Číslo: 52
23.12.1996
Článků: 34

Titulní
Na
Ze
Obchod
Pošta
Kultura
Příloha
Horoskop
Pošta
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


DÁREK V HODINĚ DVANÁCTÉ
ZLATÉ VÁNOCE
Problémy Pro Pana Petra Parmu

DÁREK V HODINĚ DVANÁCTÉ

Radovan PLŠEK - kytara, David FILÁK - bicí, Jarek PLŠEK - zpěv, Pavel BŘEZINA - klávesy, ŠIPÁK - basa.
Začíná páteční večer a v televizi dávají jeden z vynikajících filmů - PRETTY WOMAN. Příběh prostitutky, která jednoho večera narazí na zbloudilého milionáře. Z jednoho večera se vyklube celý týden, jež zde pracovně tráví a oba se k obrazu druhého začínají měnit. Nejen prostředí, okolnosti a city udělají své a jak už to v amerických filmech bývá, je z toho láska jako trám. Málem bych zapomněl říci, že jméno hlavní hrdinky zní Vivian. a já si až dnes uvědomuji, kde před třemi lety přišli hudebníci ze Zlína k názvu své skupiny.
Začíná páteční večer a v sále bzeneckého kina zaplněného do posledního místa proběhne křest nového alba skupiny Vivian s názvem Svět se točí dál. Hostem a kmotrem bude skupina Wayn.
Oficiální křest se uskutečnil už v pátek třináctého ve zlínské vesničce Březůvky, kde za účasti moderátorů Rádia Zlín Uhříka a Košťala bylo pokřtěno nové LP. Z této akce připravil Emurfilm sestřih nejdůležitějších momentů a v měsíci lednu se objeví na TV Premiéra v regionálním vysílání.
Zajímavostí akce byla první cena v tombole. Výherce odjel v modré Škodě 100 postříkané nápisy Vivian. Úplně jiným autem k nám přijel kapelník Pavel Březina, kterého jsem osobně neviděl přes dva a půl roku a bylo vidět, že se toho dost změnilo.

Ahoj Pavle, album je na světě, takže ...

Album se nám podařilo díky firmě Viva records dodat na vánoční trh, pouze však na kazetách. CD nosiče se objeví až koncem ledna.

Kdy a kde album vzniklo ?

Nahrávali jsme v otrokovickém R-Audio studiu od 25. listopadu do konce měsíce. Album obsahuje celkem devět skladeb - část vlastní tvorby a část coververzí.

Proč až po dvou letech ?

Čekali jsme od firmy Happy lepší přístup a nakonec jsme si všechno museli dělat sami. Myslím si, že v tomto složení a právě v tomto čase bylo nejlepší něco natočit.

Jak dlouho deska vznikala ?

Asi pět týdnů.

Co nová deska vyjadřuje ?

Příchod nové tváře a postupem času i nového stylu kapely Vivian. Za pár měsíců nás žádný kritik nebude házet do jednoho pytle s místními kapelami. To ukáže i nová deska, která vyjde v průběhu jara a bude obsahovat jen vlastní tvorbu.

Budete točit videoklip ?

Ano. Na jednu z rychlých věcí. Buď na skladbu Nejde nebo na osmou věc z desky.

Turné bude ?

Nic velkého. Obvyklá vystupování od Karpat po Vysočinu a nazpátek nám bude zajišťovat Viva concerts.

Dík za rozhovor a kdybychom se neviděli - příjemné svátky.
ZLATÉ VÁNOCE
Neuběhlo ani rok, co skupina Argema přebírala v Paláci kultury v Praze Zlatou desku za album Pomaláče a je tu druhá zlatá ! Před rokem vydala firma Monitor EMI v pořadí páté album s názvem Tohle je ráj. Výjimečností alba byla změna zpěváka a bohužel tragická smrt kytaristy Bohdana Furcha. Proto se neuskutečnil avizovaný křest ani promoturné k této desce. I přes tuto smutnou událost zůstala Argema v srdcích svých fanoušků, kteří úspěšně navyšovali prodejnost pátého alba až ...
V brzkých pondělních ranních hodinách (16.12.) vyrazila skupina Argema ku Praze, aby tu v pořadu TV Nova Snídaně s Novou dostala Zlatou desku za překročení dvaceti pěti tisícové hranice prodaných nosičů alba Tohle je ráj. Symbolickou Zlatou plaťňu předala v živém vstupu před půl sedmou zástupkyně vydávající firmy Monitor EMI. Po oficiálním předání a mini rozhovoru Slávka a Markéty s Argemou pustila režie klip, natočený právě k tomuto pozlacenému albu, s názvem Vánoční. Časovou stopáž klipu předčasně zastavily zprávy o půl sedmé. Poté se skupina odebrala do hlavního stanu firmy Monitor, kde proběhly honosné oslavy. Ty pokračovaly i cestou zpět na Moravu.
To není vše. První album s názvem Poprvé, které dosáhlo prodejnostní hranice, jež existovala v minulosti a anglická verze maxisinglu Jaroshow též splnily pozlacené limity, a tak někdy v první polovině příštího roku se Argema představí v Praze a tam převezme další dvě zlaté desky. Jako kdyby čtyři zlaté nestačily, protože posledního alba Když sem šel z Hradišťa se ke dnešnímu dni prodalo přes jednadvacet tisíc a neuvěřitelně se blíží k zlaté hranici. To už by byla pátá !
Že by Argema chtěla pozlatit všechna alba ?
Proč ne. Argemě bude patnáct let a určitě si zaslouží sklízet plody své práce.Abychom nemluvili jenom o zlacení desek, které Argema opravdu umí, řekněme se děje dál.
* Promoturné k poslednímu albu s názvem Vánoční PEPSI tour, které manažér sestavoval deset měsíců předem, je v plném proudu.
* V anketě Zlatý Slavík 1996 skončila skupina na překrásném osmém místě.
* Nová smlouva s vydavatelskou firmou Monitor EMI je na vydání čtyř alb do roku 2001. První vlaštovkou bude únorové natáčení sedmého alba Pomaláče II.
* Na příští rok je naplánované vydání Knížky o Argemě k 15. výročí vzniku skupiny, která by se měla objevit právě po boku nových Pomaláčů. Ale o tom až příště.Problémy Pro Pana Petra Parmu

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.

Vánoční pohoda s Bobinou
Říká se, že Vánoce jsou svátky míru a klidu. Tak mně poraďte, co mám dělat s Bobinou. Bobina je se mnou už víc, jak osm let. Už jako štěně byla pěkně ostrá, nic si nenechala líbit a pěkně si vybírala, koho bude olizovat a koho ne. Byla moc pěkná a na oblizování si vybrala právě mě. Byl jsem moc rád a tak byla zanedlouho moje. No jo, jenomže uběhlo pár měsíců a pak to začalo. Zpočátku jenom občas vrčela, potom na mě vrčela skoro pořád, po půl roce už po mně začala štěkat a netrvalo dlouho, kdy po mně poprvé normálně vyjela. Od té doby je to u ní úplně normální. Zvláštní je, že její útočnost se zvyšuje před koncem roku. Už jsem se na to ptal, ale nikdo mně to pořádně nevysvětlil. Plácali něco o tom, že jsem slabý typ, že na ni nestačím, že potřebuje pořádnou autoritu, prostě pána. Moc mně nepomohli. Čím víc se blíží Vánoce, tím vrčení, štěkání a útoků na mě přibývá. Tak týden před Vánocema to vrcholí. Neustále někde běhá, nervózně se prohání bytem a je to, jakoby dostávala amok. Člověk by si řekl, že přes svátky se to aspoň trochu uklidní, ale kde. Je předrážděná, nervózní a mimořádně útočná přes Silvestra až do Nového roku. Teprve s prvním týdnem v lednu se to vyrovnává a situace se dostává do “normálu”. (Adam, nástrojář, 35 let)
Budete se možná Adame divit, ale mám zkušenost, že přes svátky na konci roku (ale i velikonoční a možná další) prožívá takový nějaký nervózní běs mnoho, řekněme Bobin. Dokonce mám pocit, že to je docela běžné v naší zemi. Že to je spíš takový “folklór”, ono vánoční, silvestrovské a novoroční “šílenství Bobin”. O vysvětlení bych se mohl samozřejmě pokusit, ale jednak nevím, k čemu by vám s vaší Bobinou pomohlo, jednak by zabralo hodně místa. Doporučuji proto buď si na to prostě zvyknou a vždycky to přežít, nebo si pořídit novou Bobinu a nebo přesvědčit Bobinu, aby s tím začala sama něco dělat. Že to poslední vypadá jako nesmyslný návrh? Ano, myslím, že ve většině případů asi je. Ale, Adame, je možné, že už v tuto chvíli se na nás někteří čtenáři přinejmenším mračí. Na vás, protože se s problémem s Bobinou obracíte právě na mě. A na mě, protože dělám chytrého a dovoluji si do problémů s Bobinou vůbec mluvit. Asi jsme jim zapomněli říct, že Bobina není pes. To by nám oběma vaše paní dala...

A nezavděčíme se a nezavděčíme
Od roku 1990 s manželem podnikáme. Zpočátku se nám nedařilo, tak to nebyl žádný problém. Potom jsme začali vydělávat. A oni to zjistili. A tak jsme zneklidněli. Hlavně, když se začal blížit onen den. Každý rok se toho dne tak trochu bojíme. Vlastně se ho bojíme dost. Oba s manželem. No, upřímně řečeno z něho máme celkem hrůzu. Jestli se nám to podaří. Poslední roky nám to nevychází. Snažíme se, moc se snažíme, konzultanty a poradce zveme, ale přesto se nikdy nezavděčíme. Prostě nejsme schopni uspět. Až na několikerý pokus. Ale i potom máme pocit, že nás spíš vzali na milost. Aby nás nepřipravili úplně o všechny peníze. To by firmu položilo. Nevím, jak to dělají ostatní. My už jsme dneska oba na infarkt. (Eva, podnikatelka, 42 let)
Myslím Evo, že vám můžu rozumět. Už když jsem váš dopis četl, objevoval se mně na čele studený pot. A to jsem z něho nezveřejnil zdaleka všechno. Abych čtenáře těsně před Štědrým dnem nevylekal či nešokoval. Vaši situaci vám ani na okamžik nezávidím. Chápu, plně chápu, jak se jich bojíte. Umím si představit, jak vás v noci straší. Tím víc, čím víc se onen den blíží. Jak se snažíte, abyste se jim co nejvíc zavděčili, co všechno do toho investujete a zas a znovu to nevyjde. Asi vám nebudu umět poradit. Vyměnit je nemůžete, ovlivnit je nemůžete, zavděčit se jim nemůžete. Asi nezbývá, než to vzít jako životní úděl. Něco jako podnikatelský osud. Snad to přežijete. Ale co to ? Někteří čtenáři se diví, proč se paní Eva neobrací na daňového poradce. Proč už teď straší s daňovým přiznáním. Omyl, milí čtenáři. Nejde o daňové přiznání. Nejde o berňák. Jde o zítřejší štědrý večer. A zdaleka nejde jen o děti úspěšných podnikatelů...www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund