Číslo: 4
26.01.1998
Článků: 47

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Vítězslav Kolář by kanoistiku nevyměnil
Pololetní vysvědčení mladých házenkářů
Šachové soutěže
Slovácká v přípravě
Dolní Němčí zahájilo
Jiří Zerzáň rytířem sportu
Hokejový servis

Vítězslav Kolář by kanoistiku nevyměnil

Vítězslav Kolář - juniorský reprezentant České republiky - z oddílu kanoistiky TJ Ostrožská Nová Ves. - FOTO: vp
V letošní sezóně devatenáctiletý závodník oddílu kanoistiky TJ Ostrožská Nová Ves Vítězslav Kolář poprvé zasedne do kajaku a bude bojovat o co nejlepší výsledky v elitní kategorii mezi dospělými. Že ho čeká nadmíru těžká sezóna, si dovede jistě představit každý sportovní znalec. Vždyť období přechodu z juniorů do dospělých patří k tvrdým oříškům, které se nepodaří rozlousknout každému. Loňská sezóna byla vyvrcholením Víťovy dosavadní sportovní kariéry - dva tituly mistra republiky a finále na juniorském mistrovství světa v Lahti v kategorii čtyřkajaků spolu s dalším Novovesťanem Bohumilem Kusákem, libereckým Hottmarem a loňskou juniorskou jedničkou Zárubou z Děčína. Byl oceněn také postup dvojice Kolář - Kusák mezi desítku nejlepších sportovců v okrese. Vítězslav Kolář, který by se tak měl slavnostního vyhlášení zúčastnit již po druhé, nám rád odpověděl na několik otázek.

Vraťme se ještě k mistrovství světa juniorů. Cesta na tuto soutěž nebyla jistě jednoduchá - nominace, finance, povodně?
Nominační kritéria byla jasná. Pro jejich splnění mně velmi pomohlo soustředění v Chorvatsku. S uhrazením částky na soustředění a MSJ nám z větší části vypomohl oddíl a sponzoři, zbytek jsme si platili z vlatní kapsy. No a povodně? Tolik vody opravdu nikdo nečekal. Odjeli jsme proto do Račic a tam trénovali několik dní před šampionátem ...

Tvůj finalový start v kategorii čtyřkajaků je jistě velkým úspěchem, vždyť naposledy se to podařilo juniorsklé posádce v roce 1993 v Račicích. Jak to nyní s odstupem času hodnotíš?
Finále na MSJ je úspěch, to potvrdil i děčínský trenér Charvát spolu s dalšími trenéry, kteří to viděli. Pro lepší výsledek nám snad chybělo víc osobní vůle v tvrdém tréninku.

Příprava na další sezónu je v plném proudu, ty odcházíš mezi dospělé. Jak vidíš své šance?
Na singlu to bude těžké, ale úspěchem by bylo zajet finále. V tréninku se zaměřím na debla, to by měla být největší šance."

Kvůli odvodům ses nedostal na podzim do Dukly Praha, nyní se tam však snad dostaneš. Co tomu říkáš?
Přínosem pro mě bude jistě trénování ve větší skupině rychlejších lodí. Zda mně bude něco chybět ze Slovácka? To ukáže až čas.

Co nyní děláš?
Loňskými prázdninami mi skončil i život středoškoláka. Chvíli jsem dělal ve firmě SITIS, která se zabývala vysušováním zatopených budov. Nyní jsem však bez práce. Nejraději bych sehnal nějakou práci v naší vesnici, případně v nedalekém okolí, která by se dala skloubit s tréninkem.

Máš i jiné koníčky?
Přiznám se, že po tréninku se mi do společnosti moc nechce. Vyjímečně zajdu do kina nebo si s kamarády jen tak posedět.

Dovedeš si představit život bez sportu?
To teda skutečně nedovedu!

Jaké máš sportovní cíle?
Cílem každého sportovce je jistě olympiáda nebo mistrovství světa. Jiné to není ani u mne.

Co bys chtěl dělat po ukončení závodní činnosti?
Chtěl bych trénovat, ale jen nějakou malou, tak tří nebo čtyřčlennou skupinku.

Máš nějaké sportovní vzory?
Jsou to všichni borci - kanoisté z Nové Vsi, ti, co už přestali trénovat nebo ti, kteří ještě trénují. Všichni ti starší než jsem já ...

Které sportovní výsledky na tebe nejvíce zapůsobily?
Určitě to bylo dvojnásobné vítězství Martina Doktora v Atlantě.

Vyměnil bys pádlování za nějaký jiný sport?
Pádlování bych nechtěl měnit, i když je pravda, že rád si občas zahraju fotbal, hokej a vlastně všechny kolektivní hry.

Díky za rozhovor a hodně štěstí, zdraví a dalších úspěchů!
Vít PjajčíkPololetní vysvědčení mladých házenkářů

Na snímku se vám představují mladší žáci házenkářského oddílu Slovácké Slavie. Nahoře zleva: Ondřej Vozár, Jaroslav Katrňák, Martin Polešovský, Igor Jarka, Josef Sátora, Martin Kudr, Jakub Svoboda, Vladimír Jáně a Lukáš Huráb. Dolní řad zleva: Tomáš Kleiner, Ondřej Vaněk, Zdeněk Ančík a Ondřej Synčák. - FOTO: AD
V podzimní sezóně se družstva mladších a starších žáků Slovácké Slavie potýkala s následky povodní, které se budou projevovat ještě i v budoucnu, a tak jejich činnost vykazovala pouze znaky nejnezbytnějšího minima. Z plánovaných soustředění sešlo, takže do mistrovských utkání nastupovala obě družstva značně handicapována.
Mladší žáci zahájili první sezónu pod vedením trenérky Marie Kotáskové a ve 12 utkáních měli bilanci: 1 výhra, 0 remíz a 11 proher při celkovém skóre 86:215. Devízou družstva je jistě nejen chuť a snaha se zlepšovat, ale také zápal do hry a v nemalé míře také důležitý zájem a podpora rodičů. Družstvo tvořili tito hráči:
brankáři Lukáš Huráb (7 utkání - 0 branek), Igor Jarka (7 - 0) a Josef Sátora (5 - 0), hráči: Zdeněk Ančík (7 - 1), Jakub Dostálek (5 - 2), Marian Gmenta (5 - 15), Martin Hanus (5 - 0), Radek Horka (6 - 1), David Hrabica (3 - 0), Vladimír Jáně (8 - 2), Jaroslav Katrňák (9 - 5), Petr Kadlček (6 - 9), Tomáš Kleiner (7 - 1), Tomáš Krcha (1 - 0), Martin Kudr (8 - 8), Jiří Podešva (2 - 0), Martin Polešovský (8 - 3), Jakub Svoboda (9 - 39), Ondřej Synčák (4 - 0), Jan Tvrdoň (3 - 0), Ondřej Vaněk (9 - 0), Václav Veselý (4 - 1) a Ondřej Vozár (4 - 0).
V jarní části soutěže sehrají mladší žáci jednotlivá utkání i turnaje se dvěma družstvy Zlína a Holešovem.
Starší žáci snad ani jedno utkání nesehráli kompletní a i přes nasazení ve všech zápasech se zatím bodů nedočkali, neboť výkonnostní odstup od nejlepších je značný. Ač střelecké absolutorium patří Pavlu Blahovi, družstvo postrádalo hlavně důrazné spojky, a proto se muselo spokojit s 6. příčkou ve své skupině a s jarními boji o 7. - 12. místo (0 - 0 - 10 - 121:290). Trenér Zbyněk Krystýnek měl k dispozici tyto hráče:
brankář Michal Kotásek (10 - 0), hráči: Pavel Blaha (10 - 50), Martin Bellovič (8 - 12), Vít Brázdil (3 - 11), Ondřej Mikuš (9 - 10), Petr Zlámalík (4 - 7), Jaromír Prokop (3 - 6), Lukáš Svoboda (10 - 6), Jiří Soukup (4 - 5), Michal Macháček (4 - 4), Josef Pomajbík (4 - 4), Darek Helia (4 - 3), Jan Klapal (1 - 1), Jiří Mikuláštík (4 - 1), František Řezník (1 - 1), Michal Vacula (1 - 0).
V mnoha utkáních získávali své zkušenosti i mladší žáci (Huráb, Gmenta, Horka, Jáně, Katrňák, Kleiner, Krcha, Kudr, Polešovský a J. Svoboda). na svou příležitost do jarní sezóny čekají ještě Jakub Machynka, Jakub Mrkvička, Vojtěch Šindelka a Zbyněk Vala.
V rámci jarní přípravy mají obě družstva v plánu účast na mezinárodním turnaji Prague handball cup, po němž budou následovat jarní boje o mistrovské body.
Závěrem je povinností trenérů poděkovat všem rodičům za dosavadní všestrannou podporu, bez níž by činnost těchto družstev nebyla myslitelná.
Zbyněk KrystýnekŠachové soutěže
Moravskoslezská šachová liga
V 5. kole se našim zástupcům příliš nedařilo. Havřice podlehly družstvu Lokomotivy Brno 3:5 a jsou šesté. Vyhráli Jurásek a Zapletal, remizovali Sluka a Vrána. Až na desátou příčku tabulky kleslo St. Město po prohře 6:2 v Karviné. Celý bod získal jen Bažant ml., remizovali Zpěvák a Sosna.
V dalších utkáních Třinec porazil Vsetín 4,5 : 3,5 a je stále na čele bez bodové ztráty. Poruba zdolala stejným poměrem Univerzitu Brno a je druhá. ŠK 64 Brno podlehl 2,5 : 5,5 Třebíči a první bod si do tabulky připsal Havířov za remízu 4:4 s Grygovem.

	1.	Třinec		5	27,5	10
	2.	Poruba		5	22	8
	3.	Karviná		5	22	8
	4.	Třebíč		6	26,5	6
	5.	Lok. Brno	5	18,5	6
	6.	Havřice		5	20,5	5
	7.	Grygov		5	20	5
	8.	Vsetín		6	21	4
	9.	ŠK 64 Brno	5	17	4
	10.	Staré Město	5	17,5	3
	11.	Univerzita Brno	5	20	2
	12.	Havířov		5	15,5	1
Vylepšit si postavení v tabulce mohou Havřice i St. Město již v příštím kole, kdy Havřice hrají v Grygově a St. Město zajíždí na Univerzitu Brno.

Okresní šachy
V 6. kole okresního přeboru I. třídy družstev v šachu hostily Kunovice v souboji o čelo tabulky Uh. Ostroh B. Po velmi vyrovnaném průběhu utkání se až v šesté hodině hry rozhodlo o vítězství hostí v poměru 5:3, když vyhráli Ondra, Šťuka, M. Malůš a Jakubec, za domácí Šácha a Martinák. Remízou skončily partie Knotek - P. Malůš a Šilhavík - Zpěvák. Uh. Ostroh B si tak upevnil své vedoucí postavení.
Na druhou příčku se vyhouply Boršice B, které zdolaly St. Město F vysoko 7:1. Vyhráli Havránek, Ludvíček, Stodůlka, Zálešák, Donátek a Skupina, smírem skončily partie Hlůšek - H. Horsáková a Luňák - Jurásek.
Po překvapivé prohře se St. Městem F v minulém kole se tentokrát vytáhli šachisté Ostr. N. Vsi, když porazili 6:2 St. Město E, které nastoupilo jen se sedmi hráči. Bodovali Studnička, Z. Blahůš, Z. Potrusil, Miklíček a T. Potrusil. Za hosty vyhrál pouze Hrabec, remízou skončily partie J. Botek - Habáník a Dáňa - Noha.
Bojkovice přehrály 5:3 Vlčnov B a jsou již páté. Utkání Velehrad - Dolní Němčí skončilo nerozhodným výsledkem 4:4. Stále bez bodového zisku zůstává Nivnice po prohře se St. Městem D 3:5.

	1.	Uh. Ostroh B	32	18
	2.	Boršice B	33,5	15
	3.	St. Město E	28,5	13
	4.	Kunovice	30,5	12
	5.	Bojkovice	25,5	9
	6.	Dolní Němčí	24,5	8
	7.	Ostr. N. Ves A	23	7
	8.	St. Město D	23	7
	9.	Vlčnov B	22,5	7
	10.	Velehrad	20,5	5
	11.	St. Město F	10	3
	12.	Nivnice		14,5	0
RNDr. Jiří OndraSlovácká v přípravě
Uh. Hradiště (JOH) - Druholigoví fotbalisté Slovácké Slavie sehráli v týdnu další tři přípravná utkání. V úterý se kádr Slovácké rozdělil na dvě družstva. První družstvo hrálo dopoledne se Zemanem Brno nerozhodně 1:1 (0:0), když branku za Slováckou dal Minář a za Zeman Svoboda. Odpoledne pak nastoupila druhá čast Slovácké proti mužstvu Olomouce B a zvítězila brankou Janíka 1:0.
V sobotu přivítala Slovácká na škvárovém hřišti v Uh. Hradišti mužstvo Nedakonic a zvítězila 3:0 (1:0). Hra probíhala většinou na polovině soupeře, který kladl jen velmi malý odpor. V první půli za Slováckou skóroval Dombi ve 44. minutě. Do druhé půle provedli trenéři Slovácké několik změn a dvěma brankami Štverky domácí uzavřeli skóre utkání na 3:0.
Sestava Slovácké: Polášek - Macek (posila ze Slavičína) - Korytář, Řezník, Kučera - Janík, Marx, Minář, Lecián - Dombi, Karas (z Lipova). Do druhé půle nastoupili: Štverka, Popelka, Brnka, Plišťák a Veselý, za hosty nastoupili Zimčík a Beníček.
Řekl bych, že až utkání, která budeme hrát tento týden nám ukážou více, prozradil druhý trenér Jaroslav Kusák a pokračoval. Z nováčků se zatím ukazuje dobře golman Polášek, slavičinský Macek a Váňa ze Zlína. Je škoda, že kanonýr Zubatý z Veselí se po čtyřech trénincích zranil a momentálně je ve stavu nemocných. Další dva hráči, kteří byli u nás na zkoušku (Zbranek a Pavlica) z přípravy odstoupili.
Řezník, který byl na zkoušku v Opavě zatím trénuje ve Slovácké. Dořešen není ani golman Zubík, který se připravuje v Blšanech.
Uvažovaná posila Slovácké na post stopera ze Zlína Kolečkář přestoupil do Ratíškovic, a tedy hledání toho pravého muže na post stopera pokračuje i nadále.Dolní Němčí zahájilo
Po neúspěšném podzimu 1997, kdy všechna mužstva oddílu obsadila spodní místa v tabulce došlo k několika změnám na postech trenérů. U A mužstva zůstává František Kadlček, dorostence povede Ludvík Kadlček, B mužstvo Milan Pochylý a žáky Ludvík Bobčík, všichni s cílem zachovat účast ve stávajících soutěžích.
Začátkem ledna zahájilo přípravu A mužstvo. Po odchodu Bronislava Poláška na hostování do Kunovic a hráčů, kterým skončilo hostování: brankář Malina se vrátil do St. Města, Buchta do Uh. Hradiště, Andrýsek a Hubáček do Kunovic, Bukvic do Slavkova. Kádr mužstva byl dále doplněn dorostenci: Josef Bršlica, David Cmol, Miroslav Baroň, Marek Pochylý, Radek Zimčík, Robin Kadlček. Testování jsou Adam Hanák z Bystřice pod Lopeníkem a Dušan Fibichr z Vlčnova. V jednání je příchod Rostislava Antla ze St. Města a několika dalších hráčů na hostování. Příprava probíhá 3x týdně v domácím prostředí, uskuteční se několikadenní soustředění na Lopeníku. V plánu je sehrání 7-10 přípravných utkání.
V těchto dnech se dožil 50 let pan Josef Přikryl. Hráč, trenér, manažer a organizázor TJ Dolní Němčí, ale i mužstva družstevníků pětinásobných držitelů Zlatého poháru Zemědělských novin. Hodně zdraví, pracovních i sportovních úspěchů mu přejí hráči i fandové dolněmčanské kopané.Jiří Zerzáň rytířem sportu
Na slavnostním zasedání Českého klubu fair play byly v pátek 23. 1. 1998 předány Hlavní ceny fair play za rok 1997, které obdrželi bývalý vynikající cyklista Jan Veselý a součaný trenér házenkářek Veselí nad Moravou Jiří Zerzáň. Trenér Jiří Zerzáň tuto cenu získal za své gesto, které učinil v mistrovském utkání I. ligy házené žen mezi celky Cosmetic Ostrava a SK Veselí n.M. Domácí hráčka, která se po srážce s protihráčkou vrátila na hrací plochu z míst, která nejsou pro návrat určena pravidla, byla rozhodčími necitlivě vyloučena na dvě minuty a trenér Zerzáň i přes podivení vlastních funkcionářů stáhl ze hry hráčku svého družstva, a tak nevyužil výhody, kterou mu necitliví strážci pravidel nabídli. Po převzetí ceny trenér Zerzáň řekl: Každé vítězství má svou cenu, každý čin fair play má svoji hodnotu, která se nedá měřit časem ani bodovým ziskem, postavením v tabulce. Vždycky jsem si vážil lidí, kteří svým vystoupením a činy dokázali povýšit sport.
Při čtvrtém utkání finále ligy v Ostravě jsem vůbec neuvažoval o tom, že moje jednání bude oceněno hlavní cenou fair play za rok 1997. Jsem rád, že mohu nyní být mezi lidmi, kteří se už v minulosti také zapsali mezi rytíře našeho sportu.
Jiřímu Zerzáňovi blahopřejeme!Hokejový servis
HC Uh. Hradiště - SK Karviná 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Uh. Hradiště (JOH) - V utkání dvou celků bojujících o záchranu své druholigové příslušnosti nastoupila mužstva, mající v tabulce po odehraných 21 kolech shodný počet 14 bodů. Domácí po dlouhé době nastoupili, až na Němčického s kompletním kádrem a do první super šance se dostal již ve 2. minutě Filipi, jenže skórovat se mu nepovedlo. Herní převahu si vytvářela hlavně první pětka domácích Ševců, Čech, Holík, které se také v 9. minutě podařilo zásluhou Holíka po závaru před brankou hostí dostat své mužstvo do vedení 1:0. Brankové šance si vytvářeli sice i hosté, avšak v kleci domácích čaroval opět velmi dobrý Nečas, který dokázal chytit i nechytitelné.
V úvodu druhé třetiny se však prosadili i hosté, když první střelu po samostatném nájezdu stačil Nečas ještě vyrazit, jenže z následné skrumáže se Karvinští přece jen trefili a vyrovali tak na 1:1. Utkání se v tuto dobu pro domácí nevyvíjelo dobře, a zdálo se, že tlak hostů přichází nejen z jejich hokejek, ale také z píštalek tří mužů v pruhovaných dresech, kteří posílali na trestnou lavici jednoho domácího hráče za druhým. Obrana Hradiště však byla pozorná, a když v 17. minutě hosté ze své největší šance trefili jen tyčku, přišel zákonitě trest a 25 vteřin před koncem II. třetiny v přesilovce domácího celku prostřelil Svoboda od modré po přihrávce od Březíka vše co mu stálo v cestě a Hradiště se dostalo opět do vedení - 2:1. I ve III. třetině se hrál hokej rychlý a s velkým nasazením. Domácí povzbuzování asi 935 fanoušky se v úvodu dostali do několika šancí, avšak bez zakončení.
V čase 45:49 nedokázal po závaru před hostující brankou Balaštík zasunout puk do prázdné branky, avšak z následující akce se prosadil Filipi, který zužitkoval přesnou přihrávku od Žišky ve třetí úspěch domácích - 3:1. Když v 47. a ve 54. minutě zlikvidoval pozorný Nečas další super šance hostí, rozhodl se v 56. minutě Ševců ukončit jejich trápení a po přihrávce od Čecha stanovil konečné skóre na 4:1. Vítězství domácích po velmi dobrém výkonu bylo zcela zasloužené, což ocenila většina spokojených diváků.
Branky: 9. Holík - 1:0, 21. Palinčák - 1:1, 40. Svoboda - 2:1, 46. Filipi - 3:1, 57. Ševců - 4:1.
Sestava Uh. Hradiště: Nečas - Svoboda, Kočvara, Ševců, Čech, Holík - Hefka, Sladký, Balaštík, Žiška, Filipi - Honysz, Pasmínka, Tkadlčík, Janík, Morys - připraveni byli Černocký, Boček, Čevora, Valúch. Trenér Jiří Vodák, asistent Radek Pšurný, vedoucí mužstva Ludvík Sladký a Petr Sakrajda, lékař Petr Raška, masér Vladimír Burian.
Po utkání trenér domácích Jiří Vodák řekl: Byli jsme si vědomi důležitosti utkání, ve kterém se prakticky hrálo o čtyři body, a proto se začalo hodně opatrně. Je pravdou, že ve druhé třetině nás rozhodčí trošku zařízl, avšak nakonec jsme to zvládli a třetí třetina, která byla asi herně nejlepší, se po třetí brance dohrávala již pod naší kontrolou. Chtěl bych poděkovat divákům, že nám vytvořili příjemné domácí hokejové prostředí. Tento čtvrtek se pokusíme zabodovat v Rosicích a v sobotu pak na domácím ledě, věřím že opět před početným publikem, proti nebezpečnému Novému Jičínu.

Spartak Uh. Brod - Lokomotiva Uh. Ostroh 10:1 (3:1, 1:0, 6:0)
Uh. Brod (VG) - Skutečně raketovým nástupem se ujal Spartak vedení nad svým rivalem Lokomotivou, když uběhlo 61 vteřin tohoto derby a na ukazateli skóre se rozsvítila dvojka - hokejisté Spartaku již vedli 2:0. Nejdříve po samostatné akci obešel rychlý Janeba obránce Ostrohu a nedal jejímu golmanovi žádnou šanci - 1:0. Druhou branku po ideální přihrávce Pagáče vsítil Kouřil - 2:0. V 9. minutě předložil Kostelecký přesně kotouč Novotnému a ten prudkou umístěnou střelou zvýšil na 3:0. Hra se pak postupně vyrovnávala a před koncem I. třetiny snížili hosté Foretem na 3:1. Ve druhé třetině, která byla herně vyrovnaná skóroval pouze domácí obránce Volf, když upravil na 4:1.
Teprve v poslední třetině brodští hokejisté rozjeli naplno svůj brankostroj. Nejdříve Kostlecký po asistenci Novotného zvýšil na 5:1. Ještě v téže minutě přidal další branku Hasoň na 6:1, po přihrávce od Masaře. Ve 44. minutě zvýšil Kouřil na 7:1, po přihrávce Pagáče. Tentýž hráč nahrál i na osmou branku Obadalovi. Svou druhou branku v utkání vstřelil v 56. minutě Kostelecký po přihrávce Novotného - 9:1. Diváky očekávanou desítku a poslední branku utkání zavěsil v 58. minutě obránce Peterka po asistenci Novotného. Utkání přihlíželo 220 spokojených diváků.
Sestava Spartaku: Králík - Volf, Masař, Kouřil, Obadal Pagáč - Peterka, Uhříček, Kostelecký, Novotný, Martinec - Buráň, Hasoň, Janeba, Janúš.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund