Číslo: 3
20.01.1997
Článků: 40

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Michal Trubačík - reprezentant České republiky v šermu
Šachový servis
Kvalitní turnaj v Ostrožské Lhotě
I. liga stolního tenisu žen
Po soustředění se Slovácké nedařilo
Hokejové drama

Michal Trubačík - reprezentant České republiky v šermu

Součástí TJ Slovácká Slavia je oddíl šermu, který patří počtem členů mezi nejmenší a existuje jen díky obětavosti a zanícenosti svých trenérů. Velkou morální odměnou pro oddíl je, když dokáží vychovat sportovce, který úspěšně reprezentuje nejen Slováckou Slavii, ale i Českou republiku v zahraničí. Jedním z nich je Michal TRUBAČÍK (l976) z Uh. Hradiště, známý pouze úzkému okruhu sportovních příznivců. Uvítali jsme jeho souhlas k rozhovoru, ve kterém bychom vám chtěli tohoto mladého a skromného sportovce představit.

Michale, v jaké zbrani reprezentuješ?
V současné době jsem členem seniorské reprezentace v šermu šavlí, ve které jsem společně s oddílovým kolegou Dušanem Pavlíčkem. Doufám, že jsme si tam získali pevné místo a chtěli bychom tam samozřejmě co nejdéle zůstat. Já osobně bych chtěl zkusit také fleret, se kterým jsem začínal a v poslední době se mně začíná líbit. Jsou názory, že je téměř nemožné být dobrý v reprezentaci v obou zbraních současně. Sám přesně nevím, jestli toto tvrzení chci vyzkoušet nebo vyvrátit. Mojí hlavní zbraní bude však i nadále šavle.

Kdy jsi poprvé vstoupil na planš?
Začínal jsem asi v šesti letech a členem oddílu jsem od roku 1983. U nás je to tak trochu rodinná záležitost, neboť můj otec nějaký čas šermoval. Mne k šermu přivedl jeho bratr Ludvík Trubačík, který je v současné době trenérem mládeže ve Slovácké. Mým trenérem již od začátku byl a do dnešní doby je Petr Franta. Jemu vlastně vděčím za to, co dneska dovedu a čeho jsem dosáhl. Protože se jedná o sport jednotlivce, je nutná také psychická pohoda, za kterou vděčím nejen trenérům, ale i rodině, protože mám nejskvělejšího otce a matku.

Nemáš pocit, že činnost oddílu stojí ve velké míře právě na Ludvíku Trubačíkovi a Petru Frantovi?
Ano určitě. Šerm je zdlouhavý sport a než se dostaví výsledky, tak to určitou dobu trvá. Chce to hodně dlouho a trpělivě pracovat s mládeží. Nebýt těchto dvou, tak by tento sport v Uh. Hradišti padl a nebyly by výsledky na takové úrovni, na jaké v současnosti jsou.

Jaké je finanční zajištění činnosti oddílu?
Nemáme žádného výrazného sponzora. Jedná se spíše o sponzorské dary, finanční částky, které se využívají hlavně na zaplacení cesty na turnaje. Chci podotknout, že šermířské vybavení je velmi drahé. Na mě stojí jenom výstroj padesát až šedesát tisíc korun, to nemluvím o zbraních, masce a obuvi, které se opotřebovávají a je nutné je obměňovat. To jsou také několikatisícové záležitosti. Zvláště na zahraničních turnajích jsou tvrdá kriteria na kvalitu vybavení.

Jsou tyto věci dostupné?
Ano, ale k nákupu využíváme především turnajů, kterých se výrobci a prodejci zúčastňují a kde jsou ceny přijatelnější.

Jaký je rozdíl mezi zbraněmi z pohledu neznalého?
Zásadní rozdíl je v tom, že kord a fleret jsou zbraně bodné a šavle sečná. To samo o sobě vyžaduje jinou techniku a přípravu, a proto také specializaci. Je těžké být dobrým ve dvou zbraních současně. U kordu je zásahovou plochou celé tělo člověka a zbraň je váhově nejtěžší. Kordisté mají velmi silnou paži, a přitom musí mít velký cit hlavně ve špičce zbraně. Fleret byl v minulosti jako přípravná zbraň ke kordu, postupně vznikla samostatná disciplína. Zásahovou plochou je jen trup, a proto trvá delší dobu než dojde k zásahu. Hodně se využívá planše a je fyzicky náročnější. U šavle, poněvadž je to zbraň sečná, dochází k zásahu snadno. Zásahová plocha je od pasu nahoru včetně rukou a hlavy. Pokud chci zabránit zásahu, je nutné mít velmi rychlé nohy, a proto jsou souboje fyzicky náročné.

Jak dlouho trvá jeden turnajový souboj?
Záleží na stylu soutěže. Souboje ve skupinách trvají tak tři až pět minut, bojuje každý s každým. Pak se určí pořadí závodníků podle koeficientu, který se stanovuje dle počtu porážek, vítězství, zásahů obdržených a daných. No a pak už se jede jako v tenise K.O. systém až do patnácti zásahů. Tyto souboje trvají déle, a jsou proto stanovené časové limity.

K výkonnostnímu růstu potřebuješ na tréninku soupeře minimálně stejné kvality.
Přesně tak. Já když jsem začínal, tak jsem vydělával na tom, že jsem šermoval s Víťou Frantou, synem mého trenéra, který byl o třídu lepší. Postupně jsme se dostali na stejnou úroveň a už jsme se nezlepšovali. To se vlastně stalo i teď. Já jsem šermoval na určité úrovni a oddílový kolega Dušan Pavlíček začal trénovat se mnou a dostal se na stejnou úroveň. Teď už to chce jezdit na turnaje a zlepšovat se. Záleží však na tom, jestli budou peníze. Chtěli bychom to řešit tak, že budeme dojíždět na sparingové tréninky do rakouského M”dlingu nebo polského Konína, kde působí trenér pan Pigula, mistr světa. Chtěl bych se k němu dostat alespoň na nějakou stáž a získat zkušenosti.

Kdy začíná šermířská sezóna?
Sezóna začíná školním rokem a vrcholí mistrovstvím republiky v květnu následujícího roku. Ozývají se hlasy, že by se mohl šerm zařadit na zimní olympiádu. Nejde totiž jednoznačně tvrdit, že se jedná o letní sport, většinou se odehrává v hale. Jinak jsou vypsány celostátní turnaje, kde si to šermíři rozdají mezi sebou o body. Z těch se pak sestavuje celostátní žebříček a dobré postavení v něm dává možnost zajímat se o reprezentaci.

Jaké bylo tvé umístění v loňském roce?
Na podzim loňského roku se mně podařilo vyhrát několik turnajů - doma v Uh.Hradišti, Brně a Praze. Tato vítězství mne vynesla na první místo celostátního žebříčku.

V reprezentaci jsi byl již dříve?
Už asi před dvěma roky jsem se dostal do juniorské reprezentace, to bylo ještě za trenéra Pravečka a zúčastnil jsem se také prvních seniorských závodů v rakouském Villachu. Byl jsem tehdy nejmladší účastník a dosáhl jsem celkem slušného výsledku, skončil jsem pětadvacátý. Od té doby jsem jezdil na každý juniorský a seniorský mezinárodní závod, pokud mně to zdraví dovolilo.

Které výsledky považuješ za největší úspěch ve své sportovní kariéře?
Samozřejmě čtyři tituly mistra republiky v šavli juniorů, což bylo za poslední čtyři roky. Co se týká seniorů, tak dvakrát páté místo a v loňském roce třetí místo v rámci republiky. V roce 1994 jsem se zúčastnil juniorského mistrovství Evropy v Krakowě, kde jsem skončil na 32. místě. V té chvíli jsem byl velice rád, že jsem se tam dostal neboť pro mimopražské a brněnské je to velmi obtížné. Nejvíce si ale cením účasti na světovém poháru v Mnichově v listopadu, kde jsem se dostal do třetího kola, to znamenalo 62. místo asi z 200 účastníků. Přirovnal bych to, jako když se tenista probojuje do třetího kola grandslamového turnaje. Dalo by se říct, že se zde představila evropská špička, která tvoří vlastně světovou elitu. Patří sem Rusko, Francie, Maďarsko, Polsko a Itálie. Vyřadil mne až pozdější vítěz turnaje Němec Huchwaida 10:4. V opravách jsem pak prohrál smolně s jedním Kanaďanem 10:8, i když jsem vedl již 8:5. Ještě bych chtěl podotknout, že tohoto turnaje jsem se mohl zúčastnit jen díky podpoře podnikatele p.Ryšavého.

Tvé cesty nyní směřují na světový pohár do Budapešti?
Ano je to tak, ale v současné době jsem však zraněný. Doufám proto, že budu mít štěstí a turnaj bude kvůli špatnému počasí odložen. Do měsíce bych mohl být v plné formě.

Co tvoje zranění?
Zranil jsme se při volejbalu asi tři dny před Štědrým dnem. Po pádu na zem jsem si poškodil obratel. Nemohl jsme se vůbec sehnout. Dnes už se cítím dobře.

Jaké jsou tvé cíle do budoucna?
Cíle stanovuje trenér, i když je samozřejmě probíráme spolu. Chtěl bych letos získat titul mistra republiky v seniorech, protože už postavení v žebříčku mě k tomu zavazuje. Také bych rád dosáhnul vítězství v družstvech společně s Dušanem Pavlíčkem, a tím pádem bychom si zajistili účast v PMEZ. Záleželo by pak ovšem na tom, zda Český šermířský svaz tam vítěze přihlásí. Chtěl bych se také kvalifikovat na ME. Je nevýhodou, že probíhá v září či listopadu, což je po prázdninách, kdy se u nás ještě netrénuje naplno. V roce 1998 bych se chtěl zúčastnit mistrovství světa a vrcholem celého čtyřletého snažení by pro mne byla účast na olympiádě v Sydney.

K tomu je potřeba také přizbůsobit dlouhobě přípravu?
Samozřejmě nutností je intenzivní trénink, ale hlavně také se zúčastňovat mezinárodních turnajů, a tím se zlepšovat. Podle trenéra je nutné projít 15 až 20 turnajů za rok, což znamená jednou tolik než loni. To už jsou vlastně i výjezdy mimo Evropu. S tím ale souvisí finanční účast sponzorů. Touto cestou bych chtěl některého podnikatele nebo firmu o tuto sponzorskou účast požádat.

Jaké jsou tvé záliby, pokud máš na ně vůbec čas?
Mým obrovským koníčkem je sport. Zahraji si všechny míčové hry, fotbal, košíkovou, volejbal nebo tenis. S tenisem však musím jen velmi opatrně, protože při něm je ruka jinak namáhaná než při šermu a ruce pak velmi tvrdnou. Strašně rád chodím do kina.

A co děvčata?
Zatím jsem ještě svobodný, ale chodím s dívkou. Musím říct, že pro mé koníčky to nemá se mnou lehké.

Co tvé zaměstnání?
Studuji dálkově trenérskou školu na fakultě tělesné výchovy v Praze a pracuji v cukrovaru ve St.Městě.

Michale, jménem čtenářů Dobrého dne ti děkuji za rozhovor a současně ti přeji další sportovní úspěchy, včetně nezbytného zdraví. Jiří BurešŠachový servis
V 5. kole divize - střed se ze zástupců našeho okresu více dařilo St. Městu B, které porazilo Vracov 5,5:2,5 a je páté. Vyhráli Vavruška, Krča, M. Staufčík a R. Omelka, remizovali M. Omelka, Bažant ml. a R. Staufčík.
Boršice A po boji podlehly Vsetínu 3:5 a jsou stále poslední, mají však nesehrané utkání s desátým Zlínem. Naopak Vsetín se po této výhře dostal do čela tabulky. Za Boršice bodovali Šebela a Havránek výhrou, po půl bodu za remízy přidali Frýbort a Volčík.
Ostatní výsledky: Kroměříž-Vnorovy 2,5:5,5, Prostějov-Přerov 5:3, Grygov-Valašské Meziříčí 3:5 a Zlín-Veselí A 3:5.

	Tabulka:

	 1. Vsetín		24	9
	 2. Vnorovy		24,5	8
	 3. Grygov		24	7
	 4. Kroměříž		23,5	7
	 5. St. Město B		20	6
	 6. Veselí A		18	5
	 7. Vracov		22,5	4
	 8. Val. Meziřící	18,5	4
	 9. Prostějov		18	3
	10. Zlín		13	3
	11. Přerov		17	2
	12. Boršice A		12	0
V 5. kole okresního přeboru II. třídy St. Město F porazilo Ostr. Novou Ves B s přehledem 5:0 a drží se v čele tabulky před družstvem Osvětiman, které má po výhře 4:1 nad St. Městem G na druhém místě stále jednobodovou ztrátu. A tak nejzajímavějším utkáním příštího kola bude jejich vzájemný souboj.
Ze hry o postupovou příčku jsou už zřejmě Mařatice i přes výhru 4,5:0,5 nad Uh. Hradištěm B. Kunovice B zdolaly překvapivě Hluk 3,5:1,5 a v posledním utkání Uh. Brod B porazil Bojkovice B 3:2.

	Tabulka:

	 1. St. Město F		21	10
	 2. Osvětimany		19,5	9
	 3. Mařatice		17	7
	 4. Uh. Brod B		15	6
	 5. Bojkovice B		11,5	4
	    Hluk		11,5	4
	 7. Uh. Hradiště B	10,5	4
	    Kunovice B		10,5	4
	 9. St. Město G		8,5	2
	10. Ostr. Nová Ves B	0	0Kvalitní turnaj v Ostrožské Lhotě
Tenisový klub Uherské Hradiště uspořádal ve Sportovní hale v Ostrožské Lhotě turnaj starších žáků, kategorie 6, za účasti hráčů Přerova, Prostějova, Karviné a Zlína.
I. kolo Dědek (TK SK Zlín) - Kavalec (TK Uh. Hradiště) 6:1, 4:6, 6:3, Laník (TK Prostějov) - Tomis (Ferrum Frýdlant n/O.) 3:6, 6:4, 7:6, Malý (TK Uh. Hradiště) - Dlabač (TK SK Zlín) 0:6, 0:6, Mikulášek (Mostárna Hustopeče) - Slanicay (TK Uh. Hradiště) 6:1, 6:4, Janík (TK Uh. Hradiště) - Černý (TK ESTA Přerov) 0:6, 2:6, Klimánek (Ferrum Frýdlant n/O.) - Lajkep (TK Prostějov) 7:6, 7:6.
II. kolo: Podepřel (1. nasazený, TJ Kovona Karviná) - Dědek 6:3, 6:1, Laník - Dlabač 7:5, 1:6, 0:6, Mikulášek - Černý 5:7, 0:6, Klimánek - Svozílek (2. nasazený, TK Prostějov) 6:4, 1:6, 6:2.
Semifinále: Podepřel -Dlabač 6:2, 6:1, Černý - Klimánek 6:3, 3:6, 6:3.
Finále: Podepřel - Černý 6:2, 6:4. Čtyřhra: I. kolo: Dlabač, Slanicay - Dědek, Kavalec 6:7, 7:5, 6:4, Laník, Mikulášek - Janík, Malý 6:1, 6:0, Klimánek, Tomis - Svozílek, Lajkep 1:6, 4:6.
Semifinále: Černý, Podepřel - Dlabač, Slanicay scr., Laník, Mikulášek - Svozílek, Lajkep 2:6, 2:6.
Finále: Černý, Podepřel - Svozílek, Lajkep 6:2, 6:4.
O zdařilý turnaj se postarali pánové Vyoral, dr. Kavalec a Malý.
ZPI. liga stolního tenisu žen
 	1.	B. Havířov B	11	1	0	99:21	35
	2.	S. Pha Nusle D	8	1	3	73:47	29
	3.	SKST Děčín	7	2	3	72:48	28
	4.	SKP Ú. n. L.	7	2	3	69:51	28
	5.	Jiskra Litomyšl	6	4	2	68:52	28
	6.	SF Kotl. Pha B	5	2	5	62:58	24
	7.	Lok. Břeclav	4	2	6	57:63	22
	8.	TTC Ú. n. O.	4	1	7	42:78	21
	9.	ABC Br. Pha	4	1	7	48:72	21
	10.	Gymn. Cheb	4	1	7	53:67	20
	11.	Sp. Hluk A	2	1	9	43:77	17
	12.	J. Havl. Brod	0	2	10	34:86	14
Hluk A - Lok. Břeclav 4:6
V I. lize žen stolního tenisu začala odvetná utkání. Děvčata z Hluku těsně prohrála s Břeclaví na domácích stolech. Záchrana v soutěži bude velmi těžká, ovšem do konce soutěže schází ještě plných deset kol, ve kterých se může hodně změnit. Sestupují nejméně dvě poslední družstva.
Antonín VlkPo soustředění se Slovácké nedařilo
FC Slovácká Slavia - SK LeRK Prostějov 1:3 (0:1)
Brno (JB) - K třetímu utkání turnaje WILKIN-SON CUP sk. B přijeli fotbalisté Slovácké přímo ze soustředění v Hluku. Na umělém a zasněženém trávníku Astroturf BOBY centrum se na hráčích projevila únava z náročné přípravy v terénu a také z moderního zařízení hlucké sportovní haly. Chyběla rychlost, síla, pohyb s míčem, důraz v osobních soubojích, moment překvapení a přesná finální přihrávka. První střelu na branku vyslal v 10. minutě Charvát z LeRKu, odchovanec Brumova a bývalý hráč Starého Města i Uh. Brodu, avšak mířil nepřesně. V těchto minutách byli hráči LeRKu aktivnější a častými střeleckými pokusy zaměstnávali obranu i golmana Barcucha. Po střelách Svobody z trestňáku, hlavičce Juračky, střele Rozsívala a hlavičce Zeliny měla Slovácká štěstí. Ve 23. minutě po ruce Juračky zahrával Marx trestný kop, avšak jeho přihrávku Minář nezužitkoval. Ve 25. minutě Spáčil z úhlu padáčkem překvapil zadáky i brankáře Barcucha a LeRK se dostal do vedení 0:1. Ve 4. minutě druhého poločasu Štefka, nejlepší hráč LeRKu unikl po pravém křídle, přihrál míč před branku a Gottwald ho dorazil za záda gólmana Zubíka 0:2. Hosté byli i nadále při chuti a o minutu později naštěstí střelu Zbožínka zlikvidoval pozorný Zubík. V 55. minutě Marx přihrál Brnkovi, který si míč zpracoval a nekompromisně k levé tyči snížil na 1:2. Další průběh střetnutí byl v režii LeRKu. V 57. min. Broda ještě ze dvou kroků netrefil, avšak v 60. minutě se Štefka již nemýlil a umístěnou střelou upravil na konečných 1:3. V 66. a 75. minutě naštěstí pro Slováckou nedokázal své šance proměnit Gottwald. Vítězství LeRKu bylo zcela zasloužené.
Před 25 diváky dobře rozhodovali: Dofek - Lenfeld a Bičan z Brna bez použití karet.
Sestava Slovácké: Barcuch (41. Zubík) - kapitán mužstva Minář, - dorostenec Frýbort (41. Brnka), Vaverčák, Řezník, Malůš - Lamáček, Marx (64. Nociar), Lecián - Buchta (50. Popelka), Sedlář. Trenéři Jaroslav Kusák a Petr Vařecha, který nám po utkání řekl: "Po soustředění v Hluku, kde se třífázově trénovalo, jsme v turnajovém utkání hráli v nekompletní sestavě a zkoušeli mladé hráče. Bohužel u některých se ukázalo, že budou muset hodně přidat, aby se do základní jedenáctky probojovali. LeRK v současné době disponuje širokým a kvalitním kádrem hráčů, z nichž řada zkušených fotbalistů je na ligové úrovni. Z nevydařeného střetnutí a první prohry v zimním turnaji neděláme na začátku přípravného období žádnou tragédii. Důležité bude, abychom LeRK porazili v domácím prostředí v mistrovském utkání ve 3. kole II. ligy ČR.
V úterý 21.1. Slovácká Slavia hraje v Brně s Poštornou ve 12.45 hodin a v sobotu 25.1.1997 se utká s Českými Budějovicemi od 10.00 hodin.Hokejové drama
HC Uh. Hradiště - HC TJ Šternberk 4:5 (0:3,1:2,3:0)
Předcházející dva úspěchy domácích hokejistů přilákaly na ZSM 900 diváků. Zápas 21. kola však měl nečekaný úvod. Hosté dorazili vyražený kotouč brankářem Kuběnou a od druhé minuty vedli. Vyložené příležitosti k vyrovnání a otočení skóre měl v 7. minutě Tkadlčík a v 8. minutě Ševců, ale náhradního golmana Tomáška nepřekonali. Naopak hosté byli střelecky produktivnější a po první třetině vedli 0:3. Ve II. třetině vykřesal jiskřičku naděje Zavadil, když po individuální akci snížil na 1:3. Ve 34. minutě mohl po sólové akci snížit Lorenc. Hosté byli v těchto fázích důraznější, rychlejší, hráli jednoduše, ale účelně. V době, kdy rozhodčí ze severomoravského kraje, místo zakázaného uvolnění nechali pokračovat ve hře, hosté toho využili a zvýšili na 1:4. Protesty domácích hráčů i fanoušků byly zbytečné. Naopak hosté o 90 vteřin později upravili na hrozivých 1:5. Domácí hokejisté vyslyšeli bouřlivé povzbuzování hlediště a začali hrát jako z partesu. Od 42. do 45. minuty dokázali snížit na 4:5, ale v dramatickém z ávěru se k nim štěstí obrátilo zády. V 57. minutě mohl vyrovnat Žiška, ale kotouč skončil na levé tyčce. V předposlední minutě si domácí vyžádali oddechový čas, odvolali brankáře Kuběnu a do konce utkání hráli power play. Dvacet vteřin před koncem požádali hosté o team out. Vyrovnání na hokejce měl Holík, ale místo puku skončil sám v brance. Hosté tak oplatili Uh. Hradišti porážku z první poloviny soutěže.
Sestava HC UH: Kuběna (Černocký) - Skyba, Hefka - Ševců, Mokrejš, Holík - Jordán, kpt. Albrecht - Hoza, J.Žiška, Němčický - Lorenc, R. Boček - Tkadlčík, Čevora, Zavadil - M. Sladký, Janík, Pagáč. Trenér ing. Čech. Citelně chyběl Morys, který po zranění začal trénovat a střelec M. Čech pro zranění (kolenní vazy).
Hlasy po utkání - trenér ing. Čech: ...o osudu utkání se rozhodlo již v první třetině. Neproměnili jsme vyložené šance a po ztrátách kotouče jsme inkasovali dvě laciné branky. To soupeře posadilo na koně. V závěrečné třetině jsme zmobilizovali všechny síly, snížili jsme na rozdíl jediné branky, nastřelili tyčku, ale chybělo nám sportovní štěstí k tomu, abychom alespoň vyrovnali a uhráli remízu.
Lub. Fišer - Šternberk: Bylo to velice kvalitní a dramatické utkání na hokejové úrovni. První třetina probíhala v naší režii. Vedli jsme 1:5, ale domácí nás začali trápit, snížili a z jednostranného utkání se stalo v závěrečných minutách drama. Před střetnutím bychom byli spokojeni s bodem, ale máme radost ze zisku obou. Po dvaceti kolech se musel mezi tyče postavit brankář Tomášek místo jedničky Jardy Miklendy, který odletěl do Jižní Koreje na hokejovou univerziádu, reprezentovat ČR.
Branky a asistence: 2. Palinčák (Režnar) - 0:1, 11. Králík (Handl, Dostál) - 0:2, 15. Králík (Trunda, Švancar) - 0:3, 26. Zavadil - 1:3, Harazim (Horák) - 1:4, 37. Trunda (Králík) - 1:5, 42. Janík (R. Boček) - 2:5, 45. Čevora - 3:5 a 45. Hoza (Lorenc) - 4:5.
Rozhodčí Havlík z N. Jičína - Dubravský z Přerova a Kužílek z Olomouce. Vyloučení 2:2 bez využití.
K dalšímu utkání pojede HC UH do Frýdku-Místku.
JBwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund