako jsou Slovácká Slávia Uh. Hradiště a ČSK Uherský Brod. Výsledky jsou o to cennější, že vítězství dosáhli proti věkově starším celkům. Výsledky : FC SYNOT - BOJKOVICE 2 : 3 (Máčal, Ludvíček), FC SYNOT - UH. BROD #A 2 : 1 (Ludvíček, Blecha), FC SYNOT - UH. HRAŠTĚ 2 : 1 (Ludvíček 2),
FC SYNOT - UH. BROD #B 5 : 1 (Crla 2, Franta 2, Sukup). Pořadí: 1. FC SYNOT St. Město 2. Slovácká Slavie Uh. Hradiště, 3. ČSK Uh. Brod #A, 4. Viktoria Bojkovice, 5. ČSK Uh. Brod #B. Nejlepším hráčem turnaje byl vyhodnocen útočník FC Synot Lukáš Franta, nejlepším střelcem Zdeněk Slavík z Uh. Hradiště a nejlepším brankářem Petr Mendl z Bojkovic. Už za dva dny 13. 3. se přípravka FC Synot zúčastnila halového turnaje v Ostrožské Lhotě a po výsledcích, FC SYNOT - Ostr. Lhota 2 : 1 (Ludvíček, Franta), FC SYNOT - Uh. Ostroh 3 : 3 (Franta 2, Sukup), FC SYNOT - FC Štěrkovna Ostr. Nová Ves 2 : 1 (Droppa, Sukup),
FC SYNOT - FC Kunovice 1 : 3 (Franta) obsadila 2. místo. Vítězem turnaje se stal FC Kunovice před FC Synot, Ostr. Lhotou, Uh. Ostrohem a FC Štěrkovnou Ostr. Nová Ves. Nejlepším brankářem byl vyhodnocen Marek Bachan z Ostr. Lhoty, nejlepším střelcem Josef Štergenich také z Ostr. Lhoty (8 gólů) a nejlepším hráčem Tomáš Staněk z Kunovic. Poděkování za uspořádání turnaje patří hlavně sponzorům, a to firmám: Marbo Group Zlín (výrobce zabezpečovací techniky), Synot W Staré Město, Potraviny Alena Voráčová Ostr. Nová Ves, Textil Oděvy Ostr. Nová Ves, PKB s.r.o Ostr. Nová Ves, kteří věnovali hodnotné ceny. V neposlední řadě patří poděkování také správcové sport. haly v Ostr. Lhotě paní Šálkové.
PSTJ Traplice slaví 65.výročí založení fotbalového klubu
Na jaře r. 1984 hrálo I. mužstvo Traplic velmi dobrý fotbal. V okresním přeboru sk. A skončilo jen o jediný bod na 2. místě za St. Městem B. Kádr tvořili výborní hráči ročníku 1960 s kanonýry Vojtkem a M. Horákem a v obraně vše držel výborný hlavičkář L. Katrňák. Ještě další 2 ročníky se tomuto mužstvu dařilo hrát v okresním přeboru, ale na jaře roku 1987, kdy se hrál již okr. přebor i s mužstvy z brodska, sestoupili do III. třídy. Ještě v sezoně 88 - 89 bojovali znovu o postup do OP, ale skončili na 2. místě. Přesto je třeba tyto hráče vyzvednout i s trenérem Fr. Maděrou, který velmi dlouho hrál i trénoval. V letech 1990 - 95 se hraje jen III. třída a dokonce na jaře 1995 mužstvo na 1 rok sestoupí do IV. třídy po 35 - ti letech. V r. 1996 znovu postupují Traplice do III. třídy a po podzimu 96 končí na 3. místě. Pod vedením trenéra M. Huťky z Jalubí se pokusí navázat na lepší časy a v roce 65. výročí založení svého klubu jistě udělají vše pro to, aby se po létech zase hrál v Traplicích okresní přebor.
I dnešní mužstvo má výborné fotbalisty J. Slavíka, L. Blechu, Čevelu, Vandu, Oharka a další. Další talenty pouští do vyšších klubů. Dnešní předseda klubu pan Petr Vranka to nemá rozhodně jednoduché. Obětavě se snaží i s výborem, ale pokud se nezapojí celá obec, jako tomu bývalo dříve, bude to těžké. V závěru našeho povídání o historii traplické kopané bychom chtěli pozdravit dva dosud žijící fotbalisty, kteří hráli již v r. 1932, a to MUDr. Jaroslava Valihracha a Bonifáce Rozuma. Dále hodně srdečných pozdravů posíláme do Domova důchodců v Uh. Hradišti panu Martinu Sentlovi, který letos oslaví 65. narozeniny, a který pro traplický fotbal pracoval více než 30 let. Samozřejmě musíme také popřát jen to nejlepší k padesátinám výbornému ročníku 1947, jehož fotbalisté tak úspěšně reprezentovali svoji obec. Celému fotbalu v Traplicích přejeme, ať se mu vydaří jubilejní oslavy, které budou v červenci 1997!
Vzpomínky na traplickou fotbalovou minulost pro Dobrý den, Slovácko připravil - Franta Zich.V Uh. Brodě skončila úspěšná hokejová sezona
V uplynulém týdnu byl definitivně ukončen Krajský přebor mužů v ledním hokeji sezony 1996/97, jehož vítěz HC NEDVĚDICE po nerozhodném výsledku v Kopřivnici, porazil tohoto severomoravského přeborníka v odvetném utkání na ZS ve Žďáru v poměru 3:0 a stal se tak vítězem kvalifikace. Hokejisté HC NEDVĚDICE tak postupují do II. NHL pro příští ročník.
Hokejisté Spartaku Uherský Brod skončili v tomto ročníku krajského přeboru na druhém místě, právě za družstvem HC Nedvědice. Brodští hokejisté jsou se svým umístěním spokojeni, protože po 17 letech znovu bojovali ve finále o titul přeborníka kraje. Družstvo doplněné domácími hráči Obadalem, Masařem a Kubišem, doplněné mladými hráči Martincem, Šolcem, Svobodou, Kosteleckým a brankářem Králíkem ze Zlína, budou jistě i v příštím roce znovu zárukou dobrého hokeje v Uh. Brodě. Hráči suverénně vyhráli skupinu #B se ziskem 36 bodů a celkovým skórem 128:79. Před druhou Břeclaví měli náskok 13 bodů. Nejvíce branek nastřílel Šolc 16, Martinec 15, Kostelecký a Kouřil 12, Obadal 11, Hasoň a Holík 9, Kubiš 8, Janeba a Novotný 7 branek.
Po dvou letech pod vedením trenéra M. Bezděčíka a asistenta Vaňka dosáhli tak brodští hokejisté pěkného úspěchu. Svou kvalitní hrou a dobrými výsledky přilákali do ochozů stadionu daleko více diváků než tomu bylo v dřívějších letech. Jistě tento úspěch nebyl poslední a dá se předpokládat že v příštím roce tomu nebude jinak.
Družstvo juniorů skončilo v přeboru kraje z pěti účastníků na 4. místě se ziskem 10 bodů. Pěkného úspěchu dosáhli starší žáci, kteří vyhráli svoji soutěž, když všechna svá utkání vyhráli a neztratili ani bod. Získali jich celkem dvacet a impozantní skóre 112:22. Je třeba také připomenout, že z deseti utkání hráli 9x na hřištích soupeřů a jen jednou doma. Za svými soupeři do Velkého Meziříčí, Telče, Velké Bíteše, Náměště a Blanska najezdili téměř 2700 km. U tohoto družstva úspěšně pracovali trenéři Bohman a Vančura a rodiče dětí, pánové Misař, K. Pančocha a V. Heča.
Po celou dobu se oddíl od samého začátku potýkal s nedostatkem finančních prostředků. Dotace od Českého hokejového svazu činila 22000,-Kč. Příspěvek na mládežnický hokej a sportovní aktivity od Měst. úřadu pro uplynulou sezónu nebyl poskytnut žádný. Největší náklady jsou každoročně pohlcovány na dopravu družstev k utkáním a na placení delegovaných rozhodčích. Za dané situace se dá říci, že hokej vlastně rok od roku přežívá.
V neposlední řadě je třeba poděkovat sponzorům, kteří v uplynulé sezoně se podíleli na spolupráci s naším hokejovým oddílem při zajišťování naší činnosti. Jsou to především: RUMPOLD a. s. UB, Firma TECH-POSAD-MONTAGE bratří Posádových z Val. Meziříčí, Lidová tvorba UB, Slovácké strojírny a. s. UB, KOOPERATIVA družstev. pojišťovna UB, B-J-R barvy laky manželé Bublíkovi UB, INFOSERVIS Ing. Sára Zlín, Struhař a Matoušek s. r. o. Zlín, DESA s. r. o. J. Misař Dol. Lhota, BELVIS - elektronika UB, Firma ADRUD - Durďa R. UB, TEXTIL Bouda UB, Prodejna techn. plynů P. Janíček UB, Drogerie Drábeček UB, Zbyněk Kůdela UB, LOCAR - Service V. Lovecký UB, M. Huráb UB.
Hokejový oddíl děkuje také Měst. úřadu a Technickým službám Uh. Brod za jejich ochotu, spolupráci a pomoc, když umožnili hokejistům odehrát všechna utkání včetně treninků na Zimním stadionu. Bez těchto sponzorů a jejich finanční pomoci by byl letošní hokejový úspěch nemyslitelný. Poděkování také patří brodským fanouškům, kteří svými hlasivkami pomáhali zdolávat soupeře. Hokejisté jim za to slibují, že je v příštím roce nezklamou.
VGFC Sl. Slavia - FK Ústí n. L. 1:1 (0:0)
Uh. Hradiště (JOH) - V utkání, ve kterém se střetly dva celky z konce druholigové tabulky, postrádala Slovácká pro zranění svého kapitána Libora Soldána, ale naopak nastoupila s novou posilou z Boby Brno Romanem Širokým (hostování - 23 let). Zápas byl zahájen za silného sněžení a obě mužstva hrála na jistotu. V úvodu utkání Slovácká měla územní převahu, ale bez brankových příležitostí. Tu první si vypracovala až v 25. minutě, kdy Sedlář napřáhl ke střele z dvaceti metrů a míč se odrazil od břevna ústecké branky. Ještě v téže minutě střílel Lecián avšak golman hostí Láska byl na místě. V 31. minutě se agilně hrající Kučera uvolnil na křídle, ovšem Sedlář na jeho centr nedosáhl. V 39. minutě vystrašil golmana hostí Široký, když jeho polostřela - polocentr je těsně minula branku. Druhý poločas zahájila Slovácká náporem, který jí také dopomohl k vedoucí brance. Ve 47. minutě golman hostí Láska neudržel v rukou střelu Širokého a dobíhající Sedlář ji s přehledem zasunul za jeho záda.
Po této brance se hra vyrovnala a byli to pak naopak hosté, kteří si vytvořili mezi 60. a 70. minutou značnou územní převahu. V 65. minutě zahrával ústecký Fasner roh, který však ještě Řezník společně s Barcuchem vytlačili na další roh. V 66. minutě kopali hosté další roh, tentokráte však Fasnerův centr s přispěním obrany Slovácké skončil za Barcúchovými zády a bylo vyrovnáno. Slovácká pak přidala na důrazu, ale strhnout vítězství na svou stranu se jí již nepodařilo. Nejblíže k tomu měl v 80. minutě Široký, jehož střelu však obrana hostí odvrátila na roh. V mužstvu byla znát nepřítomnost Soldána v rozehrávce, což dokumentuje například desetkrát zahraná malá domů golmanu Barcuchovi v prvním poločase. Svým výkonem potěšil nováček Široký, dále Kučera a Řezník. V příštím utkání Slovácká hostí v sobotu na svém hřišti další mužstvo z konce tabulky LeRK Prostějov, kterému má oplácet porážku 0:2 z podzimní části II. ligy.
Branky: 47. Sedlář - 1:0, 66. vlastní ? - 1:1. Rohy: 5:7. ŽK: Řezník, Široký, Kučera, Nociar - Tichota, Sedláček. Rozhodčí: Sedláček - Berka, Bičan. Diváci: 1292.
Sestava Slovácké: Barcuch - Kučera - Vaverčák, Minář, Řezník, Nociar, Maniatis (46. Švancara), Malůš, Sedlář, Široký, Lecián (74. Lamáček). Trenéři Vařecha a Kusák.
Řekli po utkání: trenér Slovácké Petr Vařecha: #V utkání jsme nezvládli desetiminutovku v druhé půli, která nás stála vítězství. V našem mužstvu když nehraje Soldán není žádná osobnost, která by dokázala hru usměrnit.
Trenér Ústí Jaromír Mixa: #Do Hradiště jsme přijeli získat bod, a to se nám podařilo. V naší hře byla celá řada chyb, které soupeř naštěstí nedokázal využít a při troše štěstí jsme mohli i vyhrát.SK Hranice - ČSK Uh. Brod 0:1 (0:0)
Hranice (JK) - Za nepříznivého počasí nastupovalo domácí mužstvo velmi sebevědomě po remíze 0:0 v Kyjově, se snahou zvítězit nad Uherským Brodem v domácím prostředí a posílit tak své ambice na záchranu v MSFL. Hráči SK Hranice si vytvořili v prvním poločase mírnou převahu, ale dobře hrající hosté ubránili čisté konto. V poločase se doslova strhla sněhová bouře, která naštěstí polevila a mohl se jen s malým zpožděním začít hrát druhý poločas. Hosté z Uh. Brodu nastoupili po přestávce s náporem a již dvě minuty po začátku mohl Podaný překonat brankáře domácích Mikušku, ale ten jeho úmysl vystihl. V 50. minutě po pěkné akci dvojice Buchta Lisáček, perfektně Lisáček zpracoval Buchtovu přihrávku a podle vybíhajícího brankáře vsítil jediný, ale velmi důležitý gól, který nakonec hostům zajistil potřebné tři body. Utkání se dohrávalo za mírného sněžení a marné snahy domácích o vyrovnání. Rozhodčí Brevčinský udělil osm žlutých karet.
V příštím kole hostí ČSK Uh. Brod velmi posílený tým NH Ostrava na hřišti u Olšavy v sobotu 29.3.97 od 15.00 hodin. Ve středu 26.3. v 15.00 hodin, sehraje ČSK Uh. Brod přátelské utkání druholigovým PS Přerov.
Branka: 50.min. Lisáček. Rozhodčí Brevčinský z Orlové. ŽK: Vikárek, Páleník, Zatloukal, Zíma - Podaný, Irovský, Křapa, Pavlíček. Přihlíželo 450 promrzlých diváků.
Sestava ČSK Uh. Brod: Pavlíček - Irovský, Josefík, Křapa, Nedbal, Raiskup, Novák, Podaný, Lisáček, Šajter, Buchta. Trenéři pánové Dunaj a Kalus.Tie breaková dramata rozhodla o postupu volejbalistů SAS
MFF Praha - St. Město 3:2 (14,3,-14,-15,14), 2:3 (-12,11,-9,6,-14) na zápasy play off vítězí St. Město 3:1 a postupuje do finálové skupiny
Stejně úspěšní byli i v dramatické koncovce 4 setu, takže o osudu zápasu musel rozhodovat tie break. V něm vedli hosté 11:8, 14:12 a měli tak k vítězství velmi blízko. Bohužel dva mečboly nevyužili, mrzel hlavně těsný aut po smeči Tomáše a domácí vyrovnali na 14:14. Dvěma úspěšnými bloky při útoku Dosoudila a pak Chmely z trojky pak získali rozhodující body. Snížili tím stav v zápasech play off na 1:2. Celé utkání bylo charakterizováno vynikajícím servisem hráčů MFF, se kterými si hosté mnohdy nevěděli rady.
I druhý pražský zápas přinesl dramatickou podívanou. V úvodním setu dominoval vynikající výkon mužstva SAS, které vedlo už 14:8. V koncovce umožnilo domácím je zkorigovat, aby závěr dohrálo ve své režii. Obdobný průběh, ale tentokrát opačný měl druhý set, kdy se domácím dařilo především na bloku a set získali ve svůj prospěch. V sestavě SAS hrál od konce druhého setu místo Tomáše Mucka a od začátku zápasu nastoupil Melichárek místo Číže. Při vyrovaném stavu 1:1 na sety se utkání opět #zhouplo, když ve třetím setu byli úspěšnější hosté a ve čtvrtém pro změnu domácí. V těchto fázích střídala mužstva výborný výkon a skvělé volejbalové akce s chybami. Takže opět byl stav vyrovanný 2:2 na sety a již potřetí po sobě musel o výsledku vzájemného utkání rozhodnout tie break. Mužstva se střídala ve vedení, za stavu 10:8 pro MFF vystřídal v sestavě Melichárka Číž, od začátku tie breaku hrál místo Mucka Tomáš. Domácí ještě vedli 13:11 a měli setbol 14:13.
Závěrečné body tentokrát patřily hostům, kteří tak získali rozhodující třetí vítězství. Postupem do finálové skupiny tak dosáhli svého výkonnostního cíle a zařadili se na 10. místo v pořadí nejlepších volejbalových mužstev ČR. Své umístění si mohou ještě vylepšit výsledky v závěrečných zápasech. Jejich soupeři budou: ze sk. M1A HI-TEC Brno a TJ Vítkovice a dále to bude vítěz dlouhodobé části sk. M1B VO Příbram. Úvodní zápas skupiny sehrají volejbalisté SAS v sobotu 5.5. pravděpodobně v Brně s HI-TEC. Soutěž bude dolosována v tomto týdnu.
PSFC Synot - FC Boby Brno B 2:2 (2:1)
St.Město (Mil) - Jelikož brněnský sekretariát odmítl předem nabídnutou změnu termínu, hrálo se utkání ve stejném čase jako druholigové klání v sousedním Uh. Hradišti, což byla jistě škoda pro mnoho diváků. Těsně před výkopem spustila sněhová vánice, takže po nezbytné úpravě hrací plochy se začalo téměř s půlhodinovým zpožděním. Domácí, po předchozí důležité výhře v Uh. Brodě, začali s chutí, ale kluzký a těžký terén více vyhovoval destrukci mladých #bobíků. První vážnější gólovou šanci dokázal FC Synot využít ke skórování, ale po chybě obrany bylo brzy opět brankově srovnáno. Dalekonosný Štěrbův pokus z trestného kopu poslal domácí tým znovu do vedení, ale to bylo z jejich strany za první půli vše. Po obrátce se tající sníh změnil v břečku, což značně znemožňovalo kombinaci, a když hostující tým šťastně vyrovnal, nastalo ze strany St. Města trápení.
V 78. minutě střídající Toman nasměroval hlavičku jenom do břevna a vzápětí sudí nepískl penaltový zákrok na Hlahůlka. Když tak muž v černém neučinil ani v 82. min. po jasném sražení Zapletala, zareagovalo 750 přítomných diváků značnou bouří nevole, takže se zápas dohrával v dosti nervozní atmosféře. Nakonec tedy domácí favorit na výhru nedosáhl, ovšem sudí Marada ze Šardic byl k hostům více než milosrdný.
Branky: 20. chyby brněnského obránce Janšty využil zkušený Hlahůlek, který své sólo zúročil ve vedoucí gól - 1:0, 23. rychlý protiútok do rozhozené obrany zakončil přesnou střelou Kopunec - 1:1, 29. tvrdou falšovanou střelou zhruba ze 30 metrů nachytal Štěrba exligistu Vlasáka na hruškách - 2:1, 62. sólo Doška ještě Ondrůšek zlikvidoval, další následnou střelu z opuštěné brány nedostatečně odkopl Forgáč a pohotový Kopunec se štěstím vyrovnal - 2:2.
Sestava FC Synot: Ondrůšek - Forgáč - Palčík, Vojtěšek - Štěrba, Duchtík (46. Klvaňa), Hlahůlek, Zapletal, Kaizar (69. Toman) - Chlachula, Racek (63. Kočica).
Hlasy po utkání: J. Nevrlý - trenér St. Města: #Nemám ve zvyku hodnotit výkon rozhodčího, takže to neudělám ani nyní. Podle průběhu jsme měli utkání rozhodnout už v prvním dějství. Odpovědnost svazuje řadě hráčů nohy, někteří hrají vyloženě alibisticky, což mě dosti překvapuje a mrzí. Myslím si, že konečný výsledek je spravedlivý.
Fr. Harašta - as. Boby Brno: #Domácí byli v průběhu o něco lepší, ale jejich obrana byla dosti děravá, z čehož jsme vytěžili oba góly. Přesto dále považuji St. Město za jasného favorita na postup do II. ligy.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund