Číslo: 29
21.07.1997
Článků: 32

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Kunovický vpád mezi moravskoslezskou elitu
Fotbalu v Šumicích je 75 let
Narušená příprava FC Synot
Brodské změny
Co nového v Kunovicích

Kunovický vpád mezi moravskoslezskou elitu
Loni nováček divize, letos už nováček MSFL. Taková je bilance kunovických fotbalistů. Dodejme, že radostná. Veleskok poslední dvouletky se podařil díky odpovědné práci hráčů na hracích plochách, realizačního týmu ve vedení mužstva i všech funkcionářů zajišťujících chod klubu v čele s prezidentem a generálním manažerem i úspěšným podnikatelem panem Jiřím Cochlarem. O radostech i starostech fotbalistů FC TJ Kunovice jsme si popovídali s trenérem panem Mgr. Ladislavem Janským.

Postup do MSFL je historickým úspěchem Kunovic právě v roce 65. výročí jubilea sportu č. 1 v této obci. Co říkáte?
#Já bych dodal, že je to úspěch nejen historický, ale zejména nečekaný. Pro mnohé přímo šokující. Je dílem celé plejády lidí, pohybujících se kolem kunovické kopané. Zde by bylo na místě vyzvednout především ohromnou zásluhu na klidném chodu oddílu manažera Jiřího Cochlara. Ale i další štáb lidí by si zasloužil být jmenován. Před rokem jsem při svém nástupu do Kunovic prohlásil, že nemíním hrát v tomto regionu podřadnou roli. Potvrdili jsme to nečekaně brzy. A půjdeme dál tvrdě za svým cílem, být zde nejlepší.

Kunovice vloni postoupily do divize ze druhého místa v župě. Překvapila Vás divize něčím?
#Je pravdou, že z prvého místa šel Brumov a druhé Kunovice se dostaly do MSFD jen zásluhou odstoupení Prušánek ze soutěže. Dnes však určitě nikdo nepochybuje, že jsme byli pro divizi přínosem. Dokonce takovým, že ji za rok opouštíme. Dá se říci, že jsme na divizní soutěž byli připraveni dobře. Kvalitním hráčským kádrem počínaje a finančním zajištěním chodu oddílu konče. Tato vzájemná provázanost způsobila, že pro nás prakticky nenastaly krizové chvíle ani herně, ani jinak. Já sám jsem v divizi působil těsně před svým nástupem do Kunovic, takže jsem věděl, co nás čeká a co si můžeme dovolit. To byl také důležitý moment našeho ročního vystoupení v divizi.

Zhodnoťte nám v krátkosti uplynulý divizní ročník.
#Z našeho pohledu je bilance velice příjemnou záležitostí. Nečekaně jsme vedli divizi už po podzimu, a v ten moment své cíle začínali přehodnocovat. Přitom nás čekalo nesporně těžké rozlosování v jarních odvetách. Podařilo se nám něco naprosto ojedinělého. Za celé jaro jsme neprohráli. Vyhráli jsme důležité zápasy v Dolních Kounicích a Bystrci, kde právě náš největší konkurent Brumov prohrál. Remizovali jsme v Brumově. To byly odrazové můstky k postupu. Částečná herní krize přišla mezi 24. a 27. kolem, kdy jsme remízovali doma se Židenicemi a Zeman Brno. Ale dostali jsme se z toho a závěr už jsme odehráli opět brilantně. Měli jsme nejlepší divizní obranu v naší skupině #D s obdrženými 23 brankami. Druhý nejlepší útok se 68 vstřelenými góly, Radek Vlk se stal nejlepším jarním kanonýrem MSFD se 14 brankami. Laďa Soviš obsadil druhou příčku v tabulce střelců se 17 góly. Z tohoto přehledu je jasné, že jsme odehráli dobrý fotbalový rok.

Žádné problémy se nevyskytly?
#Ale ano. Zejména na jaře musel kádr hráčů přesvědčovat, že je nejen početný, ale i dostatečně kvalitní. Úvodní čtyři kola nám chyběl nejlepší střelec Ladislav Soviš. Ve druhém jarním kole se těžce zranil náš první gólman Miroslav Skovajsík a tíha postupu plně ležela na osmnáctiletém brankáři Petru Máčalovi, který v dalším průběhu soutěže dokazoval, jak kvalitním brankářem při svém mládí je. Takřka polovinu jara doplácel na své zranění z přípravy obránce Petr Gabriel. Posledních šest kol naopak absentoval zraněný stoper Strakáč. Téměř celé jaro vynechal útočník Bezucký. Po zimní operaci menisku do hry vůbec nezasáhl Libor Bernatík, střídavě absentovali Andrýsek, Žák a Lysoněk. Na jedno mužstvo bylo těch vynucených změn až až. Že jsme je překonali? I to svědčí o naší síle!

Kdy jste začal věřit, že by se to všechno mohlo podařit?
#Už v zimní přípravě. Samotné soustředění v Luhačovicích se mimořádně vydařilo. Položilo fyzický základ u hráčů na celé jaro. Tam už mě nahlodával pocit, že by se to mohlo podařit. Dále se nám vyplatila účast na brněnském zimním turnaji na umělé trávě, tolik diskutované složky přípravy. Nám se účast vyplatila. Rozhodně je lepší hrát fotbal v zimě na tomto kvalitním povrchu, než klouzat na ledě či kopat v kalužích a hlubokém blátě. Až na nepodařené finále jsme se v Brně přesvědčili, že určitou herní kvalitu máme, mohli jsme na ni i za nepříznivých povětrnostním podmínek pracovat na kvalitním terénu - zkrátka po takto složené zimní přípravě jsem začal v koutku duše doufat v konečný úspěch.

Kolektiv byl tedy složen dobře, hráčský kádr dostatečně široký?
#Neříkám, že vše bylo ideální. Ale trenér je zde od toho, aby pracoval s tím, co má k dispozici, aby vtisknul určitou tvář mužstvu z hráčů, se kterými pracuje. Nikdy nesmí kolektivu vnucovat to, co má třeba ve svých představách, ale na co daný kolektiv má. V tomto smyslu jsme se také postupně propracovávali ke svému ideálnímu hernímu stylu. Stavěli jsme na zkušenostech starších hráčů typu Flašara, ing. Svobody (kapitán mužstva), Zajíčka, Soviše, Strakáče, počítat k nim můžeme i útočníka Durďu. Ti dodávali mužstvu potřebnou jistotu, herní tvář, jejich zkušenost byla zárukou, že mužstvo projde soutěží tak, jak prošlo. Kolem nich běhali a učili se mladí. Z nich například ohromný pokrok udělali během roku Kopčil, Žák, Lysoněk, Milan Němčický a brankař Máčala. Spolehlivý byl Gabriel. Co kádru schází, to je střední generace hráčů. Tuto generaci zastupuje pouze Radomír Vlk, který přišel ze zahraničí až na jarní odvety. A to je málo.

Jaké změny se očekávají v kádru?
#Vše je zatím ve stadiu rozpracovanosti. Z toho důvodu nebudu ani uvádět konkrétní činy. Je jasné, že hostování u nás končí sedmi hráčům. Žák, Lysoněk a Taťák se vracejí do Slovácké Slavie, Němčický do Starého Města, Bezucký do Poštorné, Hubáček do Hluku a Páník do Zlína. Jde vesměs o mladé fotbalisty, z nichž většina prodělala úspěšný vzrůst výkonnosti. Kádr tedy bude nutno doplnit a minimálně tyto hráče nahradit. Jednání jsou v plném proudu. Navíc hrající asistent trenéra Jiří Flašar definitivně uzavřel svou dlouholetou a úspěšnou kariéru a přešel na post nehrající asistenta. Nahradit jej na hrací ploše nebude jednoduchou záležitostí.

Jak bude vypadat letná příprava?
#Časově velice krátce. Do čtyř týdnů bychom vlastně měli nahustit vše potřebné. Po odpočinkovém pobytu v Chorvatsku, který měl rekreačně regenerační charakter, jsme zahájili hned v pondělí 7.7.1997 prvním tréninkem letní přípravné období. Z horkého Chorvatska jsme se vrátili do studeného a deštivého prostředí. Věřím však, že to nenaruší zdravotní stav hráčů a program přípravy. V neděli 3. srpna 1997 se těším na derby v I. kole poháru ČMES se sousední Slováckou Slavií a generálku - premiéru MSFL s favoritem soutěže Ratíškovicemi v domácím prostředí.

A cíle nováčka MSFL?
#Nehrát podřadnou úlohu ani v této náročné ligové soutěži. Hrát tak, abychom se co nejmíň museli dívat dolů. Naopak, aby špice byla stále na dohled. Osobně jsem přesvědčen, že se v moravskoslezské lize neztratíme. A když budeme hrát ke spokojenosti sponzorů, budu i já spokojen.

Za rozhovor poděkoval Jaroslav BočekFotbalu v Šumicích je 75 let
Šumická kopaná slaví v letošním roce 75 let svého založení. To, že chloubou místního oddílu jsou žákovská mužstva, o tom nikdo nepochybuje, i přesto, že žákovská kopaná nemá v Šumicích dlouhou tradici. Zatímco dospělí začali hrát kopanou již ve třicátých letech a dorost o deset let později, žáci začínali až v letech padesátých. Do soutěže se však přihlásili až o deset let později. Největšího úspěchu v té době dosáhli v roce 1970, kdy postoupili ze základní třídy do okresního přeboru. Za rok však tuto soutěž opustili a vrátili se do základní skupiny. Teprve v soutěžním ročníku 1992-93 vyhráli skupinu a postoupili do okresního přeboru. V ročníku 1993-94 skončili v konečném pořadí na pátém místě. Avšak hned v dalším ročníku 94-95 získali prvenství o pět bodů před druhými Polešovicemi a postoupili do župní soutěže. Neuvěřitelné se stalo skutečností. Žáci TJ Šumice tuto soutěž vyhráli o osm bodů před druhými Bojkovicemi a postoupili do župního přeboru.
V podzimním kole 1996 hráli žáci Šumic poměrně vyrovnanou partii se silnějšími soupeři, avšak objektivní příčiny připravily žáky o lepší umístění. Zatímco začátek soutěže odehráli v dobré pohodě a celkem s dobrými výsledky, poslední třetina soutěže s teoreticky slabšími soupeři zastihla žáky ve slabší formě. Jednak to bylo špatné počasí které nedovolovalo více jak měsíc trénovat na travnaté hrací ploše a žáci byli odkázáni trénovat na hřišti odbíjené. Dostavila se i zranění. Šumičtí nebyli vždy spokojeni také s výkony rozhodčích, hlavně mimo okres.
I když se žáci Šumic snažili v jarní sezóně podávat co nejlepší výsledky, přece jen nakonec se jim nepodařilo uhájit soutěž župního přeboru, neboť mladší žáci skončili na posledním 14. místě, starší pak místě třináctém. #Je to velká škoda, že nemáme takové podmínky jak mají ostatní soupeři v naší skupině - malá tělocvična, jedno hřiště, sport. třídy atd., řekl nám trenér žákovských mužstev v Šumicích pan Antonín Gajdoš a pokračoval, #jsme nejmenší v počtu obyvatel (1800) proti Vsetínu (34 tis. obyv.) Zlín, Uherskému Hradišti, Uh. Brodu a ostatním. O to více nás těší, že jsem si mezi takovými družstvy zahráli. Hodnotíme-li žákovskou kopanou je nutno podotknout, že máme vzornou spolupráci se základní školou. Dalo by se to vyjádřit větou: #Tělovýchovná jednota ZŠ = základní škola TJ.
Projevilo se to již v roce 1992-93, kdy žáci postoupili do okresního přeboru. Na druhé straně ne náhodou žáci ZŠ dosáhli v roce 1996 vynikajících výsledků v lehké atletice. Získali prvenství mezi vesnickými ZŠ v ČR a postoupili v soutěži o pohár čs. rozhlasu do Jablonce, kde se 9. 11. 1996 uskutečnila soutěž s mezinárodní účastí a žáci Šumic získali třetí příčku ze sedmi soutěžících. Závěrem nutno říci, že nezáleží na tom, jak soutěž dopadla. I přesto jsme s našimi výsledky spokojeni a i nadále budou mít žáci v Šumicích #zelenou. Těší nás, že čerpáme z vlastních zdrojů a již dnes se věnujeme žákům prvního a druhého ročníku, ze kterých jsme utvořili přípravku žáků. Spoléháme na pochopení a pomoc rodičů a chceme tak společně s nimi odpoutat chlapce od negativních vlivů a přispět k upevnění jejich zdraví a zdatnosti. Přáli bychom si, aby žákovská kopaná našla všeobecně větší uznání. Myslíme si, že i na malé vesnici se dá hrát hodnotná žákovská kopaná.
VGNarušená příprava FC Synot
Staré Město (Mil) - I když se povodňové záplavy staroměstskému Širůchu vyhnuly, neprobíhá však příprava mužstva na druhou ligu zcela bez problémů.
Nelítostné lijáky zahánějí hráče z trávníku do místní spotovní haly a v sobotu bylo dokonce kvůli nepřízni počasí odvoláno utkání s prvoligovou Sigmou Olomouc, které mělo být sehráno v Lutíně. Při tréninku se nešťastně zranil Duchtík, jehož zradily kolenní vazy, naopak postupně si větší zátěž nakládají nedávní marodi Zapletal a Soldán. Nyní ve Starém Městě, kromě již dříve uvedených hráčů, zkoušejí Libora Bužka, bývalého hráče Uherského Hradiště, který hrál poslední půlrok za divizní Trnavu. V přípravě se v dobrém světle ukazuje mladý golman Patrik Krabec z Frýdku - Místku, o jehož služby budou mít FC Synot zájem. Snahou managementu je stávající kádr doplnit ještě o jednoho útočníka. Kromě sobot a nedělí trénuje mužstvo od 7. července každý den dvoufázově a tato tvrdší řehole skončí hráčům až koncem měsíce. Součástí přípravy jsou i přátelské zápasy, ve kterých zatím dosahují Staroměstští střídavých výsledků.

FC Synot - ZŤS Karametal Dubnica n.V. 0:2 (0:1)
Branky: 2. Krajčovič, 90. Švikruha
Slovenské mužstvo, které sestoupilo z první ligy, absolvovalo v areálu FC Synot soustředění, jehož součástí bylo i přípravné utkání s domácím druholigovým nováčkem. Zápas se odehrál na náhradním tréninkovém hřišti a svou úrovní se musel divákům líbit. Oba týmy hrály s patřičným nasazením vyrovnanou partii, když na stranu hostů se více přiklonilo střelecké štěstí.
Sestava FC Synot: Malina - Videman - Palčík, Vojtěšek - Štěrba, Lysáček, Hlahůlek, Vacula, Vajda - Švancara, Klvaňa. Ve II. půli nastoupili: Duchtík, Kočica, Došek, Antl, Racek a Kaizar.

FC Synot - TJ Kunovice 1:1 (1:0)
Branky: 4. Palčík - 83. Vlk
Okresní derby skončilo nakonec zaslouženým smírem, když nováček MSFL prokázal dobrou fyzickou kondici a v jeho řadách na sebe nejvíce upozornili zkušení hráči Strakáč, Soviš a Vlk. Domácí hráči po dopoledním tréninku působili unaveným dojmem a trenér Komňacký dal opět příležitost celému hráčskému kádru.
Sestava FC Synot: Ondrůšek - Videman - Palčík, Kaizar - Racek, Došek, Hlahůlek, Lysáček, Vajda - Klvaňa, Antl. Ve II. půli střídali: Krabec, Vojtěšek, Štěrba, Vacula, Švancara, Chlachula a Kočica.

O utkání ČSK Uh. Brod - FC Synot, které skončilo debaklem domácích, píšeme na jiném místě.
Další přípravné zápasy FC Synot: úterý 22.7. v Kunovicích (16.30), sobota 6.7. doma s Ratíškovicemi (17.00) a středa 30.7. ve Vacenovicích (16.30). V neděli 3. srpna pak I. kolo poháru proti vítězi z předkola Polešovice - Dol. Němčí na hřišti soupeře (16.30).Brodské změny
Uh. Brod (PZ) - Sedmigólovým přídělem od Synotu Staré Město pokračovala příprava fotbalistů ČSK Uherský Brod na zápasy MSFL. Na roční hostování z Bojkovic přichází brankář Kalivoda. Nový trenér Antonín Jurča poprvé zkoušel bratrskou dvojici Horňáků z Košic, příležitost dostala celá řada dorostenců. Definitivou se stal odchod Lysáčka právě do Starého Města, který by měl být kompenzován hráčskou náhradou. #O konkrétních jménech je předčasné hovořit, neboť všichni hráči bojují o místo v základní sestavě. Do zahájení soutěže však Brodu někoho uvolníme, řekl manažer Synotu Jaroslav Hastík. V Brodě očekávají také návrat Sotoláře, který měl být prodán do Jiskry Otrokovice. #Jeho přestup nebyl dosud schválen, řešíme jej prostřednictvím revizní a odvolací komise, reagoval na podivnou transakci bývalého trenéra Dunaje člen občanského sdružení Josef Hamšík.
Do přípravy by se měli zapojit Tomeček, který laboroval se zraněním a Boďa po návratu z vojny v Hulíně. Uh. Brod naopak opouštějí Josefík (hostování do Kunovic) a Lamáček (přestup do Mutěnic).

ČSK Uh. Brod - FC SYNOT Staré Město 0:7 (0:4)
V přátelském střetnutí hraném v týdnu bylo druholigové mužstvo Synotu pánem na hřišti, což potvrdilo také sedmi brankami, které vsítili: 9. Vacula, 25. Švancara, 31. Vojtěšek, 38. Racek, 46. Lysáček, 47. Chlachula a 48. Klvaňa. Rozhodoval Vacula před 100 diváky.
Sestava Uh. Brodu: Kalivoda - Irovský - Marek Horňák, Křapa (46. Daněček), Kociňák - Masařík, Ferenc, Ondřejka (46. Staroba), Plášek (85. Mahdal) - Miroslav Horňák, Jahoda.
Staré Město: Krabec (46. M. Ondrůšek) - Videman - Palčík (46. Kaizar), Bůžek, Vojtěšek (46. Prošek) - Štěrba, Lysáček, Racek (46. Hlahůlek), Vacula (46. VAjda) - Antl (46. Klvaňa), Švancara (46. Chlachula).Po utkání se Starým Městem odjeli fotbalisté Uh. Brodu na soustředění do nedalekého Lopeníku, kde budou až do neděle.
Program dalších přípravných utkání: 20.7. Strání (venku), 23.7. Újezdec (D), 26.7. Dolní Němčí (D), 27.7. Prakšice (V), 30. 7. FC Trnava (D), 3.8. - 1. kolo ČP Veselí n.m. (V), 5.8. V. Otrokovice (D).Co nového v Kunovicích
Kunovice (JOH) - Jak pokračují přípravy na nadcházející nový ročník MSFL u nováčka této soutěže mužstva Kunovic jsme se zeptali generálního manažera klubu Jiřího Cochlara.
#Jsme si vědomi toho, že je nutno posílit. Proto v současnosti také jednáme s jednotlivými hráči o možnosti přestupu či hostování za FC Kunovice. Z Uherského Brodu jsme získali na roční hostování O. Josefíka, věříme také, že se dohodneme s Polešovicemi na uvolnění Jendy Červinky, Stanislav Soukeník k nám přichází na roční hostování z Újezdce, jednání probíhají s Mojmírem Bezuckým z Poštorné. Zájem máme také o Pavla Žáka z Uherského Hradiště.

Jaké jsou odchody od mužstva?
#Skončil s aktivním hraním Jirka Flašar, hostování skončilo Víťovi Bělohlávkovi, který však zůstává jako trenér dorostu a zároveň golmanů, hostování dále skončilo Lysoňkovi, Taťákovi, Žákovi a Hubáčkovi, kteří u nás byli ze Slovácké a z Hluku.

Změny na trenérských místech nejsou?
#Hlavním trenérem zůstává Ladislav Jánský, který bude mít za asistenta Jiřího Flašara. Vedoucím mužstva je František Šmíd, masérem Zdeněk Kohutič a lékařem MUDr. Milan Černý.

Jaké důvody vedly ke zrušení B týmu?
#Záložní mužstvo u nás nesplňovalo to, co by splňovat mělo. Z okresního přeboru do MSFL je velmi daleko, ten rozdíl je příliš propastný, než aby mohl hráč z #B mužstva naskočit do áčka. Také náklady na toto mužstvo byly téměř 200 000 Kč, což je značná zátěž. Hráči z tohoto mužstva si nyní hledají angažmá v okolních mužstvech.

Jak probíhá příprava?
#V současnosti trénujeme čtyřikrát týdně, při průměrné účasti 23 hráčů. Tento týden sehrajeme tři zápasy. V úterý doma odvetu od 16.30 s FC Synot Staré Město, ve středu v 16.30 s ligovým dorostem Zlína, ve čtvrtek bychom měli hrát s áčkem Slovácké. Béčko Olomouce nám odřeklo z důvodu záplav sobotní zápas, nahradit by ho mělo buď mužstvo Šardic nebo Prakšic.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund