Číslo: 53
30.12.1996
Článků: 24

Titulní
Na
Ze
Obchod
Pošta
Kultura
Příloha
Horoskop
Pošta
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Silvestrovské drby
Předsilvestrovská minianketa
HOVORY O DROGÁCH
Problémy Pro Pana Petra Parmu

Silvestrovské drby
Utekli z Hradišťa
V duchu svého poslední alba opravdu zmizela skupina Argéma z Hradišťa a nikdo neví kam. O jejich evakuačním plánu nevěděl ani manažer, kterého jsme zastihli ve vánočním čase, jak nahání kapra ve své luxusní vaně. Naposledy prý skupinu spatřil jejich nejaktivnější fanoušek Erwin, jak s kufry a demijóny prchají neznámým automobilem kamsi na západ. Po dvanáctihodinovém výslechu se Erwin přiznal, že si vše vymyslel, abychom o něm napsali do našich novin (tak nás má rád), protože skupinu naposledy spatřil na lavečce u tenisových kurtů. Když se tak nad tím zamýšlím, neviděl je naposledy na obalu desky ?

Zimní počasí
V posledních dnech velké mrazy způsobily úhyn některých druhů hmyzu. Jedním z nich se stali Čmeláci, kteří pořád vybzukovali, jak si létají O.K. a právě u O.K. baru to zalomili. Jak nám prozradil mušketýr Jagoš, bylo to tím, že bzučouni nevěřili ani ve svoje Krédo.

Brutální konec
Velmi smutný konec postihl Premijéry po štědrovečerním hodu. Hlavní hrdina jejich nejoblíbenější skladby Filip Hrobař, který má i stejné povolání, vykopal této skupině opravdový hudební hrob. Nepomohl jim ani jejich kamarádčoft s Terkou, ani jejich pohádky a ani jejich velikonoční manažer Zajíc, který má už dost velké problémy s nedostatkem zelí a dotěrným vlkem.

Moravěnko má...
Před silvestrovským pořadem svolala skupina Vajn tiskovou konferenci, kde ohlásila změnu hudebního stylu. Hudební vydava-telství, které je vydalo jako svůj úlet, chce vrátit svou produkci do svých kolejí a tak v zádech s velkopodnikatelem Švejkem vydá na jaro už Švejkovjanka své nové album Ej s tú mojú galánečkú.

Sponzorská smlouva
Exkluzivní smlouvu pro rok1997 podepsal náš nejkrásnější, nejmilejší, nejštíhlejší, nejsvalna-tější, nejerotičtější - prostě Jareček Filgasuj z Milotic. Jeho nový sponzor Mack Fractal slíbíl, že zalepí a zakryje všechny jeho průsery a rozmary. Alespoň si jeho strýček Němeček může poprvé v životě pořádně oddychnout.

Narození
Skupina Flexy se v božím ráji opět rozmnožila. Protože se to stalo tak neočekávaně, nezbylo nic jiného než děťátka pokřtít jako Flexy nejmladší a Flexy ještě mladší. Pod jaké jména se schová další potomstvo této skupiny, to teda nevím.

Česká rodinná kapela
Po úspěšném tažení skupiny The Kelly Family a jejich návštěvě u nás, se rozhodl jeden z našich kunovských kapelníků k obdobnému kroku. Svou novou formaci v rodinném stylu nazval The Johnny Family a míní s ní vyrazit na celomoravské turné po našem okrese.Předsilvestrovská minianketa
Na pár posledních otázek v tomto roce jsem se zeptal našich rockových hudebníků a manažerů .
1. Jaké pro Tebe byly tyto vánoční svátky ?
2. Byly to spíše svátky pracovní nebo odpočinkové ?
3. Jaké dárky jsi dostal pod stromeček ?
4. Zítra končí starý rok, jaké jsou Tvé osobní plány do roku 1997 ?

Zdenek MIŠKA - manažer sk. Morava
1. Špatné, byl totiž úplněk a mně se vracely staré vzpomínky za posledních dvacet let. Nebylo to vůbec příjemné i když to trvalo jen krátce. Rozbil se nám autobus, což bude taky nějakou tu korunu stát. Jinak s dětma mi bylo hezky.
2. Odpočinul jsem si a najedl jsem se jak za celý rok.
3. Od kámoše jsem dostal LP Enigmy, s kterou jsem se dostal do indiánské doby a objevil jsem nové. Moje děti mi daly věci do koupelny.
4. Najít profesionální lidi, abych mohl všechno v jedenáctém měsíci zapíchnout a věnovat se co nejvíce svým dětem.

Roman Teisler - basák sk. Rockson
1. Velice pěkné, nemusel jsem nic dělat.
2. Odpočinku, věnoval jsem se rodině a hrál jsem
3. Příjemné ...
4. Hrát, hrát, hrát ...

Pavel Březina - klávesák sk.Vivian
1. Vánoce už byly ?!?
2. Svátky odpočinku pro muzikanta, ale fofr pro mě jako podnikatele.
3. Klasické. Od ponožek po ....
4. Mít kolem sebe šťastné lidi.

Petr Jurák - bubeník sk. Scarlett
1. Dobré, ale mohlo to být lepší.
2. Časem rozjímání.
3. Potřebné věci k životu.
4. Věnovat se více muzice a chtěl bych si koupit hezké auto.

Jan JAGOŠ - zpěvák sk. Credo
1. Myslím, že byly dobré.
2. Letošní byly sváteční, než pracovní.
3. Samozřejmě že dostal, ale důležité jsou dárky , které jsem nadělil našemu synovi.
4. Pokračovat v tom, co jsem začal.

Jiří Bartoš - kytarista sk. Generace
1. Výborné.
2. Časem odpočinku, jen mezi nimi a Silvestrem časem práce.
3. Všechny praktické.
4. Vydržet !

Milan Zajíc - manažer sk. Premier
1. Já jsem je neslavil, žiju sám.
2. Plně pracovní ....
3. Klasické dárky, pěnu na holení a stříbrné naušnice od mé bývalé manželky
4. Aby to šlapalo. Nepěstuji osobní věci, jsem pro kolektivní plány.HOVORY O DROGÁCH
Moje dcera /již dávno plnoletá / se před dvěma lety odstěhovala kvůli svému příteli do Brna. Bydlí na privátě společně se svou kamarádkou. Domů jezdí asi 1x za měsícíc. Jsme však ve velmi častém telefonickém kontaktu. Přítel mé dcery /Petr/ je z velmi slušné a spořádané rodiny, jeho rodiče znám již delší čas, jsme dobrými přáteli. Vždycky jsem si myslela, že je všechno v pořádku, ze všech telefonů, dopisů i návštěv doma to tak určitě vyplývalo. Spolubydlící mé dcery mi však napsala dopis, ve kterém mi sděluje,že má dcera i její přítel berou drogy. Pervitin. Obrátila jsem se na Petrovy rodiče a ti mi řekli, že jejich syn měl už před několika lety problémy s drogama / i když údajně jen s marihuanou/. Nevím, co mám dělat, mám strach o svou dceru. Mám ji donutit, aby se s Petrem rozešla a vrátila se zpět domů? Co když nebude chtít? Co když bude brát drogy tady? Mám strach o její život.
Jedná se o další typický příběh závislého člověka. Rodiče jsou skutečně velmi často těmi posledními, kdo se dovědí o tom, že jejich dítě bere drogy. A samozřejmě snad pro každého rodiče je taková informace dosti šokující. Ptá se sám sebe, proč právě moje dítě, kde jsem udělal chybu, jak se to mohlo stát a kdy, vždyť vše bylo vždycky, tak, jak má být, nikdy se neobjevil ani náznak nějakého problému. Ale drogy už jsou takové. Zpočátku člověku v podstatě “nijak” nekomplikují život. Spíš naopak. Člověk se cítí být v naprosté pohodě, drogy, jehly a stříkačky pečlivě schovává a snaží se dokonale maskovat i další stopy, které by mohly vést k odhalení. Rodiče, známí, učitelé nemají nejmenší důvod k obavám či podezírání. K odhalení dochází většinou , když se člověk stává závislým, když potřebuje drogu častěji a přestává být pečlivý v maskování svého zlozvyku. Rodiče pak většinou najdou nějakou drogu, jehlu nebo stříkačku, pohozený dopis nebo si všímají nápadně se měnícího chování, vzhledu. Vzhledem k tomu, že se jedná o již zletilé děti, vliv a pomoc rodičů bude velmi omezena. V případě, že donutíte svoji dceru rozejít se se svým partnerem a vrátit se zpět domů, není to rozhodně záruka toho, že přestane drogy brát. Pokud je Vaše dítě ve fázi, kdy s braním drog nehodlá přestat, tak s tím nepřestane ani doma. Drogy si Vaše dcera může totiž sehnat i na cestě do práce či z práce, v pracovní době nebo pomocí svých “dobrých” kamarádů . Ani když ze svého domu uděláte vězení, ve kterém budete kontrolovat a prohledávat osobní věci své dcery, nedosáhnete vytouženého cíle. Spíš naopak. To však neznamená, že nemůžete svému dítěti nijak pomoci. Můžete své dceři nabídnout např. : společnou návštěvu poradny, adresy a telefon na odborníky, pracující v Brně , např. Nadace podané ruce , tel. 05/43 21 08 48, hospitalizaci na oddělení pro drogově závislé v psychiatrické léčebně v Opavě, v Praze,.../../. Pokud však Vaše dcera nebude ochotna vzdát se braní drog a nebude schopna vyslyšet Vaši snahu pomoci jí, pak Vám nezbyde nic jiného, než se smířit s faktem, že Vaše zletilé dítě má možnost naložit si se svým životem tak, jak bude chtít, i když se Vám to nebude příliš líbit. Násilím a donucováním byste stejně svého cíle nedosáhla a věřte tomu, že Vaše dítě jednoho dne rádo Vaši nabídku pomoci přijme. Dejte mu čas a šanci této nabídky využít dobrovolně.Problémy Pro Pana Petra Parmu

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.

K silvestrovskému zamyšlení na závěr (z výsledků čtenářské ankety o “nejúspěšnější rady” roku 1996)

Moje manželka je asi na přechodu. Ona na to nikdy nebyla, ale aspoň jednou týdně mně dala. Ale teď? To je hrůza! To bych spíš přemluvil souseda... A když už se jednou za uherský rok milujeme, furt u toho camrá, že se flákám a ať si pohnu. Co jsem čokl?! Co s ní? (Ludvík, řidič, 54 let)
Nic si z toho, Ludvíku, nedělejte. Nejste na tom zas tak špatně. Představte si, že by vás pokaždé vaše paní, právě když jste v nejlepším, zprudka odhodila, vstala, smetla z rohu pavučinu (přeleštila skříň, upravila skleničky v sekretáři, lehce poklidila v kuchyni... atpod.) a vrátila se k dokonání. Také byste na tom mohl být jako jeden dědeček večer na smrtelné posteli, který ví, že se už nedožije rána. Má poslední přání: aby se s babičkou po mnoha a mnoha letech naposledy pomilovali. Babička souhlasí, ale po chvíli rozladěně utrousí: To se ti to šoustá, když ráno nevstáváš...

Slyšel jsem, že onanování rukou působí dobře na paměť, je to pravda? (?)
Ne, ale bylo by to krásné. Téměř by neexistovala skleróza...

Nemůžu pořád najít tu pravou. A tolik jsem jich už vyzkoušel... Furt nic! Když má jedno, nemá druhé. A naopak. (Josef, prodejce, 46 let)
Rozumím vám, Josefe. Velmi vám rozumím. Vůbec to nemáme lehké. Určitě to pochopí i ženy (a možná s tím něco udělají...). Vždyť jaký je náš mužský ideál? No přece... panna se zkušenostma!

Jak se má dívka zachovat, když chlapec chce ve stoje v přírodě? Má právo? (?)
Je-li sportovec a člen ekologického hnutí, má potom dokonce povinnost...

Skoro rok chodím s klukem (20 let). Je to ale nežeňa. Jak potom vypadám před ostatníma holkama z vesnice? Co s ním? (Adriana, prodavačka, 18 let)
Rozumím tomu, Adriano, jak vám je. Vždyť už jste mohla být přes deset měsíců vdaná! A neříkejte, že nejste aspoň těhotná. To by byla úplná hrůza. Co to je za kluka? Ve dvaceti svobodný a ani vás nepřivedl do jiného stavu. Proto s ním raději už nic! Najděte si pořádného kluka. Těch je, věřte mi, většina. Do jiného stavu přijdete hned při seznámení a do čtvrt roku ho máte pod čepcem. Ale spěchejte. Léta běží...

V jakém množství škodí laskání údu? (?)
No, pokud to není do úplného vyhlazení...

Se starú se to už nedá vydržet. Furt tou hubou mele, furt vyčítá. Nevím, co se jí nelíbí. Poctivě makám v lese, z práce se nikam netoulám a chodím rovnou do hospody. Jako všichni chlapi. Pět piv a tři borové a na večeřu su už doma. Pravda, v sobotu a nedělu jsme v hospodě délej, ale kdo by tu dřinu v hoře jináč vydržel. Všecky prachy, co zbudou, dám do poslední koruny jí. Nic si nekoupím. A ona si jde na mě stěžovat k vám do poradny. Teď víte, jak to doopravdy je. Tak kdo má vinu?! (Dušan, lesní dělník, 34 let)
Na světě není, Dušane, žádná spravedlnost. Vaši ženu, tak jako vy, nechápu. O co jí jde? Do devíti až desíti večer má denně svatý klid. V pátek a sobotu i déle. Že se potom z té dřiny občas trochu poblinkáte, počůráte a tak? Vždyť aspoň ví, že vás má. Vždyť jinak doma nenašpiníte. Taky kdy? A že se někdy v únavě trochu spletete a místo dřeva na dvoře rozsekáte něco nábytku? Nikdo nejsme neomylný...

Když si ho honím, mám někdy potíže. Co s tím? (?)
Nehoňte ho. Procházejte se s ním...

Toto léto pro mě nezačíná dobře. Zjišťuji, že už nemám tu výdrž, jako ještě loni. Necelá hodinka a... jsem hotov. Taková soulož za nic nestojí. Jak potom vypadám? Co s tím? (Robert, podomní prodejce, 39 let)
Milý Roberte. Nebo spíš “Robertku”...? Nedivím se, že vás to znechucuje. Kvůli hodinové souloži skutečně nestojí za to se ani topořit. Holt, je to asi jako v tom vtipu: Víte, jaký je rozdíl mezi komárem a penisem? Komára můžete honit až do rána...

Nemám dostatečné ochlupení a stydím se. Lze pomoci? (?)
Záleží na tom, zda ho nemáte ještě nebo už...www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund