Číslo: 8
24.02.1997
Článků: 39

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Lucie Baráková - nejlepší sportovec okresu Hodonín
TJ Traplice slaví 65.výročí založení fotbalového klubu
Nejlepší sportovci okresu za rok 1996
75 let volejbalu v České republice
Příprava fotbalistů
Cizinci v barvách Starého Města
Vítězství znamená záchranu?

Lucie Baráková - nejlepší sportovec okresu Hodonín
Doslova nadšeni byli účastníci tradičního Vodáckého plesu v Ostrožské Nové Vsi. Po loňském plesání v kunovské sportovní hale se kanoisté přesunuli do Lidového domu, jehož kapacita byla již předem vyprodána. Legendární ostrožská bigbeatová kapela ex Čmeláci postupně rozpumpovala zcela zaplněný parket svými slavnými hity z dílen zahraničních i domácích hudebních es. Možnost dostali i vyznavači tanečků #doleva. Dvacetitisícová tombola od více jak pěti desítek dárců překypovala zejména zajímavostí a během jedné hodiny byla naprosto rozprodána. Nejhodnotnější cenou a také nejžádanější bylo paleto z krejčovské dílny paní Bogárové!!! Po jedenácté hodině večerní výherci stáli frontu na tombolu.
Tak například kajakářské pádlo si domů odnesla maminka Vlastimila BASOVNÍKA, který nyní trénuje v Praze, putovní cena - akvárium se pro změnu přesunuje do Vracova, jednu výherkyni překvapila zase fůra palivového dříví, cena v podobě cesty na kanoistické závody dle vlastního výběru uspěla u přespolních návštěvníků, nemohlo chybět ani předplatné na noviny, které právě čtete. Předplatné novin Dobrý den, Slovácko nakonec vyhrál reprezentant Zbyněk Ondračka. Touto výhrou se tak naplnilo přísloví: DOBRÉMU JEN DOBRÉ. Asi šokován byl prezident kanoistů pan Jindřich ŤOK, který získal nazpět nářadí, které při přípravě losování přinesl z firmy SITIS, kde toto prodává, atd.
Dalším vrcholem burácejícího #liďáku byla dražba reprezentačních dresů a olympijské čepice věnovaných olympionikem Petrem HRUŠKOU, Českým svazem kanoistů v Praze a bronzovým z mistrovství Evropy v maratonu Petrem POJEZNÝM. O cenné suvenýry se nakonec podělili bratři BASOVNÍKOVI, jejichž potomci se intenzivně pádlování věnují.
Po páté hodině ranní už nebylo po letošním vodáckém bále ani památky. Snad jen u probouzejících se návštěvníků v hodinách určených ke svátečnímu obědu a u spokojených pořadatelů.
Je možné, že následující plesovou sezonu dojde k zajímavému seskupení pořadatelů. Jisté je, že Vodácký ples měl mít pokračování, kterého by se rádi zúčastnili i ex Čmeláci...
Poděkování pořadatelů: Kanoisté děkují všem dárcům tomboly a návštěvníkům vodáckého plesu za vytvoření neopakovatelné atmosféry.
vpTJ Traplice slaví 65.výročí založení fotbalového klubu
Výborný dorost a úspěchy žáků
V roce 1962 byli vynikající žáci ročníku 1947 přeřazeni do dorostu a hned v roce 1963 se jim pod vedením kapitána Petra Ondrucha, který byl o rok starší, podařilo postoupit do okresního přeboru. V roce 1963 - 64 tento výborný kolektiv porážel jednoho soupeře za druhým a vykopal okresní přebor!
Uhrál celkem 37 bodů, nastřílel svým soupeřům 75 gólů a obdržel jen 28 gólů. V historii traplické kopané tito hráči docílili největšího úspěchu v mládežnickém fotbale. Nikdy před tím, ani potom, až do dnešních let, se to již nikomu v Traplicích nepodařilo. V I. třídě Jmk se drželi velmi statečně, přestože hráli proti takovým soupeřům, jako byla Fatra Napajedla. V té době se jen těžko někdo z jiných ročníků dostal do sestavy. Na jejich zápasy chodilo více diváků než na I. mužstvo. Vynikající hráči Petr Ondruch, Laďa Novotný, Fr. Botek, kanonýr B. Procházka a nezapomenutelná křídla Fr. Maděra a Fr. Prokop - Káďa hráli tak, že diváci odcházeli ze zápasů vždy spokojeni. V roce 65. výročí založení kopané oslaví hráči ročníku 1947 právě své padesátiny. K tomuto jubileu je jim zapotřebí popřát jen to nejlepší, neboť většina z nich pro další rozvoj kopané v Traplicích udělala maximum.
Ve stopách svých starších kamarádů a vzorů se v roce 1964 vytvořil žákovský kolektiv, složený z hráčů Traplic, Jankovic a Košíků. Toto mužstvo se v rozmezí let 1965 - 69 zúčastnilo 5x turnaje #Družby a přátelství ve Starém Hrozenkově, kde hráli žáci okresů Uh. Hradiště a Trenčína. Pod vedením učitelů ZDŠ Traplice Věrky Mikulíkové a Ant. Válka, trenérů Fr. Maděry, P. Ondrucha se podařilo téměř nemožné. Třikrát putoval tento pohár do Traplic! Žáci poráželi taková mužstva jako Trenčín 3:1 (F. Zich 3 branky), Bánov 4:1, Ostr. Novou Ves 3:2, St. Hrozenkov 2:1, Nové Mesto n. Váhom 2:2, Březová 3:2. Mimo tři prvenství získali ještě 1x 3. místo! Na tu dobu to byl obrovský úspěch a určitě si všichni účastníci zavzpomínají i po třiceti letech na dny plné fotbalu a radosti. Těchto fotbalových zápasů se zúčastnili hráči ročníků 1950 - 1956. Střelci gólů na těchto turnajích byli: F. Zich 16, L. Skopal 10, J. Janeček 5, Jar. Haša 4, J. Vydržal 3, L. Silný 3 a Ant. Mikulec 2.
I. mužstvo se po roce 1963 usadilo pevně ve III. třídě a v této době vzniklo i béčko, které hrálo 2 roky o postup ze IV. třídy velmi dobře. Skončilo na 2. místě. Další rozmach traplické kopané zkomplikoval odchod hráčů ročníku 1947 na vojnu, ale to je již další kapitola.
Pro Dobrý den, Slovácko připravil Franta Zich.Nejlepší sportovci okresu za rok 1996
Atletka IVA JURKOVÁ a fotbalisté FC SYNOT St. Město

Iva Jurková
Uh. Hradiště (JOH) - V páteční odpoledne 21. února 1997 byli v hradišťské Klášterní vinárně vyhodnoceni nejlepší sportovci okresu Uherské Hradišti za rok 1996. Mezi kolektivy se na první místo prosadilo mužstvo fotbalistů FC SYNOT Staré Město, které je po podzimní části na prvním místě MSFL s náskokem čtyř bodů. Vítězné ocenění za mužstvo převzal asistent trenéra ing. Luboš Jegla a kapitán mužstva Jiří Vojtěšek. Na druhém místě skončilo další staroměstské mužstvo - prvoligoví volejbalisté VSK Staré Město, čtvrtfinalisté Českého poháru, jehož zástupci, trenér Michal Vrobel a Pavel Chajda převzali ocenění a sponzorské dary. Kapitán hokejistů HC Uh. Hradiště, mužstva postoupivšího do II. hokejové ligy, Oldřich Čevora převzal ocenění za třetí místo. Čtvrté místo místo obsadil vedoucí celek druholigové soutěže v házené žen, házenkářky z Kunovic, které na slavnostním vyhlášení zastupovaly trenérka Věra Tománková a kapitánka Helena Lahodná. Na pátém místě skončili úspěšní dorostenečtí basketbalisté JVSB Uh. Hra diště, kteří v loňské sezóně zaznamenali historický úspěch hradišťského basketu - 7. místo v celostátní lize staršího dorostu. Slavnostního vyhlášení se zúčastnili trenér Jindra Janás a opora mužstva Kamil Dvořák.
V soutěži jednotlivců bylo pořadí následující:
1. místo - Iva Jurková - atletka, Slovácká Slavia, trenér Květoslav Tichavský - mistryně ČR v běhu na 10 km, mistryně ČR v silničním běhu, reprezentantka ČR.
2. místo - Zbyněk Ondračka - kanoistika O.N.Ves, trenér Ludvík Ondračka - 7. místo na MS v maratonu, 3. místo na Grand prix, reprezentant ČR.
3. místo - Michal Trubačík - šerm, Slovácká Slavia - mistr ČR v šermu šavlí junioři, vítěz Českého poháru v šermu šavlí seniorů, reprezentant ČR.
4. místo - Monika Slováková - armsport, přetláčení rukou, TJ Nivnice, trenér Antonín Podškubka - reprezentantka ČR, účastnice MS v USA.
5. místo - Vlastimil Babula - šachista TJ Tatran Havřice - mezinárodní mistr a reprezentant ČR.
6. místo - Michaela Tomaštíková - veslařka VK Morávia Uh. Hradiště - 7. místo na MS seniorů ve dvojskifu žen, do 22 let.
7. místo - Tomáš Pindur - tenista TK Prostějov, dříve TK Uh. Hradiště, trenér Jiří Vyoral - člen reprezentace do 20 let.
8. místo - Libor Soldán - fotbalista FC Slovácká Slavia, trenér Jiří Vařecha - kapitán a nejlepší hráč druholigového mužstva.
9. místo - Jiří Marek - kanoista O.N.Ves, trenér Vít Pjajčík - juniorský reprezentant ČR.
10. místo - Aleš Maňásek - atlet AK Karlovy Vary, dříve Slovácká Slavia - držitel bronzové medaile na M-ČR v běhu na 400 m překážek.
Slavnostní vyhlášení mělo v Klášterní vinárně velmi příjemnou atmosféru. Pořadatelé, ale také všichni sponzoři si zaslouží poděkování za to, že konečně i vyhlášení nejlepších sportovců okresu Uh. Hradiště se po několika letech dostalo na takovou úroveň, kterou si již dávno zasloužilo.75 let volejbalu v České republice
Okresní volejbalový svaz v Uherském Hradišti se připojil k celosvazovým oslavám 75. výročí vzniku volejbalu v Čechách a na Moravě. Ve čtvrtek 19. února se sešli pamětníci i současní volejbaloví aktéři, aby vzpomenuli na #hrdinské doby minulé a posoudili i současnou volejbalovou dobu. Mezi přítomnými bylo možno vidět pana Františka Kuželu z Vlčnova, Jardu Sojku z Bojkovic, Jožku Sabáka a Zdenka Kalvodu z Uh. Hradiště, Tibora Takacze z Uh. Brodu, Mirka Halaxu z Nivnice, Fanka Šopíka a Mirka Pavlíka ze Starého Města a řadu dalších volejbalistů z okresu. Z jednání vyplynula obava, aby český volejbal i volejbal na okrese postupně nezanikl především pro nedostatek trenérů a funkcionářů. Byly vzpomenuty i organizační nedostatky především nevhodně volené soutěže mládeže v oblasti, kdy doprava družstev na velké vzdálenosti je drahá více než je schopen volejbalový oddíl zabezpečit, a tak vyplývající nedostatek finančních prostředků. Zástupce Obl. volejbalového svazu, předseda STK pan Jindřich Oulehla sice s účastn íky konference souhlasil, ale náprava je asi v nedohledu, a tak si volejbalisté musí pomáhat, jak se dá. Že se i za těchto podmínek dá provozovat velmi kvalitní sport dokazovali volejbalisté, kteří do sportovní haly Slovácké přijeli na TURNAJ SMÍŠENÝCH DRUŽSTEV MIX 97, který se hrál v sobotu 22.2. 1997. 9 celků bojovalo o účast ve finále ve dvou skupinách (4 a 5 ti členné). Na parketách bylo vidět ligové hráče ze Starého Města, hráčky II. ligy z Uh. Brodu, ligové dorostence z Nivnice, ženy a dorostenky Slovácké Slavie a hráče a hráčky všech soutěží, které se na okrese hrají. Po výborných výkonech v základních skupinách i ve finálové části si nejlépe vedl celek složený z hráček Slovácké (Taftová, Holubová, Malečíková) a hráčů VSK SAS St. Město (Dziacký, Tomáš a Číž). Druhé místo obsadilo družstvo složené výhradně z hráčů a hráček VSK SAS St. Město (Chajdová, Dosoudilová, Šimčíková, Ohnoutková, Dosoudil, Chajda a Malčík). Pomyslnou bronzovou medaili získal celek ve složení: Havlíková, Pionteková z Uh. Brodu, Gr egárková ze Sl. Slavie, Kostík ze VSK SAS St. Město a Katrňák a Trtek z Nivnice. Celý turnaj proběhl ve vynikající hráčské a kamarádské atmosféře na které se mimo aktérů na hřišti podíleli rozhodčí, zapisovatelky a další potřební organizátoři, bez kterých by to prostě nešlo.
k.l.

Okresní přebor žákyň
V neděli 23.2. 97 hrály žákyně další kolo OP v Napajedlích.
Výsledky: Slovácká Slavia B - ZŠ Uh. Brod B 3:1, ZŠ Uh. Brod B - Slov. Slavia D 3:0, Slov. Slavia D - Slov. Slavia B 0:3, ZŠ Uh. Brod A - Slov. Slavia C 3:1, FC Napajedla - ZŠ Uh. Brod A 0:3, Slov. Slavie C - FS Napajedla 3:0
k.l.Příprava fotbalistů
FC Slovácká Slávia - TJ Dolní Němčí 5:1 (5:0)
V přátelském utkání na dobře připraveném škvárovém hřišti v I. poločase hrála prim druholigová Slovácká, která byla fotbalovější, rychlejší, kombinačně lepší, často a přesně ze všech pozic střílela.
V 15. minutě odstartoval střelecké hody kapitán mužstva Soldán. V 17. minutě Sedlář podruhé překonal brankáře Fornůska, který to za naivně a špatně hrajícími spoluhráči neměl lehké. Ve 30. min. z přímého trestného kopu Soldán zvýšil na 3:0. Ve 34. upravil na 4:0 Nociar. ve 36. se do listiny kanonýrů zapsal Maniatis a hlavou zaznamenal pátý gól. Hosté za 45 minut ani jednou neohrozili gólmana Barcucha, který se nudil a někdy se do hry zapojil jako dvanáctý hráč.
Ve II. poločase se obraz hry nečekaně změnil. Slovácká i TJ provedly změny v sestavách, což více prospělo hostům. Hra se postupně vyrovnala, brankář Zubík chybu neudělal, ale naopak zabránil ve třech případech vyloženým šancím TJ. Hosté po změně stran hráli dobře, vyvarovali se školáckých chyb, pozorně bránili a v 74. minutě svým kapitánem Petrem Kadlčkem vstřelili z pokutového kopu alespoň čestný úspěch a konečný stav zněl 5:1. Před 120 diváky výborně a objektivně slušně hrané přípravné utkání řídil ligový rozhodčí Marcel Hábl z Ostr. N. Vsi.
Sestava Slovácké: Barcuch (46. Zubík) - Kučera - Vaverčák, Řezník - Buchta (46. Marx), Maniatis, Minář, Nociar (46. Lamáček), Malůš (46. Mikulášek) - Soldán (61. Popelka), Sedlář (46. Zlínský).

Kdy na fotbal?
Škvárové hřiště stadionu v Uh. Hradišti - úterý 25.2.1997 v 15 hodin, Slovácká Slavia - Kunovice, přátelské utkání mužů.
Středa 26.2.1997 v 15.30: Slovácká Slavia (mladší dorost) - Kunovice, přípravné utkání.
Čtvrtek 27.2. v 15.30: Slovácká Slavia (starší dorost) - Buchlovice (muži), přáteslké utkání.
Sobota 1.3. ve 14.30 hodin: Slov. Slavia - Kyjov, přípravné utkání mužů (generálka na jarní premiéru II. ligy ČR.
Neděle 2.3. v 10 hod.: Traplice - Tupesy, přátelské utkání mužů.
Hulín C - soupeř bude znám až dodatečně, přípravné utkání mužů ve 13 hodin. Boršice - Koryčany, přátelské utkání mužů v 15 hodin.
JBCizinci v barvách Starého Města
Alfa Valašské Klobouky - FC Synot 0:1 (0:0).
Otrokovice (Mil) - V dohrávaném utkání otrokovického zimního turnaje Manag Cup proti sobě nastoupili účastníci MSFL a výsledek pravděpodobně rozhodl o vítězi celého turnajového klání. Na kvalitně upraveném škvárovém hřišti se hrálo z obou stran s patřičným nasazením, když větší herní převahu získali hráči Starého Města. Ve 23. min odpustil sudí jasnou penaltu Valachům za evidentní faul na Hlahůlka v gólové pozici a těsně před odchodem do kabin ve vyložené příležitosti Vojtěšek přehodil brankáře, ale i branku. Vítězný gól utkání vsítil v 63. minutě Klvaňa, který technickou střelou z trestného kopu vymetl šibenici. Staroměstští zkoušeli v utkání makedonského útočníka Ljasana Sedata, naposledy působícího ve švédském klubu BK G”teborg a zkušeného obránce Milana Forgáče, hráče prvoligové Dubnice, který hrával ještě ve federální lize za Cheb. Předvedeným výkonem potvrdili své ambice a o jejich působení v FC Synot se v současné době jedná.
Sestava FC Synot: Ondrůšek (46. Hrubý) - Forgáč - Palčík, Vojtěšek (66. Bílek) - Štěrba (46. Kment), Chlachula (46. Toman), Hlahůlek, Zapletal, Kaizar (46. Duchtík) - Sedat, Klvaňa (66. Němčický).

FC Synot - Sokol Mysločovice 2:1 (1:0)
Otrokovice (Mil) - V 7. minutě vystihl chybnou rozehrávku obrany soupeře Zapletal a úvodním gólem naznačil, že by konečně mohla následovat branková úroda. Ambiciózní účastník župního přeboru se však zaměřil na pozornou obranu, ve které dominoval bývalý hráč St. Města Cahyna. V útočné fázi postrádali staroměstští lehkost, zbytečně kombinovali do šířky a taky střelecké zakončení nebylo na patřičné úrovni. V 67. minutě nachytal brankáře Hrubého v nedbalkách Tomeček, který z trestného kopu vyrovnal. Těsnou, ale zaslouženou výhru zajistil v 76. minutě úspěšnou trefou Chlachula. Stínem utkání bylo zranění Hlahůlka, jehož zbytečně na půli hřiště zfauloval Cahyna. Vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu útočníků byl zkoušen na tomto postu Koníček z VTJ Hulín.
Sestava FC Synot: Ondrůšek (46. Hrubý) - Forgáč - Palčík, Vojtěšek - Štěrba, Toman (55. Chlachula), Hlahůlek (37. Duchtík), Zpaletal, Kaizar - Koníček (56. Němčický), Antl (46. Klvaňa).Vítězství znamená záchranu?
HC Uh. Hradiště - TJ Nový Jičín 2:0 (1:0,1:0,0:0)
Asi 900 příznivců i navzdory televiznímu přenosu atraktivního utkání extraligy se přišlo podívat zda se podaří nováčkovi zvítězit a setrvat v náročné druholigové soutěži sk.B. Domácí kolektiv je nezklamal a využití přesilovky 5:4 předznamenalo další vývoj mistrovského utkání 27. kola soupeřů ohrožených sestupem. Potom se UH muselo téměř celé čtyři minuty bránit početní převaze 3:5, nepřipustilo TJ k vážnější akci a málem dalo gól. V dalším oslabení 4:5 mohli hosté kapitánem Kašparem vyrovnat, ale kotouč těsně minul tyčku a o minutu později, v 18. minutě, Jakubů zblízka trefil levou tyčku. Z náhlého protiútoku se Čechovi nepodařilo prostřelit hradbu těl bránících hráčů. V první třetině se vážně zranil Josef Tkadlčík, který podle odborného lékaře MUDr. Rašky utrpěl otřes mozku, zápas nedohrál a musel být převezen rychlou pomocí do nemocnice. V přestávce mezi druhou a třetí třetinou se hokejové veřejnosti představil dorost a úspěšný realizační tým, HC UH, vítěz Jm přeboru a finalista postupu do I. ligy ČR, za potlesku a ovací diváků v hledišti ZSM. Nástup do druhé třetiny vyšel Oldřichu Čevorovi, zástupci kapitána, který v den svého svátku zvýšil na 2:0. Hosté se nepoložili a snažili se o změnu nepříznivého stavu, ale brankář Kuběna, chytající opět ve výborné formě jim to nedovolil. Rovněž jeho protějšek Milich si počínal velmi dobře a nedal se překvapit. V poslední třetině se začalo na ledě jiskřit a nervozita se stupňovala. Po vynesení osobního trestu pro hráče TJ, kryje brankář Milich střelu Čevorovi. Ve 47. minutě Němčický projel obranou jako nůž máslem, ale pěknou hokejovou akci nezakončil. V 52. minutě jedovku Trčálka perfektně kryl Kuběna, který byl úspěšný i o minutu později při zákroku po střele Kuděli od modré. V 55. minutě se neprosadil ve vyložené pozici Hoza. Hosté měli šanci snížit v závěru zápasu, ale přesilovku 5:4 nevyužili, Duba spálil vyloženou šanci. Poté propukla na ledě i v hledišti obrovská radost. Tři kola před posledním zvoněním se dá říct, že HC UH se zachránilo.
Vítězná sestava: Kuběna - Skyba, Hefka - Ševců, M.Čech, Holík - Mojžíš, kpt. Albrecht - Zavadil, Žiška, Němčický - Lorenc, Jordán - Tkadlčík, Čevora, Hoza - Sladký, Pagáč, Janík, Morys. Trenér ing. Čech.
Branky a asistence: 8. Mojžíš (Zavadil, Albrecht) - 1:0 a 23. Čevora (Hoza) - 2:0. Rozhodčí: ing. Husička ze Vsetína - Pospíšil a ing. Sklenář z Brna. Vyloučení 6:6 (hostující Doboš za protest na 10 minut) a využití 1:0.
Po utkání šťastný asistent trenéra Radek Pšurný řekl: # Myslím si, že jsme se dnes zachránili a splnili cíl v roli nezkušeného nováčka. Škoda, že byl vážně zraněn útočník Tkadlčík, což bylo jediným stínem duelu, který jsme zaslouženě vyhráli. Chtěl bych poděkovat všem hráčům za to, že v domácím prostředí nezklamali, bojovali a zvládli nelehké utkání se soupeřem, který také usiluje o udržení v soutěži. Absolutorium si zaslouží brankář Kuběna, který byl výraznou osobností nejen v tomto klíčovém, ale i předcházejících střetnutích.
JBwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund