Číslo: 50
09.12.1996
Článků: 46

Titulní
Na
Ze
Obchod
Pošta
Kultura
Příloha
Horoskop
Pošta
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


V PEKLE BYCH HRÁL KARTY
VELKÁ VÁNOČNÍ SOUTĚŽ
HITPANORAMA Zdeňka Dudy
Problémy Pro Pana Petra Parmu

V PEKLE BYCH HRÁL KARTY
Čtvrteční podvečer začíná dýchat mikulášskou atmosférou. První malí čertíci, andílci a mikuláši začínají rejdit městem a ty nejmenší ratolesti se schovávají za kamna, do komor nebo pod máminu sukni. S pokračujícím večerem začínají tyto trojky růst a leckde i sílit. V tomto čase uvazování punčoch, vyplácení nehodných a hlomozu řetězů na mě odněkud promlouvá jemný hlas. Snad vystrašený, snad vyplašený se ke mně blíží zpěvák a benjamínek skupiny Generace Jirka Strážnický . Právě tato skupina připravila pro své rockové fanoušky víkendové mikulášské zábavy, kde v průběhu večera mohli účastníci jejich show být obdarováni rockovým miku-lášem. Jaké dárečky naděloval, ponechme utajeno, a zkusme se zeptat na pár věcí právě leadra čertovsky naladěných Géček.

Jak je možné, že tě nesebral čert?
Myslím si, že neměl důvod a kdyby mě vzal, tak by to bylo jenom dobře, protože v pekle je teplo a hrajou se tam karty.

Vzpomínáš nějak na mikulášský den?
Když jsem měl sedm let, zalezl jsem před čertem pod křeslo a nemohl jsem vylézt ven!

Najednou se vedle nás vynořil obrovitánský čert a tak jsem se díky němu dozvěděl pro vás o Jirkovi něco navíc:
Narodil se 30. srpna 1978 (ve znamení Panny) ve Slavičíně, má jednoho bratra, vyučil se klempířem. Mezi jeho zájmy především patří muzika, spánek, rekreační sport (hlavně běh) a ženské. Rád popíjí ovocné šťávy a multivitamíny - je abstinent. Zbožňuje čokoládu. Jeho oblíbeným TV hrdinou je Columbo. Muzika mu přináší hlavně odreagování a nabírání nové síly. Živí se jako profesionální zpěvák (snad nejmladší rockový u nás) a nechce dělat české muzice ostudu. Mezi jeho hudební ideály patří Kamil Střihavka, Bon Jovi, Freddie Mercury, životní ideál má však jeden - svého otce. Na svou image hledí podle situace. V soukromí nosí sportovní tepláčky, na pódiu se cítí jistě v tričku a bermudách a pokud není léto - zachrání to přírodní hnědá kůže. Za to, jaký Jirka hodný, dostal pomeranč a hranolky Formulla a v mikulášské zpovědi jsem pokračoval sám.

Jak ses dostal ke zpívání?
Začínal jsem v sedmi letech ve folklórním souboru Olšavěnka. Pak jsem jako bubeník prošel Čmeláky, kde jsem také zazpíval a před půlrokem mě zlanařily Géčka.GEN-LOGO.GIF ALIGN=RIGHT WIDTH=20% > Jak se vlastně cítíš v generačních Generacích?
Velmi dobře. Spolupracuji s lidma, kteří něco dokázali a od kterých se mám pořád co učit. Jsou mojí druhou rodinou.

Máš nějaký volný čas?
Nemám ho tolik, ale když si ho najdu - tak si lehnu a poslouchám muziku s lidmi, které mám rád.

Co se u tebe změnilo, když jsi začal zpívat?
Jsem víc zodpovědný a začal jsem na sebe hledět, co se týká životosprávy a spánku.

Jaký typ holek se ti líbí?
Upřímné, nezáleží na vzhledu.

Poznáš to z pódia?
Z pódia si holky nevybírám, ty vole, to tam nepiš, nebo na nás přestanou chodit! Napiš: od pohledu sympatické.

Líbí se ti, jak chodí holky oblečené?
Jak které, holkám moc sluší nějaká pěkná halenka nebo pěkné tričko a rifle než roztrhaná bunda a mastné vlasy.

Jsi zamilovaný?
(Hrozně se začervenal a po chvilce vyhrkl:) Jo!

Blíží se vánoční svátky. Už jsou cítit ze všech obchodů, reklam, televizí. Řekni mi, co pro tebe znamenají?
Celá naše rodina se sejde ze všech koutů, kam se zase po svátcích schová.

Budou letos tyto svátky jiné? A v čem?
Ano, budeme je slavit v novém domě, kde žiju půl roku.

Jaký dárek bys nejraději dostal?
Pravomoc rozhodnout o míru na světě. Je to dost duchaplné?

Na který dárek nezapomeneš?
Moje první bicí souprava.

S vánoci se blíží konec roku. Řekni, co jsi chtěl letos dokázat a co se ti splnilo?
Zásadně si nic neplánuju, protože plán mi nikdy nevyjde. Určitě se mi však podařilo uchytit se v dobré kapele. Sice ne jako bubeník, ale jako zpěvák. Taky jsem nahrál svůj první singl - ještě s kapelou SHARLOT, což jsem neplánoval, a nový dům.

Co popřeješ svým fanouškům k blížícím se svátkům?
Kupujte si Dobrý den, Slovácko, ať se dozvíte, co se děje v našem hudebním regionu. Získáte nový dárek každý týden!VELKÁ VÁNOČNÍ SOUTĚŽ

Pro ty z vás, kteří pravidelně čtete naši rockovou DESÍTKU, bude hračkou odpovědět na naše otázky a těšit se na hudební dárek pod vánoční stromeček.
Své odpovědi pište do konce týdne na adresu redakce Dobrý den, Slovácko, Na Morávce 605 (nová adresa!), UH, s označením VÁNOČNÍ DESÍTKA.


 1. Kdo byl kmotrem posledního alba
       skupiny ARGEMA s názvem
       Když sem šél z Hradišťa? 

a) Láďa Štaidl
b) Ivan Mládek
c) Helena Růžičková 2. Jak se jmenuje poslední videoklip skupiny REFLEXY natočený na jednu z nejúspěšnějších skladeb posledního alba?
a) Nebreč
b) Nežaluj
c) Neříkej 3. Jméno současného bubeníka skupiny WAYN zní:
a) Luděk Struhař
b) Luděk Jahoda
c) Luděk BukačHITPANORAMA Zdeňka Dudy
sobota od 17 do 19 hodin

 
 1. BACKSTREET BOYS - Quit Playing Games 
 2. BLUE SYSTEM - Only With You 
 3. BOYZONE - Words
 4. THE KELLY FAMILY - Every Baby 
 5. FUN FACTORY - I Love You
 6. UNIQUE 2 - Break My Stride
 7. SPICE GIRLS - Say Youďll Be There 
 8. WORLDS APART - Je Te Donne
 9. MR. PRESIDENT - Show Me The Way
10. SQUEEZER - Sweet Kisses 
11. IMPERIO - Return To Paradise
12. CAUGHT IN THE ACT - Bring Back The Love
13. MC ERIK & BARBARA - Dancing Queen 
14. DONA LEWIS - I Love You Always Forever
15. ROBERT MILES - One And One 
16. PETER ANDRE - Flava  
17. FRED FEUERSTEIN - Jappadappadu
18. 911 - Donďt Make Me Wait
19. JAMIE WALTERS - Hold On 
20. LOFT -  Mallorca
Novinky:
DUNE - Who wants to live forever
GHETTO PEOPLE + L-VIZ - In the ghetto
NO MERCY - When I dieProblémy Pro Pana Petra Parmu

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.

Oko za oko, zub za zub
Nedávno se zjistilo, že údajně většina našich občanů je pro znovuzavedení trestu smrti. Sám v té věci nemám jasný názor. Z jedné strany jsem pro, ale z druhé se mi to nezdá. Jak je to u vás? (Jan, státní úředník, 32 let)
Také jsem před pár týdny viděl výsledky jednoho výzkumu veřejného mínění, v němž dotazovaní byli téměř ve dvou třetinách pro znovuzavedení trestu smrti v naší zemi. Přemýšlel jsem nad tím. Proč tak významně mnoho lidí má chuť zbavovat některé jiné lidi života? Zpočátku mě to znepokojovalo. Osobně totiž s trestem smrti z principu nesouhlasím. Jsem přesvědčen, že veřejnost je dnes dostatečně informována, jak to s účinností trestu smrti je. Ví se, že nikde ve světě neklesl po zavedení trestu smrti počet závažných trestných činů. Ví se, že pachatelům trestných činů, kteří prostě jen pochybili, stačí ke vzpamatování se poměrně malý trest, aby si už dali pořádný pozor. A také se ví, že těm, pro které je trestná činnost životním stylem, nepomůže ani svěcená... Přesto volání davu po krvi pořád sílí. Zabte je, nemají právo žít! volá většina.
Je to asi těžké. Desítky let byla kriminalita podstatně nižší. A hlavně jiná. Mnoho trestných činů se vůbec nedostalo na veřejnost. Lidi se nebáli vyjít na ulici. Ostatně, proč by? To je výhoda policejních států. Všichni se bojí všech a hlavně některých. V koncentračním táboře bývá mezi vězni celkem bezpečno. Asi jsme si zvykli. A teď najednou... Je možná těžké zvyknout si, že ve svobodné společnosti je mnoho věcí složitějších a těžších, než za diktatury. To, co šlo dřív prostě rozhodnutím pár papalášů nařídit, je dnes třeba celkem komplikovaně vyjednávat. Protože je (anebo spíše by měla být) respektována svoboda každého jednotlivce. Demokracie je zatraceně náročná a my jsme na samotném začátku, doslova teprve na startovní čáře. Snad proto bychom tak trochu chtěli mít něco i z té naší minulosti. Jenže to zřejmě nejde. Mít kriminalitu potlačenou esenbáckým terorem a současně svobodnou společnost. A tak se zlobíme. Lítáme v tom.
A kdo za to může? Že jsme tam, kde jsme. My sami? To je těžké si připustit. Určitě někdo druhý. Kdo? No přece to oni! V tomto případě kriminálníci. A tak je třeba je sejmout. Ukázat jim, zač je toho loket. Že to trestnou činnost nesníží? No a co? My přece potřebujeme, aby byli příkladně potrestáni... Tak nějak tomu, co řadě z nás asi probíhá v hlavách, rozumím. Je pro nás těžké se s tím vším vyrovnávat. Změn je mnoho a nejsme na ně zvyklí ani připraveni. Proto si myslím, že nejde o to, jaký nejvyšší trest je pro samotné pachatele i ochranu společnosti nejúčinnější. Možná jde o to, vyrovnat se se svou vlastní úzkostí či vztekem, který ve mně třeba vraždy vyvolávají. Potom nejde o seriózní diskuzi, ale jen o snahu se pomstít. Oko za oko, zub za zub. Chápu to, ale je to pro mě nepřijatelné.

Psychotronikou na mezilidské vztahy
Často vidím ve Slováckých novinách inzerát léčitele - psychotronika, který píše, že: Už patnáct let vracím zdraví dětem a pracujícím, život těžce nemocným, regeneraci a sílu sportovcům a podnikatelům, a děti a radost z potomků rodinám. Vím také o léčitelích, kteří běžně léčí problémy v mezilidských vztazích. Jak se na léčitele díváte vy? (Leopold, ?, 46 let)
Tak předně by mě zajímalo, proč zmíněný léčitel nic nevrací lidem z jakéhokoliv důvodu nepracujícím. Také marně přemýšlím, jakým podnikatelům v roce 1981 vracel sílu. Teda pokud nežil na Západě. A do třetice nevím, jestli léčitelé léčí nebo léčitelují... Ale vážně. Považuji za čistě soukromou věc každého člověka, kde a u koho vyhledá pomoc, když chce něco změnit. Ostatně je to jeho život a nikdo jiný ho za něho nebude žít. Sami jsme si za svoji volbu zodpovědní. Proto doporučuji zjistit si nejdříve co nejvíc informací o tom, co kdo skutečně umí, kdo ho doporučuje ap. Vyslechněme názory všech, i odpůrců, ale rozhodujme se sami a informovaně. Tak nějak to vidím...www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund